Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Kohrat e kėqija qė po vijnė

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 8th August 2016, 22:58


Kohrat e kėqija qė po vijnė


Tony Blair bėri ca poza tė bukura me kryeministrin. Tony, njė ish kryeministėr karizmatik laburist, i famshėm dhe padyshim nė formė tė plotė shėndetėsore dhe menaxheriale, sot ēuditėrisht mik i shqiptarėve, ose negociator i kompanive tė mėdha ndėrkombėtare. Ai u bė i njohur edhe pėr tė pavėrtetat qė mediat britanike denoncuan kohė mė parė pėr luftėn e Irakut.

Por pėr arėsye shtetėrore ato qė u bėnė, u bėnė, duhej hequr qafe njė Saddam Hysein dhe fort mirė u bė, qė bota nuk e ka sot nėpėr kėmbė njė diktator tė tillė, gjakatar dhe tė rrezikshėm. Por britanikėt nuk i harruan, tė pavėrtetat e tij dhe e detyruan tė largohet nga tė gjitha. Por ai mbetet njė burrė shteti. I pashėm dhe puntor.

Por kuturisja e tij e vazhdueshme nė Shqipėri, ėshtė pak si shumė e pakuptueshme gjithėsesi. Ndoshta do ta marrim vesh njė ditė. Ndoshta jo. Por dihet se pesha tė tilla tė rėnda, lėvizin vetėm pėr interesa vėrtet tė rėnda financiare.

Askush ndėr ne nuk mund tė besojė se ka zėnė merak dhe simpati, me kryeministrin shqiptar, apo me peisazhin e Dhėrmiut, mister Tony.

Sepse dihet qė Ish kryeministri britanik, e nxjerr sot “bukėn e gojės” si kėshilltar i gjithkundshėm, kryeminstrash apo Sheikėsh, e pra edhe nė Shqipėri. Dhe nuk ėshtė ndonjė bamirės shėtitės si Nėnė Tereza e Kalkutės.

Erdhėn kėtu edhe me ndėrmjetėsinė e tij, Crown Agents, tė cilėt i dėshtuan doganat shqiptare pėr faqe tė zezė. Sa edhe kryeministri shqiptar, pro Blair, u detyrua ti largojė dhe tė mbulojė me sa mund vrimėn e tyre tė madhe dhe tė zezė financiare.

Por edhe kėtu nuk mund tė vihet faj, me aq info sa kemi, as mbi Blairin dhe as mbi Ramėn. Mbetet vetėm pėr tu zbardhur njė ditė njė Pikėpyetje shumė e Madhe.

Iku dhe u shit konēesioni i Bankers Petroleum. Thuhet se la pas njė evasion fiskal tė frikshėm tė shtrirė nė 3 qeveri tė ndryshme shqiptare.

Njė gropė financiare tė rendit mbi 1.000.000.000 $, pėr ata qė nuk lexojnė me kollajllėk shifrat: mbi njė milliard dollarė amerikanė.

E frikshme!

Shumė para, pėr ēdo vend dhe shtet tė zhvilluar. Jo mė pėr njė Shqipėri mjerane dhe varfanjake. Pa spitale, pa shkolla publike pėr tė qėnė, pa rrugė pėr tė qėnė, pa ura, pa vepra publike serioze dhe me njė nivel grabitjeje tė parasė publike nė nivele tė frikshme.

Cfarė bėn nė kėtė rast gazetaria shqiptare?

Ėshtė mbytur nė telenovelėn Rama-Meta dhe Meta-Rama, apo Basha-Meta-Rama-Berisha… ndėrkohė qė vidhet me tė dy duart nėntoka shqiptare. Njė pasuri pa kthim.

Dhe njė grabitje sistematike dhe me mbulesė ligjore dhe kontraktuale tė rregullt.

Ku askush nuk fut hundėt.

Me pėrjashtim e nė ca raste tė deputetit Erion Braēe, qė ka bėrė disa beteja tė respektueshme pėr “Bankers Gate”, por i humbi ato, sepse me sa duket ju kundėrvunė nė heshtje shumėkush qė ishte pjesė e pėrfitimit tė madh mbi 1 miliard dollarėsh.

Tani nė naftėn shqiptare, tė asaj qė ėshtė nėn tokė dhe nuk duket me sy tė lirė, miliarda dollarė tė tjera pra, ka zbarkuar njė Kompani e Re. Askush nuk ka asgjė pėr tė dhe askush nuk flet.

Sepse kėto Kompani tė Mėdha, kanė shumė dollarė pėr tė gjithė, qė nxirren nga nėntoka jonė.

Dhe askush nuk mund tė presė pėrshembull ndonjė transparencė nga Damian Gjiknuri, qė dukshėm e ka mirė me tė gjithė dhe qė askush nuk merret me tė, sepse me sa duket di tė shėprndajė “mirėnjohje” tė bollshme pėr heshtjen qė e rrethon.

Sepse nė njė vend normal, kur bėhet njė Transaksion i kėtyre pėrmasave, duhet tė gjithė tė informohen dhe tė jenė sidoqoftė tė informuar se nė duart e kujt pėrfundoi Nafta Shqiptare!

Miliardat e ardhshme tė dollarėve tė fshehura nėntokė.

Se zė e shkruan pastaj Fevziu ynė kombėtar, qė “turizmi ėshtė e vetmja pasuri qė kemi”, sepse tė gjithė kemi harruar, apo bėjmė sikur harrojmė, qė kemi pėr frymė popullsie, nėntokėn mė tė pasur nė Europė. Krom, bakėr, nafte, ar, argjėnd, madje edhe minerale mė tė rralla akoma dhe shumė tė kushtueshme, qė pėrbėjnė njė pasuri pėrrallore pėr shqiptarėt e varfėr.

Mero Baze, ėshtė njė gazetar inatēi dhe nuk lė rast pa mė pėrbaltur, por ėshtė njėkohėsisht njė gazetar qė di tė krruajė mirė fundin e njė gjėje, po tė dojė. Por i ka mbetur ora te familja Berisha dhe tani sėfundi te Basha. Ndėrkohė qė miliardat e dollarėve shkojnė e vijnė.

Andi Bushati ėshtė njė gazetar, qė di dhe mundet tė shkruajė hidhur dhe ka njė laps me majė tė mprehur, por nuk merret pothuajse asnjėherė me pasuritė e nėpėrkėmbura shqiptare. Ndoshta nuk i duket njė temė trendy…

Kush mė shumė e kush mė pak nga ne, nė kėtė drejtim jemi tė gjithė njėsoj, nė mos kontributet tona nė kėtė drejtim.

Dhe telenovelat byzantine tė politikės shqiptare, na e kanė hedhur, sepse na lėnė nė sipėrfaqe tė dukurive dhe jo nė thellėsi tė tyre. Aty ku mė sė shumti e kanė dhe origjinėn e tyre:

“Tek grabitja pa dėshmimtarė e Pasurisė Kombėtare Shqiptare!”.

Shkruajmė dhe komentojmė pafund pėr grabitjen e Rinasit. Ditėn pėr diell. Por sado tė kenė vjedhur dhe grabitur maskat e talentuara nė Rinas, janė veēse thėrrime nė krahasim me ēfarė i vidhet Fiskut shqiptar. Dhe nėntokės Shqiptare, ditė mbas dite, dhe ditėn pėr diell.

Nėse kryeministri rilindės, qė ka merak tė deklarojė mes rreshtash dhe nė mėnyrė delirante, se “e ka sjellė mes nesh historia”, i kishte nė dorė mjetet, qė i dha populli me votat e veta tė majta. Por tani shfaqet mbi kurriz tė kėtyre votave si njė Baron modern, qė ka punėt e veta nė terezi, ndėrkohė qė ka njė lėngatė tė gjerė popullore.

Ka nė dorė pėrgjimet dhe investigimet. Dhe bilancet reale tė Gjiknurit. Por ai e ka mendjen vetėm te pushteti, e ka mendjen te Basha, te Meta, te gazetarėt qė nuk e lėnė tė qetė, te intrigat e oborrit dhe te pėrgjimet e kundėrshtarėve politikė.

Dhe askujt nuk i rezulton, qė ky “Akuzonjės i madh”, qė pėrditė e mė tepėr ngjan me njė “Akuzonjės tė Rremė”, tė ketė lėvizur qoftė edhe njė gisht, njė gisht politik dhe social, nė drejtim tė zbardhjes sė destinacionit tė Lumit tė Madh tė Parave shqiptare qė grabiten nga Multinacionalet nė bashkėpunim me qehajajtė vendas, nga fusha e politikės apo e biznesit.

Duke e lėnė kėtė popull tė marrė akoma rrugėt e kurbetit. Tė ėndėrojė pjatalarjen nėpėr botė. Tė ėndėrojė dhe tė zbatojė edhe shėrbesat seksuale, pėr njė jetė mė tė jetueshme. Tė ėndėrojė tė grabisė thėrrimet e shtėpive tė pasanikėve, qė u kanė vjedhur me lezet gjithshka.

Po ēfarė bėn kryeministri? Shpėrndan edhe ai, me dorė tė vet, konēesione dorėlėshuara, klienteliste dhe qindramilionėshe, edhe ato pak para, qė mblidhen nga djersa dhe gjaku i tė shumtėve shqiptarė.

Dhe ne merremi se ēfarė tha Rama dhe si e shpotiti Meta dhe ēfarė do tė bėjė Basha.

Kohra me tė vėrtetė tė kėqia pėr Shqipėrinė.
360gradeShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi