Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Kush ishin Templarėt? Historia e murgjve-luftėtarė, mė tė famshėm tė Mesjetės

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 15th November 2017, 23:52


Kush ishin Templarėt? Historia e murgjve-luftėtarė, mė tė famshėm tė Mesjetės


Legjendat pėr murgjit-luftėtarė dhe sekretet e thesarit tė tyre. A kishin ata pushtetin e njė qeverie okulte, mbi qeveritė e tjera? Pse jetonin dy herė mė shumė se bashkėkohėsit? Legjenda, por me njė bazė tė vėrtete …E themeluar nė vitin 1118 nga aristokrati Hugo Payns, me kėrkesė tė San Bernardo di Chiaravalle dhe pas Kryqėzatės sė Parė, Urdhri i Templarėve pėrbėhej nga 11 murgj francezė tė cilėt, tė armatosur me shpata, kishin detyrėn pėr tė mbrojtur nga jobesimtarėt, pelegrinėt qė udhėtonin nėpėr shtigjet e shenjta midis Jaffės dhe Jerusalemit.

Urdhėri, i cili ishte vendosur nė vendin ku besohej se nė kohėt e lashta qe ngritur tempulli i Solomonit, ėshtė njohur nga Kisha nė 1129 dhe mė vonė atij iu dhanė shumė privilegje.

MJEKER DHE MUSTAQE

Kalorėsit vetė ishin laikė, por ata detyroheshin tė zotoheshin pėr dėlirėsi, bindje dhe varfėri, ēka, kjo e fundit, e lejoi Urdhrin tė mbledhė pasuri tė madhe, pėr shkak se kishte kontrollin e transferimit tė parave drejt dhe nga Toka e Shenjtė. Pjesa mė e madhe e kėtyre pasurive u pėrdorėn pėr ndėrtimin e 9,000 kishave, pallateve dhe vendeve tė kėshtjellave.

Ata jetonin sipas rregullave shumė tė rrepta: detyroheshin tė zbatonin festat dhe agjėrimet e shumta fetare, tė hanin nė heshtje duke dėgjuar njė leximit tė Biblės, tė mbanin flokė tė shkurtėr, mjekėr dhe mustaqe. Ata mbanin tunika tė bardha me njė kryq tė kuq nė shpatullėn e tyre tė majtė dhe autoriteti i tyre kryesor ishte Mjeshtri i Madh.

Ndikimi i Templarėve (nė vitin 1147 ishin rreth 300, por shpejt u bėnė me mijėra) u pėrhap me shpejtėsi nė tė gjithė Evropėn dhe pasuria e tyre u rrit me ritme marramendėse (ata ishin njė hap larg largimit tė Mbretėrisė sė Aragonit nė Spanjė).

Perėndimi i Urdhrit filloi nė vitin 1307: tė akuzuar pėr sodomi, tradhėti, lakmi dhe idhujtari, qindra templarė u arrestuan, u torturuan dhe u dėnuan me djegie nė turrėn e druve nga mbreti i Francės, Filip i Pashmi, i frikėsuar ndoshta nga fuqia e tyre. Nė 1312, Urdhėri u shtyp nga Kėshilli i Vjenės.

LEGJENDAT

Karakteri shumė mistik i Urdhėrit dhe vendndodhja e selisė sė tij nė Jerusalem nė malin Moriah, pikėrisht aty ku qėndronte tempulli i Solomonit, ka bėrė tė lulėzojnė legjendat pėr Templarėt, qė edhe sot e kėsaj dite kanė pėrkrahės tė shumtė.

Pėr shembull, thuhet se ata kishin qasje nė Graalin e Shenjtė apo edhe nė Arkėn e Besėlidhjes, dhe kjo u jepte atyre pushtetin e njė qeverie okulte, mbi qeveritė e tjera. Legjenda, por me njė bazė tė sė vėrtetės: sipas shumicės sė historianėve, nė fakt, pasuria e tyre i bėri ata tė fuqishėm dhe dolėn jashtė ēdo kontrolli. Nė njė shekull, si ai i 13-tė, kur shteti kėrkonte tė emancipohej nga Kisha, Templarėt ishin njė pengesė e rrezikshme qė duhej shtypur.

KU PERFUNDOI THESARI?

Sipas disave, megjithatė, Templarėt vazhduan tė lulėzojnė fshehurazi pėr vite tė tėra, kujdestarė tė njė pasurie tė pamasė. Nė fakt, nė 2 Maj 1312 u urdhėrua qė prona e Templarėve t’u transferohej Kalorėsve Spitalorė.

Pra, ishin ata qė u pasuruan? Po dhe jo. Nėse nė Francė mbreti Philip pretendonte nga Kalorėsit e Maltės, “trashėgimtarėt” e Templarėve, njė haraē tė rėndė ekonomik, sipas disave, madje edhe mė shumė nga sa kishin fituar, edhe gjetkė nė Evropė, disa mbretėr kėrkonin pjesė tė trashėgimisė sė templarėve.

Nė Portugali, pėr shembull, prona e Templarėve pėrfundoi nė Urdhėrin e Krishtit, i krijuar pėr tė luftuar Morėt dhe pasuritė e tyre financuan pėrmirėsimin e flotės detare qė dy shekuj mė vonė do t’i garantonte mbretėrisė luzitane, njė rol tė rėndėsishėm nė epokėn e zbulimeve gjeografike.

E njėjta gjė ndodhi nė Spanjė, ku njė tjetėr bashkim ushtarak i krijuar pėr t’iu kundėrvėnė kėrcėnimit saraēen, rendit ushtarak tė Zojės Sonė tė Montesės, pėrvetėsoi mallrat e Tempullit dhe njė pjesė tė kalorėsve tė tij.

Nė Gjermani pasuritė e tyre ishin tė shpėrndara me Kalorėsit Teutonikė, ndėrsa pėrtej Kanalit pronat e Urdhėrit tė Maltės, ishin apo jo mė herėt tė Templarėve, u zhdukėn nė shekullin e gjashtėmbėdhjetė nga aksionet e Henrit VIII, pasuar nga pėrēarja e Kishės sė Romės. Tė njėjtin fat patėn me Revolucionin, edhe pronat e mbetura nė Francė.

SEKRETI I VERTETE I TEMPLAREVE

Murgjit e famshėm tė Luftėtarėve tė Mesjetės u karakterizuan nga njė jetė e pazakontė, duke jetuar edhe dy herė mė shumė se jetėgjatėsia e kohės. Sekreti i tyre do tė ishte ushqimi, bazuar nė njė dietė tė ngjashme me atė tė Mesdheut. Mbėshtetet nga njė studim i Francesco Franceschi, drejtor i departamentit tė mjekėsisė sė urgjencės nė Klinikėn “Gemelli” nė Romė.

Dokumentet e analizuara nga studiuesit tregoi se nė jetėn e tyre tė pėrditshme Templarėt ndiqnin tė rrepta (dhe kėtė ne e dinim), duke filluar nga kėrkesa pėr tė larė duart para ngrėnies deri nė njė plan diete tė detajuar, e cila kishte mish vetėm dy herė nė disa javė. Peshku, fruta tė freskėta dhe vaji i ullirit ishin gjithmonė tė pranishme, por edhe ushqim deti, me pėrmbajtje tė bollshme omega-3.

Tre pjata bishtajore ishin tė detyrueshme nė javė. Uji shtohej gjithnjė me lėng portokalli. Vera ishte e kudondodhur, ndonėse e racionuar. Ajo shoqėrohej me aloe, bimė me cilėsi antiseptike dhe fungicide. / Bota.alShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi