Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Ushtaraku shqiptar: Erdogan burim i krizave nė Turqi -endėrra e tij pushtimi i botės shqiptare me anė tė fesė e xhamive

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 11th August 2016, 21:33


Ushtaraku shqiptar: Erdogan burim i krizave nė Turqi -endėrra e tij pushtimi i botės shqiptare me anė tė fesė e xhamive


Hajro Limaj, ish - atashe ushtarak nė Republikėn e Turqisė tani drejtor i Institutit tė Politikave tė Sigurisė Kombėtare nė njė intervistė pėr "Dita" ka folur pėr zhvillimet nė Turqi pasi tentim grusht shtetit atje. Ai ka thėnė se masat qė ka ndėrmarrė pushteti i Erdogan janė tė ngjashme me ato tė diktatorėve duke e pėrmendur Hitlerin, Stalinin, Pinoēetin, Sadam Hyseinin...

Limaj duke komentuar rreth politikave tė Erdoganit nė raport me botėn shqiptare ka thėnė se ai ndjek njė politikė shumė tė ndryshme nga pasardhėsit e tij.

“Politikat e Erdoganit nuk janė aspak tė ngjashme me politikat e paraardhėsve tė tij nė lidhje me Botėn Shqiptare. Turgut Ozali, Demireli, Cilleri, Mesut Jellmazi dhe Exheviti, me tė cilėt pata fatin dhe nderin tė takohesha dhe tė punoja nė vitet 1993-2001, ishin  intelektualė elitarė, pro amerikane dhe europianė. Ata nuk mendonin dhe projektonin pushtimin e Botės Shqiptare me xhami dhe institucione tė tjera fetare pėr tė realizuar ėndrrėn e paraardhėsve tė tyre apo aktualisht tė Erdoganit dhe Davutoglusė, tė rikthimit tė perandorisė Osmane nė hartat e saj tė vjetra apo tė mykura” ka theksuar ai.Erdogani  akuzon Gylenin pėr  grusht shteti, sipas jush, si qėndron e vėrteta ?

H.Limaj: Sipas Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Turqisė,  nė pėrpjekjen e grushtit ushtarak kanė marrė pjesė  35 avionė, 37 helikopterė, 246 tanke dhe mjete tė blinduara, 3 anije si dhe u pėrdorėn 3 992 armė tė lehta dhe 8651  ushtarakė, nga tė cilėt  1676  tetar/ushtar, 1214 nxėnės ushtarakė. Kėto shifra pėrbėjnė  1,5 % tė numurit tė pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura. Fatkeqėsisht  humbėn jetėn 240 vetė dhe pati rreth 1200 tė plagosur. Por asnjė qeveritar  apo autoritet shtetėror jo vetėm qė nuk u vra, por as u bė tentativė pėr t'u arrestuar. Edhe nė ato qė thuhen pėr  orvatjet nė hotelin ku ishte me pushime Erdogani, Marmarisa, forcat ushtarake janė  me njė numur shumė tė kufizuar. Pėrgjithėsisht, grushtet ushtarake  janė shumė tė fuqishme dhe  shumė goditėse ndaj  presidentit dhe qeverisė, qė kanė planifikuar pėr t'i rrėzuar. Fillojnė me arrestimin e krerėve drejtues dhe  bllokimin e institucioneve vendimarrėse, me sulmin dhe marrjen e radiotelevizionit dhe tė rrugėve,  qė i lidhin kėto institucione. Ky ėshtė shkaku qė pothuajse i gjithė komuniteti ndėrkombėtar ka dyshime serioze  pėr aktoret  e organizimit tė kėtij mini puēi tė dėshtuar ushtarak. Puēet e mėparshme ushtarake nė Tuqi ishin shumė tė fuqishme dhe asnjėri prej tyre nuk ėshtė zmbrapsur.Unė jam dėshmitar i grushtit ushtarak tė vitit 1980, kohė nė tė cilėn ndodhesha me shėrbim nė Izmir. Ēdo godinė qeveritare dhe shtetėrore, rrugėt, sheshet,  ishin nėn kontrollin e rreptė tė ushtrisė nėpėrmjet ushtarėvė tė armatosur rėndė.                                      E dyta, nė ketė tentativė pėr grusht shteti, u angazhua vetėm njė pjesė  e vogėl ushtarakėsh dhe aspak civilė. Ushtarakėt, me pėrjashtime shumė tė vogla, janė mbėshtetės pėr vdekje tė Ataturkut dhe jo tė Gylenit. Mbėshtetėsit e Gylenit janė nė hapėsirat civile.                                           E treta, nė kėtė tentativė, nuk ka as komandantė operacioni dhe as  qeveri pėr tė drejtuar vėndin nė ditėt e para nėse do tė rrezohej pushteti. Prandaj ajo qė ndodhi  duket si njė skenar tetari….                                                                                                                                        Por, duke qenė se prej 17 Dhjetorit tė vitit 2013, Erdogani  i ka pėrqėndruar mllefet, akuzat publike dhe sulmet ndaj armikut tė tij personal, Gylenit, edhe kėtė trazirė ai nxitoi ta interpretonte dhe reklamonte si  pėrpjekje pėr grusht i organizatės terroriste tė Fetullah Gylenit, organizatė tė cilėn asnjė vend i botės nuk e njeh dhe nuk e pranon si tė tillė. Shumė analistė politikė dhe strategjistė raportet dhe qėndrimet e Erdoganit me Gylenin i vlerėsojnė si ata tė Stalinit me Trockin. Gyleni, edhe po tė dojė, nuk ka ato mundėsi, kapacitete dhe mbėshtetje, qė tė shkojė deri nė grusht shteti.                                                                                                                         Unė jam mbėshtetės i tezės se tė vėrtetėn e kėsaj tentative ushtarake mund ta  zgjidhė vetėm njė  hetim dhe gjykim i njė institucioni drejtėsie ndėrkombėtare, nė tė kundėrt  gjithēka do tė emėrtohet siē shprehet dhe dėshiron Erdogani. Tani nė Turqi ēdo gjė ėshtė vetėm nė njė dorė, atė tė Erdoganit. Kudo ėshtė vendosur gjėndje e jashtėzakonėshme, pėr tė ligjėruar objektivat qė kishte Erdogani, tė cilat nuk mund t'i realizonte nė kushte normale. Ai prej kohėsh kėrkon tė  ligjėrojė  ndryshimin e sistemit parlamentar nė sistem presidencial, tė modelit absolutist apo Putin, pėr tė marrė tė gjitha kompetencat dhe tė bėhet i paprekshėm. Edhe pse kushtetuta nuk ėshtė ndryshuar, edhe pėrpara  tentativės pėr grusht shteti, Erdogani  sillej dhe drejtonte vendin si president i njė shteti presidencial, pėr tė cilat ishte nė objektiv tė kritikave tė tė gjithė opozitės, akademikėve, analistėve vėndas dhe tė huaj.

Po si ėshtė situata mbas kėsaj tentative ?

Hajro Limaj: Shumė e rėndė. Nė terror fizik dhe psikologjik. Kushdo nuk e di tė nesėrmen. Shifrat janė shumė tronditėse. Arrestime, dhunime dhe masakrime tė tė arrestuarve. Pamje rrėngjethėse qė tė kujtojnė periudhėn e mesjetės apo tė diktaturave tė Hitlerit, Stalinit, Pinoēetit, Sadam Hyseinit, e tj. Janė  ndaluar  18 879 vetė. Nga kėta: 10 879 ushtarakė, nga tė cilėt 157 gjeneralė. Lista vazhdon me kolonelė, nėnkolonelė, majorė, kapitenė...Midis tyre edhe komandanti i Armatės sė dytė, shqiptari nga Kosova  me gradėn  gjeneral-armate, Adem Hudut, Janė pushuar nga puna, nė ndjekje penale apo arrestuar 4 227 oficerė policie, 91 prefektė dhe  autoritete  lokale, 2 624 prokurorė dhe gjykatės, nga 14 661 qė ka Turqia,  630 biznesmenė, 77 gazetarė, disa rektorė universitesh, 2 antarė tė gjykatės kushtetuese, mbi 60 prokurorė dhe gjykatės tė Prokurorisė sė Pėrgjithėshme ….                                                                  

 Nė kuadėr tė fushatės hakmarrėse apo ndėshkuese tė Erdoganit u bllokuan  dhe sekuestruan pasuritė e  15 universiteteve, 934 shkollave parauniversitare, 109 konvikteve, 104 fondacioneve, 35 spitaleve, 1125 shoqatave, 19 sindikatave, 151 institucioneve tė ndryshme tė medias dhe shtėpive botuese, gjithsej 2492 subjekte. Kjo pasuri e vlerėsuar nė rreth 100 miliardė dollarėsh u eshte sekuestruar pronarėve tė ligjshėm dhe ka kaluar nė dispozicion tė shtetit.                                                                                                                                       Fshesa e hekurt nė administratėn publike ka hedhur nė rrugė  72 078  kuadro, nga tė cilėt  42 767 nga Ministria e Arsimit, 8 777 nga Ministria e Brendėshme, 2 345 nga Ministria e Rinisė dhe Sporteve, 2 990 nga Kėshilli i lartė i Edukimit, 1 379 nga  Ministria e Ushqimit, Bujqėsisė dhe Blegtorisė, 560 nga Minitria e Teknollogjisė, 88 diplomatė tė Ministrisė sė Jashtme, 5 581 nga Ministria e Shėndetėsisė,1500 nga Ministria e Financave,1180 nga Ministria e Tregtisė,30 kuadro nė apartin e Kuvendit Popullor, 29 nga Kėshilli i Lartė i Radiotelevizionit dhe 300 punonjės tė radiotelevizionit, 262 nga aparati i Ministrisė sė Mbrojtjes, 257 nga Kryeministria……….

-Janė  shkarkuar nga detyra 1577 dekanė  nė tė gjitha universitetet.
LEXO EDHE Rritet popullariteti i Erdoganit pas puēit tė dėshtuar

-Janė larguar nga puna 60 000 mėsues.

- U hoqėn licensėn 21 000 mėsuesve tė shkollave private.

- Me urdhėr tė Erdoganit ėshtė ndaluar dalja jashtė shtetit e akademikėve.

- Janė nxjerrė jashtė pėrdorimit mbi 42 000 pasaporta.

Po Kushtetuta nuk mund ta ndalė Erdoganin ?

Hajro Limaj: Ai po tregon se  nuk njeh mė as kushtetutė dhe asnjė ligj. Nė kuadrin e shpalljes sė gjendjes sė jashtėzakonshme tre mujore, duke u konsultuar me 2-3 veta dhe jashtė institucioneve kushtetuese, ai merr vendime nė kundėrshtim me kushtetutėn. Pėr kėtė arsye, edhe pse ėshtė kjo gjėndje, disa analistė tė gazetave Milliyet dhe Hurriyet vazhdojnė tė shkruajnė  kundėr kėtyre qėndrimeve autoritariste apo absolutiste tė Erdoganit. Dhe  kanė shumė tė drejtė. Erdogani  shkatėrroi me urdhėrin qė nxorri  organizimin, pėrbėrjen, drejtimin dhe zinxhirin e komandimit tė Forcave tė Armatosura. Kėtė kompetencė mund ta ketė vetėm pas ndryshimi tė kushtetutės nė kuvend.                                                                                        Nė zbatim tė skenarit pėr vėnien e ushtrisė nė duart e tij apo tė njerėzve mė besnikė, Erdogani hoqi nga vartėsia e Shtabit tė Pėrgjithshėm  Komandėn e Forcave Toksore, qė ka nė vartėsi 4 armata, Komandėn e Forcave Detare,  qė ka nė vartėsi njė armatė dhe i kaloi nė vartėsi direkte tė ministrit tė Mbrojtjes. Komandantėve tė kėtyre forcave, pėrveē ministrit tė mbrojtjes, mund t'u japin urdhėra edhe kryeministri dhe zėvėndės kryeministri, bile direkt edhe njėsive nė vartėsi tė tyre. Komandėn e Forcave tė Xhandarmėrisė  me njė armatė e kaloi  nė vartėsi tė ministrit tė Brėndshėm, ashtu siē kaloi edhe Komandėn e Forcave tė Mbrojtjes Bregdetare. Shtabi i Pėrgjithshėm tani ėshtė pa asnjė kompetencė nė zinxhirin e komandimit dhe tė drejtimit.                       U mbyllėn  tė katėr gjimnazet ushtarake, shkollat e pėrgatitjes sė nėnoficerave dhe mė e madhja e Akademisė sė Shtabit tė Pėrgjithshėm pėr Forcat Toksore, Detare dhe Ajrore, ku pėr dy vjet pergatiteshin shtaboviket dhe drejtuesit madhor tė ushtrisė.                                                            Akademinė e Mjeksisė Ushtarake me Spitalin Qėndror tė Ushtrisė (GATA)  i kaloi nė vartėsi tė ministrisė sė  Shėndetėsisė.Tė gjitha kėto ndryshime kėrkonin ndryshime kushtetuese dhe tė ligjeve tė dala prej saj.

Gjithnjė sipas jush dhe sipas analistėve tė pavarur turq dhe ndėrkombėtarė, pėrse i bėn kėto Erdogani ?

Hajro Limaj: Forcat e Armatosura te Turqisė me kushtetutė kanė pėr detyrė tė mbrojnė shtetin laik, demokratik dhe ligjor. Prandaj ato disa herė, me kėtė synim,  kanė ndėrhyrė dhe kanė pėrmbysur disa qeveri. Tashmė ėshtė bėrė e kuptueshme apo e qartė se Erdogani objektivin kryesor ka shkatėrrimin nė themel te shtetit laik, qė krijoi Ataturku. Pėr realizimin e kėtij qėllimi “perėndia i solli kėtė grusht ushtarak” dhe siē u shpreh, “ do ta krijojė shtetin nga zeroja. Forcat e Sigurisė do t'i pastrojmė”. Qysh kur ka ardhur nė pushtet Erdogani ka qenė nė konflikt me Shefat e Shtamadhorisė. Arrestoi  mė 5 Gusht 2013, sapo doli nė pension, shefin e Shtatmadhorisė, gjeneral armate Bashbu, shqiptar nga Lugina e Preshevės. Nga Gjykata e shkallės sė Parė e Krimeve tė Rėnda gjenerali Bashbu  u dėnua me burgim tė pėrjetshėm. Me njė mbrojtje tė jashtėzakonshme ai fitoi pafajsinė nga Gjykata Kushtetuese mė 7 Mars 2014.                                                                  Mė 3 Janar 2013 paraburgosi ish shefin e Shtatmadhorisė, Gjeneral armate Ismail Karadaj, mikun e popullit shqiptar, i cili mė1997, me kryeministren Ciller bėri tė pamundurėn pėr tė shpėtuar  tėrėsinė territoriale tė Shqipėrise dhe daljen e saj nga kriza.                                             Arrestoi presidentin e 7-tė tė Turqisė, Kenan Evren, birin e Kosovės, i cili nė vitin 1980 bėri grushtin e shtetin nė mbrojtje te shtetit lak dhe demokratik. Mbas 31 vjetėsh me nderim dhe  respektim masiv,  Erdogani  e ēoi Evrenin nė paraburgim, duke e detyruar tė shkonte nė hetuesi me karrocė. Gjatė kėsaj periudhe tė vėshtirė hetimi dhe gjykimi ai vdiq. Mė 16 Prill 2012 arrestoi zėvėndės shefin e shtatmadhorisė, gjeneral-armate Cevik Bir me 9 gjeneralė tė tjerė, tė cilėt mė 19 Dhjetor 2013 dolėn nga burgu tė pafajshėm. Po atėhere kishte edhe gjykatės tė pavarur, qė zbatonin ligjet, ndėrsa tani nuk mund tė gjesh, sepse ata qė dhane denime nė kundėrshtim me urdhėrat e Erdoganit sot janė tė gjithė nė burg. Kampi “kundėr” Ataturkut, qė kėrkon ta rikthejė Turqinė nė njė vend islam, ėshtė mbėshtetur tradicionalisht prej shumicės mė pak tė edukuar tė popullsisė sė vendit, mirėpo deri nė vitin 2002 ky rend ėshtė ruajtur nga forcat ushtarake, ideologjia pėrbashkuese kemaliste e tė cilėve ka qenė rreptėsisht sekulare. Ataturku nuk do tė ēuditej po t’i shihte kėto qė po ndodhin; ai e dinte se do tė ishte “Islami” ai qė do t’i shkaktonte rrėnimin Turqisė. Dhe kėtė mision po e kryen Erdogani. Nė vitin 1999, Erdogani e dėnua me 6 muaj   burg  muaj, si  nxitės i urrejtjes me bazė fetare nė vend kundėr shtetit laik. Prandaj ushtarakėt qė janė arrestuar mbas  tentativės pėr puc, i cili ėshtė me shumė pikėpyetje, nuk janė pjesė e Gylenit apo grushtit tė shtetit tė pėrgatitur prej tij, sic thotė Erdogani, por ata janė mbrojtjės sė parimeve te Ataturkut.Kėtė e shprehu me forcė njė gjenaral i arrestuar.”Unė nuk e njoh fare Gylenin. Unė jam mbėshtetės i Ataturkut, laik. Mė pushkatoni! “Ēfarė bindje dhe sakrifice ndaj idealit! Mė pushkatoni ! Kėtė e di mjaft mirė edhe Erdogani, por  ai, duke fshehur qėllimin e tij tė shkatėrrimit tė shtetit laik, ka pėrbotėsuar si organizator tė puēit Gylenin, i cili prej vitit 1999 jeton nė Amerikė dhe ndėrton dhe mban me investimet e tij universitete dhe kolegje me programe laike dhe tė vlerėsuara pozitivisht nė shumicėn e vendeve tė botės. Nga kjo panoramė del qartė dhe lehtėsisht pėrgjigjia e pyetjes se cili ėshtė burimi i krizave dhe rreziku i vėrtetė pėr Turqinė: Erdogani nė Ankara, njė president i plotpushtetshėm sa njė sulltan e diktator dhe qė tani ka nė duar ushtri, polici, xhandarmėri, drejtėsi, sherbimet sekrete, mediat, diplomacinė, doganat... apo Gyleni, prej 17 vjetėsh nė SHBA, qė ka nė pronėsi vetėm shkolla, universitete, ēerdhe e kopshte pėr fėmijė, konvikte...?

Kur Erdogani pretendon pėr njė grusht shteti nga ushtarakėt, ēfarė ka me botėn akademike?

Hajro Limaj: Shifrat e mėsipėrme tregojnė  se shumica e spastrimeve me fshesė tė hekurt  ėshtė kryer nė institucionet civile tė gjithė Turqisė. Kjo po ndodh edhe pse kėta  civilė nuk kishin asnjė angazhim nė tentativėn e grushtit tė shtetit. Pėr kėtė arsye  si  shumė politikanė dhe analistė tė botės demokratike edhe unė  shprehem  se "listat kanė qenė tė parapėrgatitura" dhe Erdogani i vuri nė zbatim mėnjėherė. Prandaj Erdogani  ditėn e dytė u shpeh  fitimtar “nga grushti i shtetit qė i dha Zoti". Pra, sipas tij, zoti e ndihmoi  qė tė bėhej kjo tentativė pėr grusht shteti pėr tė realizuar  spastrimet masive tė tė gjitha atyre qė nuk e duan Erdoganin, duke goditur dhe ndėshkuar ashpėrsisht dhe jo demokratikisht ēdo qėndrim opozitar dhe mendimi ndryshe. Erdogani prej kohėsh ka qenė nė kontradikta me qėndrimet e akademikėve dhe shkenctarėve, tė cilėt shpreheshin kundėr qėndrimeve dhe rrugės qė pėrdorte ai ndaj kundėrshtarėve brėnda vendit dhe aletatėve jashtė Turqisė. Ai nuk mbėshtetet fare tek elitat intelektuale, por nė shtresat masive tė zonave urbane dhe rurale, hapėsira  ku mbizoterojnė  dhe sundojnė  popullsia me kulturė tė kufizuar dhe e mbarsur me  islamizėm jo normal. Kėtė qėndrim ēuditėrsisht e shprehu njė zonjė nė njė miting duke bėrtitur me histeri.” Mallkuar qofshin intelektualėt”.                                     Pra, Turqia ndodhet nėn njė terror tė gjithanshėm politik dhe psikologjik dhe para njė rreziku me rrjedhoja tė rėnda. Uniteti kombėtar  fillon qė me shkatėrrimin e unitetit nė familje.Mendimet e kundėrta pėr kėto zhvillime i kanė ēuar pjestarėt e familjeve tė spiunojnė njėri- tjetrin nė polici, si  tek ne, nė periudhėn e diktaturės komuniste. Lufta e klasave dhe lufta ideologjike janė nė antagonizėm.Me mijra turq janė arratisur dhe me mijra tė tjerė janė nė pritje. Prandaj BE ėshtė e friksuar. Liberalizimi i vizave pėr qytetarėt turq nė tetor, pėrveē  problemeve tė tjera, mund tė sjellė dyndje tė popullsisė turke pėr strehim politik ne vendet demokratike tė Europės.

Po kriza me ish mikun e ti, Gylen, kur filloi dhe pse duket kaq e ashpėr?

Hajro Limaj : Eshtė data  17 Dhjetor 2013, e cila  e thelloi  shpejt dhe ndjeshėm  krizėn  nė politikat e brendėshme. Ėshtė koha kur djali i Erdoganit, Bilali, me 3 djemtė e tre ministrave tė qeverisė Erdogan dhe me njė turko-iranian, Zarrabin, u kapėn nė flagrancė,  duke pastruar 1 miliard dollarė nė Bankėn Qendrore tė Ankarasė. Tre fėmijėt e tre ministrave, Zarrabi dhe drejtori i bankės u arrestuan, ndėrsa djali i Erdoganit ishte lėnė pėr datėn 25. Duke qenė se Gyleni u shpreh se "koha e Erdoganit pėrfundoi" ai e shpalli atė nga aleat nė armik dhe kėto arrestime tė bėra pa dijeninė e tij i quajti “Grusht shteti”. Duke qenė se edhe pėr Bilalin  kishte dalė urdhėri i arrestit  ai lėvizte ne Turqi vetėm mė babain, Erdoganin, nė makinėn e tij. Nė vend qė Erdogani tė jepte dorėheqjen, ashtu si u detyruan tė bėnin tre ministrat e tij nga ky skandal, prej kėsaj kohe Erdogani kėrkonte ta mbante pushtetin me dhunė tė gjithanshme ndaj shtypit, akadamikėve, opozitės dhe ēfarėdolloj mendimi opozitar.  Turko-iraniani, Zarrabi, miku i Bilalit, mbas doli me makinacione nga burgu u nis pėr nė Amerikė, ku u arrestua sapo zbriti nė aeroport dhe tani vazhdojnė hetimet pėr veprimtaritė e tij kriminale. Ndėrsa djalit tė presidentit Turk, Bilalit i ėshtė hapur ēėshtje penale ne gjykatėn e Bolonjės  pėr pastrim parash. Presioneve tė Erdoganit pėr  mundėsinė e tronditjes sė marrėdhėnieve midis dy vendeve, kryeministri i Italisė Matteo Renzi iu pėrgjigj  se nė “Nė Itali ka njė sistem drejtėsie tė pavarur, qė vepron nė bazė tė ligjeve dhe qė lufton tė gjitha format e paligjshmėrisė. Gjyqtarėt dhe hetuesit pėrgjigjen vetėm para Kushtetutės italiane dhe jo para Presidentit turk. Kėtė sistem e quajmė ‘shteti i sė drejtės’ dhe jemi krenarė pėr kėtė”.

Duket dhe shprehet se kėto muajt e fundit kanė ndryshuar ndjeshėm edhe marrėdhėniet me SHBA dhe Bashkimin Europian? Cili ėshtė komenti juaj pėr kėtė aspekt?

Hajro Limaj: Erdogani tashmė nė tė gjithė botėn demokratike ;nė Bashkimin Europian dhe nė Amerikė njihet dhe cilėsohet si njė  pushtetar totalitarist, shantazhues dhe kėrcėnues. Aktualisht me SHBA  dhe Bashkimin Europian marrdhėniet pothuajse janė tė ngrira. Amerikėn fillimisht Erdogani e akuzoi pėr gisht nė kėtė tentativė pėr grusht sheti dhe vazhdon ta kėrcėnojė tė dorėzojė me ekstradim nė Turqi Gylenin. Qeveria amerikane, me tė drejtė, kėrkon fakte bindėse, por deri tani nga dosjet qė ka dėrguar Turqia dhe grupet e hetimit qė janė ngritur posaēėrisht pėr kėtė ēeshtje nė SHBA,  nuk po e vėrtetojnė akuzėn e Erdoganit. Gyleni me tė drejtė kėrkon tė ngrihet nje gjykatė e pavarur ndėrkombėtare dhe nėse vėrtetohen akuzat ndaj tij tė marrė dėnimin kapital.                                                                                                              Kapur tek ushtria e refugjatėve sirianė, qė janė grumbulluar nėpėr kampet e Turqisė dhe kėrcėnimi se mund t'i lejojė tė dynden drejt Gjermanisė dhe vendeve tė tjera tė Evropės Perendimore dhe Qendrore, Erdogani i kushtėzon BE-sė bashkėpunimin e mėtejshėm me liberalizimin e vizave nė muajin tetor, kur nuk i ka pėrmbushur detyrat plotėsuese dhe vazhdon t'i shkelė me arrogancė dhe brutalizėm tė gjitha tė drejtat dhe lirite e njeriut.                                      
Ideja e qeverisė turke pėr tė vėnė tani njė ulimatum dhe pėr tė pėrmendur tetorin si datė pėr fillimin e heqjes sė vizave ėshtė absurde, thonė shumė liderė europianė. Sot shpresat e tyre janė shuar. Rexhep Tayip Erdogan u shndėrrua nga njė reformator nė njė president autokrat, i cili e minoi shtetin ligjor, shkatėrroi  lirinė e shtypit e sė fundi me dekretet nė gjendjen e jashtėzakonshme, po pėrgatit pėrfundimisht transformimin e shtetit t turk nė njė regjim presidencial abssolutist. Deklaratat e tij  pėr "spastrime" shoqėrore janėnjė ogur i keq. Erdogani dhe shteti, qė ai ka krijuar, nuk janė aspak nė gjendje pėr antarėsim nė BE. Kancelari i Austrisė kėrkoi prerazi ndėrprerjen e menjėhershme tė dialogut me Turqinė pėr vazhdimin e negociatave tė antarėsimit.                                                                                                                               Erdogani nė tė gjitha mitingjet populiste qė organizon qahet se si ėshtė e mundur qė asnjė ministėr nga shtetet e Bashkimit Europian nuk vizitoi Turqine mbas tentativės pėr grusht shteti. Papa Fracesku para disa ditėsh, kur u pyet  pėr kėtė ēėshtje,  tha se “ ne nuk e kemi tė qarte se ēfarė ka ndodhur nė Turqi”. Pra,  Komuniteti Europian nuk e pėrjashton pistėn se kjo tentativė ka qenė njė skenar ogurzi i pėrgatitur dhe i drejtuar nga Erdogani, kryetari i SHIK-ut dhe Shefi i Shtatmadhorisė.

Po pėr "Aksionet e  spastrimit“ edhe nė Ballkan cili ėshtė mendimi juaj?

Hajro Limaj:  Aksionet e spastrimit“, siē i quan presidenti  Erdogan mijėra arrestimet pas puēit tė dėshtuar, kanė nė fokus tani institucionet arsimore nė Europėn Juglindore. Disa vendeve europiano-lindore u kanė arritur kėrkesa me shkrim nga ambasadat dhe konsullatat turke, qė tė mbyllin shkollat e Gylenit“.  Nė Ballkan ato konsiderohen si alternativė ndaj sistemit tė vjetėruar shtetėror tė arsimit. Shpesh ato vlerėsohen pėr cilėsi dhe rendimente tė larta tė nxėnėsve tė tyre. Si menaxhuesit e kėtyre institucioneve ashtu edhe ministritė pėrkatėse tė Arsimit nė vendet e Europės Juglindore hedhin poshtė ēdo akuzė, sipas tė cilave nė kėto shkolla bėhet „punė misionare“. Shkolla u pėrmbahet strikt ligjeve tė vendit pėrkatės dhe janė tė orientuara sipas planeve mėsimore shtetėrore.Qendrimi i Ankarasė  ka ngjallur indinjatė tek shtetet e prekura. Nė Rumani konsullata turke madje disa shkollave u ka kėrkuar direkt qė tė mbyllen. Ministria rumune e Arsimit i hedh poshtė me vendosmėri tė tilla kėrkesa dhe siguron, se shkollat nuk do tė mbyllen.Nga Bullgaria ka lajme tė ngjashme.  Nė Bosnje ambasadori turk u ka bėrė thirrje prindėrve dhe nxėnėsve qė t'u kundėrvihen shkollave, tė cilat ai i cilėsoi si „organizata terroriste“. Nė Shkup shoqata e minoritetit turk kėrkoi „spastrimin“ e vendit nga „tradhėtarėt“. Kėsaj i shtohet edhe kėrkesa pėr „dėnimin“ e gazetarėve kritikė, si nė rastin e publicistit tė mirėnjohur kosovar Berat Buzhala . Qeverisė kosovare iu kėrkua qė tė veprojė kundėr Buzhalės. Ministri i Jashtėm Enver Hoxhaj e quajti kėtė kėrkesė „tė papranueshme“ dhe „krejtėsisht tė ekzagjeruar“.Prokurorė, shkolla, gazetarė – pėrpjekjet e qeverisė turke pėr t'i pėrēuar edhe nė botėn e jashtme mosmarrėveshjet nė politikėn e vet tė brendshme, po shtohen. Ndėrsa politikanėt europianė u kundėrvihen ndėrhyrjeve tė presidenitt turk Erdogan. Interes dhe jehonė tė veēantė pati deklarata  Kryeministrit  tė Belgjikės,  Bourgeois,  kundėr ambasadorit tuk nė Bruksel nė  lidhje me kolegjet turke atje: “Kėto deklarata janė tė papranueshme, pėr mė tepėr, tė lajthitura. Ėshtė e papranueshme dhe e paimagjinueshme qė njė ambasador t’i mėsojė qeverisė flamande dhe Kryeministrit se si duhet tė veprojė. Nuk e pranoj kurrsesi akuzėn se po mbėshtesim ndonjė organizatė terroriste. Nėse ka ndonjė njeri qė ka dijeni pėr praninė e ndonjė bashkėpunimi ilegal ,besoj se duhet ta dijė se ai pėr kėtė  duhet tė paraqitet menjėherė pėrpara gjykatave tė pavarura . Gjithashtu, nuk e pranoj qė Lėvizja “Gylen” tė jetė organizatė terroriste”.Pėr kėtė arsye  kryeministri i Belgjikės i kėrkoi  Bashkimit  Europian  tė reagojė prerazi ndaj Ankarasė pėr deklaratat e bėra nga ana e ambasadės turke nė lidhje me marrėdhėniet dypalėshe. Kundėrshtimet kanė qenė tė ndryshme. Ditėt e fundit e kundėrshtoi qeveria e Kazikastanit dhe Kėrgistanit. Sistemi arsimor i kolegjeve turke tashmė ėshtė nė 160 vėnde te botės, nė SHBA, Gjermani, Austri, Belgjikė, Kanada, Zelandėn e Re, Australi…

Dhe kėto natyrisht janė hapur edhe me mbėshtetjen e shtetit Turk. Prandaj edhe qeveria jonė, me nė krye kryeministrin Rama duhet t'i japin pėrgjigjen e merituar. Kėto janė shkollat tona, tė hapura dhe tė kontrolluara me vendime tė qeverisė. Dhe mė e rėndėsishmja, politika dhe qeveria shqiptare duhet tė distancohen nga politikat e Erdoganit, mbasi ato bien nė kundėrshtim me interesat tona strategjike dhe me aleatėt tanė strategjikė, me antarėsimin nė BE. Erdogani dhe politika e tij  kanė strategjinė e ripushtimit tė Botės Shqiptare nė Ballkan vetėm nėpėrmjet islamizimit tė popullit, vashdimin e ngritjes se xhamive dhe tė institucioneve tė tjera fetare islame pėr tė rigjallėruar marrėdhėniet me konceptet e Perandorisė Osmane dhe jo me konceptet bashkėkohore moderme, sic kanė bėrė qeveritė e mėparshme tė Turqisė, Demireli, Tansu Ciller, Exheviti etj.

Si e vlerėsoni rikthimin e Erdoganit tek Putini ?

Hajro Limaj: Thuhet se politika ėshtė kurvė, por jo kaq e pa skrupullt. Kriza qė lindi midis tyre pėr rrėzimin e nje avioni ushtarak rus qė shkeli hapėsirat ajrore tė Turqisė, nga Erdoganai u propagandua me forcė se " ne jemi shtet i madh". Bile ai iu pėrgjigj Putinit: " mos luaj me zjarrin". Ndėrsa pėr rrėzimin e avionit rus, ish kryeministri turk Davutogllu  deklaroi se  "aviatorėt turq ishin urdhėruar direkt prej tij". Ndėrsa tani tė dy pilotėt me urdhėr tė Edoganit janė arrestuar dhe Erdogani i kėrkoi falje publikisht Putinit, akt qė disa analistė politikė e kanė pėrkthyer si nėnshtrim tė turpshėm tė presidentit turk, nė njė kohė kur u drejtohet me deklarata dhe tone kėrcėnuese predidentit Obama, kancelares Angela Merkel, kryeministrit italian Matteo Renzi, kryeministrit tė Belgjikės, Bourgeois. Mė datėn 9 gusht Erdogan u takua me Putinin. Plot ngjarje dhe fakte, pavarėsisht njė sherri disa mujor, pas rrėzimit tė avionit rus, shprehin se Erdogani prej kohėsh ėshtė i "dashuruar " me Rusinė dhe me Putinin. Ai edhe pse ėshtė anėtar i NATO-s ėshtė bėrė pjesė e "Marrėveshjes sė Bashkėpunimit Ushtarak tė Shangait", si vėzhgues. Me Putinin, pėrveē rithellimit tė bashkėpunimit politik dhe ekonomik midis dy vėndeve, Erdogan synon dhe kėrkon qė tė ndajnė rajonet e influencės nė Kaukaz dhe nė Lindjen e Mesme. Vizita e Erdoganit nė Rusi dhe takimet e tij me Putinin, pavarėsisht tė ndonjė mospėrputhjeje nė synime dhe qėndrime, shprehėn qartazi nėnshtrimin e "sulltanit" turk ndaj "carit" rus apo ortakllėkun e tyre pėr kundėrvėnie ndaj BE-sė dhe NATO-s.  Putin dhe Erdogan  po  bėjnė lėshime reciproke pėr realizimin e interesave gjeostrategjike nė rajonet e Evropės Lindore, tė Lindjes sė Mesme dhe tė Largėt. Erdogani ka pėr objektiv tė bėhet lideri i Botės Islame nė Lindjen e Mesme, nė Kaukaz dhe mė tej. Brėnda kėsaj strategjie njė vend parėsor ka edhe Ballkani, duke pėrfshirė edhe Shqipėrinė dhe Kosovėn.

Para disa ditėsh juve nė gazetėn "Shekulli" botuat njė  koment me titull "Njė pėrgjigje pėr ambasadorin turk nė Tiranė , ndėrsa kėshilltari i ambasadės po nė kėtė gazetė, mė 5 gusht, ju pėrgjigj me shkrimin "Kush e komandon Hajro Limajn".

Hajro Limaj: Eshtė njė pyetje qe patjeter opinioni publik kėrkon njė sqarim konciz. Me kujdesin dhe terminologjinė e njė diplomati, ambasadorit turk i kėrkova qė nė marrėdhėniet dy palėshe duhet zbatuar Konventa e Vjenės pėr mosndėrhurje nė punėt e brendėshme tė njė vendi sovran. Ju referova pėrgjigjes shume tė ashpėr qė i dha kryeministri i Belgjikės ambasadorit turk nė lidhje me kolegjet turke atje.Fatkeqsisht, edhe kėshilltari i Erdoganit nė Tiranė, nė vend tė njė pėrgjigjeje sipas etikės diplomatike, pėrdori gjuhėn e Erdoganit, qė ėshtė bėrė problem botėror. Ky kėshilltar tė njėjtėn gjė bėri edhe me analistin e njohur Mentor Kikia para disa muajsh nė "Gazetėn Shqiptare". Ky diplomat natyrisht qė do tė mbrojė politikat e Erdoganit, sepse nga ai paguhet, ndryshe brenda 24 orėve kthehet nė Turqi e shkon nė burg si plot shokė tė tij. Pra atė e komandon Erdogani, ndėrsa mua nuk mund tė mė komandojė as Erdogani, as Gyleni dhe askush tjetėr. Unė jam njė personalitet i pavarur nė media dhe drejtues i njė instituti tė pavarur. Koha provoi parashikimet e mia te botuara tek "Shekulli",   "Sulltanizimi i Erdoganit" dhe "Totalitarizimi i Erdoganit dhe rritja e terrorizmit", botuar  nė vitin 2015, tė cilat mund tė gjenden nėpėrmjet Google-s. Si njė analist i fushave te sigurisė, pėr tė cilėn shteti ka shpenzuar pėr tė mė pėrgatitur dhe bazuar nė pėrvojėn time nė kėtė fushė, shprehur edhe nė rreth 1500 analiza, komente dhe opinione nė gazetat kryesore tė Shqipėrisė, nė 5 libra publicistikė dhe studimorė si dhe nė shumė debate televizive, unė e ndiej si  detyrė t'u bėj thirrje politikanėve dhe shtetarėve tė Shqipėrisė: "Distancohunu nga politikat e Erdoganit", siē ėshtė distancuar e gjithė Eoropa ku ne duam tė integrohemi!" Politikat e Erdoganit nuk janė aspak tė ngjashme me politikat e paraardhėsve tė tij nė lidhje me Botėn Shqiptare. Turgut Ozali, Demireli, Cilleri, Mesut Jellmazi dhe Exheviti, me tė cilėt pata fatin dhe nderin tė takohesha dhe tė punoja nė vitet 1993-2001, ishin  intelektualė elitarė, pro amerikane dhe europianė. Ata nuk mendonin dhe projektonin pushtimin e Botės Shqiptare me xhami dhe institucione tė tjera fetare pėr tė realizuar ėndrrėn e paraardhėsve tė tyre apo aktualisht tė Erdoganit dhe Davutoglusė, tė rikthimit tė perandorisė Osmane nė hartat e saj tė vjetra apo tė mykura. Ky skenar pėrbėn kėrcėnim pėr Shqipėrinė es totme dhe tė nesėrme, mbasi bie nė kundėrshtim me objektivat integruese tė vėndit. Koha do t'i provojė tė gjitha. Populli turk mbetet njė popull mik i shqiptarėve dhe ai duhet ndarė nga Erdogani. Ky, si ēdo udhėheqės, ėshtė kalimtar. Pėr fatin e tij tė keq Erdogani nuk e mendon fundin e tij, siē nuk e mendonin para tij Hitleri, Musolini, Stalini, Pinoēeti, Ēaushesku, Sadam Hysejni, Kadafi,...etjShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi