Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
“Shejtanėt nė Shenjtėrim”

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 4th September 2016, 20:31


“Shejtanėt nė Shenjtėrim”


Jo tė gjithė e kanė pritur mirė praninė e klasės politike shqiptare nė ceremoninė e shenjtėrimit tė Nėnė Terezės.

Nė rrjet ka patur jo pak indinjatė pėr kontrastin e fortė mes shenjtores shqiptare tė Kalkutės dhe klasės politike tė vendit tonė qė konsiderohet ndėr mė tė korruptuarat nė ballkan dhe mė gjerė.

“Ēohu moj, ēohu moj grua e mos rri mė nė varr. Leviz dhe ik, arratisu dhe zhduku. Ta bene pis edhe festen e shenjterimit tend, na e njollosen edhe racen tone. Ah moj Terezė e Kalkutės, bela e madhe kjo origjina jote. Mbete rrugeve te botes duke ndihmuar te tjeret dhe keta tanet kurre nuk ndihmuan njerzine tende. Mut ata komunistet barkthare te regjimit para viteve ’90, mut edhe keta kriptokomunistet me kostume te shtrenjta te post ’90-es.

Ik o grua,ik. Mblidh kokallat dhe arratisu edhe nga varri, edhe nga parajsa. Ik o grua dhe mos shiko pas se do vjellesh. Do vjellesh e do cmendesh kur ti shikosh si kapardisen atje ne Vatikan keta horrat tane te pacipe. Ishin te gjithe krekosur ne Shen Pjeter dhe si gabrielė inoēentė pretendonin se sė brendshmi ndjenin edhe ata fuqine hyjnore porsi ty”, – shkruan Bledi Mane nė njė koment me titullin “Shejtanėt nė Shenjtėrim”.

“Kur shoh bashkėqytetarėt e mi tė hutohen pas shenjtėrimit tė Nėnė Terezės si nxėnėsit qė shohin njė flutur nė klasė, pyes veten se si nuk del njeri t’i bjerė tavolinės sė mėsuesit duke thėnė: Mendjen kėtu!”, – shkruan ndėrkohė Arlind Qori.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi