Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
"Letėrsia dhe arti shqiptar nė SHBA"nga Luan Kalana, Florida SHBA

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 30th November 2017, 17:18

Letėrsia dhe arti shqiptar nė SHBA


by Prishtina PressNa bashkoi poezia … takime dhe mbresa ,mes poeteve dhe artistėve shqiptarė emigrantė, nė Clearwater -Florida
      Kėto ditė Tetori, Muaji I Letersise dhe Arteve,nėn kujdesin e shoqates “Albanian Heritage Foundation of Tampa Bay,Florida USA,me qendėr nė qytetit te bukur bregdetar, tė Clearwatėr,u organizua njė  Mbrėmje e bukur, modeste  tematike-letrare familjare,kushtuar krijmtarise tė shkrimtareve dhe artisteve me banim, nė Tamap Bay, me emocione e mbresa. Theksojme qė nė fillim, qė nė aktivitet mungonin pėr arsye pune dhe disa poete e artiste tė njohur ,tė komunitetit shqiptar, midis tyre poeti i shquar ,biznesmeni z. Bledar Starova.
   Mes muzikės dhe vargjeve poetike tė recitura nga akrorėt shqiptarė nė foni,,fjalėn e hapjes tė takimit ,e mbajti Kryetar I grupit te Shkrimtareve e Artisteve te komunitetit ,studjues dhe pėrkthyes, z.Luan Kola ,realitor nė Clearwater,I cili foli pėr siparin e  Takimit ,prezantoi anetaret tė rinj,poete e shkrimtare,si dhe rizgjedhjen te reja, te grupit te shkrimtareve e artisteve,ne Penellas Counti,me nėn/kryetar shkrimtarin Thani Naqo,dhe sekretar Luan Kalana.Mbrėmja u ēel me valle pollore nga gjithė krahinat e Shqiperisė.
    Pastaj ,drejtuesja e mbrėmjes,poetja e talentuar,Juola Hibo Kamanica,pėrcolli mes argėtimit muzikor,krijmet letrare artistike tė vetė  poeteve dhe artisve pjesmarres.Supriza e takimit,ishte recitimi me mjeshtėri aktoriale,nga poetja Juola,poezinė e poetit popullor nga Nikolica e Devollit,me banim nė St.Peterburgs, Fl,z.Met Fidani,pjesmarres nė takim,kushtuar qytetit te  Korēes,mrekullia vetė.
      Shkrimtari,poeti romancieri z.Thani Naqo,bėri paraqitjen e romanit tė tij,me tė ri,”PEZHISHKAT”,si dhe recitoi poezi lirike,duke I ftuar pjesėmarresit lexuesit ,pėr veprat e tija ,pėr t’i gjetur e lexuar nė AMAZONE,internet. Me interes u ndoq recitimi I poezise nė shqip, “Lulekuqja” te krijuesit L.K.nga vajza shqiptare e lindur dhe ritur nė Amerike,studemtja Katerina Styliaos,e cila u mirėprit me duartrokitje.
      Poeti z.Todi Pasko,pasi foli pėr rėndesine e vlerat e krijmatarise letare dhe artistike ketu nė mėrgim,ai bėri prezantimin e botimit tė vellimit  poetik origjinal e ndjesor,recitoi gjithe ndjenjė poezinė e bukur kushtuar ,“Tirana ime”,emocionuese dhe pėrmallshme .
       Mergimtari patriot,shkrimatri z.Metat Idrizi,i pėrcolli auditorit  njė risi tė re,nė aktivitein letrar,duke paraqitur me interes tė veēante,njė dorėshkrim letrar,origjinal,tė pa botuar,nga vellezerit patriote e letrare kolonjarė,Sali e Safet Butka,me banim ish nė Miēigan,dhuruar nga njė pjesėtar I familjes Butka.Bravo z.Metat, pėr kėte gjetje e prurje letrare dhe me vlera historike.
    Poeti i mirėnjohur nga lexuesit ,z.Hysen Cifligu,I pėrcoli pjesmareseve krijimet tij mė tė perzgjedhura letare,duke I recituar me frymėzim e me mall,kushtuar romantizmit tė natyres tė Devollit,veēanerisht poezia ..”Erė trendeline,-Zhubrica dhe poezise kushtuar,Floridės,vendbanimi i ri I emigrantit.
   Ndėrsa krijmatrinė letare artistike  tė artistit tė talentuar,poet dhe piktor tiranas z.Ali Gega,ish aviator,pilot nė Forcat e Armatorusa tė Republikes sė Shqiperise pėr rreth 20 vite, nga Braēanji I Devollit me origjine ,banues ne Sarasota,Florida,pjesmares nė takim,-e pėrcolli mes emeocioneve,miku I tij Luan Kalana,(pėr aryse shendetesore I aksidentuar rėndė) siė:-Vellimi me poezi,roman,skenare filmash,liber-Poemė vizatimore pėr fėmije,nė anglisht,e tė jera,-dhe punimet nė artin e pikturės -vaji,rreth 20 tabllo,me tė ciat do tė hape njė fotoekspozite sė afėrmi.
        Mė tej,krijuesi  Luan Kalana,paraqiti e prezantoi me modesti ,botimin e fundit tė veprės letrare ‘PRELUD  KRENARIE-mozaik letrar”,duke theksuar se botimet e librave tė tij letare,tashmė janė nė iventarin e Biblotekės Kombetare,tė Kongresit Amerikan nė Washington DC-USA. Ai ftoi lexuesit dashamirės,se librat e tij mund ti lexojnė falas nė e-malin personal tė tij.
       Poeti matjan z.Gezim Buna,paraqiti dhe shperndai nė pjesmaresit librin e tij tė fundit,”Amanetet e Emrit”duke recituar dhe disa poezi nga vėllimi poetik,faleminderit z.Buna.
    Poetja Juola Hibo Kamanica,drejtusja e talentuar e takimit,me modesti,recitoi krijimet e saja letrarare,duke I recituar me mjeshteri profesionale artistike,te cilat lane mbresa tė paharuara tek pjesmarrėsit.
      Pjesėmaresit e takimit i pėrshendeti direkt  nga Porto Riko,Dr.Ardiam Kraja,ish ideatori dhe derjtuesi DJ i talentuar,I shoqates”Albania Heritage Foundiation Tamoa Bay”-Florida,  ku ndodhet per studime kualifikuse mjeksore,nėpermjet  celularit tė bashkeshortes tė nderuar”Zonja e Vitit” ,aktivistes sė shquar tė komunitetit shqiptar nė Clearwater Dr.Tatjana Priftuli Kraja.
     Gjatė mbremjes letrare,u pėrmed me nostalgji krijimtaria letare e poetit z.Perparim Hysi,ish banues nė komunitetin shqiptar,nė qytetin e St.Peterburgs,Fl,sot banues nė Tirane.Gjithashtu u pėrkujtua , njė Memorie e shkurtėr ,i paharuarin shkrimtari, Alfred Kanini ,ish banues nė Clearwater dhe folės i Radios,emisioni Shqip,ketu nė Florida.
        Kitaristi dhe shkrimtari Thani Naqo,paraqiti njė krijm muzikor,tekstin dhe kompzimin e seranatės korēare “Moj Marika”,tė kenduar duhet me poetin Met Fidani. Mbrėmja kaloi  pa u ndjerė deri nė mesantė,me kengė valle dhe humor.Dikush  nga gratė leshoi njė frazė me shaka:-“Na mbytėn devollinjtė”,pasi shumica e krijuesve ishin me origjine devollinj.Njė tjeter, iu pergjegj me njė batutė shoqerore,tė aktorit Albert Veria,nga filmi “Kapedani”:-“Na mbytėn gratė!”.Kjo ėshte mė se e vėrtet nė kuptimin e mirė ,dhe vlersues,pėr gratė intelektuale aktiviste tė palodhura ketu nė komunitetin shqiptar,qė i japin tonin aktiviteve,kulturore artistike,si tė tilla,te nderuarat,znj.Imelda Pojani,Eri Pasko,Meri Andrea Kodra,Teuta Kanini ,Moza Mustafaraj,Elma Karpuzi,e shumė tė tjera.
   Si zakonisht,siē thot populli ėmbelsira lihet pėr nė fund.Ēifti artistėsh simpatik,valltaret profesioniste poeti Gezim e kėrcimtarja Adriana Radovani recituan poezi klasike nga letrėsia e huaj..z.Gezim Radovani,recitoi njė poezi lirike nga poeti Robert Bernsi,tė perkthyer nga poeti Lasgush Poradeci.Nė fund ata interpretuan njė dialog,poezine e parė lirike,intime tė shkruar enkas pėr takimin e pare tė dashurisė midis tyre,duke u shoqėrura me tė qeshura dhe me duartrokitje.
    Takimin e ndoqi dhe e regjistrio me kamera nė dore ,fotografja e talentuar studentja Gearta A.Kraja.
    Nė mbyllje pėrshendeti dhe uroi suksese krijuesve poeteve dhe artisteve pjesmarres ,Presidentja e shoqates “Albania Hetitage Foundation of Tamapa Bay”,artistja koreografe znj.Rovena Kalifaj,e cila I vuri nė dijen dhe ftoi auditorin dhe gjithe shiptaret ne Tampa Bay,pėr pjemarjen nė aktivitetet e  shoqates ,nė vazhdim ,si nė pjesėmarrjen nė Festivalin Folkorik Nderkombetar SPFF,nė St.Peterburgs Fl nė fund tė muajit Tetor,me  konkurimit tė grupit te valleve “Shqiponja”tė vajzave shqiptare tė drejtura nga artistja kėrcimtare ,Anisa Papadhima.
      Znj .Kafilaj  konnfirmoi dhe ftoi shqitaret,nė Mbremjen tematiko familjare me rastin e 105 vjetorit tė Shpalljes te Pavaresise te Shqiperise,dhe me 25 Nentor,me pjesmarjene grupit te valleve “Shqiponja” dhe te grupit polifonik te burave “Laberia”.

“Runin for Albania”,motua e njė aktiviteti tjeter,tė vrapojme nė qytet tona te veshur Kuq e Zi. Ju ftojmė t’i bashkoheni kesaj inisiative .ketij krosi masiv.

Ne Clearwater, Florida vrapimi do te zhvillohet me 26 Nentor 2017, ora 11 AM.
   Po me rastin e 105 Vjetorit tė shpalljes se Pavaresise se Republikes se Shqiperise, Albanian Heritage Foundation of Tampa Bay,-deklaroj ne mbyllje tė fjales se saj,znj.Kafilaj ,-nė bashkepunim me Office of the Mayor of Clearwater and the City Council organizojne ngritjen e Flamurit te Republikes se Shqiperise pėrpara Clearwater City Hall nė daten 28 Nentor 2017, ora 11:00 am. I gjithe komuniteti Shqiptaro-American qė jeton nė Tampa Bay ,janė I ftuar tė marrin pjese nė kete ceremoni,nje ngjarje e rrallė e simbolike qė zhvillohet nė qytetet e Floridės .
   Nė fund tė  takimit,shkrimtaret e artiste ,uruan njeri tjetrin per suksese tė reja ne tė ardhmen,shkėmbyen libra dhe benė fotogarfi dhe undane me pėrqafime vėllazeror .
   Le tė shėrbejė ky takim simbolik i poeteve dhe artisteve ketu nė Clearwater,Florida ,si nxitje dhe frymėzim,jo vetem pėr krijuesit ,po dhe pėr organizimin e aktiviteve tė tjera kulturore artistike ,per tė gjalleruar jetėn e shqiptareve nė emigracion,pėr ta ndjere veten si nė shtepine tyre ,larg Atdheut,dhe pėr tė ngritur me lart emrin , krenarinė tonė kombetare,prestigjin e Shqiperisė nė SHBA e  mbarė Botėn.
Nga Luan Kalana, Florida SHBAShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi