Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » Nė kėrkim tė romancės »
Sa mė shumė duhemi, aq mė shumė pėrlahemi!

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 15th April 2017, 17:11

[You must be registered and logged in to see this image.]
Vitin qė shkoi i mbusha rrafsh 50 vjet, pra gjysmė shekull, kurse im burrė ėshtė 7 vjet mė i vjetėr se unė. Kur u njohėm nuk duheshim edhe aq shumė, por me kalimin e kohės dashuria jonė sa vinte e rritej. Por, edhe zėnkat tona gjithnjė e mė shumė zgjeroheshin. Pse? Sepse ai gjithmonė mė ka xhelozuar, meqė kam bukuri pėrrallore, shkruan pėr Portalin tona, “Kosovarja”, Dona, nga Suedia. Isha 26 vjeēe kur dola nė Suedi, sepse nė Mitrovicėn time ku jam lindur e rritur nuk mund tė gjeja punė askund. Thėnė tė drejtėn, nė fillim mėrzitesha shumė, ani pse me mua ishin edhe familja ime, por mė mungonin shoqet dhe shokėt e rinisė, tė shkollės dhe tė fakultetit. 
Por, ndodhi si ndodhi dhe u njoha me njė person, i cili njė vit mė parė ishte ndarė nga gruaja e tij suedeze, e qė ishte martuar pėr letra...
Qė nė start lindi njė dashuri e madhe, njė lidhje e fortė dashurie. Dhe, sa mė e fortė bėhej lidhja, po aq mė tė forta ishin edhe zėnkat. Kishim dėshirė tė herėpashershme pėr tė surprizuar njėri-tjetrin, aq sa na ishte kthyer nė njė kompeticion midis nesh, se kush bėnte surprizėn mė tė bukur. Surpriza paraardhėse ishte nga Zoti, njė shtatzėni qė e kishte bekuar lidhjen tonė, e qė ishte lumturi pafund... Nuk doja martesė vetėm pse isha shtatzėnė...
Nė fakt, meqė isha mė e hapur, kisha deklaruar se nuk doja martesė pse isha shtatzėnė. Dhe, ashtu u la, nė heshtje...
Dhe, nė kohėn kur isha nė muajin e tretė, njė ditė i dashuri im mė tha qė tė pėrgatitesha se do shkonim nė Norvegji, nė Oslo, nė njė shėtitje dy ditėsh. I thashė ok, edhe pse, thėnė tė drejtėn, kisha pak frikė se mund t’i bėja keq shtatzėnisė sime...
Pyetjet e mia tė vazhdueshme: Ēfarė ka ndodhur, tė lutem, mė trego se po mė bėn merak, mė thuaj ē’ka ngjarė se ti e di qė jam shtatzėnė e nuk mė bėn mirė ky ankth qė po mė jep... Ai: po ti ē’ke, qetėsohu, je me mua, kur jemi bashkė duhet tė rrish e qetė. 
Dhe, ndalova sė pyeturi, sepse mendova se diēka jo e mirė kishte ndodhur, por unė duhej tė isha e qetė e tė mos e dėmtoja shtatzėninė.
Unaza e martesės
Dhe, pas nja 7 orė me veturė, arritėm nė Oslo, qytet i bukur dhe modern. U vendosėm nė Hotel “Oslo”, qė ishte, vėrtet, madhėshtor. Nga tarraca e tij shihej njė pjesė e madhe e Oslos sė bukur. 
Dhe, teksa shikonim Oslon nga ballkoni i hotelit, ai nga xhepi nxori njė unazė dhe mė tha: 
“Zonjė, dėshiron tė martohesh me mua?”. “Si jo, zotėri, kur me ty e kam foshnjėn qė e mbaj nė bark”, ia ktheva.
Nė ēast mė rodhan lotėt dhe tė dy, tė pėrqafuar u kthyem nė dhomė dhe prej aty shkuam nė restorant qė tė festonim...
Tash, vitin e kaluar, i mbusha 50 vjet dhe fėmija ynė nga unaza e Oslos ėshtė 20 vjeē, student. Por, zėnkat tona kurrė nuk u ndalėn, edhe pse duhemi shumė. Nė pyetje, sipas meje, ėshtė xhelozia, meqė unė edhe tash kam njė bukuri tė rrallė femėrore...
Dona “Kosovarja”Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi