Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Franca mbyll rreth 20 xhami qė nxisnin urrejtje

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 1st August 2016, 22:35


Franca mbyll rreth 20 xhami qė nxisnin urrejtje


Rreth 20 xhami dhe salla pėr falje tė konsideruara si radikale janė mbyllur qė prej dhjetorit nė France dhe do tė ketė edhe tė tjera, si dhe janė kryer dėbime tė predikuesve ekstremistė, deklaroi sot ministri francez i Punėve tė Brendshme, Bernard Cazeneuve, pasi takoi presidentin dhe sekretarin e pėrgjithshėm tė Kėshillit Francez tė Kultit Mysliman (CFCM).

“Nuk ka vend nė Francė pėr ata qė nė sallat pėr falje apo nė xhami bėjnė thirrje dhe provokojnė urrejtjen dhe nuk respektojnė disa prej parimeve republikane, duke pėrfshirė kėtu barazine mes grave dhe burave”, theksoi ministri.

“Kjo ėshtė arsyeja pėrse mora kėtė vendim para disa muajsh, nė kuadėr tė gjendjes sė jashtėzakonshme duke pėrdorur tė gjitha mjetet ligjore nėpėrmjet masave administrative, pėr tė mbyllur kėto xhami. Janė rreth 20 xhami dhe salla lutjesh qė janė mbyllur dhe do tė ketė edhe tė tjera, sipas informacioneve qė nė kemi”, theksoi ai.

Nė francė numėrohen rreth 2 500 xhami dhe salla lutjesh, ku rreth 120 konsiderohen se pėrhapin njė ideologji fundamentaliste salafiste.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi