Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Konsumoni kėto ushqime nė mėngjes

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 7th August 2016, 10:56


Vakti i mėngjesi ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr shėndetin tonė. Andaj, duhet kushtuar rėndėsi asaj qė konsumojmė. 

Mė poshtė po ju sjellim njė listė me pesė gjėra, tė cilat kanė pėrbėrės tė shėndetshėm dhe janė adekuat pėr konsumim nė mėngjes.

Mjedra - Kėrkimet e fundit e publikuara nė “Journal of Nutrition” sugjerojnė tė hamė mė shumė mjedra pėr tė parandaluar rritjen nė peshė ose edhe pėr tė rėnė nė peshė.
Qull tėrshėre - Tėrshėra ju ndihmon tė humbisni peshė nė dy mėnyra. E para, ajo pėrmban fibra dhe ju bėn tė ndiheni tė ngopur mė gjatė. E dyta, nė njė studim nė “Journal of Nutrition” thuhet qė konsumimi i njė mėngjesi me karbohidrate me “ēlirim tė ngadaltė” siē janė tėrshėra dhe krundet, 3 orė para ushtrimeve fizike mund tė ndihmojnė nė djegien e yndyrave.
Kos - Njė studim i publikuar nė “New England Journal of Medicine” i nxjerrė nga universiteti i Harvardit bėnte tė ditur cilat ushqime kanė tė bėjnė me ndryshimet nė peshė, duke renditur 5 top ushqimet qė nxisin rrėzimin e kilogramėve tė tepėrt. Kosi ėshtė njė nga ato! Njė tjetėr arsye pėr tė ngrėnė kos: proteinat qė ai pėrmban mund t’ju japin njė ndihmė shtesė nėse kėrkon tė dobėsohesh.
Frutat e thata - Frutat e thata janė gjithashtu njė nga 5 ushqimet qė kėrkuesit e Harvardit thonė qė ndihmojnė humbjen e peshės.
Vezė - Vezėt na japin proteina, tė cilat janė shumė tė nevojshme pėr kė mban dietė. Krahasuar me karbohidratet dhe yndyrėn, proteinat ju mbajnė tė ngopur mė gjatė.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi