Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Folklori shqiptar »
Legjenda e urės sė shenjtė

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 1st September 2017, 00:20

Legjenda e urės sė shenjtė


Legjenda thotė se kishin qenė dikur e njė kohė tre vėllezėr qė ia kishin mėsy ndėrtimit tė njė ure mbi lumin Dri nė Rrafshin e Dukagjinit. Por derisa tre vėllezėrit gjithė ditėn kishin muruar, gjithė natėn muranat e urės dikush ua kishte rrėnuar. Aty pari kishte kaluar njė plak i urtė. Puna e mbarė u kishte thėnė ai tre vėllezėrve. Mbarė paē o plak i urtė, por e kemi njė hall e duam me ta treguar. Ne tėrė ditėn murojmė e dikush tėrė natėn muranat

na i rrėnon, i kishin thėnė ata plakut. Duhet tė bėni kurban u ishte pėrgjigjur plaku tre vėllezėrve. Nesėr ajo nuse qė do t`ua sjellė drekėn duhet t`a murosni tė gjallė nė muranat e urės! Vetėm pasi ta bėni kėtė sakrificė, muranat e urės do tė qėndrojnė nė kėmbė, ato nuk do tė rrėzohen mė natėn dhe ura do tė bėhet, u kishte thėnė atyre plaku dhe ishte zhdukur. Te tre vėllezėrit ia kishin dhėnė besėn njėri-tjetrit se grave tė tyre s`do t`u tregonin gjė lidhur me murosjen e asaj gruaje qė nesėr do t`ua sillte drekėn atyre. Dy vėllezėrit e mėdhenj, duke qenė tė pabesė e hileqar, i kishin porositur gratė e tyre po ashtu tė pabesa e hileqare, qė nesėr ato tė mos ua sillnin atyre drekėn te muranat e urės. Vetėm vėllai i vogėl, duke qenė besnik e i pa hile, nuses sė tij po ashtu besnike dhe tė pa hile s`i kishte thėnė asgjė. Kur tė nesėrmen vjehrra kishte kėrkuar qė njėra prej nuseve t`ua ēonte djemve drekėn te muranat e urės, dy kunatat e mėdha ishin paraqitur si tė sėmura, kurse kunata e vogėl, ajo shpirtbardha, e kishte lėnė djalin e saj tė vogėl nė djep dhe kishte marrė udhė drejt muranave tė urės pėr t`ua ēuar drekėn dy kunetėrve dhe burrit tė saj. Kur kunetėrit dhe burri i kishin thėnė asaj se do tė murosej e gjallė nė muranat e urės, ajo u ishte pėrgjigjur atyre: Vetėm ura tė bėhet! Por e kam njė amanet, me rastin e murosjes sime: „Njėrėn dorė, njėrin gji, njėrin sy ma lini jashtė…!“, qė kur tė mė marrė malli pėr djalin tim tė vogėl, me njėrėn dorė t`ia lėmojė flokėt, me njėrin gji t`i jap tė pijė, me njėrin sy ta shohė rritėn e tij! Legjenda thotė se pas murosjes sė kunatės sė vogėl ura vėrtet ishte ndėrtuar, sepse muranat e saj mė nuk ishin rrėnuar!

wikipediaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi