Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Elita kombėtare »
SHOTE GALICA

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2008, 17:17

Shote Galica


Shote Galica (Qerime Galica) ka qenė luftėtare e shquar e ēetave kryengritėse tė kosovės pėr ēlirimin e bashkimin kombėtar tė visive shqiptare dhe pėr njė regjim demokratik nė Shqipėri.

Pa pėrfillur terrorin e armikut, luftoi heroikisht pėr 12 vjet me rradhė kundėr pėshtuesve serbė, austrohungarezė e bullgarė. Shote Galica mori pjesė nė mė shumė se 40 aksione tė rėndėsishme kundė armikut. Ajo kundėrshtoi me vendosmėri politikėn e dhunės e tė terrorit tė regjimit shovinist tė Beogradit ndaj popullsisė shqiptare, shpronėsimin e shpėrnguljen e saj dhe kolonizmin sllav tė tretave shqiptare.

Mė 1919 mori pjesė nė Kryengritjen e rravshit tė Dugagjinit, kurse mė1922- 1923 luftoi pėr mbrojtjen e “Zonės neutrale” tė Junikut, e cila shėrbente si bazė pėr kryengritjen e Kosovės e tė Malsisė. Nė korrik 1924 mori pjesė nė mbrojtjen e zonės sė lirė tė Drenicės (“ Arbanisė sė Vogėl”).

Nė korrik 1924, pas vdekjes sė tė shoqit Azem Galicės, vazhdoi luftėn nė krye tė ēetės sė tij. Nė luftime dhe nga masakrat e shovinistėve sėrbe humbi 22 anėtrarė tė familjes.

Nga fundi i vitit 1926 Shote Galica u vedos nė Shqipėri, ku vdiq nė Fushė- Krujė mė 1927Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 15th February 2008, 21:54

FEMRA JONĖ NĖPĖR SHEKUJ DHE KONTRIBUTI I SAJ PĖR LIRI

NORA E KELMENDIT

Njėra prej trimėreshave tė rralla nė historinė tonė ėshtė Nora e Kelmendit.Ajo ulind me 20 tetor 1684 nė fshatin Selcė tė Kelmendit:Njihej pėr trimėri tė rrallė.QWė nė rininė e hershme rroku armėt per mbrojtejen e trojeve dhe nderit shqiptar,hyri ne mesin e trimave kelmendas dhe u bė legjendė.

Sulltani kishte dėrguar gjeneralin Vuēi Pasha nė krye tė njė ushtrie tė madhe pėr tė shtruar malėsorėt e pabindur.Ai edhenėse ekishte menduar vdekjen,e kishte menduar nė fushė betejė e kursesi nga dora trime e bijes se Kelmendit,Nores e cila pasi vret atė ndyrėsi bjen edhe vet nė fushėn e nderit,pėr tė u shėndruar nė legjendė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 16th February 2008, 15:00

NĖNĖ TEREZA
Historia e jonė brenda kornizave tė saj ka pranuar shumė femra trimėresha tė cilat kanė shkruar faqet e ndritshme tė historisė.
Njė krenari e botės femrore shqiptare qė i dha nderė kombit dhe mbarė njerėzimit
ėshtė humanistja me famė botėrore-Nėnė Tereza.
Rrjedhprej familjes Bojaxhiu nga Prizreni e lindur mė 28.07.1910,e cila vdiq nė Kalkutė tė Indisė mė 1997.Pėr veprėn e saj humanitare dhe njerėzore mė 1979 mori ĒMIMIN NOBEL,dhe paratė qė dolėn nga kyēmim ia dhuroi tė varfėrve.

Figura dhe vepra e saj u vlerėsua lart nga mbarė bota,edhe nga personalitetet mė tė larta botėrore.
Me tė drejtė nėna jonė e madhe shqiptare,u quajt nėnė e mbarėnjerėzimit.Shiko profilin e anėtarit


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi