Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Shqiptarėt ikin, muhaxhedinėt vijnė, ushtria mbledh leshterikė nė det

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 7th August 2016, 23:31


Shqiptarėt ikin, muhaxhedinėt vijnė, ushtria mbledh leshterikė nė det


Fillon tė ekzekutohet plani pėr kthimin e Shqipėrisė nė Kalifat tė Zi. Kėshtu kanė bėrė sulltanėt e Stambollit pesė shekuj pėr tė prishur struktorėn e popullsisė. Dhe vini re, muhaxhedinėt qė i sjellin nė Shqipėri me mijėra, kėta luftėtarė iranianė tė mirėstėrvitur pėr veprime luftarake, i strehojnė nė Tiranė, mesa duket qė Qeveria ti kėtė si kontingjent pėr tu mbrojtur nga populli i vet.

A nuk ju duken tashmė qeveritarėt tanė si fytyrė palarė pas kėsaj qė po bėjnė. Sepse a nuk e dini se Ushtria jonė, si tė ishte ēeta pezake partizane e Bab Myslymit,  nuk  ka tanke, nuk ka  avionė, nuk ka artileri tė rėndė, nuk ka raketa dhe Mimi Kodheli  nė krye tė Ministrisė sė Mbrojtjes bėhet dukshėm si njė kumandare ēetash vullnetare. Kjo ministre, qė as nuk e ka konceptin pėr ushtrinė, thėnė hapur njė Tabula Rasa,  e ka kthyer ushtrinė nė  njė batalion pune qė mbledh kanaēe e leshterikė nė breg tė detit.

Ne tashmė me tė vėrtetė e kemi njė ushtri: muhaxhedinėt. E ēfarė ishin armėt kimike pėrpara muhaxhedinėve? Asgjė? Pse tani hesht populli. Pse tani heshtin shoqatat e pjerdhura. Asnjė zė. Asnjė protestė. Asnjė gazetė nuk e ngre si problem. Ua kanė mbyll gojėn me shtupė, me njė shuk dollarėsh dhe eurosh. Shqiptarėt arratisen nėpėr botė, se nuk kanė punė e asnjė mundėsi jetese, vdesin fėmijėt e tė rinjtė pėr mungesė mjekimesh e ilaēesh, futen nė burg tė varfėrit pėr njė faturė dritash e  kėta sjellin muhaxhedinėt (si palestinezėt qė sillte Enveri aty nga viti 1970).

Tė cilėt natyrisht duan edhe kushte shumė tė mira, madje nė kryeqytetin shqiptar, apartamente tė reja po edhe njė xhami tjetėr tė madhe e duan me siguri. Se kėta muhaxhedinėt nuk mund ti ēosh ta zėmė nė Kukės, as nė Pukė, as nė Memaliaj, as nė Gramsh, as nė Librazhd…jo more, ē’ ėshtė ajo punė, i do qeveria afėr. Qeveri idiote si kjo, deri me sot, nuk kishte parė Shqipėria. Shėnojeni edhe kėtė idiotizėm tė pacak si njė prej sukseseve tuaja delirante.

Dhe lexoni ēfarė shkruan mė 4 mars 2016, AWD News.com nė njė lajm nga Bagdati me titull: “Grupi themelues i terroristeve anti iranian organizata Muhaxhedinėve e Kalq MKO ėshtė bashkėpunėtore me shtetin e ISIS”. Ata shtojnė se kanė qenė bashkėpunėtorė tė ngushtė tė Sadam Hiseinit dhe kanė bėrė masakra mbi popullsia e Kurdistanit tė Irakut.   Ja njė lajm i plotė i datės 4 mars 2016 dhėnė nga agjensitė e lajmeve nga Bagdati: (Baghdad, Irak) – Sipas burimeve mirė tė informuara tė sigurisė, sot nė mėngjes Policia Federale e Irakut ka neutralizuar njė sulm vetėvrasės nga njė grup tė terroristėve MKO( Muhaxhedinet) qė kishin si target njė mbledhje e klerikėve tė shquar sunni.

Edhe pse zėdhėnėsi i policisė irakiane ishte e gatshme pėr tė shkuar nė hollėsi tė mėtejshme, por rrėfimet e mėparshme tė bėra nga anėtarėt e arrestuar ISIS tregojnė shkallėn e madhe pėr tė cilėn MKO ėshtė duke bashkėpunuar me tė ashtuquajturin Shtet Islamik. Maryam Rajavi, presidenti i vetėshpallur i muxhahidinėve Popullore tė Iranit, ka urdhėruar grupimin e tij pėr tė zhvilluar marrėdhėnie tė ngushtė me komandantėt nė terren ISIS. Vėzhguesit besojnė se pėr shkak tė pėrvojės ushtarake tė MKO-sė nė luftėrat guerile dhe kryerjen i njė numėr tė operacioneve terroriste kundėr civilėve, pjesė e kėtij grupi terrorist tė shėrbejnė si mjete tė vlefshme pėr ISIS nė vrasjen e figurave kryesore tė Irakut.

Mediat e Katarit dhe Saudite tė financuara,  shtuar propagandėn  e tyre tė egėr kundėr ushtrisė irakiane dhe forcave popullore nė mes rritur spekulimet e njė sulmi e njė suksesi tė madh nga terroristet e MKO. Frustruar me pengesat e fundit ushtarake, Riadi kėrkon tė vazhdojė tė nxisė luftėn etnike nė Irak duke kryer sulme terroriste – Duke pėrdorur qofte ISIS dhe MKO-pėr likuidimin udhėheqėsve kryesor suni dhe pastaj duke treguar me gisht sikur kėto veprime i ka kryer nė ushtria irakiane.

Tani mesa duket i erdhi rradha ti dalė tymi Shqipėrisė. A ka ndonjė kėshilltar qorr nė kryeministri t’ia pėrkthejė kėto shkrime atij qė drejton Qeverinė dhe Shqipėrinė si tė ishim njė vend i botės sė tretė e shqiptarėt i trajton si qytetar tė dorės sė dytė. Tani pyetja shtrohet, a do tė punėsohen muhaxhedinėt si garda pretoriane kryeministrore dhe a do tė bėjmė njė reformė qė tė votojnė edhe muhaxhedinėt. Pėr popullin shqiptar kush po pyet…nga sytė kėmbėt….aq mė tepėr kur populli nuk pyet pėr vetveten.

Nga Kolec TraboiniShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi