Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Ndoka: Rruga e Kombit, tani mirditorėt duhet t’i paguajnė haraē turkut

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 29th July 2016, 00:34


Ndoka: Rruga e Kombit, tani mirditorėt duhet t’i paguajnė haraē turkut


Deputeti Nard Ndoka reagon pėr tarifėn e mirėmbajtjes sė Rrugės sė Kombit. Duke iu referuar historisė, Ndoka e cilėson tarifėn e bėrė publike njė ditė mė parė nga Ministria e Transportit si “haraē” qė duhet ta paguajnė banorėt e Mirditės.

Statusi i Ndokės

Turqit 'pushtojnė' krahinėn e Mirditės me ndihmėn e qeverisė shqiptare! Shqiptarėt pėr tė kaluar nė trojet e tyre duhet t’i paguajnė turqve haraē 145 lira turke. Pėr pesė shekuj me radhė osmanllinjtė nuk mundėn tė hyjnė dhe as tė pushtojnė krahinėn e trojet e Mirditės.

Mirditorėt me qėndresėn e tyre, me lidhjet e ndihmėn e Perėndimit arritėn t’i ruajnė trojet e tyre nga pushtuesit turq pėr shekuj me radhė. Patėn dhe ruajtėn vetėqeverisjen e tyre, nuk e njohėn dhe nuk i paguan asnjėherė haraē pushtuesve turq, megjithė orvatjet e herėpashershme tė turqve pėr tė hyrė dhe pushtuar tė vetmen krahinė qė mundi tė rezistojė.

Ky fakt e beri atė krahinė tė paprekshme edhe nė besimin e tyre tė krishterė, si njė vlerė kombėtare.

Atė qė osmanllinjtė nuk mundėn ta bėnin me luftė, dhunė e joshje, sot turqit 'modernė' me ndihmėn e qeverive shqiptare kanė arritur ta 'pushtojnė' ekonomikisht.

Sė pari, duke ndėrtuar hidrocentral nė zemėr tė Mirditės dhe tani sė fundi duke i vendosur 'haraē' 145 lira turke ēdo mirditori qė kalon nė trojet e veta tė papushtuara asnjėherė ndėr shekuj, as nga pushtuesit e tjerė.

Fijet e 'puēit' tė Erdoganit nė Shqipėri tashmė duken qartazi dhe haptas. Tendenca e 'pushtimit' ekonomik dhe ndikimeve tė rrymave ekstremiste islamike janė prezente dhe rrezikshėm kudo ku ato e konsiderojnė anadoll, si nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni dhe mė gjerė.

Erdogani ka ndėrtuar xhami nė trojet shqiptare pėr 20 vite disa herė mė shumė, se kanė ndėrtuar pushtuesit osmanllinj pėr pesė shekuj sėbashku.

Qeveria shqiptare duhet tė shkundet nga pluhuri dhe vetėdija kombėtare dhe tė mbrojė shtetasit e vet nga tendencat dashakeqėse pėr 'pushtim' alla Erdogan.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi