Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
Cikėl poetik “IMAZHI I NDJENJĖS” nga LIDA BASHLlARI

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 2nd September 2017, 20:04

Lida Bashllari
 
Cikėl poetik “IMAZHI I NDJENJĖS”
 
1.      Nuk kam kohė
 
Nuk kam kohė as tė flas as tė dėgjoj,
nuk kam kohė ,
Sonte dua tė harroj,
nuk kam kohė ...
 
 
Se kėto fjalė mė lodhen tepėr,
 mė kupto...
Mbete histori e vjetėr, ik ti ,shko ,
s’kam mė kohė...
 
Ėndėrrova me sy hapur, te njė ndjenjė 
qė s’mė pėrkiste...
Dhe shpresova e besova njė gėnjeshtėr
 qė mė vriste ...
 
Porse dot nuk e pranoja dhe vazhdoja
tė tė doja ..
Koha ikte, por unė s’shkoja
 dhe pse veten e lėndoja ....
 
Tashmė dua kohėn time ,
 shumė tė fala , s’tė mjafton?!
Boll kėrkove, tepėr dhashė ,
 pse po bėn, sikur harron?
 
Nuk kam kohė tė flas mė tepėr,
tashmė m’u mbarua fjala..
Ik, shumė larg nga jeta ime ,
 mė kthe kohėn qė tė fala...!
 
 
 
2.      Sa vlen njė grua …
 
Njė grua e mirė
tė bėn njeri,
Njė grua e keqe
tė shkatėrron,
Njė grua e mirė
 tė fal mirėsi,
Njė grua e mirė
jetėn tė ndryshon...
Njė grua ka vlerėn
e njė diamanti,
Njė grua ėshtė
 tempull mrekullie, ...
Njė gruaje mund
t'i falesh si shenjt,
Veē tek ajo gjen
aromė dlirėsie ...
Ndaj, Zoti
krijoi njė grua,
Pėr tė zbutur
 egėrsinė e njė burri ...
Gruaja,
kjo ikonė bukurie,
Ardhmėria e njė jete
e vazhdimėsie …
 
 
3.      E hidhur gėnjeshtra
 
S‘ vazhdohet
 njė lidhje dashurie
me gėnjeshtra,
Asnjėherė,
 s’ ka jetė, njė e tillė ...
Krejt papritur,
teksa pėrballesh
nga e vėrteta,
Ndoshta, as vetja,
 s'tė pėlqen ,
As ajo, qė doje,
 s'tė duket mė e mirė .
Mė mirė,
 tė pranosh
realitetin e hidhur,
Se gėnjeshtrėn
tė besosh vazhdimisht ...
Nėse, zemrėn
 s'do  ta helmosh ,
Fort, ta mbash lidhur
E ndjenjėn ta kryqėzosh,
si njė Krisht...
E hidhur genjeshtra,
 shpirtin tė helmon
Tė bėn tė besosh
tė pavėrtetėn ...
E vėshtirė pėr t'ia dalė,
ndjenja s'mbijeton,
Genjeshtra e ka mbytur
 pėr gjithė jetėn …
 
 
4.      Ndjenjė gėnjeshtare ...
 
Mė thuaj ti shkakun...
Pse ke ikur nga unė ?!
Tė besoj te heshtja …
S'mė ke dashur
“kaq” shumė ...
Mė emociono...
Te shpirti ngadalė ..
Tė besoj tė vėrtetėn …
(Heshtja flet me fjalė ...).
 
Mė prek dhe mė thuaj,
Mė tė voglėn arsye,
Se, pastaj, do tė iki,
Kurrė, pėr tė mos u kthyer...
 
Mė thuaj, te lutem:
“Pse nuk jemi bashkė ?!”
Mospėrfillja flet:
Ti kurre s'mė kė dashtė...
 
S'mė ke dashur “shumė...”,
Ndaj, nuk je tek unė ...
S'mė ke dashur fare...
Ndjenjė gėnjeshtare!
 
5.      Falmė njė ėndėrr…
 
Yll i bukur ,
Falmė njė ėndėrr
 nga ato tė qiellit ...
Nga ato qė heshtin,
Deri nė pėrjetėsi,
Nga ato me Ėngjėj,
Qė tė ulen prehėrit,
 kanė veē njė imazh
E quhen “Dashuri…”.
 
 
6.      Kur  loti ...
 
Kur loti
nga syri pikoi
Dhe rrugėn
mori te ti ...
Zemra rrahjet
ndaloi,
S'mund, tė jetonte,
 pa dashuri .
Pa ty, kuptim
s'kish jeta,
Ėndrrat nė mes
 u kėputėn ...
Besova,
sa dhemb e vėrteta
Dėshira,  shpresa
 shpejt humbėn …!
 
7.      Imazhi i dashurisė
U deshėm…,
por bashkė nuk jemi…
Por, ndjenja jonė,
 kishte gjithēka
tė vėrtetė …
Ėshtė
“Imazhi i Dashurisė”
e zgjatur kaq vjet
e do tė  zgjaste,
sėrish, njė jetė!Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi