Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
KRISTAQ F. SHABANI , ALBANIA KOHE E JARGAVITUR... nga vėllim poetik "KOHES I NDEZ BUZET " I KRISTAQ F. SHABANIT, botim i vitit 2008

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th February 2017, 13:27

Poezia bashkėkohore e kohės ciklonare nxit intelektin , inteligjencėn, rrit impulsin, nxitjen pėr venie nė veprim tė energjive pozitive tė fjetura, duke hedhur nė aksion ndėrgjegjen dhe nėn ndėrgjegjen...
Kjo ėshtė sprovė e guximit kreativKRISTAQ F. SHABANI , ALBANIA
KOHE E JARGAVITUR...
nga vėllim poetik "KOHES I NDEZ BUZET " I KRISTAQ F. SHABANIT, botim i vitit 2008
(Sipas stilit tim , tashmė te preferuar prej 25 viteve titulli i poezise vendoset ne fund , duke e konsideruar "thelb", "precipitat")


1. ***
Kėmbėt, natyrshėm,
nė njė gjysmėiks,
pėrqeshin lulet e reve,
nė qiell tė pahapur…
Kokėt ēvirgjėrohen,
nė hapėsirėn e plasur.


Kokėkėmbėt

2*
Kaq dyfytyra,
kaq dhelpėrime,
kaq kurthe,
kaq stėrkėmbthe,
kaq hilera…
kaq - kaq flirte…

Shtata nė pėrsėritje

3.****
Mumjet
lėvizin nga vendet,
prapė ngurtėsohen,
nė Epilogun e dramės.
Heshtja:
Ciceron i kuptimit transformues:
Lėvizje - Ngrirje.Mumje

4*
Zbulimi
zbuloi zbulimin.
Nė rubrika:
“Gėk e mėk…”
paēka se
me gėrma shkruar
“Korrupsion - Moral”,
Fshehur disku
i “hapėsirės morale”
tė Diellit nė kanal…
Ē’vallėzim: Behar!Zinzare

5***
Veshje
e
hollė,
e tejdukshme…
Truke
tė padukshėm…
Sa mister
qenka
mbulimzbulimi!Misteri i ēakorduar6. ***
Nuk vėshtirėsohem
tė lexoj ngjarjet shkruar
me shkrim arab…
Syve cinikė rritet
pema dardhė.
Nėn tė vapohem si mollė e bardhė…Vapim7.***
Tru tė lidhur
nė ganxhė tė hekurta…
Duar tė “zgjidhura”
tė lidhura me hekur,
Kėmbėt tė hapura,
lidhur me hekur…
Prangoset ecja
( nė pamje e liruar).E hekurta e parė8.***
Sythit i merren mend,
para shpėrthimit…
Njė xhind
me bisturi kėrkon ta operojė sythin…
Mos i mungon dhėmbi i syrit?Xhinduese9.***
Nė kėtė sallė tė meitizuar,
rrit pėrmasat KATASTROFA ,
hapur si humnerė me dhėmbė
plot smalt errėsire…
Plot 12 dhėmbė shqyejnė
Katastrofėn,
Humnerėn,
Yjet....Hapur


10. ***
Pikpjek veten…
Mbėshtet kokėn,
ndiej pėrkėdhelje…
Nė pėrmasa
tė vogla
“seksoj” me
“hėnėn kaēurrele”…Koha

11.* * *“Mjekrat” mbinė
nė mjekra tė “rruara”;
rriten qimet e tyre
tė payndyrta.
Nė gjendjen civile
ndjekin tė njėjtėn
procedurė shkrimi…
I ngrohtė
ishte shtrati mbrėmė,
deri sa ndriti hėna e erotizuar…Nė “ē’pllajė” ishe arratisur?
(Erotikė e mortuar...)PėrfitimiShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi