Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
“Studimi, realja dhe surprizantja e njė kėndvėshtrimi gjithėgjinish” Nga Kristaq F. Shabani IWA, WPS, AOM

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 21st July 2017, 02:07

“Studimi, realja dhe surprizantja e njė kėndvėshtrimi gjithėgjinish”
Nga Kristaq F. Shabani IWA, WPS, AOM

Ridaljet shkrimore, gjithmonė sjellin njė zgjim tė ri tė energjive pozitive, tė cilat janė mėse tė nevojshme, mėse tė domosdoshme tė “pėrflakin” hapėsirėn e dijeve. Ėshtė obligim kreativ i krijuesve pėr tė sjellė gjithmonė “flakėrime “ tė tilla, tė cilat vijojnė mbajtjen e “odave” tė kujtesės me kujtesa, pjesėza, vizione, kėndvėshtrime, kėrkime, refleksione e studime tė plota me thelb, nė kahje tė ndryshme tė fushave jetėsore.
Krijuesi, kreatori, duhet ta ketė gjithmonė parasysh kėtė objektiv, kėtė synim madhor, tė cilit duhet t’i pėrkushtohet. Nė kėtė kontekst, s’duhet tė ketė asnjė anashkalim, asnjė lėkundje, asnjė tolerim. Krijimet, tė cilat rrjedhin nga njė spontaneitet, qė e kanė burimin nė urime kualitative, duhet t’u jepet parėsi e nevojshme, lirshmėria konkurrative. Shtrirja e veprimtarisė nė hapėsirė, rrokja e temave nė njė gjeografi tė pėrzmadhuar, ėshtė njė synim domethėnės dhe ndriēues rruge. Studimi, hulumtimi, kėrkimi shkencor ėshtė njė privilegj i tė diturve dhe profesionalėve me vullnet dhe qė kanė erudivitet.
Studiuesi Dr. Bexhet Asani rishfaqet ēdo vit me njė vepėr tė mbruajtur nė magjen kreative, duke hulumtuar, kėndvėshtruar, evidentuar dhe pėrsjellė diēka tė re, tė nxjerrė nga arkivat e kujtesės sė tij, diēka tė re tė t’harrur nė jetėn e pėrditshme plot frymėmarrje, nė problematikėn e kohės. Gjithmonė, nė kėrkim tė risisė, gjithmonė nė sjelljen e pėrvojės vetjake tė trajtesės, e cila ėshtė e rėndėsishme edhe pėr studiuesit e rinj.
“Optika letrare”, kėndvėshtrimi im, ėshtė njė hap tjetėr i hedhur nė studimiologjinė e studiuesit, e cila dallohet nga njė trajtim risi, ku gjinitė veēohen, kur ėshtė pėr tė veēuar, ndėrlidhen, kur duhen ndėrlidhur dhe shkrihen nė njė tėrėsi tė vetme, kur duhet tė shkrihen apo tė unifikohen.
Duke e parė kėtė vepėr, nė njė kahje tjetėr kėndvėshtrimi, do tė ndalemi nė disa ndjesi pėrforcuese tė nevojshme pėr gjithė studimiologjinė shqiptare, nė ca kolona tė nevojshme, tė cilat e dendėsojnė mendimin, e bėjnė atė mė produktiv dhe mė determinat nė hulumtim dhe nė sprovė.
Qėmtimi i gjendjes reale dhe surprizantja
Njė sy i hollė dhe vėzhgues dallon te realja atė qė ėshtė mė se e nevojshme, nė fillesė empiriken dhe mandej, me aftėsinė kėrkimore dhe sfiduese, hyn nė thelb, nėpėrmjet kėrkimit, eksperimentit studimor, duke siguruar kėshtu racionalen. Studiuesi Bexhet Asani i mėshon fort temės sė trajtesės, e zhvillon atė, e kulmon dhe mandej e kėndvėshtron atė me syrin e lexuesit dhe syrin diapazonar tė studiuesit, duke mbajtur qėndrim tė hollė ndaj produktit. Ėshtė njė lidhėsi harmonike produktor- produkt letrar e shkencor.
Nė “Optikėn letrare” studiuesi insiston tė rrokė paraanalitika si te: “DY FJALĖ PĖR POEMĖN "SFINKSI" I GERMAVE" tė Kristaq F. Shabanit, analitika “TANUSHA, SIMBOL I FEMRĖS SHQIPTARE”, pėr poetin Nikollė Ulndreaj , “POEZI E DHIMBJES KRENARE” pėr poetin Xheladin Muēa dhe sprova pėr njė vepėr tė mirėfilltė dhe tė vėshtirė nė prurje sikundėrse: “KRIZANTEMA” NJĖ KRESTOMACI QĖ SJELL FRESKI"... Ka realizuar njė kėndvėshtrim vetjak pėr novelėn monografike tė Nexhmije Hasanit “ Vija e lakuar” me njė titulll shumė domethėnės, “SAGA E NJĖ ĖNDRRE TĖ VRARĖ” apo “RRĖFENJA, SI DOKUMENT HISTORIK DHE SI MONUMENT ARTISTIK”pėr gjininė e tregimit dhe tė skicės pėr krijuesen Lindita Kopliku dhe publicisin Peēo Kagjini.
Sjellja e pėrjetimit tė veēantė “E PASHĖ ISMAIL KADARENĖ”, ėshtė njė rritje emocionate e kėsaj vepre e pėrshkruar me penelata.
Krijimi i profileve dhe publikimi i tyre
E rėndėsishme, ėshtė nė analitikė, pasi qėmton e pėrzgjedh profilin, pėrkushtimin dhe mandej fillimi i stisjes sė kėtij profili, duke i hyrė nė thelb. Parja e kėtij profili nė hapėsirė si dhe nė vertikalitet e horizontalitet, duke e “kthetruar” nė virtyte, cilėsi, karakteristika, veti, talent tė dhuntuar dhe produkt, sikundėrse ndodh me pėrshkrimin narrativ dhe surprizues tė Bohemit tė fundit, Mirko Gashit, duke trajtuar qenien, nė tė gjitha trajtat e duke zbuluar me aftėsi karakteristika qė tė nxisin dhe tė emocionojnė nė diagramėn dydrejtimshe. Plot freski dhe stil vetjak sillen nė kėtė vepėr profile tipike tėrheqėse, profile si: “DIAPAZON I STUDIUESES ME PUNĖ TITANIKE” pėr studiuesen Migena Arllati, profili i studiuesit arbėresh: “AT ANTONIO BELUSHI, JERONIM DE RADA I DITĖVE TONA”. Interesant profili i “Doktor Miniri, pasha ty, Dhe qorrin, e bėn me sy”, por edhe portrete tė tilla si : YRIE YMERI (ZAGRAĒAN) Nėna Lie, Nazlisha Dervishi Nuredini (mė e njohur si Lishe- ja, Lishja ), apo spikatja te portretizimi : “QĖNDRIMI STOIK I PROFESOR AXHEM KICĖS”. Asqė mund tė mos rrokeshin edhe portretizime si : “TEATRI I NDRITUR “POSHKA” .
Pra, nė kėtė vepėr i ėshtė mėshuar fort paraqitjes sė profilit me indivualitet krijues.
Publicistika e gjetur nė realitetin e kėrkuar
Studiuesi Asani ka njė pėrvojė tė artė dhe nė lėmin e gazetarisė, ndaj, edhe nė kėtė vepėr, ėshtė shfaqur kjo dashuri e tij ndaj saj, duke sjellė pjesėza, ndodhi, ngjarje si: “Njė kujtim heroik nga jeta e Agim Shehut”, “UNĖ DHE GURI”, “MĖSUESET ENTUZIASTE”, “MĖSUESI NĖ TEZGĖ”, “LEXOJMĖ NJĖRI – TJETRIN…”, “Mėsuesi Arnaut” e tjerė. Ėshtė njė kontribut i Asanit nė Perandorinė e fjalės , e cila shprehet nė tė gjithė veprėn .
Nxjerrja nė pah e letėrkėmbimit, apo korrespodencės
Shpesh letėrkėmbimeve, korrespodencave nuk u jepet vendi qė u takon dhe qė ato japin informacione shkencore, letrare, gjuhėsore dhe mė gjerė. Nxjerrja nga arkivat e shkruara individuale, apo ekzistenciale shtetėrore, kanė nė vlerė reale: autentizmin, sigurojnė aktin historik real, sjellin ballafaqimin dhe mbushamendjen e proceseve dhe pse jo atė rrugėtim tė kėrkimit shkencor, gjuhėsor, letrar e tjera.Vlen tė pėrmenden, nė kėtė sens: “EMOCIONET E NJĖ LETRE” “LETĖR PĖRSHĖNDETĖSE“, “LETĖR MATURANTĖVE”, tė cilat rrokin tema tė rėndėsishme tė pėrjetimit . Njė vend tė veēantė nė kėtė vepėr zėnė dhe urimet pėr festat si dhe letėrkėmbimet e karakterit profesional pėr letėrsinė, gjuhėn, historinė me studiues tė tjerė, sikundėrse ėshtė ajo me Prof. Dr. Dhori Qirjazin, apo me Prof. Prof.dr. Ali Jashari.
Mėshimi i fortė ndaj temave madhore
Edhe te “Optika letrare”studiuesi Asani ėshtė munduar qė nė substratin e librit tė jenė prezentė temat madhore, tė cilat janė me shumė vlera nė shpjegimin e ngjarjeve tė mėdha tė Kombit tonė. Kjo pėrsillet nė shumė shkrime te “Optika letrare”, ku ndėrlidhen gjinitė.
Historikja motivim dhe impuls pėr edukim historik
Njė nga tendencat e rrokjes sė temave tė dashura tė Asanit janė temat historike, tė cilat janė tė lidhur me ngjarje madhore, ku sillet, nėpėrmjet fakteve reale, historike domethėnėse, kompozicioni i kėtyre ndodhive dhe ngjarjeve me teh tė rėndėsishėm, sikundėrse janė ato tė gjuhės, apo ato tė dredhive otomane, ato tė sublimiteteve, ato tė heroikes dhe tė kėshillimit tė mirė; tė gjitha kėto nė bashkėsi jepen pėr njė edukim real tė brezave, nėpėrmjet historikes. Tė tilla, nė kėtė vepėr, mund tė pėrmendim:
“NGADHNJIM MORAL MBI TĖ KEQEN”pėr veprėn “Dėshmia e Kohės” e publicistit Peēo Kagjini, apo shkrimi apel “GJUHA E MOHUAR DHE SHQIPTARĖT E HARRUAR”, duke i dhėnė kontur tė problematikės gjuhėsore.
I veēantė ėshtė shkrimi : “ JEHONA E MASAKRĖS SĖ MANASTIRIT NĖ KĖNGĖT POPULLORE TE POPUJT E BALLKANIT” , ku hapėrohen dimensionet e trajtesės sė ndodhive historike tė shqiptarėve, tė cilėt kanė qenė gjithmonė nė shėnjestėr eliminimi.
Lidhėsia me protagonistėt e nisiativės dhe veprimit
Protagonistėt, nė kėtė vepėr letrare, shfaqen me epėrsinė e tyre. Ata janė njerėz qė i mban mend historia e Kombit, e vendit, si patrioti Thimi Mitko; mėsues, njerėz tė menēur tė kuvendit, tė profecisė popullore, kėngėtarė, e deri te njerėz tė fisit tė autorit me dimensione tė mėdha njerėzore, ku autori, nėpėrmjet aftėsisė sė tij, i paraqet me shumė vėrtetėsi dhe dashuri, duke krijuar njė galeri tė re tipash nė kėtė “roman” jetėsor.
Personazhet janė njerėz aktivė, tė cilėt lėnė gjurmė tė pashlyeshme te lexuesi, studiuesi dhe madje krijojnė edhe sprovėn ballafaquese e krahasuse dhe japin mesazhe tė mėdha pėr jetėn shoqėrore. Tė tillė, nė kėtė vepėr, janė tė shumtė,tė cilėt i pėrmendėm mė lart.
Folkloristika, njė dimensionim i ri nė mendimin kritik tė studiuesit
Folkloristika ėshtė njė fushė, ku dr. Bexhet Asani ka njė pėrvojė tė gjatė me veprat e botuara, tė cilat kanė lėnė shenjė dhe kanė hyrė nė panteonin folkloristik tė trashėgueshmėrisė pėr shqiptarėt e ish RSF tė Maqedonisė dhe mė gjerė. Nė kėtė libėr paraqitet punimi i tij “NJERIU QĖ I DHA SHPIRT KĖNGĖS PĖRMETARE” (THE MAN WHO REVIVED THE PĖRMETAR SONG), njė shkrim tipik ky i studimit analitik tė kėngės pėrmetare me kryebilbilin, Vaskė Ēuri , nė tė cilėn shpaloset pasuria, kreativiteti pėrmetar nė kėtė gjini, krahasimtarja midis trevave, spikatja, pėrbashkėsia, dinamikja. Njė kumtim domethėnės, i cili jep ndihmesė nė njohjen folklorike shqiptare.
“Vjelja” e pasurisė fjalore nė trevat e Strugės...
Njė nga kontributet e dr. Asanit ėshtė hulumtimi i fjalėsit popullor tė trevės sė Strugės. Si njė studiues me diapazon dhe me njė dashuri tė madhe pėr gjuhėn shqipe, gjuhėn e mėmės, ka ndėrmarrė gjatė jetės sė tij shumė “inkursione” tė tilla, duke “vjelur” nga fjalėsi popullor i menēuruar shumė fjalė tė rralla, tė shndritshme. Kjo pasuri fjalore ėshtė pjesė e substratit tė kėtij libri. Krahas gjetjes dhe evidentimit tė kėsaj pasurie, ai ka realizuar edhe shpjegimin e kėtyre fjalėve tė rralla, duke realizuar kėshtu edhe paraqitjen semantike dhe pasurimin e fjalėsit tė gjuhės shqipe, pasi, disa fjalė prej syresh, mund tė hyjnė nė kėtė fjalės, madje shumė prej tyre. Kontribute tė tilla duhet tė nxiten, duke “gėrmuar”nė thellėsi tė kujtesės dhe tė transmetimit tė kėsaj pasurie. Pra, dr. Asani, nė kėtė kontekst, vijon rrugėtimin pėr vjeljen e zgjuar tė kėtyre fjalėve tė ralla, duke justifikuar profesionalizmin e tij dhe nė kėtė drejtim tė dėshiruar.
Ndaj sugjerohet ndalja te kjo paraqitje: “FJALĖ TĖ RRALLA NGA TREVA E STRUGĖS”( nga fshatrat gege dhe toske).
Universializimi i vlerave shkrimore
Tendenca e “Optikės letrare” ka qenė universaliteti i saj nė pėrgatitje, me synim e qėllim qė substrati i saj tė pėrcillet dhe tė shėrbejė pėr shkėmbim universal vlerash nė studimin, mendim kritik letrar bashkėkohor. Njė formė e trajtė kjo, e cila ėshtė kthyer nė pėrvojė edhe i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, si dhe i AKADEMISĖ ALTERNATIVE PEGASIANE, gjė qė tregon, mė sė miri edhe prezencėn e kėtij mendimi, por edhe kėmbimin alternativ tė vlerave. Kėshtu realizohet, jo vetėm njohja, por edhe tejnjohja. Shkrimet e shumta, qė janė nė kėtė libėr, tė gjinive tė ndryshme, nė gjuhėn angleze, e pėrligjin mė sė miri kėtė synim. Ndezja e kėsaj “flake” shkrimore ėshtė njė apel pėr tė gjithė krijuesit, studiuesit, artistėt qė produktojnė. Vetėm kėshtu njihet ky produkt dhe respektohet pasuria kreative. Dhe autori, sė toku me stafin pėrgatitės dhe botues tė kėsaj vepre, e ka realizuar mė sė miri kėtė objektiv.
Kontribuese ėshtė se shumė libra tė studiuesit sot ndodhen edhe nė biblioteka prestigjioze, sikundėrse nė Bibliotekėn Publike tė Nju Jorkut, nė fondin e sė cilės janė: 1 “Lirika popullore shqiptare nė Maqedoni” 2011, “Kėngėt popullore rituale toske tė trevės sė Strugės” 2012, “Nuse pėrtejdetit” prozė dhe poezi 2012, “Studime letrare” 2015 etj.
Vendosja e pikės “i’ mbi veprimtarinė e Asanit
S’kishte si tė ndodhte ndryshe pėr kėtė paraqitje tė studiuesit qė, nė kėtė vepėr, tė mos paraqiteshin dhe shkrime(kumtime) pėr veptėn e tij “Studime letrare’” , tė cilat janė mbajtur gjatė analitikės pėr kėtė vepėr nė Strugė e nė vende tė tjera.
Vend zė te “Optika letrare” : Spektėr: “Evidentimi i vlerės studimore dhe dritėzimi i saj prezantuese”
KRISTAQ F. SHABANI ”LINDJET E REJA NĖ LETĖRSI, ART, GJUHĖSI GJITHMONĖ SJELLIN AGMI” (KRISTAQ F. SHABANI “THE NEW NASCENCES IN LITERATURE, ART, LINGUISTICS ALWAYS BRING DAWNS”);
“ PERSONALITET I NDRITSHĖM I KRYEPERSONAZHIT TĖ FEMRĖS SHQIPTARE, NĖ KONTRIBUTIN E EMANCIPIMIT SHOQĖROR DHE INTELEKTUAL” nga NEXHMIJE HASANI, shkrimtare
( A BRIGHT PERSONALITY OF THE CHARACTER OF THE ALBANIAN FEMALE, IN THE CONTRIBUTION OF THE SOCIAL AND INTELLECTUAL EMANCIPATION) by NEXHMIJE HASANI, writer.
Veprat e dr. Bexhet Asanit , natyrisht kanė nevojė pėr analitika, pėr vetė faktin se substrati i tyre ėshtė gjithėgjinish rrokės dhe me vlerė nė studimiologjinė shqiptare.
Pėrfundesė logjike:
Mendoj se vepra “ Optika letrare” kėndvėshtrimi im, ėshtė njė vepėr, sė cilės duhet tė t’i kushtohet vėmendje, pėr vetė trajtesėn e saj me problemet bashkėkohore si dhe ato tė pėrvojės historike studimore.
Gjirokastėr, Albania, korrik 2017Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi