Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Dashuria dhe tradhėtia!?

Share

Shko tek faqja : 1, 2  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 13th February 2008, 23:45

U njoha me nje vajze dhe duheshim padyshim, e tradhetova njė hgere dhe iku e me la Sad Sad

E njoha nje tjeter, pas njė kohe me tradhetoi dhe e lash Laughing Laughing

me vone u bera serioz, u njoha me nje tjeter, lindi edhe femiu..., e tradhetova dhe me la! Sad Sad

Cfare mendoni ju lidhur me tri opcionet!?
Si kishit vepruar ju ne rastet e lartepermendura?

nje pershendetje per te gjithe ata qe jepi mendimet tuaja.


me respekt nga stafi i forumitShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 14th February 2008, 02:08

me trathetoj ,e trathetova ,qenka vertet nji tem ca ekomlikuare ,duke pare sod shum tratheti si ne fillim te dashuris ,por edhe te bashkeshoretes,ka shum per tu folur ,duhet te nisemi ,nga pa pjekurija dhe nga labiliteti i qiftit qe mnd te jet ,nese nji person e don me gjithe zemer dhe eshte i vendosure asnji here ,nuk mund ta bej trathetin ,ketu flas prap .qe eshte labiliteti dhe jo vendosmerija ndaj partnerit .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 22nd February 2008, 00:34

Mendoj qe perderisa s'jam djale pak veshtire te me ndodhin mundesite e mesiperme Very Happy
Gjithsesi tradhtia,ne te gjitha format e saj eshte nje gje shume e shemtuar.Persa me perket mua s'do ta beja kurre.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 26th February 2008, 23:32

Gezohem qe nuk jeni ndershur me tradhetine andaj edhe spo ka postime ne kete teme.

Ju deshiroj vetem fat te gjitheve ne menyre qe kurr t'mos e shijoni tradhetinne...

Unee njoh nje burrė i cili e din se gruaja e tij argetohet edhe me tjeter por per qudi jeta e tyre vazhdon nen nje kulm !

do ta perballoni ju kete apo dot' gjeni gjuhe tjeter!?

pershendetje te gjitheveShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 26th February 2008, 23:35

Hahaha Albini as qe behet fjale nje gje e tille!.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 26th February 2008, 23:37

per rastet e mesiperme as qe do i merrja ne konsiderate fare, pasi nuk me pelqejne gjera te tilla qe kane te bjen me tradhetine...mendoj se ehste dicka shume e ulet per nje njeri..eshte me e ndershme te thuash "boll me kaq", dhe te vazhdosh me nje tjeter se sa te tradhetosh...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 26th February 2008, 23:40

@MARY shkruajti:per rastet e mesiperme as qe do i merrja ne konsiderate fare, pasi nuk me pelqejne gjera te tilla qe kane te bjen me tradhetine...mendoj se ehste dicka shume e ulet per nje njeri..eshte me e ndershme te thuash "boll me kaq", dhe te vazhdosh me nje tjeter se sa te tradhetosh...
Pajtohem me mendim tend MARY.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2008, 14:58

Nje dashuri e sinqerte eshte e shejtė,kurse tradhetia akt i ndyrė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2008, 16:57

@MARY shkruajti:eshte me e ndershme te thuash "boll me kaq", dhe te vazhdosh me nje tjeter se sa te tradhetosh...@shaban cakolli shkruajti:Nje dashuri e sinqerte eshte e shejtė,kurse tradhetia akt i ndyrė.


Jam shume dakort me citimet e mesiperme.Shtoj ketu se tradhetia ne martese eshte e denueshme jo vetem para Zotit ,por edhe para qenieve njerezore.
Sa femije jetojne sot pa prezence te te dy prinderve?
Cila do te jete e ardhmja e tyre?
Cthone statistikat per personat qe jane jashte ligjit? Cfare femijerie kane kaluar ata?

Tradhetia ka si pasoje keto te mesipermet,pa permendur ketu traumat qe kalojne vete personat qe tradhetohen.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 27th February 2008, 21:26

dashuria dhe tradhtia shkojn bashk ..shum afer jane ....dallim tmadh kan por afer jan shum shumShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 27th February 2008, 22:20

trathetin une do ta laj me plumb si tek kanuni i lek dukagjinit .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 28th February 2008, 00:55

(dashuri dhe tradhti ) jan dy limite me kahe te kunderta ne lumturin shpirterore. po nese ka nje dashuri te vertet eshte shum e veshtir gati e pa mundur te kete tradhti.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 28th February 2008, 01:07

nese dashuron me zemer ,kurr smund ta trathetosh partnerin nese ke dashuri me interes vjen trathetija shum shpejt ,keshtu qe dashurija e vertet kurr nuk trathetohet ne jet .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th February 2008, 19:52

ku ka tradheti,nuk ka dashuriShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th February 2008, 14:00

nje njeri qe tradheton eshte shume i ulet per mendimin tim...deri sa arrin te kryeje nje veprim te tille...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 29th February 2008, 14:11

Ku fillon tradhetia aty mbaron dashuriaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th February 2008, 14:16

sa te drejte qe ke o andi...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 29th February 2008, 14:26

@MARY shkruajti:sa te drejte qe ke o andi...
E kam caShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 29th February 2008, 14:53

trathtija vret zemrat .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 2nd March 2008, 20:07

Frika e “humbjes” sė tjetrit e kthen xhelozinė nė sėmundje

Xhelozia ėshtė njė emocion, edhe pse nė tė shumtėn e herėve i padėshirueshėm, qė shfaqet kryesisht pėrmes tri karakteristikave: nevojė pėr ekskluzivitet, posedim, apo frikė nga braktisja. Megjithatė, trajtimi i xhelozisė nuk mund tė kuptohet jashtė kontekstit nė tė cilin ndodh. Ajo ēfarė ėshtė shqetėsuese nuk ėshtė xhelozia nė vetvete, por pasojat e saj, pasi nė tė shumtėn e herėve ajo shkakton stres dhe dhimbje tek personi. Ashtu si nė rastin konkret, shpesh individi nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr forcėn e saj shkatėrruese. Ky emocion lind si njė reagim i ardhur jo gjithmonė nga njė kėrcėnim real, por edhe imagjinar, nė njė marrėdhėnie tė rėndėsishme. Xhelozia mund tė jetė normale kur bazohet nė realitet dhe dezluzione, kur ajo vjen thjesht si pjellė e fantazisė. Nė kėtė kontekst nganjėherė ajo mund tė konsiderohet si e shėndetshme: nė ēdo ēift qė ėshtė i ngjizur prej dashurisė ekziston ankthi i fshehtė i humbjes sė tjetrit. Pak xhelozi, me kusht qė tė mos bėhet persekutuese, duket se e kėnaq partnerin, pasi tregon interes pėr tė.
Frika e braktisjes shkakton xhelozi
Frika e braktisjes bėn pjesė nė inventarin psikik tė ēdo njeriu. Por nėse pjesa mė e madhe e mendimeve tona vėrtitet rreth idesė sė “humbjes” sė tjetrit, atėherė xhelozia mund tė kthehet nė sėmundje. Padashur ajo mund tė tė krijojė ankth, dyshim qė kthehet edhe nė makth, prej tė cilit gjeneron njė agresivitet persekutues ndaj partnerit. Nė raste tė tilla kemi tė bėjmė me xhelozi patologjike. Kjo lloj xhelozie, qė vjen nga tė menduarit delirant, shpesh shfaqet e shoqėruar edhe me tė tjera shqetėsime si depresioni, alkoolizmi e tė tjera, qė kanė lidhje me personalitetin. Karakteri i xhelozisė formohet qysh nė fėmijėri nė fakt, kur fėmija fillon tė ndjehet i pėrjashtuar nga lidhja me prindin me seks tė kundėrt. Shumė njerėz mund tė kenė konflikte tė brendshme tė pazgjidhura, tė mbartura nga fėmijėria. Dhe i pėrjetojnė kėto konflikte si dobėsi, pasiguri dhe frikė, ndaj kur befas bien nė dashuri, e cila ėshtė reciproke, dobėsia, frika dhe pasiguria sikur zbehen: ndjehen tė dashuruar, edhe pse nuk janė tė perfeksionuar. Pra, ėshtė dikush qė i pranon. Ndjehen tė realizuar, tė sigurt. Por kur kjo dashuri u kėrcėnohet, frika dhe pasiguria qė mendonin se i kishin flakur pėrgjithmonė kthehen me forcė prapė tek ata. Nėse personi qė ata dashuronin, personi qė mendonin se i donte dhe ia pranonte me gjithė tė metat e tyre i braktis pėr njė tjetėr, pastaj u duket sikur s’ka mė shpresa pėr ta, nuk mund tė ndjehen mė sėrish tė sigurt, as nė ato gjėra qė mė parė i pėlqenin tek vetja.
Imazhet romantike
Tė gjithė kemi prirje tė krijojmė imazhe romantike pėr zgjedhjen e tė dashurit tonė. E zhvillojmė kėtė imazh shumė herėt nė jetė, bazuar nė eksperiencat tona gjatė fėmijėrisė dhe mėnyra se si na kanė trajtuar qė fėmijė ndikon shumė nė kėtė zhvillim. Arsyeja ėshtė se kėto trajtime mbeten shpesh ende “ēėshtje tė pazgjidhura” brenda nesh. Si tė rritur ne kėrkojmė njė person qė tė pėrshtatet me imazhin tonė romantik dhe kur e takojmė atė, pėrpiqemi ta projektojmė imazhin tonė tė brendshėm tek ai/ajo. Ja pse themi shpesh kur biem nė dashuri “mė duket sikur kam njė jetė qė tė njoh”. Ndaj suprizohemi kur pasioni, apo obsesioni pėr tė mbaron, thua se ne nuk kemi parė personin e vėrtetė, por projeksionin e imazhit tonė nė fakt.

Ndikimi i marrėdhėnieve tė vjetra

Edhe cilėsitė e marrėdhėnieve qė vendosen jashtė “zonės” seksuale janė shumė pėrcaktuese, pra mėnyra e tė jetuarit tė lidhjes emocionale tė dashurisė, aftėsia pėr t’i besuar tjetrit, pėrkundja nė intimitet, harrimi nė ndjenja dhe pasion e tė tjera si kėto. Nė dukje ngjajnė me diēka krejt tė ndryshme nga dėshira, por ajo nuk ėshtė vetėm produkt trupor dhe ėshtė shumė lehtė e modifikueshme prej tė gjitha ndjesive. Janė tė rėndėsishme edhe arsyet qė, edhe pse jo seksuale, shtyjnė nė sjellje seksuale, si: ankth, trishtim, ndjenjė vetmie, afeksion, nevojė pėr intimitet emocional, nevojė pėr tė shkarkuar tensionin ose pėr tė pasur avantazhe. Qėndron edhe fakti se nuk mund tė shkėputesh lehtė nga e kaluara. Lidhjet e vjetra, pozitive ose negative, ndėrtojnė njė bagazh pak a shumė tė rėndė, qė merret nga pas gjatė gjithė jetės.

Ushqimet qė ndikojnė nė jetėn seksuale

Njė prostatė problematike mund tė zvogėlojė mundėsinė pėr tė pasur ereksion, duke u bėrė pengesė e madhe nė jetėn seksuale. Prostati, pezmatimi i rėndė i prostatės, ndonjėherė i shoqėruar me dhimbje dhe dobėsim, mund tė mbahet nėn kontroll nga ushqime si arra, fara apo mielli integral, nėnprodukte tė thekrės. Kėto prodhojnė hormone bimore si vajra dhe substanca tė tjera qė ulin pezmatimin e prostatės. Farat e kungullit, nė veēanti kanė vajra qė lehtėsojnė ndjesinė e sikletit dhe trysninė nė legen tė shkaktuar nga fryrja e prostatės. Mund t’iu ndihmojė edhe dieta orientale: nėnproduktet e sojės, orizi dhe lakra kineze, mund tė ulin efektet e dihidrosteronit, njė nėnprodukt i testosteronit i ardhur nga hipertrofia prostatike. Uthulla ka cilėsi shumė tė mira mjekėsore, por ajo mund tė shkaktojė tė vjella, impotence temporale mbasi ftoh gjakun.

Nxitėsit dhe impulsi i imagjinatės

Afrodiziak ėshtė ēfarėdolloj substance apo aktivitet qė ngjiz dėshirėn pėr dashuri. Disa kanė pikėnisje shkencore, por tek shumica e tyre vepron impulsi i imagjinatės. Ēdo kulturė dhe secili nga ne vepron pėrpara tyre, por sipas mėnyrės sė tij. Gjatė mijėra vjetėve njerėzimi ka krijuar mundėsi nga mė tė ndryshmet nė kėrkim tė aromave tė ndryshme, nė kėrkim tė ngasjes sė pornografisė dhe krijimit tė artit erotik. Ndryshimi mes tyre varet nga gustot e gjithsecilit, ajo qė ėshtė erotike pėr njėrin mund tė jetė pornografi pėr tjetrin. E ngrėna dhe e shijuara seksuale varen mė pak nga sistemi tretės dhe seksual se sa nga truri, pasi gjithēka qė na rrethon ėshtė mė tepėr njė ėndėrr, iluzion, gėnjeshtėr. Duke ju referuar ushqimit dhe seksualitetit, natyra posedon njė minimum shumė tė thjeshtė i destinuar pėr individin dhe specien. Imagjinata ėshtė njė demon i qėndrueshėm dhe ka shumė rėndėsi nė botėn seksuale.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi