Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Gjuha shqipe »
LETĖRSIA, ARTI, KULTURA , PAQJA UNIVERSALE DHE GJUHA SHQIPE”

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 22nd August 2017, 09:59

20.08.2017
LETĖRSIA, ARTI,KULTURA , PAQJA UNIVERSALE DHE GJUHA SHQIPE”
Nga Kristaq F. Shabani , IWA,WPS, AOM President i LNPSHA”PEGASI” ALBANIA
Kandidat pwr Ēmimin “NOBEL” pėr Paqen pėr vitin 2017, i propozuar nga IWA (OHAJO) SHBA
Tė nderuar pjesėmarrės, nė kėtė event real, entuziast, dritėrues!
Pas tri veprimtarive me tharm nė Maqedoni ,ku ne dhamė dhe organizuam prezantime analitike me njė profesionalizėm tė spikatur pėr veprėn “Arratisja nga vdekja “ tė teologut dhe shkrimtarit Zekerija Idrizit, i ardhur posaēėrisht nga Gjermani dhe dy veprave tė Dr. BexhetAsanit, i ardhur nga SHBA. Sot ndodhemi nė njė vend tė ndritur , qė, me veprimtarinė kongresiale tė zhvilluar kėtu, ėshtė ngritur Monumenti i Alfabetit shqip.
Rrokja e qytetit tė Manastirit nė planin tonė tė veprimtative pegasiane ėshtė , pa dyshim, njė rrokje e bukur dhe e ndritshme. Njė kujdes i jashtėzakonshėm pėr Kujtesėn e Ndritur tė Akteve tė Mėdha dhe e vlerėsimit tė asaj Pėrpjekje madhore pėr Alfabetin shqip. Ndodhemi kėtu, nė kėtė “skenė” improvizuar, nė mėnyrė fantaste, ku pozojnė protagonistėt e Aktit dhe duket sikur jemi bashkė me ta dhe ta janė tė gjallė…
Jemi te “Sfinksi i Gėrmave” tė gjuhės sė lashtė.
Para, pothuajse 109 vitesh, kėtu u firmos Akti madhor: “Drita” dhe “Rigjelbėrimi” i Gjuhės Shqipe posmoderne.
Kontribut i madh i kontribuesve tė mėdhenj…
Ėndėrr e blertė e njerėzve tė ditur pėr tė trasuar me veprimtari tė blertė emrin e tyre dhe pėr tė shkėlqyer pishtarėt. Lavdi Pishtarėve !
Nisje e blerimit tė kurorės sė gjurmave tė gjuhės sė lashtė , sė cilės i mohohej ekzistenca, duke e sulmuar me ashpėrsi pėr mosekzistencė.
Pse i frikeshin shumė kėsaj gjuhe?
Pse i tmerroheshin kaq shumė kėsaj gjuhe?
Pyetje tė shumta, tė cilat nuk mbetėn, kurrsesi, ne retorikė tė heshtur. Asaj i trėmbeshin se ėshtė gjuhė perėndish, gjuhė zotash, gjuhė heronjsh, heroinash, shtojzovallesh, luanėsh, gjuhė e maleve tė krenuar, gjuhė- simbol shqiponjash tė papėrkulura, gjuhė paraprirėse, burimore, e cila e ka buresėn e lindjes nga lashtėsia, gjuhė me konture shpirt e frymė individuale, gjuhė me strukturė semantike tė veēantė shpirti.
Gėrmat e kėsaj gjuhe , fonema tė ndritshme qė tė nxitin pėr vepra tė tejmėdha…
Ndaj, gjatė shekujve, mbi tė u dėrguan harbueshėm pėr t’i prerė gėrmat, pėr t’ia gjakosur konturėt, pėr t’ia gijotinizuar fytin, por, Dijetarėt, Gjuhėtarėt e vėrtetė dhe tė trimtė, rezistuan deri nė sublimitet (sakrificė) deri nė therrori tė pashembullt duke u panteonizuar nė Panteonin e gjuhės…
Ata , ato, Fuqitė e Mėdha kėrkonin tė eliminonin pishtarėt e saj, tė shuanin zjarrin e ndezur. Por, sa mė shumė e luftonin, aq mė shumė ajo flakėronte. Sakrifica gjuhėsore ngriti vetė piedestalin e vetė gjuhės. Kongresi i Manastirit ishte kongresi i Mėenēurisė, Kongres i tė Menēurve tė etur pėr ta parė gjuhėn shqipe tė pėrparonte.
Ne pegasianėt sot po vendosim njė kurorė me lule tė gėrmave shqipe kėtu…

Ne Pegasianėt ngrėmė zėrin tonė te ky Altar, nė trojet tona etnike, te kjo kujtesė historike, e cila duhet tė ruhet, tė mirėmbahet tė ndrijė ky Monument, tė cilit gjithmonė i kanė kėrkuar mendėsitė e vjetra t’ia zhdukin madhėshtinė, qė, nė kėtė vend, ku kanė gjalluar gėrmat tė rindizet dhe tė mos shuhet kurrė Pishtari i Gėrmave tė Alfabetit Shqip.
Asqė duhet t’i shkojė nė mendje asnjė force e fuqie, asnjė qeverie qė ky vend peligrinazhi i Gjuhės Shqipe tė mėnjanohet, tė ēkonturohet, tė ēmontohet, nė kėtė kohė tė ashquajtur moderne…, ku ende vėrtitet sa andej- kėtej e drejta, ku liria shpesh herė dhunohet pėr tė mos folur shqip.
Ky vend historik duhet tė gjallėrohet, tė flasė madhėrishėm, tė flatrojė me gjuhė shqiponje, pasi tregon ēiltėr identitetin e njė kombi tė lashtė dhe potent. Shqiponja, simboli ynė ėshtė symbol dhe I paqes. Kombi ynė asnjėherė , kurrė, nuk ka sulmuar asnjė shtet tjetėr, gjithmonė ka pasur ideali vetėm paqen, por tė tjerėt, gjithmonė, i kanė imponuar luftėn… Nė kėtė kontekst shqiptarėt janė njerėz tė paqtė dhe e meritojnė vėmėndjen, shqiptarėt janė njerėz qė e duan arsimin, gjuhėn dhe kėrkojnė qė , kudo , ku ndodhen tė flasin gjuhėn e tyre tė shtrenjtė, hyjnore, tė lashtė, ta flasin e ta shkruajnė…
Gjuha shqipe ėshtė gjuhė gjeniale . “Gjuha shqipe, - shprehet studiuesi i shquar arvanitas Aristidh P. Kolja, ėshtė gjuha e Perėndive, pra gjuha e Zotave. Ai, nė vitin 1997, kur botova librin tim “ Pulsi i Dhimbjes” te Shtėpia e tij botuese “Thamiris” (E tha mirė) nė Athinė, mė porositi: “Vendos njė kurorė me lule gėrmash shqipe te Shtėpia e Kongresit tė Manastirit, te Shtėpia e Alfabetit, kur tė shkosh me Pegasin edhe nė emrin tim!” Dhe ja ne sot porosia e tij e madhe po zbatohet: Jemi kėtu, nė kėtė vend tė Shenjtė, ku po vendosim njė kurorė lulelje gėrmash me Sfinksin e Gėrmave, tė cilin tani ka mundėsi ta lexojnė nė gjuhėn universal dhe tė tjerėt .
Ne jemi sot kėtu qė ky Altar gjithmonė tė flasė, tė cicėrojė, gjithmonė tė ndrijė, gjithmonė tė flakėrojė, gjithmonė tė rrezatojė… Prej kėtu ne bėjmė thirrje gėrmash tė shquara: Ky Altar tė lėshojė gjithmonė bisqe tė panumėrtė, tė gjallojė zemrat , shpirtin e shpirtfolėsve e shqipfolėsve. Edhe kėtu nė Manastir , Ohėr, Shkup, Kėrēovė, Kėrēovė, Tetovė, Strugė, Prespė, Dibėr e tjerė dhe gjuha e lashtė shqipe tė jetė gjuhė , e cila tė flitet pa antiligje ndaj saj . nė kėtė vend, ku ka etni tė fortė shqiptare tė jetė gjuhė zyrtare. Nė kėtė kontekst, Evropa duhet tė hapė sytė dhe tė lajė njė pjesė tė fajeve tė saj tė mėdha ndaj kėtij Kombi tė madh e tė papėrsėritshėm…
S’duhet tė ketė frikė asnjė nga pėrdorimi i gjuhės shqipe; s’duhet tė frikohet asnjė nga gjuha shqipe.
Gjuha shqipe ėshtė gjuhė shqiponje , zemre dhe shpirti. Ajo pėrēohet si gjuhė e paqtė me gėrmat e saj tė paqta , si gjuhė e paqtė nė tinguj dhe shumė e ėmbėl. Nėpėrmjet Letėrsisė , Artit , Kulturės dhe Paqs Universale gjuha shqipe njihet, pėrēohet , pėlqehet dhe shpėrndan kudo nė Glob paqe…
Pegaistėt, gjithmonė i kanė kushtuar dhe kushtojnė rėndėsi gjuhės, pasi pėr tė u sakrifikuan Negovanėt, Qiriazėt, Fishtat, Migjenėt , Mjedat , Frashėllinjtė, Gramenot e shumė e shumė tė tjerė, ndaj kolana me vepra tė Gjuhės Shqipe janė shtuar nė fondin e kėsaj gjuhe tė lashtė. Jam i privilegjuar qė, sot, prezantohen, kėtu, dhe veprat e mia: “Puilsi i Dhimbjes”, ku nė kopertinėn e kėtij libri ėshtė gjallimi dhe gjarpėrimi i 36 gėrmave tė shqipes, “Oazi”, i cili u kushtohet kreatorėve, tė cilėt biskojnė dhe pėrcjellin shkėlqimin, bashkimin e gėrmave, qė produktojnė fjalė tė mėdha shqipeje, “ Vilarėt e Verdhė” , tė cilėt prenė me thikė alfabetin tonė, por nuk mundėn ta mposhtnin, “Kryefjalėn e Fatales”, ku ėshtė poezia e Gjuhės dhe “Sfinksi i gėrmave “ nė shqip dhe nė anglisht, e cila ėshtė pjesė e vėllimit tim, por edhe e “Optika letrare” e Dr. Bexhet Asanit…
Ndėrkohė, nė kėtė Altar, vijon prezantimi i dy veprave tė studiuesit tė shquar Asani: “ Optika letrare” dhe “Hyjni e Syve” vėllim poetik, ku shndrijnė nė pėrmbajtjen e tyre krijime pėr gjuhėn dhe kėndvėshtrime pėr gjuhėn.
Jemi krenarė qė sot jemi kėtu dhe qė po pritemi me shumė dashuri nga albanologia Mendushe Ajdini, tė cilėn e pėrgėzojmė pėr punėn e saj pasionante nė kėtė Altar…
Le ta ēelim kėtė veprimtari tė bukur e tė zjarrtė …Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi