Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Dashuria dhe tradhëtia!?

Share

descriptionDashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
U njoha me nje vajze dhe duheshim padyshim, e tradhetova një hgere dhe iku e me la Sad Sad

E njoha nje tjeter, pas një kohe me tradhetoi dhe e lash Laughing Laughing

me vone u bera serioz, u njoha me nje tjeter, lindi edhe femiu..., e tradhetova dhe me la! Sad Sad

Cfare mendoni ju lidhur me tri opcionet!?
Si kishit vepruar ju ne rastet e lartepermendura?

nje pershendetje per te gjithe ata qe jepi mendimet tuaja.


me respekt nga stafi i forumit

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
me trathetoj ,e trathetova ,qenka vertet nji tem ca ekomlikuare ,duke pare sod shum tratheti si ne fillim te dashuris ,por edhe te bashkeshoretes,ka shum per tu folur ,duhet te nisemi ,nga pa pjekurija dhe nga labiliteti i qiftit qe mnd te jet ,nese nji person e don me gjithe zemer dhe eshte i vendosure asnji here ,nuk mund ta bej trathetin ,ketu flas prap .qe eshte labiliteti dhe jo vendosmerija ndaj partnerit .

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
Mendoj qe perderisa s'jam djale pak veshtire te me ndodhin mundesite e mesiperme Very Happy
Gjithsesi tradhtia,ne te gjitha format e saj eshte nje gje shume e shemtuar.Persa me perket mua s'do ta beja kurre.

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
Gezohem qe nuk jeni ndershur me tradhetine andaj edhe spo ka postime ne kete teme.

Ju deshiroj vetem fat te gjitheve ne menyre qe kurr t'mos e shijoni tradhetinne...

Unee njoh nje burrë i cili e din se gruaja e tij argetohet edhe me tjeter por per qudi jeta e tyre vazhdon nen nje kulm !

do ta perballoni ju kete apo dot' gjeni gjuhe tjeter!?

pershendetje te gjitheve

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
Hahaha Albini as qe behet fjale nje gje e tille!.

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
per rastet e mesiperme as qe do i merrja ne konsiderate fare, pasi nuk me pelqejne gjera te tilla qe kane te bjen me tradhetine...mendoj se ehste dicka shume e ulet per nje njeri..eshte me e ndershme te thuash "boll me kaq", dhe te vazhdosh me nje tjeter se sa te tradhetosh...

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
@MARY shkruajti:
per rastet e mesiperme as qe do i merrja ne konsiderate fare, pasi nuk me pelqejne gjera te tilla qe kane te bjen me tradhetine...mendoj se ehste dicka shume e ulet per nje njeri..eshte me e ndershme te thuash "boll me kaq", dhe te vazhdosh me nje tjeter se sa te tradhetosh...
Pajtohem me mendim tend MARY.

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
Nje dashuri e sinqerte eshte e shejtë,kurse tradhetia akt i ndyrë.

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
@MARY shkruajti:
eshte me e ndershme te thuash "boll me kaq", dhe te vazhdosh me nje tjeter se sa te tradhetosh...@shaban cakolli shkruajti:
Nje dashuri e sinqerte eshte e shejtë,kurse tradhetia akt i ndyrë.Jam shume dakort me citimet e mesiperme.Shtoj ketu se tradhetia ne martese eshte e denueshme jo vetem para Zotit ,por edhe para qenieve njerezore.
Sa femije jetojne sot pa prezence te te dy prinderve?
Cila do te jete e ardhmja e tyre?
Cthone statistikat per personat qe jane jashte ligjit? Cfare femijerie kane kaluar ata?

Tradhetia ka si pasoje keto te mesipermet,pa permendur ketu traumat qe kalojne vete personat qe tradhetohen.

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
dashuria dhe tradhtia shkojn bashk ..shum afer jane ....dallim tmadh kan por afer jan shum shum

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
trathetin une do ta laj me plumb si tek kanuni i lek dukagjinit .

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
(dashuri dhe tradhti ) jan dy limite me kahe te kunderta ne lumturin shpirterore. po nese ka nje dashuri te vertet eshte shum e veshtir gati e pa mundur te kete tradhti.

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
nese dashuron me zemer ,kurr smund ta trathetosh partnerin nese ke dashuri me interes vjen trathetija shum shpejt ,keshtu qe dashurija e vertet kurr nuk trathetohet ne jet .

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
ku ka tradheti,nuk ka dashuri

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
nje njeri qe tradheton eshte shume i ulet per mendimin tim...deri sa arrin te kryeje nje veprim te tille...

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
Ku fillon tradhetia aty mbaron dashuria

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
sa te drejte qe ke o andi...

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
@MARY shkruajti:
sa te drejte qe ke o andi...
E kam ca

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
trathtija vret zemrat .

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
Frika e “humbjes” së tjetrit e kthen xhelozinë në sëmundje

Xhelozia është një emocion, edhe pse në të shumtën e herëve i padëshirueshëm, që shfaqet kryesisht përmes tri karakteristikave: nevojë për ekskluzivitet, posedim, apo frikë nga braktisja. Megjithatë, trajtimi i xhelozisë nuk mund të kuptohet jashtë kontekstit në të cilin ndodh. Ajo çfarë është shqetësuese nuk është xhelozia në vetvete, por pasojat e saj, pasi në të shumtën e herëve ajo shkakton stres dhe dhimbje tek personi. Ashtu si në rastin konkret, shpesh individi nuk është i vetëdijshëm për forcën e saj shkatërruese. Ky emocion lind si një reagim i ardhur jo gjithmonë nga një kërcënim real, por edhe imagjinar, në një marrëdhënie të rëndësishme. Xhelozia mund të jetë normale kur bazohet në realitet dhe dezluzione, kur ajo vjen thjesht si pjellë e fantazisë. Në këtë kontekst nganjëherë ajo mund të konsiderohet si e shëndetshme: në çdo çift që është i ngjizur prej dashurisë ekziston ankthi i fshehtë i humbjes së tjetrit. Pak xhelozi, me kusht që të mos bëhet persekutuese, duket se e kënaq partnerin, pasi tregon interes për të.
Frika e braktisjes shkakton xhelozi
Frika e braktisjes bën pjesë në inventarin psikik të çdo njeriu. Por nëse pjesa më e madhe e mendimeve tona vërtitet rreth idesë së “humbjes” së tjetrit, atëherë xhelozia mund të kthehet në sëmundje. Padashur ajo mund të të krijojë ankth, dyshim që kthehet edhe në makth, prej të cilit gjeneron një agresivitet persekutues ndaj partnerit. Në raste të tilla kemi të bëjmë me xhelozi patologjike. Kjo lloj xhelozie, që vjen nga të menduarit delirant, shpesh shfaqet e shoqëruar edhe me të tjera shqetësime si depresioni, alkoolizmi e të tjera, që kanë lidhje me personalitetin. Karakteri i xhelozisë formohet qysh në fëmijëri në fakt, kur fëmija fillon të ndjehet i përjashtuar nga lidhja me prindin me seks të kundërt. Shumë njerëz mund të kenë konflikte të brendshme të pazgjidhura, të mbartura nga fëmijëria. Dhe i përjetojnë këto konflikte si dobësi, pasiguri dhe frikë, ndaj kur befas bien në dashuri, e cila është reciproke, dobësia, frika dhe pasiguria sikur zbehen: ndjehen të dashuruar, edhe pse nuk janë të perfeksionuar. Pra, është dikush që i pranon. Ndjehen të realizuar, të sigurt. Por kur kjo dashuri u kërcënohet, frika dhe pasiguria që mendonin se i kishin flakur përgjithmonë kthehen me forcë prapë tek ata. Nëse personi që ata dashuronin, personi që mendonin se i donte dhe ia pranonte me gjithë të metat e tyre i braktis për një tjetër, pastaj u duket sikur s’ka më shpresa për ta, nuk mund të ndjehen më sërish të sigurt, as në ato gjëra që më parë i pëlqenin tek vetja.
Imazhet romantike
Të gjithë kemi prirje të krijojmë imazhe romantike për zgjedhjen e të dashurit tonë. E zhvillojmë këtë imazh shumë herët në jetë, bazuar në eksperiencat tona gjatë fëmijërisë dhe mënyra se si na kanë trajtuar që fëmijë ndikon shumë në këtë zhvillim. Arsyeja është se këto trajtime mbeten shpesh ende “çështje të pazgjidhura” brenda nesh. Si të rritur ne kërkojmë një person që të përshtatet me imazhin tonë romantik dhe kur e takojmë atë, përpiqemi ta projektojmë imazhin tonë të brendshëm tek ai/ajo. Ja pse themi shpesh kur biem në dashuri “më duket sikur kam një jetë që të njoh”. Ndaj suprizohemi kur pasioni, apo obsesioni për të mbaron, thua se ne nuk kemi parë personin e vërtetë, por projeksionin e imazhit tonë në fakt.

Ndikimi i marrëdhënieve të vjetra

Edhe cilësitë e marrëdhënieve që vendosen jashtë “zonës” seksuale janë shumë përcaktuese, pra mënyra e të jetuarit të lidhjes emocionale të dashurisë, aftësia për t’i besuar tjetrit, përkundja në intimitet, harrimi në ndjenja dhe pasion e të tjera si këto. Në dukje ngjajnë me diçka krejt të ndryshme nga dëshira, por ajo nuk është vetëm produkt trupor dhe është shumë lehtë e modifikueshme prej të gjitha ndjesive. Janë të rëndësishme edhe arsyet që, edhe pse jo seksuale, shtyjnë në sjellje seksuale, si: ankth, trishtim, ndjenjë vetmie, afeksion, nevojë për intimitet emocional, nevojë për të shkarkuar tensionin ose për të pasur avantazhe. Qëndron edhe fakti se nuk mund të shkëputesh lehtë nga e kaluara. Lidhjet e vjetra, pozitive ose negative, ndërtojnë një bagazh pak a shumë të rëndë, që merret nga pas gjatë gjithë jetës.

Ushqimet që ndikojnë në jetën seksuale

Një prostatë problematike mund të zvogëlojë mundësinë për të pasur ereksion, duke u bërë pengesë e madhe në jetën seksuale. Prostati, pezmatimi i rëndë i prostatës, ndonjëherë i shoqëruar me dhimbje dhe dobësim, mund të mbahet nën kontroll nga ushqime si arra, fara apo mielli integral, nënprodukte të thekrës. Këto prodhojnë hormone bimore si vajra dhe substanca të tjera që ulin pezmatimin e prostatës. Farat e kungullit, në veçanti kanë vajra që lehtësojnë ndjesinë e sikletit dhe trysninë në legen të shkaktuar nga fryrja e prostatës. Mund t’iu ndihmojë edhe dieta orientale: nënproduktet e sojës, orizi dhe lakra kineze, mund të ulin efektet e dihidrosteronit, një nënprodukt i testosteronit i ardhur nga hipertrofia prostatike. Uthulla ka cilësi shumë të mira mjekësore, por ajo mund të shkaktojë të vjella, impotence temporale mbasi ftoh gjakun.

Nxitësit dhe impulsi i imagjinatës

Afrodiziak është çfarëdolloj substance apo aktivitet që ngjiz dëshirën për dashuri. Disa kanë pikënisje shkencore, por tek shumica e tyre vepron impulsi i imagjinatës. Çdo kulturë dhe secili nga ne vepron përpara tyre, por sipas mënyrës së tij. Gjatë mijëra vjetëve njerëzimi ka krijuar mundësi nga më të ndryshmet në kërkim të aromave të ndryshme, në kërkim të ngasjes së pornografisë dhe krijimit të artit erotik. Ndryshimi mes tyre varet nga gustot e gjithsecilit, ajo që është erotike për njërin mund të jetë pornografi për tjetrin. E ngrëna dhe e shijuara seksuale varen më pak nga sistemi tretës dhe seksual se sa nga truri, pasi gjithçka që na rrethon është më tepër një ëndërr, iluzion, gënjeshtër. Duke ju referuar ushqimit dhe seksualitetit, natyra posedon një minimum shumë të thjeshtë i destinuar për individin dhe specien. Imagjinata është një demon i qëndrueshëm dhe ka shumë rëndësi në botën seksuale.

descriptionRe: Dashuria dhe tradhëtia!?

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi