Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
9."MĖ GJENI “BINJAKUN” NĖ HOROSKOPIN E DIJES"

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:02

9.MĖ GJENI “BINJAKUN” NĖ HOROSKOPIN E DIJES
 
Ėshtė bėrė njė hulumtim pėr librat kryesorė qė kanė shėrbyer pėr plotimin edukativ, arsenalin teorik dhe prakticitetin e tij nė fushat, qė  u veprimua me pasion e  pėrkushtim.
 Nė romanin tim “Kryefjala e Fatales” kam pėrmendur Martin Taperin, i cili kishte njė lajtmotiv interesant: “…nulla dias sine…linea”, e cila pėrkthehet: “ asnjė ditė pa asnjė rresht…” Ky pėrkufizim ėshtė karakteristik edhe pėr “Martin Taperin” e Shabanaj (Sabanaj), Filipin. Blloqet e tij tė mėdha tė shkruara me shkrimin e tij tė bukur, tė pastėr dhe tė qartė, shprehin katėrcipėrisht kėtė tė vertetė se ai vetėm shėnonte, shėnonte dhe vetėm shėnonte, duke pasqyruar kohėn e tij. Duke shfletuar kėto  blloqe, tė cilat kanė mbushur shekullin, menjėherė pėrqėndrohesh dhe tė pushton zilia. Ai shkruante qė tė linte. Shkruante qė tė vazhdonte tė jetonte.
 Kėtė erudicion Filip Shabani e fitoi falė shfletimit dhe vullnetit tė tij. Nė atė “zonė” tė pėlqyeshme pėrfshihen shkrimtarė tė mėdhenj, mendimtarė, filozofė, publicistė, mendimtarė tė mendimit filozofik, pedagogė tė filologjisė, tė psikologjisė, tė estetikės e deri nė shkencėtarė tė mėdhenj tė fushave tė ndryshme; fjalorėt e gjuhėve tė huaja qė zotėronte si: greqisht , turqisht, latinisht, frėngjisht, italisht…, si dhe tė gjuhės shqipe, qė e mėsoi nė mėnyrė autodidakte, sepse shkollė shqipe nuk bėri asnjė ditė tė rregullt.
Ilustrimi me shėnime nga blloqet e tij tė punės tė befasojnė pėr mėnyrėn e bukur tė tė shkruarit dhe tė zbėrthyerit.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:03

Krahas fjalorėve tė mėsipėrm dhe tė gjuhėve tė tjera, qė nuk i pėrmendėm, rreshtohen njė sėrė veprash tė studiuara pėr tė cilat, nė mėnyrė periodike, ka nxjerrė shėnime, libra me subjekte, tė cilat kanė tė bėjnė me metoda tė gjuhės, vėrejtje gjuhėsore, sintaksa tė gjuhėve tė ndryshme, gramatika, ēėshtje gjuhėsore, psikologjike tė moshės , tė pubertitetit, tė adoleshencės, sisteme praktike tė arsimit popullor, sistemi psikoarsimor, psikologjia e grupit dhe e individit, metoda dhe leksione pėr didaktikėn e shkollės sė punės, gjuhėn e re tė mesjetės, gramatika tė gjuhės sė vjetėr, njohje e gjuhės dhe shkrimi i saj, programe tė shkollave tė niveleve tė ndryshme, probleme tė ortografisė, studime filologjike, enciklopedi filologjike, elemente gramatikorė tė gjuhėve e tjera.
Krahas kėtyre librave tė nevojshėm pėr tė realizuar pikėsynime tė tij madhore, ka nxjerrė shėnime nga mjaft vepra astronomike, arkitektonike, gjeologjike, gjeografike e deri te libra tė kohės pėr shėndetin, trupin, shėrbimin shėndetsor, artin kulinar; libra tė karakterit historik e gjeografik, artin ushtarak si “Lufta nė det”, biografi tė njerėzve tė mėdhenj, kalendarė historikė, fetarė e tjerė.
I rėndėsishėm ėshtė leximi sistematik i veprave letrare nė gjuhėt qė zotėronte. Veprat u pėrkasin shkrimtarėve dhe poetėve gjithė shoqėrorė, mitologjikė tė periudhės para Krishti dhe mbas tij, mesjetarė, modernė e tjerė.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:03

Filipit i interesonte dhe legjislacioni, jurisprudenca, veprat e tė drejtės penale, tė ndėrtimit tė shtetit e deri te algjebra, fizika, meteorologjia, kimia , gjeometria, teoria e futbollit dhe e sporteve tė tjera si Atletika.
Tė bėjnė pėrshtypje shėnimet e nxjerra nga veprat: “Vepra tė zgjedhura tė Lukianit” (latinisht) i Saros, “Simpoziumi i Platonit” i Sikuxhis (njė nga veprat mė tė dashura tė tij). Dhe njė nga kėto vepra e mori me vete, duke e kėrkuar nė momentin e fundit nė pragvdekje! “Veprat e Esiodit”, “Pindari” tė Krist, “Antigoni i Sofokliut” i Saros; “Idilet e Theokritit” tė Grapses. Po kėshtu shėnime ka mbajtur edhe pėr veprat e mėposhtme: “Mitologjia botėrore” Dypre, “Historia e tė Drejtės Penale” Frag, “Historia e SHBA” Brand, “Njeriu prehistorik” Wels,”Filozofia e Martesės” Shefer, “Para se tė arrijė tė lulėzojė” Eliot, “Vallja e Vdekjes” Strinberg, “Forca e gruas” Gejerstam, “Furtuna” Shekspir, “Asnjė tė re nga fronti” Remari, “Gramatika e gjuhės greke” Filinda, “Fjalori shqip”Konstandin Kristoforidhi, “Gjuha dhe jeta “ Janidhi, “Burra tė mėdhenj tė kohės sė kaluar” Paneco, “Nga muzeu i Ejmas” Velter, “Teatri turk i paraluftės” Iliadhi, “Enciklopedinė Filologjike”, “Historia Bizantine” Sullu-Birzi e tjerė.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:04

Sipas njerėzve, tė cilėt kanė kontaktuar me Filipin, ata qė kanė pasur mundėsi tė dėgjojnė kontaktuesit, tregohet se ai librin nuk e hiqte kurrė nga dora. Pėlqente tė lexonte shkrimtarėt e mėdhenj tė Letėrsisė Botėrore si: Shekspirin, Servantesin, Zolanė, Balzakun, Gorkin, Eliotin e tjerė. Edhe poezia ishte pjesė e pandarė e jetės sė tij. Ajo Filipin e ēlodhte, i jepte kėnaqėsira tė mėdha. Nuk i ndahej Homerit, Eskilit, Gėtes, Hajnes etjerė. “Pasazhe tė veprave tė lexuara i recitonte, i mbante pėrmendėsh. Kishte njė kujtesė tė ēuditshme. Kėtė e evidenton edhe djali i tij i “pleqėrisė”, Perikliu, i cili shprehet: “Babai qe i ēuditshėm. Unė pata fatin tė jetoj me tė vetėm dymbėdhjetė vjet. Vetėkuptohet qė unė munda tė kap shumė tipare tė tij, falė fėmijėrisė sime.
Mbaj mend qė e gjėje duke shfletuar libra. Ai nuk shkėputej prej tyre.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:05

Nuk donte ta trazonte njeri nė kėto momente. Atė procedurė qė bėnte ai gjatė leximit nuk mund ta quash lexim, pasi mbante nė gatishmėri penicėn e tij dhe nė njė bllok shėnonte ndjesi pėrshtypje, shpjegime e tjera. Librat, tė cilėt i kishte qejf i rishfletonte dhe i hapte nė vendet, ku kishte vėnė ndonjė shenjė. Edhe sot, kur unė kam dėshirė tė kujtoj atė kohė dhe tė rivendos veten time nė atė njėsi kohe, ndiej babanė tė ulur nė studion e tij, tė humbur me miqtė e tij tė mėdhenj: Librat. Shėnimet e tij gjenden pėr “Napoleonin” Kipling, “Historia e Letėrsisė italiane”, “Nderi” Sunderman, “Historia e Letėrsisė ruse” Kazanzaqi, “Athina, hyrje nė klasike” Rejnand, “ Filozofia e dashurisė” Burze, “Mendime rreth psikologjisė dhe etikės sė moralit” tė Vundit, “Tregime bullgare” tė Bojaxhi, “Historia e Letėrsisė italiane” Kremje, “Apoloni, Udhėheqėsi i muzikės” Pahtiku, “Vjershat e Vallaoritit”, “Historia e Pėrgjithshme e Artit” Rejnan Pier, “Letėrsia Ballkanike”. Ngandonjėherė, zhytem nė shėnimet e tij nė valiēen “muze”, ku ka korrespodenca nga mė tė ēuditshmet dhe me njerėz nga tė gjitha fushat, personalitete tė mėdha, tė cilėt kėrkojnė mendime pėr veprat e tyre, kėrkojnė analiza pėr rikonceptime, konfirmime, tė dhėna tė karakterit tė ndryshėm tė aspektit biografik, historik, gjuhėsor, filologjik, pedagogjik e tjera. Pallamas, Elefterioti e tė tjerė i uronin Vitin e Ri…”Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:06

Si pėrfundim, Filip Shabani ka qenė njeriu i letrave, i cili me vullnet dhe me pėrgatitjen e tij tė gjithanshme merrte mend dhe jepte mend. Ai ka qenė kontribues nė shumė fusha duke thėnė me kompetencė fjalėn qė ka ngjitur. Vetė libri monografik prej 130 faqesh “Pėrpjekje kombėtare” i Dh. Vogazionou, dedikuar Filip Shabanit, flet pėr pėrmasat e tij dhe vendin e rolin qė ka luajtur. (Nė shėnimet e tij pėr librat qė ka evidentuar e veēuar, padyshim, qė ėshtė nėnvizuar libri “Pėrpjekje kombėtare” i Dhimitri Vogazionnou dhe njėzet e pesė kopjet qė mbante, po kėshtu ėshtė cituar qė i dedikohej atij personalisht. Shėnimi im K. Sh.). Unė duke marrė nxitje mė ka futur “mikrobin” pėr tė shkruar njė vepėr tė madhe prej dymijė faqesh, ku do tė evidentoj gjera qė tė befasojnė… Le tė presim…” .Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:06

Perikliu, ish Drejtori i Pėrgjithshėm i Turizmit tė Greqisė, projektuesi i Ligjit tė Turizmit nė Republikėn e Greqisė, ka tė drejtė tė flasė nė kėtė mėnyrė, tė ndiejė njė krenari tė ligjshme pėr babanė e tij, atė qė e quajtėn “Tatė Bukuri” nė fshatin e tij, Lliar…
Ajo qė tė bie nė sy ėshtė lidhėsia e Filipit me shkrimtarėt, gjuhėtarėt, publicistėt grekė, tė cilėt kanė jetuar nė njė kohė me tė. (Letėrkėmbimi midis tyre pasqyrohet nė kėtė libėr nė njė vend tė veēantė dhe del nė pah ēdo gjė. Shėnimi im K. SH.) Kėshtu veprat e miqve tė tij janė gjithmonė nė dorė tė tij. “Kur s’i kam ata pranė, - shprehet diku nė njė shėnim Ai, - kam shėmbėlltyrat e tyre tė zgjuara dhe qė mė duket sikur mė bėjnė shoqėri. Bisedoj me Psiharin, Palis, Fotiadhin dhe Pinelopi Dheltėn. Po kuptoj se mungesėn e tyre fizike po e kompesoj me mendimin e tyre tė rrallė, duke fituar “trajtėn fizike “ tė tyre, qė mė pushton. Kėshtu “Inisiatori”, “Dashuri” dhe “Shegė e mollė” tė Psiharit, “Ēėshtje gjuhėsore” tė Fotiadhit, “Spiru”, “Falstaj” “Iliada” tė Palis dhe “Tė fshehtat “ tė Pinelopi Dheltės edhe libra tė tjerė tė tyre ishin miqtė e mėdhenj e tė pėrhershėm.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:07

Prapa tyre fshihej bukur mendimtari , filologu Shabani. Lidhėsia e Filologut realizohej me anėn e librit. Kjo ishte njė lidhėsi e hollė fine, e shquar, qė nxjerr nė pah natyralitet, afėrsi, debatim, konsultė me njerėzit e mėdhenj tė kėrkesės shqipe pėr njė shqipe tė kulluar nė tė folur dhe tė shkruar bukur. I kujtohej shpesh ai mision i madh i marrė mbi shpinė, para shumė e shumė vitesh, kur ishte “pėrballur” me Samiun e madh, kur ishte vetėm 17 vjeē. Duke sjellė herė pas here ato imazhe tė kėndshme, Filip Shabani, nuk mund tė mos zbatonte detyra tė vėna nga “Filozofi i sė Nesėrmes”, nga projektuesi i madh dhe me mjaft emėr. Prandaj s’reshti duke shkruar, duke dhėnė mend pėr tė pėrmirėsuar punėn. Por qė tė realizoheshin kėto, ai dhe, atje, ku ndodhej, lidhej, bisedonte, dėrgonte shkrime (siē faktohet nė kėtė libėr nė rastin e dėrgimit tė letrės nė drejtim tė Redaksisė sė Gazetės “Demokratia” mė 6 janar 1935, ku shtrohen probleme tė mėdha, ku dhe politikanėt e sotėm modernė do t’i kishin zili ato mendime.) Ai kishte lidhje me Ilia Dilo Sheperin, Kondėn si dhe shumė studiues tė tjerė tė mirėfilltė arvanitas nė Greqi , qė trajtonin e trajtonin posaēėrisht ēėshtjen e arvanitasve pėr gjuhėn e folur, pėr toponomastikėn nė Atikė, apo probleme tė prejardhjes sė kombėsisė shqiptare. Filipi ishte gjithmonė i interesuar pėr problemet nė Shqipėri, rrjedhat e ngjarjeve, interesat kombėtare.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:09

Ai ishte ithtar i Nolit. Ishte nxitės jo vetėm nė Turqi, por edhe nė Greqi qė vendi i shqiponjave tė ēlirohej dhe jo t’i merrej fryma nga mjegullat… Sa pėr ilustrim donim tė evidentonim disa nga librat qė ai i kishte mė nė qejf se ishin tė shkruar nė shqip si: “Fjalori i Gjuhės Shqipe” i K. Kristoforidhit, “Gramatika e Gjuhės shqipe” e K.Tasit, “Sintaksa”e Ilia Dilo Sheperit (Dy ekzemplarė tė saj ndodhen edhe sot nė Bibliotekėn e Filipit nė Athinė),”Gramatika shqipe” e Aleksandėr Xhuvanit; “Fjalori greqisht- shqip” i Floqit, “Shqipėria nė vitin 1927”, “Shqipėria, ikonografi” me ilustrime nga Selenica. Po kėshtu, Filipi ka dhėnė mendime direkte pėr libra tė botuara e tė shkruara nga studiues, hulumtues tė ēėshtjes greke, etnografė apo arvanitas nė organet periodike dhe tė shtypit grek. Tė tilla mund tė pėrmendim veprat e Furriqit: “Ndihmė nė toponomastikėn e Atikės”, ”Dialekti greko –shqiptar nė Atikė”. Po kėshtu “Kalendari pellazgjik” i Skėnderit, “Prej nga rrodhi kombėsia shqiptare” e Haxhiut, “Pelazgjike” e Thimopulos, “Mendime tė vogla rreth historisė epiriote” tė Furriqit, “Bibliografia, shtojcė pėr Shqipėrinė” Kallojergopullos apo “15 ditė nė Shqipėri”.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:10

Filipi ka pėrshėndetur nismat nė fushėn e gjuhės dhe ėshtė bėrė promotor qė nė vend tė tij tė flitej gjuha e nėnės. Dashuria, qė kishte pėr njerėzit e menēur tė tij (shprehur edhe te Intervista e dhėnė : 32 pyetje, 32 pėrgjigje”) e sidomos me Fan Nolin, Nolin, Ēajupin e tjerė e deri tek miku i tij i ngushtė Omer Nishani, tė cilit i ka dhėnė ndihmesė gjatė qėndrimit tė tij nė Greqi, duke krijuar me tė njė miqėsi intelektuale, e cila, kur Filipi s’jetonte mė, Omeri firmosi kalimin e ligjshėm tė Perikliut dhe tė nėnės sė tij, Paskalisė, pėr tė shkuar nė shtėpinė e tyre nė Athinė. Dr. Omer Nishani nė atė kohė ishte President i Kuvendit tė Shqipėrisė.
Nuk mund tė lihet pa pėrmendur kontaktimi qė kishte Filipi me librat e Filindės, Haxhikostės, Haxhillaqit, Vllasiut, Arvanitit, Kurkulsus, Jisfilis, Jeorgjiut, Amantidhuit, Mistriotit,Sotiriadhit, Lambaridhit, Thimopulos, Papamihalit, Andreadhit, Kazanzaqit, Karahristos, Llazarusė, Tantalidhit, Anastasulit, Dhimitratut, Ejidhit, Prevalaqit, Fotiut, Trandafilidhit, Kondurit, Athanaqit, Rrodhakanaqit, Abarkoglut, Haxhidhamit e shumė e shumė tė tjerėve.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:12

Filipi ka pėrshėndetur nismat nė fushėn e gjuhės dhe ėshtė bėrė promotor qė nė vend tė tij tė flitej gjuha e nėnės. Dashuria, qė kishte pėr njerėzit e menēur tė tij (shprehur edhe te Intervista e dhėnė : 32 pyetje, 32 pėrgjigje”) e sidomos me Fan Nolin, Nolin, Ēajupin e tjerė e deri tek miku i tij i ngushtė Omer Nishani, tė cilit i ka dhėnė ndihmesė gjatė qėndrimit tė tij nė Greqi, duke krijuar me tė njė miqėsi intelektuale, e cila, kur Filipi s’jetonte mė, Omeri firmosi kalimin e ligjshėm tė Perikliut dhe tė nėnės sė tij, Paskalisė, pėr tė shkuar nė shtėpinė e tyre nė Athinė. Dr. Omer Nishani nė atė kohė ishte President i Kuvendit tė Shqipėrisė.
Nuk mund tė lihet pa pėrmendur kontaktimi qė kishte Filipi me librat e Filindės, Haxhikostės, Haxhillaqit, Vllasiut, Arvanitit, Kurkulsus, Jisfilis, Jeorgjiut, Amantidhuit, Mistriotit,Sotiriadhit, Lambaridhit, Thimopulos, Papamihalit, Andreadhit, Kazanzaqit, Karahristos, Llazarusė, Tantalidhit, Anastasulit, Dhimitratut, Ejidhit, Prevalaqit, Fotiut, Trandafilidhit, Kondurit, Athanaqit, Rrodhakanaqit, Abarkoglut, Haxhidhamit e shumė e shumė tė tjerėve.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:14

Pavarėsisht se nuk mundi tė merrte tė gjitha librat nė gjuhėn turke nga Peran, si rrjedhojė e largimit tė paprinciptė dhe tė pabazuar, tė motivuar si “person non grata”, ai dispononte mjaft libra nė kėtė gjuhė nė Athinė dhe nė Bibliotekėn e tij nė Lliar. Por, kjo ikje e ndau nga miqtė dhe tė dashurit e tij tė shumtė. Nė Turqi Filipi kishte kaluar rreth katėr dekada tė jetės sė tij aktive. Sipas tė dhėnave nė Arkivin turk janė mjaft tė dhėna, tė cilat e nesėrmja do tė na i bėjė pronė. Po kėshtu nė Patriarkanėn e Stambollit janė mjaft dokumente autentikė, tė cilat nxjerrin nė pah kontributin e madh tė kėtij “Kolosi” dhe nė aspektin shkrimor. E shumė materiale janė evidencuar edhe nė kėtė libėr duke u nisur edhe nga gėrmimet e Dh. Vogazionnou, i cili ka kontaktuar me Filipin personalisht dhe ka shkruar, siē theksuam mė lart, monografinė pėr tė. Njė kontaktim ka bėrė edhe Aleksandėr Mamopullo. Por, megjithatė, pėrpjekjet tona shkojnė deri atje sa ne tė marrim kontakt me kėtė shtet, arkivin e tij pėr tė vėrtetuar veprimtarinė e Filipit. Fakti qė Filipi ka pasur nė dispozicion historitė e Letėrsisė evropiane: angleze, gjermane, frėnge, turke, ballkanike, ruse e tjerė), por edhe atė amerikane, kineze e tjerė, flet pėr disponimin dhe lėvrimin. Po kėshtu edhe letėrsia e vjetėr ka zėnė vend nė dijen, inteligjencėn dhe erudicionin e tij, flet pėr njė rast epokal dhe nė fushėn eruditive.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:17

Atij i interesonin, jo vetėm probleme tė profesionit tė tij, probleme tė psikikės, elementėt e paraqitjes (tė Faund), heronjtė dhe ndershmėria, probleme tė shtypit tė shkruar, teoria e Lidhjes sė kontratave, problemet e nderit (Suderman), probleme tė ligjeve, ligjet dhe ritmet e artit, seksualizmi dhe edukimi, ēėshtje tė mbrojtjes kombėtare dhe tė tė gjuhėve tė tjera.
Gama e gjerė e njė mendje tė gjerė dhe tė thellė e tepėr tė kthjellėt, qė arriti nė kėtė stad falė pėrpjekjes, kėrkimit duke u bazuar te dhuntitė, talenti i tij, por edhe si rrjedhojė e djersės sė derdhur nė punė.
Nė vitin 1961 nė shtėpinė e Lliarit bisedohej pėr Filipin. Unė duke u nisur nga ajo qė mė pėlqente tė lexuarit dhe kisha lexuar mjaft pėr moshėn, Profeti Thoma mė mbante afėr dhe mė jepte kėshilla. Nė shtėpinė tonė erdhi Papa Jorgua, i cili kishte njė dhomė tė vetėn nė anėn tjetėr tė shtėpisė sonė, qė ia kishte lėnė i ati, Filipi. Ishte njė burrė serioz. I shquhej mjekra e tij, qė ne tė vegjėlve na bėnte pėrshtypje. Nė pamjen e parė tė jepte pėrshtypjen, sikur nė bisedė me “Profetin “ dorėzohej lehtė, por kur biseda ndizej , ai tregonte nivelin e tij jo vetėm nė fushėn fetare, por nė fushėn e pėrgjithshme. Ulej afėr Tatės nė divan dhe tė dy ndiznin bisedėn. Ishte vėshtirė tė kuptoje ata burra tė menēur, por unė mundohesha t’i kuptoja. Papa Jorgua vinte nė fshat se kishte nė kujdestari dhe kishėn e Shėn Triadhės ku bėnte rite fetare.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 11th January 2018, 23:21

Filipi ishte i veēantė, - filloi bisedėn Thomai. - Nuk ishte i veēantė se ishte i ditur, por se atė dituri e vinte nė jetė. Njerėzit kudo qė shkonte e respektonin pėr diturinė qė kishte. Ai dinte tė fliste me ēdo njeri. Njeriu kėshtu duhet tė jetė…”
“Tė them tė drejtėn, o xhaxha, - iu drejtua Jorgoja, Thomait. - Ai, kur vinte, se si mė dukej, ma mbushte jetėn, pale shtėpinė… Mė thoshte: “Bir, sa mė shumė fėmijė tė kesh…”. Dhe porosia e tij ėshtė zbatuar. Fėmijėt po mė rriten djali Pirro dhe vajzat Urania, Argjiroja, Angjelina… Por , ajo qė doja tė tė thoshja ėshtė se mė pėlqente kėmbėngulja e tij pėr librat. Dora e tij mbante gjithmonė libėr…”
“Ajo ishte e veēanta e tij. Ai mbante Ungjillin nė dorė, duke ua kėnduar pasionantėve. Ishte emisar, i Dėrguari i Dijes, pėr tė propaganduar Dijen…” - shtoi Thomai.
“Kur vinte nė Doshnicė, dilnim tė dy sė toku dhe nuk ngopeshim me njėri tjetrin. Duke kuvenduar ngado qė rrotulloheshim, te libri ktheheshim. Si duket ai ishte i lidhur me librin me njė najlon tė padukshėm… Ne na arsimoi tė dyve. Por edhe ne duhet ta bėjmė punėn tonė… Mė fal njė minutė,…” - tha Totua dhe shkoi nė dhomė. Andej pas pak u kthye me njė libėr tė rėndė. Lexova ca shkronja si tė arta Platon nė gjuhėn greke, tė cilėn e njihja nga qė kisha filluar tė arsimohesha nė Dropull. Klasėn e parė e fillova nė Dropull, pikėrisht nė Sofratikė, ku babai im ishte mėsues dhe kisha mėsues Perikli Karajanin nga Dhuvjani.
“Ėshtė ai ?” - pyeti pėrgjysmė Tata.
“Po, Ai!…” - iu pėrgjigj po pėrgjysmė Totua.
“Cili Ai?”- pyeta unė guximshėm dhe kafshova paksa gjuhėn pėr nxitimin qė tregova, i shtyrė nga kureshtja.
“Bėre mirė qė pyete, - m’u drejtua mua Tata. - Sidomos ty tė duhen kėto gjėra t’i dish…Tė lutem, Jorgo, tregoje historinė se dhe unė duhet ta dėgjoj nga goja jote…” - pėrfundoi ligjiratėn e shkurtėr Tata.
Pėr herė tė parė pashė nė fytyrėn e Priftit njė mallėngjim, qė sa vinte dhe shtonte hapėsirėn e tij shpirtėrore. Pėsoi njė si mekje…Tata e ndieu, dhe sytė e tij dukej sikur mė thoshnin: “Le tė shprehet se ēlirohet.” Kishte nevojė Papa Jorgoja tė shprehej duke lotuar. Nuk e kisha parė ndonjėherė Priftin nė atė gjendje depresionale… M’u dhimbs nė shpirtin tim tė vogėl. Ai, pasi qėndroi disa caste, ashtu me fytyrėn, qė i tregonte dhimbje, tronditje, kujtesė dhe mallėngjim, e pėrmblodhi veten, fshiu lotėt nė tė dy sytė, mori frymė thellė dhe i dha fytyrės sė zeshkėt njė pamje burrėrore.
“E sheh, xhaxha, qė njeriu tronditet?”
“Tronditja pėr njerėzit ėshtė. E ē’kuptim kishte jeta pa tronditjen. Ajo ėshtė ilaē shpėtimi. Kemi nevojė, Jorgo, kemi nevojė. Sa mė shumė qė tė tronditesh pėr babanė, aq mė i fortė bėhesh dhe harresa nuk gjen fushė ku tė shtrihet apo tė kapė duart.”
“Kėtė kėrkoi nė momentin e fundit, para se shpirti i tij tė shkonte…” - m’u drejtua mua papa Jorgoja.
“Si e kėrkoi? - pyeta unė dhe vijova tė pyes: “Ē’donte tė bėnte me tė? Ta lexonte?”
“Jo, ta merrte me vete, nėn kokė. E kishte gjėnė, ndoshta mė tė ēmuar tė tij. Platoni thotė…Platoni kėtu na mėson…Le t’i referohemi Platonit. Platoni na mėson, na mėnēuron… Platoni punon ende pėr shekujt qė vinė…”
Prifti po vijonte fjalėt e tij. Unė i kisha ngulur sytė te Platoni. “Do tė jetė njeri i madh ky Platoni qė babai i Priftit, Lipe Shabani i famshėm, nuk e hiqte nga dora?”… Atė ditė dhe gjithė natėn pėrsėrisja e pėrsėrisja: ”Platoni, Platoni…” sa qė gjyshja mė tha: “Fli gjumė. Hiq dorė tani nga Platoni yt!…”
“Nuk ėshtė imi gjyshe, - i thashė.
“Po i kujt ėshtė nė se s’ėshtė yti?” - mė pyeti gjyshja ime e menēur qė i ra nė tė pėr cilin Platon bėhej fjalė. “I zot Filipit?”
“Tatė Filipit ia vumė nėn jastėk…” - m’u pėrgjigj gjyshja ime, Frosua.
“Ai mbante dy tė tillė , - vazhdoi Prifti. Shih, se ē’shkruan kėtu. Dhe lexoi greqisht: “Libri qė mė pėlqen mė shumė dhe do ta marr me vete…” Ne nuk kuptonim se pėr ēfarė bėhej fjalė. Dhe shikonim sa ikte dhe vinte libri ishte me babanė. As na shkonte ndėr mend se njė ditė ai do ta merrte vėrtet me vete….”
Ky ishte Filip Shabani i madh, qė mikun e tij mė tė ngushtė e mori me vete! Ai pushon me Platonin, nėn njė trėndafil te varrezat e Kishės sė Shėntriadhės. Mermerit tė bukur nuk i ėshtė ngritur ende mermeri. Padyshim koha ka ardhur pėr t’ia ngritur….Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


#15

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi