Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
"Zėri i bukur, tepėr melodioz,..." nga Nexhmije Hasani, shkrimtare

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 27th September 2016, 23:53

Zėri i bukur, tepėr melodioz,... 
nga Nexhmije Hasani, shkrimtare 
“Ndodh dhe ėshtė mėse e drejtė  qė njerėzit, nė njė moment tė caktuar, mund tė lodhen nga politika, krizat sociale, kurthet varfėrore qė sjell jeta..., por kurrė nuk mund tė lodhen sė kėnduari kėngėt tona kaq tė bukura me taban popullor. Vajza prek dashurinė e saj, thur ėndrrėn, nė prezencėn e hėnės dhe, nė mėnyrė spontane, pasuron arkitekturimin e faktorit poezi. Vetulla si gajtan, Syri si filxhan, Buza si kuti, pėrshkrim ky  i pėrmbledhur nė art krijues, ku ndėrthuret ndriēimi i syrit me pėrkėsheljen trupore.
"Erė borziloku,/ seē t ė kanė faqet/Moj thėllėnx ė mali,/ bėre merak djalin”.
Njeriu digjet nė dashurinė e tij, brenda kėsaj mrekullie natyrore, e falur prej  bukurisė vashėrore. (Aromė borziloku). Sa bukur dhe  lehtė gjendet muza. Nė flladajė tė fushave kristalizohet pika e ujit nė harmonizimin e sinfonisė natyrore. Aty, ku yjet flasin me shpirtin, krijohet poezia dhe  lind kėnga: Ē’u nisa vajta pėr ujė/ Harrova kanaēen-ė/. Ē’u nisa vajta pėr shkarpa, harrova tėrkuzėnė./ Tė tė jap tėrkuzėn-ė,/ mė jep njė herė buzėn-ė. Buzės iu befshė kurban ,/ ia ruaj djalit qė kam .
Bazuar nė folklorin shqiptar, kreativitet nė pėrjetim, pasion dhe nder tė besės. Kėto vargje kanė aromė dashurie.
O moj nuse gjeraqinė,/ merr fshesėn dhe fshi shtėpinė./ Hidhe miellin nė magje,/ e fillo e toll lakrorė,/ Moj e bukura jetime...
Pasqyrim i traditave tė trevave jugore. Shpirti gjen shpėtim, nėpėrmjet vargut. E konceptuar, si figuracion, stolia e vajzave jugore i bashkangjitet hyjnive qiellorė. Dashuria, mirėpritja, traditat, njė virtyt  dhe vlerė pasionante e vajzave shqiptare. Gjithmonė i ėshtė gjenduar vajzės jetime, si simbol i dhimbshurisė dhe brishtėsisė. Zėri i bukur, tepėr melodioz,  i bilbilit tė jugut, Vaskė Ēurit, na e bėn dhe mė tingėlluese rrjedhėn e kėtyre kėngėve,  plot taban tradicional.
Nga sevdaja jote,/ nė penxhere dola,/ filxhani i kafes,/ mė shpėtoi nga dora....
Nė baēen tėnde 40 rrėnjė mollw,  seē filloi ēupa dhe ma bėn me dorė,/ Do tė na shohin bota, kushedi seē thonė....
Njė nga karakteristikat e kėtyre kėngėve ėshtė aftėsia pėr tė pėrdorur fabulėn. Duken si rrėfenjė dashurie, por kanė protagonistė dhe metaforizėm. Vlerat e kėtij imazhi harmonik, aktrohen midis dy personazheve dhe bota vėzhgon,  si te drama 14 vjeē dhėndėr. Ēfarė ngjashmėrie nė fondin e artė popullor  edhe ne e krahasojmė me lulet femrėn, me drenushėn, thėllėzėn, laureshėn qė kėndon dashurinė. Kėtė e shpreh qartė nė plotėsi edhe Vaska me vargun e ėmbėl pėrmetar, me metafora e krahasime brilante.
I urojmė kėngėtarit, Vaskė Ēuri, rrugėtim tė gjatė nė rrugėn e artit dhe tė kėngės!”
Sheffild, Angli, maj, 2016Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi