Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Poezi nga Zamira Agalliu

Share

avatar

Posted prej 10th June 2016, 01:25

Tė fshehtat e fatitM’i shtoi pasqyra thinjat,mė iku orė e ēmuar
Sa rrudha iu shtuan mendimit tė pjekurisė
S’u kėnaq kurrė njeriu duke mėsuar
Tė fshehtat e fatit dhe tė perėndisė.

I kyēa ditėt e mia akoma pa ikur
Edhe tė pathėnat nė vendin mė tė fshehtė
Iu kėrkova hyjėve ende tė pa fikur
Atje t’i gjejė prapė dora ime vetė.Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 10th June 2016, 01:26

Lot me rim’ !Mijėra varka me vargje
U nisėn nga shpirti im
I mblodha nė strofa
Lot me rim’……

I nisa larg nga vetja
Nė detin me dallgė tė mėdha
Me shkumė u tretėn si vdekja
Konkurrim nuk ka….

I mblodha varkat e mia
Tė gjitha nė timin liman
Dhe dallgėt mbi to u ngritėn
Dhe dallgėt mbi to ran’…..

Fjalėt pėrgjatė bregut shtrirė
Pėrqafuan guackat pa u ndjerė
Vallezojnė nėpėr errėsirė
Ē’ humnerė…. !!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 10th June 2016, 01:26

PinguinatZėra zogjsh kėndojnė nė shesh
Kėrkojnė gjelbėrim e degė
Tė mbledhin mollė …

Vetėm Ujė- ajėr – dritė
Nga tė gjitha qeveritė
Filizat – sythat tanė …

Kėrkojnė fėmijėrinė
”Pinguinat” e vegjel
dolėn nė breg…

Bregu ishte ndotur sa keq
Qanė me dėnesė
Sot nė 1 Qershor …Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 10th June 2016, 01:28

Sytė e mi

Sytė e mi strehė tė ngrohtė gjetėn ty
E ruajta nė shpirt kėtė privilegj hyjnor,
Fjalėt e pathėna t'i lexoj nė sy
Zoti verbėrinė nuk e keqpėrdor.

Stina ime, dimėr qė i gėzohet pranverės
Pret Majin me gjelbėrimin e tij,
Ti rrotullon e qesh me gotėn e verės
E mbytesh nė rrėfim me ēmenduri.

Drejt sė vėrtetės mė ēon muzė e gjorė
Po kėrkoja brenda saj ēfarė ngjyre ka
Si njė e verbėr doja ta prekja me dorė
E vetme ishte, ngjyrė tjetėr s'ka.Shiko profilin e anėtarit


#5

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi