Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Nexhmije Hasani , ANGLI Triumf i Planetit “Anjezė”

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 28th November 2017, 15:09

Nexhmije Hasani , ANGLI
 
Triumf i Planetit “Anjezė”
 
28 Nėntor 2017
Sot, nė kėtė ditė tė bukur feste, po bėj njė urim ndryshe: “Tė bėhet Shqipėria si parajsė e vogėl, nė mesin e botės sė madhe!” Por, kjo vjen si rezultat i njerėzve tė bukur, humanė, tė drejtė e tė urtė, te respektueshėm ndaj ligjeve tė Shtetit po dhe tė Perėndisė. Deshiroj t'iu dhuroj poezin time, e cila u botua nė librin mė tė ri, tė autorit Ismet Krasniqi Lala, me poezi tė reja nga autorė tė zgjedhur. Pata nderin dhe unė tė marr pjesė me poezinė pėr Nėnė Terezėn .
Faleminderit qė mė zgjodhėt!
 
 Nexhmije Hasani


 

28 Nėntor 2017

 
 
Nexhmije Hasani , ANGLI
 
Triumf i Planetit “Anjezė”
 
 1.
 
Pėrulur hėna
 nė ditėdritėn tėnde,
 Yje arushash mblodhi
nė duar.
Kurorėzoi kurorė
 ėngjėllore,
Nxehtėsinė rrėmbyer
diellit.
 Hėna,
Zjarret zemrės ia la
flakėndezur.
 Ecur kujdesur
 rrugėve tė thyera,
humbur hapave
tė kohės,
 nė dallgėzim
 mendimesh tė pritshme…
 
2.
 Ecėn pėrulur zjarreve,
mbi tokėshterpėn,
Strukur farės
sė shpresės,
hapat lenė gjurmė
kujtesė-imazhi,
 "Gjurmė " tė kohės
sė mishėrimit!
 
3.
 Ky Zėri i Dashurisė
 sė shpirtit,
 thirrmon dėshmitar
i akullsisė globale!
Varfėri nė skamje
mjerane,
mbytyr gryka
njerėzore tė pafata…
 
4.
 Ecėn me shpirtglobal
pėr mos t’u ndalur,
askurrė nė vijim jete :
 Trupvogla,
lindur me dritėsim agimi,
e rilindur me perėndimin
e “ vakėt”.
Tejecėn
nė rrugėtimdrite,
pa njohur vdekjen;
sfidante e venitjes,
“Murgeshė” katolike,
 e misionit humanist
pėrplot shkėlqim.
Shtrėngon dhimbshėm
gjirit tėnd fėmijėt,
 tė pafajshmit Ėngjėj:
 Viktima drithėruese
Ēernobilase.
Ngjasim skelete
dalė prej funddheut.
Tokė dridhėruar Armene,
"dėshmi" vallėzuese
e djallit ekzistues
 nė Pole dhe Edukator…,
pėshtjellim meridian-paralelesh,
e gjithė Toka jotja!
 
5.
 Ti je Kryenėna,
Kryegruaja,
Femra Kryefjalė,
simbol pėrfaqėsuese
 e lindjes sė jetės.
Jetėgjelbėruese ,
sė cilės i dhe magji Planeti,
marrė dritėrisht
nga Qielli.
 Kryeforca jote,
stopoi vdekjen,
nė armėpushim tė pėrkohshėm,
ndali akrepat e orės sė acaruar,
mes flakės sė stisur sė armėve,...
 ecėn me besim,
 symbajtur Qiellit betuar.
 
 
6.
 "37" Ėngjėj yjerruzullues,
 mbron me gjoksin tėnd tė vogėl…
Rrėmbim nga toka e turpshme
plot lot
 Palestinė, Israel e… e…,
"Mollė sherri".
 Si, s’u ngopėt
me gjak foshnjor? !...
Si? Tokė e Nėmur,
me tė nėmurėn mė tė rėndė,
Mėkatare e fundit.
Udhėkryqeve latė botėn.
Ngrihet si fontanė pyetja:
Po pse?
Po pse?
Po pseee?!
Pse vazhdoni rrugėtim verbėror
nė errėsirėn tekanjoze?
 (Pangopur pėr Tokė – Qiell).
Kurban pjellėn tuaj,…
Oh, djaj tė kuq,
torturues foshnjash!
 
7.
 Cila je ti pra,
Shqiponjė mali?
Mė kėndon kėngė simboli
 tė pavdekshėm,
Shenjtėri e Tokės Mėmė.
Tokė e Vajzė Iliriane e principtė,
ngritur si Panteon Faljeje,
 hyn e del
nė Portat tona tė Shpirtit
… Dhe “Errėsira”, te ty,
ngjan me dritė!
 
 Shtator 2017Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi