Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
Fjala pėrshėndetėse e shkrimtares Nexhmije Hasani nė prezantimin analitik tė veprave tė saj nė Athinė, datė 30 shtator 2017

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th October 2017, 01:55

Nėpėrmjet penės, pasqyrohet dhe shprehet realiteti, nė tė cilėn pėrjetohet dhimbja, malli, dashuria dhe optimizmi pėr njė shoqėri, nė tė cilėn ndjenjat motivojnė emocione drejt njė tė ardhme pozitive.
Fjala pėrshėndetėse e shkrimtares Nexhmije Hasani nė prezantimin analitik tė  veprave tė saj nė Athinė, datė 30 shtator 2017
 
Tė nderuar mikesha dhe ju miq!
Tė dashur bashkėudhėtarė tė njė qėllimi!
 Ndjehem e lumtur  dhe emoncionuar sot, nė mesin tuaj, dhe mė keni nderuar me praninė tuaj nė kėtė analitikė tė veprave tė mia , tė nismuar nga Shoqata “Gruaja Emigrante ” me zonjėn Elona Kataro nė krye, e cila po bėn  e realizon njė veprimtari tė jashtėzakonshme nė favor tė emancipimit tė gruas inteligjente nė emigracion , por dhe nė shėrbesė tė ēėshtjes sonė kombėtare.
Nė kėsisoj rastesh, dhe nė pėrmasa tė tilla emocionale dhe respekti ajo ēfarė unė dua tė shpreh sot, nė kėtė ditė tė veēantė, tė mbushur me njerėz tė bukur, ėshtė "aprovimi" i njė sprove tė fuqishme  imja, e cila ka si qėllim tė mė bindė mua dhe lexuesin pėr talentin tim. Natyrisht, dhe kėtu tek ju jam nė sprovė , dhe madje tė guximtė.
 
Vetė nė substratin (pėrmbajtjen )  nė tė tre librat e mi, si nė romanin dhe dy tė tjerėt me tregime dhe skica, shprehet qartė, zėri im, i cili pasqyron kėndvėshtrime tė ndryshme tė jetės dhe fateve njerėzore. Ėshtė dhimbja mė e tmerrshme, kur nėpėr botė mbizotėronte diktatura, ku dhe ne, vendi ynė ishte prezent nė kėto[size=35] [/size]vuajtje, ku ndjehej mungesė e tė drejtės sė mendimit tė lirė dhe nėpėrkėmbja e tė drejtave totale. Ėshtė po ky zė i mekur, i cili  vjen nė periudhėn, ku figurės sė femrės i imponohen rregulla ēnjerėzore, ku nga tirania mediokre i duhej femrės tė rebelohej, duke shkatėrruar zinxhirėt e tiranisė. Qenie, tė cilat vuajnė nė heshtje, qė sillen nėpėr botė, si krijesa tė brishta tė pafajshme. Jo pa qėllim, zgjodha kėto tema, me synim tė pasqyrimit tė njeriut hyjnor, tė njė vendi qė vazhdon dhe shkakton viktima tė pafajshme. Unė vetė i pėrkas atij brezi, i cili u lind dhe u rrit nga hyjnesha, tė cilat pasqyronin thjeshtėsinė, urtėsinė, mirėsinė, gjuhėn e tė shprehurit ėmbėl. Pra, pikėrisht ėshtė femra e urtė shqiptare, ajo, qė unė sjell. Ajo, e cila  pasqyron realitetin nė botė, ku vuajtja shndėrrohet nė forcė, forca nė ndjenjė dhe ndjenja nė dashuri.
Sinqerisht, kur provova ndjesinė e tė qenurit nė tokėn e Greqisė, dy pika loti mė rrodhėn mbi faqe. Arsyeja e kėtij emocioni, ėshtė se jam nė tokėn, ku lindėn prindėrit e mi, familja ime, gjyshėrit, gjyshet e mia, brezi i prindėrve tė mi. Ndjej sikur dhe ata janė sot kėtu, pranė meje, nė mesin tuaj. Unė i ndjej dhe jam krenare qė jam kėtu sot, duke prezantuar veten time, si njė femėr shqiptare, me origjinė nga Ēamėria. Si njė nėnė, ku triumfova nė ēdo pengesė qė jeta mė vuri pėrpara dhe, si autore e disa librave, me tema aktuale sociale.
 Miq tė mi, ashtu si ju, dhe unė s’e kam pasur tė lehtė t’i pėrballem jetės. Kush nuk e ka provuar, ftohjen e akullt tė mureve nė dhomat boshe, ku Evropa plakė na afronte. Dėshira satanike qė ekziston brenda nesh, na bėri tė shpėrfytyruara, duke kėrkuar veten nė mesin e Botės. Na ėshtė dashur tė jetojmė mes dy botėve ndarėse tė forta, tė cilat shkaktojnė trauma psikike dhe psikofizike. Ishte pėrplasja e tė shkuarės, makthi,  ku u lindėm dhe u formuam dhe e tashmja, nė njė botė tė re, ku humbja dhe fitimi, janė shumė pranė njeri - tjetrit.
Unė jam munduar tė shprehem qartė dhe nė librat e mi, rreth faktit tė dhimbjes shpirtėrore, qė iu ka dashur personazheve tė mi, tė pėrballen nė sprova tė guximshme,  madje dhe dilemore nė “jetė-vdekje”.
Tragjeditė, dhimbjet, dashuritė, i mblodha dhe, mbi to, gdhenda fjalėn dhe fjala lindi pasionin, pėr tė shkruar kujtesėn. Me ngjyrat e shpirtit u dhashė jetė personazheve. Yjet nė qiell i mora nė pėllėmbė tė dorės dhe me to ndeza “zjarre”!... Sigurisht, ne gratė kemi tendencė tė cekim, gjithmonė, mė shumė tema mbi problemin e femrės, si prezente e seksit (gjinisė) mė tė brishtė, si fillimi dhe fundi i krijimit jetėsor. Tė shkruash mbi jetėn e njė gruaje, apo tė krijosh poezi, do ta konceptoja si vepėr shkencore, sepse vetė Zoti atė e quajti vepėr. Nuk ėshtė e mjaftueshme tė shkruhet pėr sytė e buzėt e femrės, as pėr sensualitetin e saj,[size=35] [/size]se njė femėr ka mė shumė se aq. Njė femėr ėshtė drita, ėshtė ajri dhe oksigjeni. Njė femėr ėshtė embrion dhe, si e tillė meriton kujdes special, se nga ajo specifikohet lindja. Lindja e njė jete tė re, pra e ardhmja, trashėgueshmėria brezive. Ajo ėshtė nismėtore e emancipimit tė brezave. A ka vėrtet sot emancipim tė gruas shqiptare nė Diaspore, Trojet Shqiptare  apo nė Shqipėri? A ėshtė vėrtet njė ndriēues i jetės tėrėsore shoqėrore, personaliteti femėror? A ėshtė ajo njė pemė e gjelbėr frytdhėnėse?  Unė mendoj se vazhdon tė jetė gjysmak, jo pėr faj tė saj, i gjymtuat, paēka nga pėrpjekjet e vijueshme. Ky negativitet vjen, si pasojė e mosinformimit social dhe mosdijes. Padija ėshtė njė dobėsi dhe e keqe e madhe .  Sa mė tė paditur tė jemi, aq mė shumė do tė  ndjehemi tė shtyra mėnjanė dhe, aq mė pak, mund tė pėrfitojmė nga fuqitė e dhuruara nga Zoti. Po, sigurisht, qė kemi dhe plot shembuj pozitivė tė femrės shqiptare, nė tė gjithė botėn, shumė femra tė zhvilluara, si nė Shqipėri e Diasporė. Femra tė zgjuara, pedagoge tė shquara, intelektuale, mjeke, avokate, psikologe. I kemi tė mbushura aiudencat e shkollave, tė zyrave, tė sallave parlamentare. Ne duhet tė jemi tė gjitha, jo vetėm tė zgjuara, por dhe humane. Tė jemi njė shembėlltyrė, apo t’i pėrngjajmė asaj    Nėnės sonė  Terezė.
Tė quhemi, apo tė motivohemi,  me plot gojėn, femra klas. Njė femėr shumė dimensionale  me klas, nuk njihet nga “tekat” dhe ēanta firmato. Njė femėr qė tė jetė me klas, ėshtė ajo qė vjen kollaj e natyrshėm, pa patur nevojė pėr teprime, pa biseda me sarkazėm e vulgaritet,por me kontribut tė shquar social. Ajo duhet tė dallohet nga qetėsia dhe pėrvoja  qė jep nė punė; nga idetė dhe mendimet me peshė dhe vepruese. Ajo dallohet nga inicimet  dhe mendimet progresive. Ja, pra, pse dhe tendenca ime ėshtė  fortėsisht e fortė dhe e prekshme, pėr tė nxjerrė nė pah gjithmonė, tipikėn karakteristike tė femrės shqiptare, tė vuajtur, tė urtė, tė hekurt, por kurajoze dhe fituese nė fund, paēka nga sakrifica dhe sublimiteti. Nė ēdo ngjarje timen, ku temat jane te larmishme, si te “Kalvari i Dhimbjes” , “Trajektorja e jetės” apo “Vija e lakuar” kryepersonazhi ėshtė femra nė tė gjitha rrjedhat , moshat , plotėsitė e saj:  Herė si fėmijė, herė e rritur, herė e ēmendur po dhe herė e dashuruar. Herė si bashkėshorte dhe herė si nėnė, e ndėrlidhur kjo me tė gjitha fijet jetėsore. Tė shkruash do tė thotė tė kujtosh, por dhe tė  harrosh dhimbjen, urrejtjen, tė hedhėsh vėshtrimin tutje, tė jesh e pėrqėndruar,[size=35] [/size]duke vlerėsuar virtytet qė zbukurojnė qenien njerėzore dhe duke shpalosur, nėpėrmjet mendimeve, njė material abstrakt dhe real. Tė shkruash, do tė thotė tė zotėrosh artin e tė shprehurit, ndjenjėn qė lind natyrshėm dhe tė bėn tė flasėsh me ndjenjėn e shpirtit. Unė, si natyrė, gjithmonė e kam pasur mė tė lehtė tė shprehem pėrmes tė shkruarit, pra, kjo ėshtė dhe arsyeja logjike  qė u "dashurova" pas letėrsisė,kėsaj fushe gjithėgjinishe.   Nėpėrmjet penės, pasqyrohet dhe shprehet realiteti, nė tė cilėn pėrjetohet dhimbja, malli, dashuria dhe optimizmi pėr njė shoqėri, nė tė cilėn ndjenjat motivojnė emocione drejt njė tė ardhme pozitive.[size=35] [/size]Dhe unė, si pjesė e kėsaj jete, nė tė cilėn isha dhe jam prezent, e preka dhimbjen nė tė gjitha kohėt, trajtat dhe rasat e saj  e saj. I preka personazhet e librave me ndjenjėn reale dhe si i thonė, vesha kėpucėt e tyre dhe eca me ta. Ishin personazhe tė gjallė, realė dhe unė, ashtu i solla kėtu mes jush tė gjallė.[size=35] [/size]
Tematikat e vepravetė mia janė tė larmishme dhe galeri personazhet, pastaj njė nga synimet e mia ėshtė dhe libri universal pėr tė njohur tė huajt diversitetin e letėrsisė sonė, aftėsinė tonė, prurjet tona, konkurrimin tonė tė vlerave  nė letėrsinė bashkėkohore. Ndaj dhe kėsaj fushe i kam mėshuar me botimin e dy veprave tė mia nė gjuhėn angleze. Kjo merr pėrmasė dhe rrit njohjen.
Projektet e mia tė ardhmėrisė tashmė janė tė skicuara, tė arkitekturuara.Mėshimi i tematikavetėderitanishme dhe hapėsira tė reja , tė lidhura ngushtėsisht me objektin. Le tė pėrpiqemi tė gjitha , tė gjithė pėr progresin e shoqėrisė sonė shqiptare, paēka se ku ndodhemi.
Ju faleminderit tė gjithėve !Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi