Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Jeta luksoze e Ramės nė Kryeministri me 641 punonjės e 27.6 milionė euro…

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 9th December 2016, 21:58


Jeta luksoze e Ramės nė Kryeministri me 641 punonjės e 27.6 milionė euro…


Gjithēka jepet mė poshtė si informacion mund tė gjėndet nė tabelat e buxhetit 2017. Analiza e jetės luksoze tė Ramės kufizohet nė kėto pak rjeshta vetėm nė paratė nga kėto tė dhėna, pra qė ai ka nė dispozicion nga buxheti i shtetit, thėnė ndryshe nga paratė e taksapaguesve shqiptarė. Nė to natyrisht s’mund tė pėrfshihen shpenzimet qė Kryeministri e njerzit e tij tė afėrm kryejnė brenda e jashtė vendit nga llogari bankare jasht buxhetit. Dhe as pėr jetėn pėrrrallore qė rrjedh nga pasuria e tij prej 200 milion euro (me siguri e rritur proporcionalisht me ditėt nė pushtet, numrin e koncensioneve e tė tenderave tė kryer, lejeve tė dhėna...) e fshehur nė njė llogari off shore jashtė vendit…

Nė Kryeministri rreth Ramės do tė sillen 641 punonjės, ndėrkohė qė nė Kuvend pėr tė organizuar aktivitetet e 140 deputetėve dhe tė Kryetarit Meta e tė 3 nėnkryetarėve tė tjerė janė vetėm 405 punonjės ose 236 punonjės mė pak se kryeministri. Kryeministria ka mė shumė punonjės sesa Ministria e Ekonomisė(588 punonjės), sesa Ministria e Transporteve dhe Infrastrukturės(433 punonjės), sesa Ministria e Punėve tė Jashtme(506 punonjės, nė Shqipėri dhe nė tė gjithė ambasadat nė botė), sesa Ministria e Integrimit(113 punonjės).

Por luksi i jetės qeveritare tė Kryeministrit s’qėndron vetėm tek numri i punonjėsve qė i sillen Ramės rreth e rrotull por edhe tek shumat e parave qė Rama ka nė dispozicion pėr tė shpenzuar. Pėr vitin 2017, Rama me tė gjithė shpurėn e tij ka nė dispozicion pėr tė shpenzuar gjithsej 3.8 miliard lekė ose rreth 27.6 milion euro. Kjo shumė ėshtė e barabartė me pagėn vjetore tė 1145 pensionistėve. Ose me rreth 10 mijė bursa studentėsh, Cdo individ nė Kryeministri do tė ketė mesatarisht 43 mijė euro nė vit ose rreth 3600 euro nė muaj. Pra cdo punonjės qė i sillet rrotull Ramės i kushton cdo muaj qytetarėve as qa sa ėshtė paga e rreth 20 pensionistėve.

Rama ka programuar tė shpenzojė vetėm pėr makina tė reja luksoze 1 milion euro me tė cilat mund tė blihen rreth 15-20 Benza luksozė tė markės sė fundit. Po kėshtu pėr luksin e zyrave (kolltuqe, karrige, tavolina, abazhurė, …) do tė shpenzohen vetėm nė vitin 2017 rreth 6.6 milion euro. Kurse pėr rregullimin e zyrave do tė konsumohen rreth 7.5 milion euro.

Nga Kastriot Islami /Syri.net/Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi