Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Enigma dhe mistere »
Shtėrngohuni: Tri enigma tė vėshtira

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th December 2016, 15:42


Njė hulumtim i vitit 2014 tregoi se pėrpjekja pėr tė zgjidhur njė detyrė logjike mund tė ndihmojė nė mirėmbajtjen e niveleve tė aftėsisė sė arsyetimit te tė rriturit derisa ata moshohen.

Me kėtė fakt nė mendje, pėrdoruesit nė kėtė temė nė Quora po i parashtrojnė njėri-tjetrit disa gjėegjėza dhe enigma tė vėshtira pėr t’i mbajtur tė fortė trutė e tyre.
Ja tri mė tė mirat:
1. Euroja qė mungon
Tre persona hyjnė nė njė hotel.
Ata i paguajnė 30€ menaxherit dhe shkojnė nė dhomėn e tyre.
Menaxherit papritmas i kujtohet se ēmimi i dhomės ėshtė 25€ kėshtu qė ia jep recepsionistit 5€ pėr t’ia kthyer tre personave.
Rrugės pėr nė dhomė, recepsionisti mendon se 5€ do tė ishte vėshtirė t’i ndante mes tre personave, kėshtu qė i fut 2€ nė xhep dhe i jep nga 1€ secilit person.
Tash, secili person kishte paguar 10€ dhe iu kishin kthyer 1€
I bie qė secili ka paguar nga 9€, qė gjithsej bėhen 27€. Recepsionisti i ka 2€, gjithsej bėhen 29€.
Ku mbeti 1€?
2. Pesė shtėpi, pesė ngjyra, pesė pronarė
Janė pesė shtėpi me pesė ngjyra. Nė ēdo shtėpi jeton njė person me kombėsi tė ndryshme. Pesė pronarėt pinė njė lloj tė caktuar tė pijes, tymosin njė lloj tė caktuar tė cigareve dhe mbajnė njė kafshė tė caktuar. Duke i pėrdorur tė dhėnat e mėposhtme, a mund tė pėrcaktoni se kush ėshtė pronari i peshkut?
Anglezi jeton nė shtėpinė e kuqe.
Suedezi mban qen.
Danezi pi ēaj.
Shtėpia e gjelbėr ėshtė menjėherė nė anėn e majtė tė shtėpisė sė bardhė.
Pronari i shtėpisė sė gjelbėr pi kafe.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 10th January 2017, 14:12

1) paguaj 25 € marrin nga 1 euro te tre dhe totalja shkon 25+3=28 plus 2€ qe i ka ne xhep recepisionisti shkojne 30 eshte e gjitha se si i ben llogarit Very Happy

2) nuk e kuptova dhe 3) mungon fare PerqeshShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi