Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Sukses i padiskutueshėm i opozitės… Opozita i solli tė gjithė te Venecia – Nga Kastriot Islami

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th July 2016, 23:19

   

Sukses i padiskutueshėm i opozitės… Opozita i solli tė gjithė te Venecia – Nga Kastriot Islami  

 
Mė sė fundmi lidershipi nė Bruksel e Uashington mirėkuptoi dhe pranoi argumentat parimor tė opozitės, tė negocuara perfeksionisht nga Lulzim Basha.
Nesėr drafti i mirėkuptuar do tė miratohet me konsensus tė plotė…Pra janė pėrjashtuar edhe mosmiratimi por edhe miratimi me 94 vota….Opozita arrriti tė sjelle tė gjithė tė tjerėt te opsioni i saj, pas shumė sakrificash dhe shumė e shumė goditjesh tė pamerituara.
Pėrfundimisht ranė tė gjithė tentativat pėr tė hedhur nė erė reformėn duke provokuar opoziten dhe doli nė dritė tė diellit se opozita qė ditėn e parė e deri mė sot ka qėnė nė favor tė miratimit me konsnesus dhe nė konformiteti me “parimet” e Venecias. Ranė tė gjitha tentativat pėr tė kapur drejtėsinė nga oligarkia dhe votuar draftin me votat e oligarkėve dhe individėve me rekorde kriminale…
Kjo betejė e ashpėr u fitua nga opozita nė tė njėjtėn mėnyrė sic u fitua beteja e dekriminalizimit… Ranė tė gjitha tentativat pėr tė shmangur marrjen nė konsideratė rekomandimet e Venecias dhe vrarė konsensusin… Ranė tė gjitha tentativat pėr ta quajtur opozitėn antiamerikan dhe antieuropiane dhe denigruar lidershipin e saj e deputetė e saj dinjitozė…
Opozita tregoi se ėshtė jo sipėrfaqsisht e pragmatikisht proamerikane e proeuropiane, pra properėndimore, por ajo ėshtė nė themel, nė thelb dhe nė pėrmbajtje e parimėsi thellėsisht pro perėndimore, proamerikane, proeuropiane…ajo madje mund tė thuhet se ėshtė perėndimore liberale.
Mund tė thuhet pa asnjė me dyshje se me kėtė draft tė negociuar me dinjitet e profesionalizem politik e teknik nga Lul Basha dhe drejtuesit politike tė opozitės me partneret ndėrkombėtare, opozita arriti tė bindė tė sjellė nė konsensus mė sė fundmi edhe Ramėn…ky ėshtė lidership perėndimor.
Arrihet qė edhe dy ēėshtjet e fundit tė mbrojtura parimėsisht e vendosmėrisht nga opozita tė pranohen ashtu sic i kėrkonte me vendosmėri e parimėsi opozita…Tani mund tė thuhet pa asnjė dyshim se opozita e solli draftin e reformės nė pėrputhje tė plotė me rekomandimet e Komisionit tė Venecias.
Pra ky ėshtė draft i saj me tė cilėn u bashkuan tė gjithė. Natyrisht nuk mund tė mos mohohet roli i Metės i pėrcaktuar nė dy shtylla, konsnesus dhe rekomandimet e Venecias, dhe sigurisht qė meriton njė pjesė tė konsiderueshme tė kėtij suksesi.
Shkruar pėr SYRI.net/Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi