Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Sipas shkencės, personat me kujtesė tė dobėt janė mė inteligjentė. Ja pse

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 12th October 2017, 21:35

Sipas shkencės, personat me kujtesė tė dobėt janė mė inteligjentė. Ja pse


Njė studim i kryer nga universiteti i Torontos tregoi se ky fakt ėshtė shenjė e inteligjencės. Kujtesa e mirė ėshtė lidhur gjithmonė me ekselencėn, pėrfshi kėtu edhe inteligjencėn, por sipas njė kėrkimi tė publikuar nė “Journal Neuron”, tė paturit e njė kujtese tė keqe, i bėn personat mė inteligjentė. Sipas kėrkuesve tė harrosh detaje qė nuk janė tė rėndėsishėm ndihmon nė vendimmarrje tė jetės dhe pėr mė tepėr lejon qė lidhjet neurale tė mbivendosin njohje tė reja mbi ato tė vjetra. Mė thjesht, mekanizmi lehtėson mundėsinė pėr tė inkorporuar njohje tė reja dhe pėr t’u pėrshtatur me mė lehtėsi nė situata tė papritura. Nga ana tjetėr kėrkimi thotė se harresa ėshtė e nevojshme sepse me kėtė proces truri do tė sillte vazhdimisht kujtime tė situatave konfliktive duke penguar mundėsinė pėr tė marrė vendime nė bazė tė pėrvojave tė reja gjatė jetės. Njė motiv tjetėr se pse memoria harron disa tė dhėna tė ngjarjeve ėshtė se ka aftėsinė pėr tė mbajtur mend njė imazh nė pėrgjithėsi. Sipas kėrkuesve mekanizmi ka si qėllim tė na sjellė mundėsinė e aplikimit me mė efikasitet nė situata qė ndodhin nė ēastin e dhėnė. Si pėrfundim, ajo qė shpjeguan kėrkuesit ėshtė se harresa me raste tregon qė kujtesa e personave ndodhet nė gjendje tė mirė. / Bota.alShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi