Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Disa arsye se pėrse ēdo femėr duhet tė udhėtojė e vetme tė paktėn njė herė nė jetė

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 18th June 2016, 15:43


Filmi “Queen” i Kangana Ranaut kishte inspiruar shumė gra tė marrin kontrollin e jetės sė tyre dhe tė marrin guximin pėr tė udhėtuar tė vetme. Vajzė e vogėl nga qyteti qė morri guximin tė shkoj e vetme nė “muajin e mjaltit”.
Ajo vizitoi Parisin, pastaj Amsterdamin, e gjatė rrugėtimit tė sa ajo zbuloi identitetin e saj. Ajo kishte kuptuar qė nuk ka nevojė pėr askėnd qė tė ndjehet e kompletuar dhe kishte vendosur tė mbetet beqare.
Tė udhėtosh e vetme tė inspiron tė KRIJOSH

Nėse jeni duke kėrkuar ide dhe koncepte tė reja, patjetėr qė duhet tė shkoni nė udhėtim e vetme. Kjo do t’ju furnizoj me atmosferėn pėr t’i vėzhguar gjėrat mė tėrėsisht, pasi qė askush nuk do tė jetė aty pėr t’ju penguar, transmeton Telegrafi.
Idetė vinė kudo dhe kurdo!
Ngritė vetėbesimin
Pas njė udhėtimi e vetme, njė femėr do tė ketė shumė mė shumė vetėbesim dhe guxim pėr t’u ballafaquar me ēfarėdo personi apo situate. Do tė jeni e gatshme pėr ēdo ndryshim.
Do ta kuptoni dhe do t’i mbijetoni dobėsive
Nėse udhėtoni e vetme do tė njoftoheni me pikat e forta dhe dobėta tuajat.
Veē kėsaj, do tė mėsoni mėnyra tė ndryshme pėr t’i mposhtur dobėsitė dhe t’i shfrytėzoni pikat e forta pėr mirė.
Do tė mėsoheni se si tė adoptoheni
Do tė mėsoheni si tė adaptoheni me njė ambient tė ri dhe me ushqim tė ri. Do tė mėsoheni tė adaptoheni me ndryshimet dhe t’i pranoni me krahė tė hapur. Do tė njoftoni njerėz tė rinj dhe do tė mėsoni pėr gjuhėn, kulturėn dhe traditėn e tyre.
Do tė dini si t’i menaxhoni financat
Nėse shkoni nė udhėtime e vetme, kjo do tė thotė se duhet tė kujdeseni pėr tė gjitha tė ardhurat dhe kursimet tuaja. Rrjedhimisht, ju do tė duhet tė planifikoni buxhetin dhe t’i eksploroni tė gjitha mundėsitė pėr tė shpenzuar para nė mėnyrė mė efiēiente.
Do tė dini s’i tė merrni vendime
Kur jeni e vetme do tė duhet t’i merrni vendimet e vetme kur jeni nė telashe. Mund tė jeni gabim pėr ndonjė gjė tė caktuar, mirėpo ēdo njeri mėson nga gabimet.
Aftėsia juaj pėr tė marrė vendime, padyshim qė do tė pėrmirėsohet pas kėtij udhėtimi. /Telegrafi/Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi