Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Denoncimi me emra/ Kėta janė shefat e policisė qė kontrollojnė kultivimin e drogės

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 10th August 2016, 21:17


Denoncimi me emra/ Kėta janė shefat e policisė qė kontrollojnė kultivimin e drogės


Partia Demokratike denoncoi sėrish drejtuesit e policisė qė kontrollojnė kultivimin e kanabisit. Edi Paloka, kryetar i Grupit Parlamentar tė PD-sė tha se droga mbillet nė sera edhe nė Kombinat, nė periferi tė Tiranės, nėn ruajtjen e policisė. Drejtuesit e policisė nė Tiranė, Dibėr, Durrės, Kavajė, Vlorė, Krujė dhe disa qytete tė tjera janė tė pėrfshirė drejtpėrsėdrejti nė trafikun e narkotikėve tha Paloka.DEKLARATA E EDI PALOKĖSNdėrkohė qė nuk mban asnjė pėrgjegjėsi pėr faktet tronditėse qė kemi denoncuar, si arratisja e shtetasit turk nė sytė e policisė nė Rinas dhe prania e zėvendėsdrejtorit tė Pėrgjithsėm tė Policisė nė pushimet e Klement Balilit, i cili kalon i qetė ditėt nė plazhin e Sarandės, edhe pse i kėrkuar nga gjysma e policisė sė europės dhe DEA amerik​ane, Edi Rama vazhdon tė thellojė kontrollin e tij mbi territorin e drogės nė vend.

Dje bėmė publike njė pjesė tė hartės sė influencės me drejtuesit e policisė qė menaxhojnė drogėn. Sot, po denoncojmė njė pjesė tjetėr, sipas informacioneve tė ardhura nga shėrbime partnere;

Konkretisht:

Ervin Hodaj, Drejtor i Policisė Tiranė, sebashku me zėvendėsin e tij, Ermal Muca, janė tė  implikuar nė kultivimin e bimėve narkotike dhe vjeljen e 30 pėrqindėshit nė zonat Peze, Preze, fshatrat mbrapa malit tė Dajtit, Zallherr, nė Kombinat me sera, deri nė kufi me Durrėsin dhe Kavajėn.

Jeart Ēela, Drejtor i Policisė nė Vlorė, lidhje e fortė e Tahirit dhe vėllezėrve Habilaj. Menaxhon drogėn nė Novoselle, Mifol, Vjosė, Nartė, Panaja, Zvernec, Trevllazer. Mė tej nė  Risili – Llakatund – Trevllazer- Mekat – Kanine, dhe zona e trete eshte Vranisht – Llakatund_ Terbaq – Mesaplik – Gjorm – Brataj- Ramic – Sevaster. Vlen pėr tu theksuar se zona Armen- Kocul –Selenice – Pocem qė lidhen me fshatrat e Tepelenes kontrollohet nga grupi i shoqėrimit tė ministrit Tahiri.

Besmir Qebini,  dora e Shullazit nė Polici, ka vėnė nė dispozicion tė kanabisit magazinat doganore, duke qene zėvendėsrejtor i Pėrgjithshėm i Doganave. Mė parė kur ishte nė polici, ishte i pėrfshirė nė gjithė aktivitetet kriminale tė Shullazit.

Afrim Tafa, nė drejtorinė e Policisė Berat, sėbashku me shefin e komisariatit tė Skraparit, Ferdinand Dusha dhe me Shefin e Komisariatit Berat, Learton Hoxha kanė nėn pėrgjegjėsi drogėn nė afėrsi tė Malit tė Tomorrit nga krahu i Beratit ku janė mbjellė rreth 80.000 rrėnjė kanabis, dhe krahu i Skraparit ku janė mbjellė rreth 100.000 rrėnjė.

Edmond Targaj, Drejtor i Policisė Qarku Dibėr, ka nėn hyqėm 12 grupe kriminale nga tepelena vlora dhe dibra, qė mbjellin e trafikojnė drogėn. Zonat ku ėshtė pėrqendruar ky aktivitet janė fshati Vicisht me rreth 20.000 rrėnjė bimė cannabis, fshati Muhurr me 15.000 rrėnjė, fshati Qaf – Muhurr me 17.000 rrėnjė dhe fshati Shupenzė, me rreth 50.000 rrėnjė. Porosia ėshtė tė mos pranohet asnjė ofertė mė pak se 10 mijė rrėnjė. Ndihmėsi i Edmond Targajt nė dibėr, ėshtė Robert Aga, i pėrfolur nė cdo raport tė shėrbimeve partnere pėr rolin e tij kyc nė trafikimin e drogės.

Fatmir Lleshi, nė detyrėn e tij si shef i Komisariatit 4 nė Tiranė, nė bashkėpunim me deputetė tė PS-sėnė Tiranė, u kujdesėn pėr drogėn nė zonėn e Tujanit, dhe nė rrethinat e Dajtit. Me ndihmėn e inspektorit tė policisė Demaliaj dhe Alban Ahmetaj, menaxhohet dhe kanabisi i Shėngjergjit.

Erjon Ismailaj, shef i Komisaritatit tė Policisė Krujė, i pėrfshirė drejpėrdrejt nė kultivimin e kanabisit, ku mendohet se janė rreth 75.000 rrėnjė. Ky shef komisariati dorė e Shullazit dhe Tahirit ka keqtrajtuar dhe mbajtur peng disa ore inspektore tė mjedisit qė konstatuan arat me droge, dhe i kėrcėnuan me jetė nėse flasin.

Henrigert Mitri, menaxhon mbi 40 mijė rrėnjė nė zonėn e Burrelit, ku ėshtė shef komisariati, njė njohje e vjetėr e Shullazit dhe Erjon Braces. Ishte shef komisariati nė Lushnje, kur ndihmoi pėr fshehjen e provave pas rėnies sė avionit me drogė nė Divjakė.

Nė ditėt nė vijim, do tė bėjmė publike tė tjera tė dhėna pėr kontrollin e cdo pėllėmbė toke nė vend tė mbjellė me drogė nga Edi Rama, me drejtuesit e tij tė policisė.

Kėshtu e ka ngritur ai perandorinė e drogės nė vend, qė po mbyt ekonominė e ndershme dhe po shfrytėzon varfėrinė e fshatarėve. Ky biznes gjigand kriminal, po rritet cdo ditė, pėr tė siguruar miliona euro pėr Edi Ramėn e oligarkinė e tij, para qė Edi Rama planifikon ti pėrdorė nė zgjedhje pėr tė blerė votat.

Edi Rama i ka braktisur me kohė shqiptarėt dhe interesat e tyre, ai e ka braktisur qeverisjen e vendit.

Edi Rama po qeveris me krimin dhe vetėm pėr krimin.

Droga dhe krimi nuk janė zgjedhja e shqiptarėve. Ekonomia dhe siguria e tyre po rrėnohet pėrditė, prej drogės, krimit dhe korrupsionit tė Edi Ramės.

Shqiptarėt e refuzojnė kėtė sundim mafioz dhe do ta shporrin shumė shpejt.

Shqipėria ėshtė mė mirė pa Edi Ramėn.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi