Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Panairi i librit nė Milano, promovohet vepra e Musine Kokalarit

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 20th April 2017, 00:06


Panairi i librit nė Milano, promovohet vepra e Musine Kokalarit

Deti Adriatik si lidhės dhe pėrshkues i kulturave tė vendeve nė brigje tė tij, “Deti epet pėr t’u pėrshkuar” ėshtė emėrtuar nisma e Rajonit tė Puglia-s, Fondacionit Gramsci nė Puglia, Shtėpisė Botuese Besa, nė bashkėpunim me Ministrinė e Kulturės sė Shqipėrisė, Ambasadėn e Republikės sė Shqipėrisė nė Itali, Bibliotekės Kombėtare tė Shqipėrisė, Konsullatės shqiptare nė Milano, Ministrisė sė Kulturės sė Malit tė Zi pėr prezantimin e promovimin e letėrsisė shqipe dhe asaj malazeze nė Itali, si dhe intensifikimin e bashkėpunimit ndėrterritorial mes kėtyre vendeve nė fushėn e kulturės. Promovimi i kėsaj nisme do tė bėhet nė panairin e botuesve italianė nė Milano, qė do tė zhvillohet nga data 19 deri mė 23 prill. Pėrveē ekspozimit tė librave nga letėrsia shqipe pranė stendės sė Rajonit tė Puglia-s, mė datė 21 prill do tė zhvillohen edhe tre takime tė rėndėsishme pėr letėrsinė shqipe dhe bashkėpunimin kulturor mes Shqipėrisė, Italisė dhe Malit tė Zi. Nė takimin e parė “Afėrsia dhe letėrsia. Promovimi i letėrsisė shqipe nė Itali” do tė jenė tė ftuar pėr tė diskutuar Ambasadorja e Republikės sė Shqipėrisė nė Itali, zj. Anila Bitri Lani, profesori i gjuhės dhe letėrsisė shqipe nė Universitetin e Kalabrisė, Francesco Altimari, drejtuesi i shtėpisė botuese “Besa” Livio Muci, shkrimtari Arben Dedja, etj. Takimi i dytė, i iniciuar nga Ministria e Kulturės dhe Biblioteka Kombėtare, nė vijim tė projektit vjetor tė kėtyre dy institucioneve mbi promovimin e figurės dhe veprės sė Musine Kokalarit nė pėrvjetorin e 100 tė lindjes sė saj, ku do tė jenė tė ftuar profesori i asociuar i Antropologjisė nė Universitetin e Mesinas, Mauro Geraci, hartues i botimit nė gjuhėn italiane tė librit “Musine Kokalari, jeta ime universitare. Kujtimet e njė shkrimtareje shqiptare nė Romėn fashiste”, si dhe profesori i Filozofisė moderne nė Universitetin Urbanian nė Romė, Adrian Ndreca, nė bisedė me Mimoza Hysėn, drejtore e Drejtorisė sė Krijimtarisė sė Fjalės dhe Pėrkthimit nė Ministrinė e Kulturės. “Musine Kokalari- vetėdija e shkrimit dhe qėndresės” ėshtė dhe tema pėr tė cilėn do tė diskutohet duke u pėrqendruar tek figura si shkrimtarja e parė nė letrat shqipe, me njė vetėdije tė qartė pėr shkrimin e letėrsisė, si intelektuale e shquar e aktive nė jetėn sociale e kulturore tė vendit, si politikane bashkėthemeluese e Partisė Social-Demokrate, dhe si njė prej figurave mė dinjitoze tė qėndresės kundėr diktaturės komuniste. Nė fokus tė bisedės do tė jetė libri i Musine Kokalarit me kujtimet e viteve tė shkollimit tė saj nė Romė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi