Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
KRISTAQ F. SHABANI "Poetika, peshė meridianėsh" kushtuar Dritėro Agollit, nė pėrvjetorin e ditėlindjes

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 13th October 2017, 00:58

KRISTAQ F. SHABANI
 
Poetika, peshė meridianėsh
 
1.
Dy Arushat
pėrkundrejt njėra- tjetrės,
Me yllėsitė rekuizuar
 me simbolikė,
Dancojnė pistės
sė Qiellit tė vjetėr,
Pema kreative
dritėron midis…
 
2.
Spėrkat me fishekzjarrė
kapriadat,
Nė njė klasike
tėrėmend burrėrore,
Ku shenjėzohen
me sy zanat,
Ardhur ngjyrosjes
 tej baltėrore…
 
3.
Shtrirė rrėnjėzimet
 tokės  thellė …
Mbėshtetur
mbretėri Korabesh,
Devoll, Devoll,
 lumi i sertė,
Ledhatimin ta falin
  vetė sorkadhet!…
4.
Shndrit e fanit
vargu vetėtimė,
Nė formė
e trajtė gjeometrike,
Tri dukuri, tre nocione
 poezisė “Dritė”…
Eh, trinom  i dėlirė,
shprehje algjebrike!
5.
Mėngjes pastoral
pėr Nėnėn,
Nėnė emėrmadhe –
 Shqiponjė,
Muza trokon
hapėsirė pentagramesh…
Si Naimi , s’tė pashė
 njė herė Zonjė!…
 
6.
Penelaton valėzuar
 llavė e zjarrtė,
Nė poetikėn e natyrės
sė gdhendur ,
Shfaqet i shndritshėm 
ylberi i artė,
Ndėrmjet tyre,
 ngushtėsisht i endur …
 
7.
Eh, kjo poetika,
peshė meridianėsh!
Oh, ē’fluide,
spirale, ē’emfazė,
Dallgė e egėrsuar
 oqeanesh,
“Gishton”
natyra nė unazė!…
 
8.
Eh, ky shpirti
 i zbrazur lirik,
Pėrflak e ēelnon
Baba Tomorrin,  
Vargu i Poetit
 mbi Jon e Adriatik
Vullkanizon
e gazmon Eposin…
9.
Njė shikim
i  ėmbėl syri, 
Njė shtrėngimi
i  fortė  dore ,
Njė qafim
i ngrohtė Ylli,
Ndjenjė shpirti,
 puhizė  nė pore…
 
10.
I qeshur, i sertė,
 kėrkestar Poeti,
I pabindur kurrė
 pėr ēdo ecje,
Me dallgė  tėrbim,
 si deti,
S’e njohu kurrė
gjendjen : Stepje…
 
11.
Ndrit dhe kur i “fikur”
qenka shpirti,
Shkėlqen me lakoniken
 e tij legjendė,
Ngrihet, si shtatore,
i blertė miti,
Me thesarin kreativ
 ndriēon tė tjerė…
 
12.
Eh, ē’po pasthirrmon
agmisė Poeti,
Skeptėr krijues dafinor
  i vendos Kombi,
Teksa mbi truall
 blerojnė rreze Dielli…
Mbi reliev 
hedh firmė Dritėro Agolli…
Shkurt  2017Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi