Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Mjeksia »
Dr. Afėrdita Koka Stroka dhe Laver Stroka "KUJDESI PĖR TĖ OPĖRUARIT"

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 3rd February 2017, 11:26

KUJDESI PĖR TĖ OPĖRUARIT
Ndėrhyrja kirurgjike nė organizmin e njeriut ėshtė njė tronditje fizike dhe shpirtėrore. Pėr tė patur njė pėrfundim tė suksesshėm ėshtė e nevojshme qė tė sėmurit ti amortizohet sa mė shumė kjo tronditje. Shikimi , fjala, dieta dhe vėnia e trupit nė lėvizje janė elementė pėrcaktues tė ecurisė sė shėndetit krahas teknikės sė pėrdorur me mjeshtėri dhe mjekimit me barna.
Shikimi ka forcė magjike kurative kur rrezaton ndjenja shpirtėrore tė cilat burojnė nga njohja e problemit.
Fjala e lehtėson ose e rėndon sėmundjen nė vartėsi tė pėrdorimit tė saj. Kur mungon njohja e plotė e problemit qė do tė zgjidhė ndėrhyrja kirurgjike ėshtė mirė qė ajo tja lėrė vendin shikimit tė qetė dashamirės dhe vetėm kaq.
Dieta dhe stėrvitja tė pėrshtatura me gjendjen fizike tė pacientit janė pėrcaktuese tė suksesit pasi lejojnė pėrtėritjen e shpejtė dhe parandalimin e ndėrlikimeve tė mundėshme.
Pozicioni i vuajtėsit dhe lėvizjet e gjymtyrėve pėr tė siguruar qarkullimin sa mė tė mirė tė gjakut dhe ajrosjen sa mė tė plotė tė mushkėrive janė detyrė kryesore e kujdestarit tė vuajtėsit. Nė vartėsi tė kėtij shėrbimi bashkėpunues varet parandalimi i infeksioneve, mpiksjes sė gjakut(trombozave) dhe tė papriturave tė tjera.
Hapi i parė(kujdesi pas daljes nga salla e operacionit):
Pas daljes nga operacioni pacienti mbahet ne pozicion shtrire per te ushqyer sa me mirė trurin dhe zemren me gjak.
Mbahet nė mbikqyrje pėr tė shmangur mbytjen me tė vjella tė mundėshme.
Ushqyerja bėhet me serume tė thjeshta ose speciale 3 ditėt e para ose dhe mė gjatė sipas rastit.
Hapi i dytė(Kujdei pas shkarkimit tė gazrave nga zorra e trashė):
Lėshimi I gazrave nga zorra e trashė ose” krisma e fitores” paralajmėron “zgjimin” e tubit tretės. Zgjatja nė kohė e “pėrgjumjes” ose e paralizės sė zorrėve mbart mjaft rreziqe nė vetvete si infeksion, mospėrtėritje e plagės etj.
Nė kėtė stad nis dhėnia e ushqimit nga goja. Fillimisht jepet caj mali ose trėndafilit tė egėr tė ėmbėlsuar (nė 500 ml ēaj shtohet 1 lugė gjelle sheqer) nė sasinė 1-3 lugė gjelle, duke pritur reagimet pėr 2 orė. Kur ecuria ėshtė e kėnaqėshme, pas 2 orėve jepet 1 filxhan kafeje me kėtė ēaj. Kur gazėrat vazhdojnė tė dalin nga zorra e trashė herė pas here dhe nuk ka tendencė pėr tė vjella pas 2 orėve, jepet 100 ml ēaj. Pas 3 orėve jepet 100 ml kos i freskėt lope ose dhie. Kur ecuria ėshtė normale jepet nė mėnyrė tė alteruar cdo 3 orė njė herė ēaj dhe njė herė kos. Kosi ėmbėlsohet po nė tė njėjtėn pėrqindje si edhe ēaji pas radhės sė parė. Kėshtu vazhdohet derisa fillon tė kryhet jashtėqitja e parė.
Plotėsimi i nevojės pėr lėngje bėhet me serume pėrmes damarėve. Sasia llogaritet nė vartėsi tė humbjeve pėrmes lėkurės, frymėmarrjes, urinės dhe kullimit tė plagėve. Gjuha ėshtė treguesi mėi mirė i nevojave. Tharja e saj dhe etja dėshmojnė difiēit tė lėngjeve nė organizėm.
Hapi i tretė(pas fillimit tė jashtėqitjes):
Fillon ushqyerja ēdo 4 orė. Kosi, supa e orizit dhe ēaji me djathė tė alteruara vazhdojnė pėr aq ditė sa dy fazat e para sėbashku. Gjatė kėsaj faze mund tė pėrdoret tuli i bukės duke bėrė pėrshesh nė raport 4 (pjesė ēaj ose kos) me 1(pjesė tul buke).
Hapi i katėrt (ushqyerja nė vazhdimėsi):
Mė tej ushqyerja pėrshtatet gradualisht drejt normalitetit. Dieta laktovegjetariane duke shmangur ushqimin e thatė ėshtė garanci pėr fitore tė plotė pas tre betejave tė mėsipėrme.
Kėshillimi me mjekun dhe kontrolli I shpeshtė mundėson pėrshtatjen mė tė dobishme.
Dr. Afėrdita Koka Stroka dhe Laver StrokaShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi