Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Traditat Kulturore »
PREND BUZHALA "GJERGJ FISHTA PĖR KULTURĖN"

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 1st March 2017, 13:39

GJERGJ FISHTA PĖR KULTURĖN
Pėrkufizimi i At Gjergj Fishtės pėr kulturėn, edhe sot vlen si vetėdije pėr vetveten pėr tė djeshmen, pėr tė sotmen dhe, gjithsesi, edhe pėr tė ardhmen:
“Mbas kuptimit tė sotshėm, fjala kulturė shenjon tė pėrmbledhunt e tė gjithė aktivitetit shpirtnuer kolektiv tė nji populli, si nė lamė tė ditunis e t’artit, si edhe nė pikėpamje tė pėrparimit moral, e material nė jetėn shoqnore e individuale tė nierit, qė, tue ia ba tė lehtė kėtij ekzistencėn fizike, ta bajė sa ma tė aftė me iu kapė qėllimit tė vet, qė asht lumnija. Prandej, me gjithė arsye mund tė thuhet, se shkalla e kulturės sė vėrtetė tė nji populli, shenjon shkallėn e lumnis sė jetės shoqnore e individuale tė tij mbi tokė.”
Prend BuzhalaShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi