Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Traditat Kulturore »
ISA BOLETINI NĖ POEZINĖ SHQIPTARE nga Prof. Dr. Isak Shema

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th February 2017, 14:03

ISA BOLETINI NĖ POEZINĖ SHQIPTARE
 
"Ēdo popull ėshtė krenar pėr njerėzit e tij me vlerė dhe ē 'nuk bėn tė mos harrohen! Aija tregon botes me mburrje si shembull tė forces e tė lartėsisė sė tij morale dhe ua le trashėgim brezave tė rinj. Mua mė duket se Isa Boletini ėshtė njė shembull i tillė i kombit tonė dhe na nderon nė sy tė botes...Tė rinjtė shqiptarė ta njohin kryetrimin e Kosovės, qė brezat e ardhshėm tė thonė: "Lum shekulli qė e njohu! "
Skender LUARASI
 
Jeta dhe lufta pėr liri dhe pavarėsi kombėtare e Isa Boletinit frymėzoi shkrimtarėt shqiptarė pėr tė krijuar poezi dhe vepra tė tjera letrare, me tė cilat heroi kombėtar pėrjetėsohet nė letėrsinė shqiptarė. Disa poetė atij i kushtuan poezi, duke spikatur nė planin artistik krenarinė kombėtare dhe luftėn heroike tė kėtij "gjenerali kryengritės gegė", sic e ka quajtur Fan S. Noli. Poetėt e Rilindjes: Risto Siliqi, Hilė Mosi, Gjergj Fishta, Asdreni etj., Isa Boletinin e ēmojnė lart si "organizator dhe luflėtar tė kryengritjes sė Kosovės". Nė poezinė "Mbas luftimit nė Kosovė"[url=#_ftn1][sup][1][/sup][/url] Siliqi pėrjetėsoi figurėn e luftėtarit shqiptar pėr liri:
 
"Pushka plasi, u dha kushtrimi, Pollaba u dridh nėn kambė, Kaēanikun e mbuloi timi, Derdhel gjaku pėr gjith pllambė!
 
Isa Begu Buletina,
Bir i ndjerės Kosoveshė
Mbi halldupa, mbi stėrvina
Nget e shklet me shpatė ēveshėl "
Hilė Mosi nė tingėllimėn "Isa Boletini"[url=#_ftn2][sup][2][/sup][/url], tė krijuar mė 1910, paraqet fizionominė fīzike dhe morale tė trimit shqiptar "qė ishte i tėri pėr Shqipėrinė". Nė frymėn e poezisė popullore poeti i drejtohet Isa Boletinit:
"Luftar tė rrebt 'e trim si ty s'ban nana, Nė shesh tė luftės me shum 'burrni luftove, Nė Kaēanik e Cernalev si zana Me djemt e tu si nji sokol qindrove.
 
Pėr ty shum ma i madh do t'ish nderimi, Skender tė dytė do t'njihte ty Shqypnia, Sikur nė ty i naīt do t'ish qėllimi. "
Skender Luarasi: "Isa Boletini", "Naim Frashėri", Tiranė 1971, f. 16.
Nėpėrmjet tė dialogut tė imagjinuar poeti e jep portretin e Isa Boletinit, ashtu sic ishte ai nė jetė dhe nė luftė. Ai shquhej me virtyte tė larta njerėzore tė atdhetarit tė flaktė pėr ēlirimin dhe


 [url=#_ftnref1][sup][1][/sup][/url] Risto Siliqi: "Vepra tė zgjedhura", "Rilindja", Prishtinė, f. 101.
[url=#_ftnref2][/url]'Hilė Mosi: "Vepra tė zgjedhura", "Rilindja", Prishtinė, 1972, f.91.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi