Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
"Letėrsia, Arti, Kultura, Paqja Universale dhe Vendlindja" nga Kristaq F. Shabani

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 13th June 2017, 00:33

"Letėrsia, Arti, Kultura, Paqja Universale dhe Vendlindja"
nga Kristaq F. Shabani
Temės sė vendlindjes i kushtohet parėsi, jo vetėm nė kėtė periudhė, por gjatė gjithė periudhave dhe etapave historike… Kjo ėshtė realizuar nga Kronikanėt, apo informatorėt historikė.  Shumė kreatorė angazhohen, nė kėtė fushė hulumtimi, eksperimentimi, falė aftėsisė, talentit, profesionalizmit, por shumė tė tjerė  thjesht nga dėshira e evidentimit, por, nė kėtė rast, pavarėsisht sprovės, sfidės, tjerrin dhe vepra prolikse, rakitike.
Njė tritet  libror i publicistit Tetem Alushaj, i cili ka fokusuar, nė kėtė tritet, qė unė e specifikoj nė tri “simbolizime” dritime:  Vendlindjen, Mėmėlindjen, Atlindjen…
Njė konceptimi i tillė vjen si rrjedhojė e shpalosjes sė vlerave njerėzore, nėpėrmjet njė bote shpirtėrore, e cila dufon bukur, nė pentagramet jetėsore dhe kėrkon tė thotė historinė reale edhe tė krenuar.
Fokusimi i parahistorisė, historisė dhe hedhja e kėshtjellės sė Dijes historike tė Mallakastrės pėr ardhmėrinė ėshtė njė nismė, pothuajse, jo vetėm e nevojshme, por arkitekturon dhėnien e njohurive brezave tė ardhme…
Libri “ Ēdo kodėr me histori”, paēka se titulli ėshtė paksa i konsumuar dhe i lakuar, nxjerr nė pah historinė, duke zanafilluar me shfaqjen e vendbanimeve  shek. VII- V p.es , duke marrė formatin e ”kėshtjellimeve “ tė vogla, tė cilat sollėn bashkimin e tyre dhe lindjen e qytezave e qyteteve. Konceptimi i arkitekturimeve tė tilla  sfiduese nė koncept art mbrojtės, por edhe nė konturin e tyre me element zhvillues kulturor si dhe element tė bashkėlidhjes, bashkėharmonizimin dhe tė shkėmbimit tregtar.
Bylis njė qytet me elementė tė pėrparuar tė kohės… Qarku rreth kėtij qyteti me emėr tė njė sėrė qytetesh dhe qendra antike, tė zinxhiruara.
Si efekt i mungesave tė informacionit historik gjithmonė periudha dhe etapa  tė gjata historike mbeten tė vakta, kjo, pėr rrjedhojė, tė pamundėsisė hulumtuese nė arkivat.
Ėshtė fakt se, materialet historike tė shekujve janė tė mbyllura nė arkiva tė shteteve uzurpatore, tė cilat kanė pushtuar vendin tonė dhe duhen ēelėsa pėr t’i hapur ato.
Ndaj dhe kėtu, mandej, pikėniset para e pas pavarėsisė… 
Tė paraqitėsh me nota realiste historinė e njė krahine tė gjerė, tė evidentosh dhe tė fokusosh me dinamizėm e art atė qė ka shkuar, nėpėrmjet fakteve, tė cilat kanė qenė tė censuruara, tė mbyllura nė arkiva, por tė transmetuara nga kėngėt, bėmat. Evidentimi i figurave dritėdhėnėse tė kėsaj treve me emėr kapedanėsh si: Rrapo Hekali, Dervish Ali Dukati, Tartar Memushi, Sulo Zeneli e tė tjerė apo heroizmi titan i grave dhe vajzave mallakastriote, qė konfigurohet nė dyvargėshin: Merushja, trime me fletė, Seē vrau nja shtatė a tetė…
Heroizėm shkėlqimtar pėr tė mbrojtur trojet, pėr tė mbrojtur njerėzit, nė kėtė suazė pėr tė vegjetuar gjelbėrueshėm vetė…
Personifikimi i njėrit prej  kryemallakastriotėve, nėpėrmjet vargjeve: Kapedan  nė kėto anė, kapedan mbi kapedanė, Luftoi pėr fukaranė…
Ja pra folkloristike, ja pra transmetimi simbolik dhe figurative, i cili ėshtė realizuar nė trajtė pėrcjellėse gojore nga bardėt popullorė, tė cilėt kanė motivuar profilet .
Nė kėtė libėr pra, nėpėrmjet kėsaj paraqitje krijohen profilet e spikatura, detyrė kjo e letėrsisė, artit, tė cilat sipas fushės sė lėvrimit realizojnė profilin dhe sigurojnė pėrcjelljen kohore dhe brezive, duke lumturuar kreatorin, lexuesin, dėgjuesin, shikuesim…nė formatet e sotme tė pėrcjelljes…
Autori, nė stisimin e kėtij libri ka ndjekur formatin e profilit nė periudhat historike  si dhe nė fusha shoqėrore tė spikatjes, si nė pėrzgjedhjen e  figurave  tė ndritura para dhe pas  shpalljes sė Pavarėsisė, si nė luftėn e Parė Botėrore, nė Luftėn e Vlorės, nė Kongresin e Lushnjės, nė luftėn e Dytė Botėrore, Luftėn e madhe Antifashiste NacionalĒlirimtare…pas ēlirimit dhe transformimit. Tė rėndėsishme  profilet: arsimor, shkencor, artit skenik.
Prodhueshmėria e Artit: aktori me pėrmasė  Kadri Rroshi, Mevlan Shanaj, Luftar Paja    e tjerė. E rėndėsishme ėshtė se janė prekur tė gjitha fushat, fushat e artit paksa, tė gjitha fushat, madje dhe organogramat e udhėheqjes vendore. Bie nė sy albumizimi i figurave, i cili ėshtė i nevojshėm dhe i konkretizuar…
Pra, ky libėr ėshtė njė libėr tėrėsisht profil, madje i ilustruar dhe me disa fotografi tipike…  Kjo ėshtė njė formė e paracaktuar nga autori.
E njėjta linjė ndiqet apo pėrvijiohet  nė librin:” S’ke ē’e do dylbinė, kur je nė    Stėrminė
Ėshtė ndjekur e njėjta linjė kreativiteti  paraqitjeje, por veēantia ėshtė dhe prezenca  e krijimeve tė mbledhura nė vite, ku tematika ėshtė e larme; vendlindja, celula, dashuria,Atdheu e tjerė, duke cekur e trajtuar dhe lajkonizmin, humorin , satirėn e tjerė.
Duhet evidentuar  se autori kėtu  ka pėrdorur  dhe afėn rrėfimtare monologun dhe dialogun.
Triteti i Tetem Alushaj mbyllet me librin “ Nė degėt  Arrės sė Madhe”, njė libėr ky , i cili pėrsėri ėshtė lidhur me vendlindjen.
Ndaj kreatorėt e fushėn sė letėrsisė dhe tė Artist duhet t’i mėsojnė fort, mė sė shumti temės sė vendlindjes . Dhe lėvrimi i kėsaj teme i ka dhėnė dritshmėri  talentit nė tė shkruar nė penel, nė daltė e tjerė…
Ballsh, me 06.06.2017Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi