Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
HISTORIA E LETĖRSISĖ KOMBETARE SHQIPTARE

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 11th February 2008, 17:47

ZEF JUBANI
(1818-1880)

Lindi mė 1818 nė njė familje shkodrane patriotike qė kishte njė tė kaluar heroike nė luftrat kundėr pushtuesve turq.

Mė 1871,Jubani botoj njė pėrmbledhjeme kėngė popullore me titull"Pėrmbledhje kėngėsh popullore dhe rrapsodishė shqiptare".Rėndėsia ekėtij libri qėndron nė atė se ėshtė pėrmbledhje e parė e folklorit botuar nė shqip,nga njė autor shqiptar brenda vendit.

Autori ka mbledhur kėngė popullore tė veriut,ngaishte edhe vetė.
Kėngėt historike me temė patriotike kanė vlerėn e tij tė veqantė,tė cilat frymėzonin masėn e gjėrė popullore pėr ēlirimin kombėtar.

Nė libėr autori ka pėrfshi edhe disa kėngė tė autorėve tjerė,si dhe njė poezi tė bukur nga autori anonim me titull"Zani i kasnecėve":Kjo vjershė ishte kushtrim kundėr pushtuesve turq,e shkruar bukur artistikisht dhe mbante porosi tė qarta patriotike.Ajo qe pėrkthyar dhe frengjisht dhe kishte shumė ribotime.Prej saj u frymėzua edhe Pashko Vasa dhe shkrou poezinė e famshme

"O MOJ SHQYPNI".
Jubani shkrou edhe njė libėr tjetėr me titull"HISTORI E GJERGJ KASTRIOTIT",qė mbeti e pa botuar dhe pa mbaruar,ai shkroi edhe libra me temė historike dhe ekonomike.Vdiq nė vitin 1880.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th February 2008, 23:27

I nderuari sh.CAKOLLI,

Te pershendes per temen e inicuar, patjeter se do te jam pjesmarres edhe une mirepo te fillojme se bashku nga fazat neper te cilat kaloi letersia jone meqe edhe titullin tejet mire e bukur e ke defibuar.

Bazuar ne fazat qe kaloi letersia jone kombetare, atehere e kemi edhe me lehte t'iu bashkangjitemi temes, pra, krahas etapave edhe krijuesit e saj dhe keshtu me radhė.

Nje pershendetje te ngrohtė
AlbiniShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 13th February 2008, 01:30

Letersia Kombetare shqipetare dhe fillet e saja


Fillet e para te Letersise sone Kometare datojne qe nga vepra e Marin Barletit "Historia e Skėnderbeut"-1508 dhe vazhdon me disa humanistė tė tjerė .
Libri i parė Shqip konsiderohet te jete "Meshari" -1555 i Gjon Buzukut.


  • Letėrsia e Vjetėr pėrfaqėsohet sidomos nga vepra fetare,por qė e shprehnin nje qėndresė kundėr sundimit osman te asaj kohe. Autorėt mė tė medhenj te kesaj faze ishin padyshim Pjetėr Budi, Frang Bardhi, Pjetėr Bogdani perderisa tek arbėreshėt e Italisė meritojne te cekėn Lekė Matrėnga e Jul Variboba.
  • Rryma e Bejtexhinjve lindi pikerisht ne shekullin XVIII dhe XIX, e cila ishte e ndikuar nga letėrsia orientale, por nė veprat e poetėve mė tė shquar kishte edhe tema laike si bie fjala nga autoret e atyre shkrimeve qe ishin Hasan Zyko Kamberi, Nezim Frakulla, Zenel Bastari etj.
  • Letėrsia e re Kombėtare (Letersia e Rilindjes Kombetare) nisė te zhvillohet nga mesi i shek. XIX me lėvizjen e gjerė pėr clirimin nga sundimi i huaj dhe prandaj edhe quhet Letėrsia e Rilindjes Kombėtare. Ajo dallohej nga fazat e tjera te Letersise meqė kishte njė drejtim iluminist e nė periudhėn e fundit do te ket' edhe vepra realiste, por nė tė ka mbisunduar romantizmi i bashkėkohės me romantizmin europian. Ishte njė letėrsi me frymė demokratike dhe popullore, tema themelore ishte dashuria per atdheun, evolimi i tė kaluarės heroike dhe lufta pėr ēlirim kombėtar e shoqėror.


Te arbėreshėt e Italisė u shquan Jeronim De Rada me poemėn e tij "Kėngėt e Milosaos" (1836) si dhe nje njė varg veprash tė mėdha poetike, Gavril Dara i Riu me poemėn "Kėnga e Sprasme e Balės", per te vazhduar me tutje me Franēesk Anton Santori, Zef Serembe etj.
Poeti i madh Kombėtar i kėsaj periudhe ishte padushim Naim Frashėri, autor i poemės "Bagėti e Bujqėsia" (1886), i romanit "Historia e Skėnderbeut" nė vargje dhe i shumė krijimeve tė tjera patriotike, lirike dhe filozofike. Figura tė tjera tė shquara janė poeti lirik dhe satirik Andon Zako Ēajupi ("Baba Tomori", 1902), pastaj poetėt Ndre Mjeda, Aleksandėr Stavre Drenova (Asdreni), novelisti Mihal Grameno etj.
  • Pas shpalljes sė Pavarsisė ne vitin 1912 Letėrsia Kombetare Shqiptare zhvilloi mė tutje frymėn atdhetare tė Rilindjes Kombėtare dhe nė vitet 20-30 thellohet realizmi, akteri demokratik, problematika shoqėrore e keshtu me radhė. Pėrfaqėsues i shquar i rrymės demokratike ishte Fan Noli, figurė politike por edhe poetike, publicist dhe pėrkthyes. Lirik i njohur i kohės ishte Lasgush Poradeci. Nga ana tjetėr njė figurė qendrore e letėrsisė dhe e publiēistikės ishte edhe At Gjergj Fishta. Ketu bejne pjese edhe prozatorėt dhe romancierėt si; Ndoc Nikaj, Foqion Postoli dhe Haki Stėrmilli etj.
  • Kulmin e realizmit kritik, me pasqyrimin e gjendjes sė masave mė tė varfėra dhe me theks tė fortė tė revoltės shoqėrore e shėnoi padyshim krijimtaria nė poezi dhe nė prozė e Migjenit "Vargjet e lira", 1935. Faik Konica ndėrkohė ishte njė kritik letrar me veprimtari shumė tė zgjeruar publiēistike qė ndikoi jo pak nė kėtė letėrsi.
  • Njė etapė cilėsisht e re nė Letėrsinė Shqiptare zė fill nė vitet e Luftės ANĒ dhe mori zhvillim tė plotė pas clirimit si letėrsi e realizmit socialist. Nė shtypin ilegal, si shprehje e qėndresės antifashiste, u lėvrua njė letėrsi revolucionare, kryesisht poezia qytetare e patriotike. Poema satirike "Epopeja e Ballit Kombėtar" (1944) e Shefqet Musarajt ėshtė krijimi mė i shquar i kėsaj kohe.


Pas clirimit pothuajse e tėrė letėrsia kombetare kontrollohej nga censura e shtetit. Hapėsirat nė cilat shtrihej letėrsia e asaj kohe ishin tė ngushta dhe plot rrezik pėr autorėt. Shumė prej tyre si Kasem Trebeshina, Dhimitėr Xhuvani, Petro Marko e tė tjerė u dėnuan nga Partia nė fuqi. Shkrimtarė tė tjerė si Ismail Kadare, Jakov Xoxa e plot tė tjerė shkruanin tė vertetat e tyre tė fshehura pas njė sensi tė dyzuar.

Megjithatė edhe gjatė periudhės sė Socializmit lindi dhe u zhvillua njė letėrsi e mirėfilltė e cila edhe pse nėn ēensurė, krijoi dhe u konfirmua. Nė vitet e fundit tė agonisė socialiste edhe letėrsia filloi tė shfaqej mė hapur dhe tė mbante njė qėndrim kritik herė hapur e herė tė nėnkuptuar.
Brezi i ri i shkrimtarėve solli njė frymė tė re realiste sidomos nė poezi. Liria nė shkrim solli njė dyndje veprash letrare, por vetėm pak prej tyre ishin tė njė niveli tė pėlqyeshėm. Peshėn mė tė madhe e mbajtėn akoma shkrimtarėt e periudhės sė Pas Luftės. U botuan tė plota veprat e rilindėsve, te Gjergj Fishtės, Faik Konicės, Lasgush Poradecit, Mitrush Kutelit etj. U botuan veprat e ndaluara dhe tė dėnuara gjatė sundimit komunist tė shkrimtarėve Petro Marko, Pjetėr Arbnori, Fatos Lubonja, Kasėm Trebeshina, Dhimitėr Xhuvani e shumė tė tjerė.

vazhdim te mbarėShiko profilin e anėtarit


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi