Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Astrologjia »
Zgjedh njė pendė dhe shiko ēfarė thotė pėr ty (Foto)

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 11th October 2017, 10:35


Nė psikologji, nėnndėrgjegjja ėshtė pjesė e ndėrgjegjes qė nė fakt nuk ėshtė nė vetėdijen kryesore . 

Fjala “nėnndėrgjegje” pėrfaqėson njė version tė vjetėr tė fjalės frėnge “subconscient” tė pėrdorur nga psikologu Pierre Janet, i cili argumentoi se nėn shtresat e funksioneve tė mendimit kritik tė mendjes sė vetėdijshme, fshehėt njė vetėdije e fuqishme tė cilėn ai e quajti ‘mendja e nėnndėrgjegjes’.
Funksioni i kėsaj mendjeje ėshtė pėr tė ruajtur dhe korrigjuar tė dhėna. Puna e saj ėshtė qė tė sigurohet se ju pėrgjigjeni saktė ashtu siē jeni programuar, transmeton Gazeta Express.
Gjatė kohės kur i mbushni 21 vjeē, mendja juaj ėshtė e mbushur me tė dhėna mė shumė sesa e gjithė enciklopedia ‘Britannica’. Ēdo person ka lloj tė ndryshėm personaliteti.
Psikologjia ka tentuar t’i klasifikojė kėto personalitete bazuar nė parametra tė veēantė. Bazuar nė teorinė e ngjyrave dhe formave, njė psikolog beson se tė zgjedhėsh njė nga kėto gjashtė pendė mund tė zbulojė shumė rreth personalitetit tuaj.
Shikoni me kujdes kėto gjashtė pendė, dhe zgjedheni njėrėn! Mė pas lexojeni se ēfarė thotė ajo pėr ju.PENDA 1:


Ju jeni njė person imagjinativ. Juve ju pėlqen pėrmirėsimi i vetes tuaj dhe keni njė karakter tė fortė. Jeni njė perfektionist dhe efikas, megjithatė, ndiheni keq kur diēka nuk del ashtu siē e keni pritur.


PENDA 2:


Mund tė adaptoheni lehtė nė ēdo gjė. Mėsoni shpejtė, por jeni pak tė izoluar, gjė qė ju pėlqen tė mėsoni gjithēka vetėm; megjithatė, njerėzit qė tė duan do tė jenė gjithmonė aty pėr tė tė mbėshtetur, transmeton Gazeta Express.


PENDA 3:


Ju pėlqen tė ndjeheni aktiv dhe keni shumė projekte, edhe pse ėshtė e vėshtirė pėr ty qė tė fokusohesh vetėm nė njė qėllim.


PENDA 4:


Ju pėlqen harmonia. Gjithmonė tentoni t’i ndihmoni tė tjerėt. Ju pėlqen qė tė rrethoheni me njerėz qė tė duan dhe qė nuk e shikojnė vetėm interesin tek ti.


PENDA 5:


Jeni shumė kreativ dhe artistik, edhe pse nganjėherė nuk i besoni vetes ose aftėsive tuaja, sepse frikėsoheni nga dėshtimi.


PENDA 6:


Jeni i pavarur. Nuk vareni absolutisht nė askėnd dhe e dini se mund t’i arrini qėllimet vet; megjithatė, duhet tė mėsoheni se si t’i mbani miqėsitė.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi