Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Elita kombėtare »
POEMA “SKĖNDERBEU” E RILINDĖSIT MAQEDONAS GRIGOR PĖRLIĒEV nga Prof. Dr. Bexhet Asani

Share

Shko tek faqja : 1, 2  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:26

Prof. Dr. Bexhet Asani
 
 
POEMA “SKĖNDERBEU” E RILINDĖSIT MAQEDONAS GRIGOR PĖRLIĒEV
 
 
 
Pas suksesit qė pati nė Athinė me poemėn “O Armatollos” (Serdari) (1860)Grigor Pėrliēevi, mė 1861 pėr konkursin letrar tė vitit ai shkroi poemėn e tij tė dytė me temė shqipatre “Skėnderbeu”. Po kush ėshtė autori i poemės “Skėnderbeu”? Meqė poeti Grigor Pėrliēevi nuk ėshtė aq i njohur ndėr shqiptarėt e shoh tė arsyeshme dhe tė vlefshme tė jap disa tė dhėna pėr jetėn e kėtij rilindėsi vigan tė letėrsisė maqedonase nė veēanti dhe tė letėrsisė sllave nė pėrgjithėsi. I cili poaq ėshtė i rėndėsishėm edhe pėr letėrsinė shqiptare. Autori i poemės “Skėnderbeu” lindi nė qytetin e Ohrit mė 18 janar tė vitit 1830. Ai ishte fėmija i katėrt i Marije Gjokovės dhe Stavre Pėrliēevit. Rridhte nga njė familje zanatēinjsh. Shumė herėt i vdes babai Stavre, pėr tė kujdesej gjyshi i cili po ashtu do tė vdesė shumė shpejtė meqė Grigori kishte interesim pėr librin, gjyshi para vdekjes i lė amanet tė ėmės qė Grigori biri i saj tė vazhdonte shkollimin patjetėr.
Grigori i vogėl mbeti jetim, kėshtu ai u deturua qė rrugėve tė qytetit tė shiste vezė dhe mana. Nė Ohėr ishte nxėnės i Dhimitėr Miladinovit. Kryesisht u shkollua nė gjuhėn greke. Por si duket pedagogėt e tij grekė dhe gjuha greke tė riut nuk i lanė gjurmė tė thella nė vetėdijen e tij, njėlloj si Fan Stilian Nolit tonė, edhe pse tė dy u edukuan nė shkollat greke, por siē shkruan Noli nė “Autobiografinė” e tij: “U futėn nė ujė si rosaku dhe dolėn tė palagur!” Grigori shumė shpejtė u kthjellua: kėrkonte me ngulm qė nė Ohēr tė hapeshin shkolla nė gjuhėn e nėnės, nė gjuhėn maqedonishte dhe nė kisha tė mbahej mesha po ashtu nė gjuhėn maqedonishte. Kjo sjellje e tij ra nė sy tė dhespotėve grekė tė cilėt e denoncojnė dhe pushteti i atėhershėm osman e burgosė. Vuajti shumė por nuk mundėn ta thyenin moralisht nė asnjė mėnyrė. Regjistroi Fakultetin e mjekėsisė nė Athinė, por mė shumė tė riun e tėrhiqnin poemat e Homerit “Iliada” dhe “Odiseu”. Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:27

Por poema “Skėnderbeu” nuk e pati fatin e tė parės, ajo mbeti dorėshkrim dhe e mbuloi pluhuri i harresės gjer nė vitin 1948.Poema mbeti dorėshkrim “pėr fajin” e autorit i cili tani i vetėdijshėm se u shėrbente me apo pa vetėdije tė huajve: letėrsisė dhe kulturės greke dhe sunduesit – perandorisė osmane. Qė nga kjo kohė do tė fillojnė vuajtjet dhe peripecitė pėr autorin e poemės sė famshme “Skėnderbeu” Grigor Pėrliēevin, tė cilat do ta pėrcjellin derisa do tė shkojė nė amshim mė 6 shkurt tė vitit 1893 nė qytetin e tij tė lindjes nė Ohėr. Grigor Pėrliēevi meqė nuk arriti tė kryente Fakultetin e mjekėsisė, punoi si mėsues i grqishtes nė disa vende. Ai punoi si mėsues nė Tiranė dhe nė Belicė tė Poshtme nė rrethin e Strugės, fshat ky i banuar nga shqiptarėt dhe vllehėt. Pėrveē nė qytetin e tij tė lindjes nė Ohėr qė u rrit bashkė me shqiptarėt ai nė Tiranė dhe nė Belicė tė Poshtme do tė thellojė njohuritė edhe mė shumė nė mėsimin e gjuhės shqipe, do tė njihet njihet edhe mė pėr sė afėrmi me adetet dhe zakonet shqiptare, me kulturėn shqiptare, me historinė dhe me bėmat e Skėnderbeut. Qė nga dorėshkrimi i poemės mė 1861, kanė kaluar 157 vjet e poemae famshme “Skėnderbeu” sot e kėsaj dite ruan freskinė dhe forcėn artistike dhe estekike. Me tė drejtė ai u quajt nga qarqet letrare tė kohės “Homeri i dytė” i Greqisė.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:27

Grigor Pėrliēevi tanimė si njohės i mirė i ēėshtjes shqiptare nuk ngurron pėr asnjė moment tė vėrė nė pah edhe ndonjė veti negative tė popullit shqiptar, njėlloj si Faik Konica ynė i madh qė vinte nė pah ndonjė nga veset e popullit tė tij. Por shikuar nė pėrgjithėsi Grigor Pėrliēevi nuk ka hezituarkurrė ta thotė tė vėrtetėn pėr popullin shqiptar edhe nė mes tė Athinės, kėshtu ai merr guximin e ngre lartė e mė lartė virtytet e popullit shqiptar. Midis tjerash nė poemėn“O Armatollos”, mė 1860 shkruan: “…Tė gjithė shqiptarėt janė zemėrgjerė, mendjemprehtė dhe mirėnjohės tė mėdhenj; janė mikpritės dhe tė besės si asnjė komb tjetėr; tė ndershėm, thellėsisht liridashės dhe tė patrembur nė luftime…”.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:28

Poema “Skėnderbeu” e Grigor Pėrliēevit i ka afėr 4136 vargje dhe e shkruar nė stilin e poemave “Iliada” dhe “Odiseu” tė Homerit.
Nė poemė autori ka pėrfshirė njė galeri personazhesh historikė dhe imagjinarė. Qė nė prolog me vargje tė skalitura autori rrėfen ngjarjen qė do tė pėrshkruajė nė poemė: “- unė do tė kėndoj vetėm si mundi Ballaban satrapin”, pra nė qendėr tė vėmendjes sė poetit ėshtė satrapi Ballaban pasha dhe jo tėrė periudha e lavdishme njėzetė e pesė vjeēare e bėmave tė Gjergj Kastriotit. Lexuesi edhe pse tanimė e ka tė qartė subjektin e poemės, megjithatė autori mban tė gjallė kėrshėrinė e tij se ēdo tė ndodhė gjer nė fund tė poemės.Grigor Pėrliēevi nuk ngurron tė tregojė sesa tė vėshtirė e ka pasur tė shkruaj pėr viganin Skėnderbe, pėr kryeheroin tonė: “ E rėndė, mundim-madhe barra ime, tė rri e t’ i kėndoj burrit tė lum, mbuluar me lavdi tė amėshuar, qė vetėm emri i tij shkund Helikonėn…”. Grigor Pėrliēevi ėshtė i ngazėllyer nga heroizmi i Skėnderbeut qė nga fillimi e gjer nė fund tė poemės: “- frikėn e ftohtė akull duke mbjellė, nė radhėt e armiqve edhe doli, prej zjarrit i paprekur, e sa krye, gėrshetathurur grash tė osmanllinjve, ai me napė zie pat mbuluar!” Nuk i shėnova rastėsisht kėto vargje, ashtu kot pa qėllim. Jetojmė nė njė kohė sa tė ēuditshme po aq absurde, jetojmė nė njė kohė kur shqiptarėt kanė dy shtete dhe nė mes tė ditės pėrdhosen bustet e heronjve tanė: Skėnderbeu, Idriz Seferi, Ismail Qemali, Sefė Kosharja, Nora e Kėlmendit,Dita e njėzetė e tetės ėshtė haram etj., njė pėrdhosje e tillėe figurave dhe e festave tona kombėtare, nuk i ėshtė bėrė as nė kohėt mė tė mugėta tė historisė sonė…!Dhe nuk merren kurrfarė masash! Gjoja se Gjergj Kastrioti – Skėnderbeu paska luftuar islamin dhe jo armikun, pushtuesin shekullor, perandorinė osmane. Disa trushpėlarės mercenarė myslimanė shkojnė aq larg saqė e quajnė kryeheroin e shqiptarėve qafir..! Nė qoftė se Skėnderbeu ka qenė qafir atėherė le tė jem unė kryeqafir..! Nė asnjė varg tė poemės sė tij Grigor Pėrliēevi nuk i jep luftės sė drejtė tė Skėnderbeut karakter fetar por i jep karakter ēlirimtar kombėtar.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:28

Pas Napolit, i shoqėruar me pak kalorės, Skėnderbeu shkoi nė Romė. Banorėt e saj i rezervuan atij njė pritje aq masive, madhėshtore e triumfale, saqė nuk ishte parė ndonjėherė nė atė qytet. Kjo pritje ishte shprehja mė e qartė dhe e sinqertė e ndjenjave tė vėrteta tė popullit Italian pėr luftėn e popullit shqiptar dhe udhėheqėsin e tij. Papa organizoi pėr Skėnderbeun ceremoni zyrtare, por ndihma materiale e tij qe e vogėl pėr nevojat e ngutshme tė shqiptarėve, gjė qė e bėri tė pakėnaqur komandantin shqiptar. Nė ēastet e largimit tė tij nga Roma, shkruanin ato ditė bashkėkohėsit, Skėnderbeu u shpreh plot sarkazėm se “mė parė do tė donte tė bėnte luftė me kishėn sesa me turkun”, dhe “nuk besonte se mund tė gjendej shpirtvogėlsi mė e madhe nė botė sesa te kėta priftėrinj”. Pas njė qėndrimi dymujor Skėnderbeu u largua nga Roma dhe u kthye sėrish nė Napoli, ku qėndroi gjatė, por nuk siguroi ndonjė ndihmė efektive. Edhe mbreti Ferdinand i Napolit, ashtu si Venediku, pėrpiqej tė shmangte rrezikun Osman mbi shtetin e tij, jo aq me veprime efektive ushtarake sesa me anėn e bisedimeve sekrete pėr paqe me sulltan Mehmetin II. (H.P.SH. 2002, f. 397).Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:29

Autori i poemės “Skėnderbeu” Pėrliēevi e paraqet kryeheroin si mburojė jo vetėm tė popullit shqiptar por edhe tė popujve tė tjerė ballkanit si dhe tė qytetėrimit evropian. Qė nė fillim ai kėrkon bekimin e muzės si nė antikitet: “Penė tė shkathėt fali dorės sime, me zjarr tė perėndishėm frymėzomė…”.
Pas stėrvitjeve nė oborrin e sulltanit dhe fitoreve qė kishte korrur nė vendet aziatike Ballabani, ky si njeri besnik i Muratit i cili kishte thėnė “Unė, nga ky qymyr, diamant do tė nxjerr”, niset pėr nė Krujė, qytet ky qė ishte bėrė varri i gjeneralėve tė sulltanėve e i ushtrisė sė tyre, me njėzetėmijė ushtarė kundėr Skėnderbeut, i sigurtė se do ta fitojė dhe do ta trashėgojė fronin e arbėrisė nėn ombrellėn e sulltanit.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:29

Ballaban Pasha i kishte shpallur luftė Skėnderbeut nė dy fronte: nė atė ushtarak dhe diplomatik: “Komandanti i trupave osmane nė Shqipėri, Ballaban Beu, ndoqi me vėmendje veprimtarinė diplomatike tė Skėnderbeut nė Itali dhe u pėrpoq qė ky tė dėshtonte nė misionin e vet. Osmanėt i kėrcėnuan vendet e tjera dhe e detyruan Senatin e Raguzės tė ndalonte ardhjen e Skėnderbeut nė kėtė qytet gjatė udhėtimit pėr nė Itali. Ndėrkohė pėrfaqėsues tė Ballaban Beut deri diku ia arriti kėtij qėllimi, sepse gjatė muajve nėntor-dhjetor 1466, kur Skėnderbeu ishte nė Napoli, nuk siguroi ndonjė ndihmė tė rėndėsishme prej oborrit napolitan. (H.P.SH. 2002, f. 396).“Pas kėtyre disfatave sulltan Mehmeti II, sipas M. Barlecit, ngarkoi Ballaban Beun qė tė drejtonte ushtritė osmane pėr mposhtjen e qėndresės shqiptare. Nisur nga posti real ushtarak i tij, Ballaban Beu duhet tė ketė qenė shoqėruesi kryesor dhe krahu i djathtė i komandantėve tė ushtrive osmane, sepse si vendas ai njihte mjaft mirė rrugėkalimet nėpėr viset shqiptare dhe mjedisin shqiptar.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:30

Ballaban Beu, i njohur sipas rrėfimit tė M. Barlecit, me titullin pashė (Ballaban Pasha), ishte shqiptar dhe kishte njė karrierė ushtarake tė gjatė nė shėrbim tė Perandorisė Osmane. (H.P.Sh. 2002, f. 392)
Ballabani i sigurtė se Skėnderbeu do tė trembej nga ky rrethim i tmerrshėm dhe vendos qė ta ēojė Eminin bashkė me dhuratat pėr Skėnderbeun: shpatėn, njė at tė stolisur me ar e argjend yzengjitė e frerin, eshtra elefanti etj.Ballabani ndėrkohė kėrkon nga Fatosi Skėnderbe dhuratė qė pasardhėsit tė tij ta kenė si kujtim nga lufta qė kishte bėrė me Skėnderbeun, kėshtu nipėrit e tij do tė krenoheshin dhe Ballabanit s’ do t’ i humbte emri kurrė. Tė dėrguarin e Ballabanit Eminin e pret nipi i Skėnderbeut Tanushi, icili ia kujton Eminit dy vėllezėrit e Skėnderbeut, Stanishin e Kostandinin tė cilėt,sipas Grigor Pėrliēevit, i kishte helmuar sulltani.I dėrguari i Ballabanit Emini dyllė i verdhė para Skėnderbeut, mburojės sė Shqipėrisė, i sjellė porosinė e Ballabanit, nėse “pranon paqen” sulltani do tė tė mbulojė me dhurata tė ēmuara..!Autori vė nė dukje se Skėnderbeu tė dėrguarit i bėn njė pritje tė merituar ashtu siē priten mysafirėt nė tė njėjtėn sofėr dhe se do ta mbajė “peng” gjersa tė kthehet Denkoja, i dėrguari i Skėnderbeur te Ballaban satrapi.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:30

Skėnderbeu e mban fjalėn, ia plotėson dėshirėn Ballabanit: pėr dhuratė i ēon draprin, plorin e parmendės dhe kazmėn..! Grigor Pėrliēevi e thotė troē gjuhė zyrtare nė kohėn e Skėnderbeut ishte shqipja: “Hodhi njė sy pėrqark dhe luftėtarin qė ndodhej pranė tij e thirri nė emėr, nė gjuhėn shqipe, mos kuptonte Emini: “Shko Dinko, bir, gjer te Andrea Zharku; foli nga ana ime , tė tė japė njė kazmė e njė drapėr…”. I dėrguari i Skėnderbeut Dinkoja me krenari i drejtohet Ballabanit nė ēadrėn e tij i rrethuar nga prijėsit turq:Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:30

“Satrap i madh! Fatosi Skėnderbe,
Mbreti i Krujės, po tė nis njė fjalė.
Dhuratat qė i ēove i urrejti,
Por jo mė pak ty vetė, Ballaban,
Se shpatė armiqėsore ngrite kundėr
atdheut tėnd tė shtrenjtė, qė dikur
ti vetė e kishe dashur e nderuar
aq shumė, duke pritur tė t’ ushqente.
Nė qoftė se ndal luftėn e do paqen,
kėtė do ta mėsosh fort mirė nesėr;
apo kujton se e ke vėnė poshtė
me kapjen e Moisiut? Ka dhe shumė
burra tė tjerė Kruja si ai!”
Po mbasi do diēka prej tij dhuratė,
ja ku e ke kėtu; kjo ėsht’ e denjė
pėr ty e pėr gjyshėrit e tu!”Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:31

Kur i sheh“dhurtatat”qė ia ka dėrguar Skėnderbeu, Ballabani tėrbohet, jep urdhėr tė vritet nė mėnyrėn mė mizore gjauri – Dinkoja.Ishte e kot ndėrhyrja e plakut Karahasan kėshilltar i Ballabanit:“Njeriun si ndėrmjetės, s’ e gjen asgjė e keqe..!” Kėshtu i dėrguari i Skėnderbeut, Dinkoja me urdhėr tė Ballabanit ngulet nė hu nga ushtria armike. Ndėrsa, Skėnderbeu si strateg i luftė respekton rregullat e saj. Eminin e trajton si mysafir.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:31

Kėshillat e plakut tė urtė Karahasan, si duket nuk vlejnė pėr satrapin Ballaban, ai i tėrbuar pėr lavdi e pėr pasuri, nuk merr parasysh edhe urdhėrat e sulltanit siē pohon Karahasani, tė tėrhiqet dhe t’ i ruaj kufijtė e shtetit – tė mos futet nė luftė me fatosin Skėnderbe. Atėherė Karahasani, tė cilit Gjergj Kastrioti ia kishte bėrė ferr jetėn nė tė ri tė tij, dorėzohet para Ballabanit komandantit tė tyre: “Mbi ty rėndoftė barra e disfatės, nė qiell e mbi dhe; unė laj duart.” Kėshillėtarin Karahasan e kritikon ashpėr Jakupi, i cili ia kujton atij fjalėt qė i kanė dhėnė sulltan Mehmetit para se tė niseshin: “Tė vdesim, o tė vijmė fitimtarė?”.
Para se tė futej nė luftė Skėnderbeu ngrinte moralin te bashkėluftėtarėt e tij trima, ēdo ushtar i Skėnderbeut duhej tė luftonte dhe tė ishte i barabartė me njėqind ushtarė tė armikut. Skėnderbeu i kėshillon malazezėt me nė krye turkvrasėsin Ēernoviē qė tė mos merrnin pjesė nė betejėn qė do tė zhvillonin forcat e ushtrisė arbėrore kundėr forcave tė perandorisė osmane. Ēernoviēi mohon ftesėn e divit, kryekomandantit Skėnderbe.Kėmbėngulja pėr pjesėmarrje nė luftė e Ēernoviēit dhe malazezėve e ngazėllon mbretin Skėnderbe dhe ēmon gatishmėrinė e malazezėve trima:Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:32

Dhe mbreti buzėqeshi e u tha:
“Mbahuni, burra! Ju nuk ja pėrtoni
kurrėn e kurrės luftės. I gėzuar
pranoj tė merrni pjesė te kjo luftė;
s’ ju pėrjashtoj, o miq, pa dashjen tuaj.”Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:32

I dhimbshėm ėshtė rrėfimi i komandantit Sinanit, ushtria e tė cilit ishte shpartalluar nga luftėtarėt e Gjergj Kastriotit. Sinanin e dinin tė vrarė nė sulmet e befasishme gjatė natės nga ushtria e kaēakut siē shprehet Sinani, por ai ishte arratisur dhe fshehur si njė dre i trembur, maleve dhe luginave tė Shqipėrisė.
“Njė britmė e madhe befas oshėtiu
nga mali i lart, sikur u bėnė tok
plot pesėdhjetė burra e thėrritnin
tė gjithė me njė zė. S’ kuptova ē’ thoshte,
se fliste shqip; por dukej ajo klithmė
si njė kushtrim pėr luftė. Pėrnjėherėsh
shkėlqeu sipėr nesh njė flakė armėsh,
vezullim rrufeje, lart nė mal,
buēim’ e egėr u ndie pas asaj,
dhe oshėtiu lugina anembanė;
dhe unė po dėgjoja si rrėzoheshin
tė vdekur pranė meje luftėtarėt…”.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:33

Sinan satrapi ia kujton Ballabanit humbjen qė ka pėsuar nga ushtria e Skėnderbeut:
“Mos rro, bir Ballaban, mė kot me shpresa:
s’ ulet pėrtokė vetulla e njė burri
tė rrahur nė dredhi, tė cilin s’ mundi
Turqia ta dėmtonte qė nė krye,
kur Kruja ish e vogėl, froni i tij
lėkundej dhe shqiptarėt s’ ishin rrahur
nė mjeshtėrinė e luftės!Me ē’ di unė,
ti dhe njėherė tjetėr e ke njohur
nė luftė atė burrė, dhe pėrvoja
s’ tė ka mėsuar vetėm me gėzime…”.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:33

Nė Oronik tė Dibrės sė Sipėrme, pa u parė nga rojet shqiptare, Ballabani afroi ushtrinė e vet pranė luftėtarėve shqiptarė pėr t’ i gjetur nė befasi. Nė saje tė vigjilencės sė Skėnderbeut, i cili i zbuloi vetė forcat armike, luftėtarėt shqiptarė u hodhėn menjėherė nė luftė dhe e fituan betejėn. Pas kėsaj, nė krye tė njė ushtrie tė re, Ballabani u pėrpoq gjatė tre muajve t’ i zinte nė befasi shqiptarėt, por kur u bind se njė sulm i tillė ishte i pamundur, u ndesh me ta nė fushėn e Falkalit (Valkalit) pranė malit Bigė tė Ohrit dhe trupat e tij u thyen keqas.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:34

Pas kėtyre luftimeve, Ballabani u pėrpoq t’ i shkatėrronte forcat shqiptare, duke i goditur ata njėkohėsisht nga dy drejtime tė kundėrta. Prandaj nė verė tė vitit 1465 u nisėn nė tė njėjtėn kohe kundėr Shqipėrisė dy ushtri, njėra nė drejtim tė Ohrit dhe tjetra kundėr Krujės. Duke u informuar me kohė pėr lėvizjen e tyre, luftėtarėt shqiptarė marshuan me shpejtėsi, sė pari nė drejtim tė ushtrisė qė komandohej nga vetė Ballaban Beu dhe e shpartalluan krejtėsisht atė po nė fushėn e (Falkalit) Valkalit. (H.P.SH. 2002, f. 393).Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:35

Grigor Pėrliēevi duke lexuar autorėt antikė grekė nė origjinal, ėshtė njohės i mirė i hitorisė sė popullit shqiptar nė veēanti dhe i popujve tė Ballkanit nė pėrgjithėsi. Kėshtu ai nė poemėn e tij “Skėnderbeu” pėrmend triballėt trima:
Po turqit s’ i qėndruan as tėrbimit
tė trimave triballė, e u tėrhoqėn
me zemėr tė coptuar, nga meraku
qė flamurin e tyre e braktisėn
nė duart e armiqve…
Po kush janė kėta triballėt trima qė pėrmend Grigori disa herė nė poemėn e tij “Skėnderbeu”?
Triballėt (X) janė fisi i lashtė qė nė periudhėn Bizantine ruanin akoma zotėrimet e tyre nė Paoni nė lindje, nė tė dy anėt e luginės sė lumit Danub e nė perėndim deri nė brigjet e detit Adriatik.
Herodoti IV. 9 i konsideron Triballėt si njė popull trim qė jetonin nė fushat pėrgjatė rrjedhės sė Lumit Angrus dhe fusha e Triballėve mund tė jetė njė zgjatim ku pėrshihet fusha e Kosovės. (Smith,1873, f. 1228)
Gjergj Kastrioti Skėnderbeu jo vetėm qė sillet mirė me Eminin tė dėrguarin e Ballaban Pashės, por ai sillet mirė edhe me robėrit e luftės. Le tė shohim pėr njė ēast dialogun e Tanushit nipit tė Skėnderbeut dhe Eminit tė dėrguarit tė Ballabanit:
“Mos vallė ma rren syrin terri i mbrėmjes?
Mos ma dobėson vėshtrimin barra e viteve?”
Fjalės sė tij iu gjegj e tha Tanushi:
“Nuk tė rren syrin errėsira e mbrėmjes
as ta dobėson vėshtrimin barra e viteve;
gjithė sa sheh janė prej fisit tėnd,
dymijė veta, zėnė rob gjatė luftės
sė fundit, orėzes… Edhe mė shumė
me nder e tė nderuar kėtu rrojnė
edhe hanė e pinė si te vatr’ e tyre,
gjersa tė ēojė ēmimin e shkėmbimit
sulltani…”.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:36

Kėtu Skėnderbeu paraqitet shumė i mėshirshėm ndaj robėrve, ndėrsa nė luftė ai i kall tmerrin armikut.
Grigor Pėrliēevi hiperbolizon forcėn e Skėnderbeut tanimė nė moshė. Gurin qė e merr Skėnderbeu afėr murit tė kalasė sė Krujės as katėr tė rinj nuk mund ta mbanin. Jo me shpatė por me atė gur tė tokės mėmė qė e lindi dhe e rriti satrapin dhe tradhtarin Ballaban Pashėn, Skėnderbeu gjuan dhe e vret:
Njė drithmė i ngjethi trupin kryeprijėsit ,
qimet etrupit driz’ atij iu ngritėn;
iu flakėrua zemra Skėnderbeut
edhe pa pritur ndjeu, i mahnitur,
trupin e tij tė fortė e gjymtyrėt
tė shkathta, si nė kohėn e rinisė.
Ahere ai u unj mbi tokė, mori
njė gur qė ndodhej pranė, i shkėputur
nga muret e kėshtjellės , tė madh fort
e t’ ashpėr (qė as katėr trima bashkė,
nė lulen e rinisė, nuk do t’ ishin
tė zotė ta lėviznin, por ai
fill vetėm e vėrtitte pa mundim)
edhe me njė fuqi tė padėgjuar
e flaku tutje gurin, qė i ra
nė mes tė kraharorit Ballabanit,
ja shembi gjithė brinjėt e si trung
e hodhi tutje kalit. Ballabani,
i shtrirė poshtė, s’ bėri as gėk as mėk.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 14th January 2018, 17:37

Sipas Historisė sė popullit shqiptar ky ėshtė pėrfundimi i tradhtarit Ballaban Pashės: “Skėnderbeu organizoi menjėherė njė ushtri tė fuqishme prej 16 mijė luftėtarėsh. Rradhėt e saj vazhdimisht shtoheshin, sepse siē tregonte njė raguzan, “arbėrit vėrshonin drejt Skėnderbeut”.
Me kėto forca, mė 19 prill 1467, Skėnderbeu sulmoi papritur dhe shpartalloi krejtėsisht njė ushtri qė shkonte nė pėrforcim tė trupave osmane qė mbanin tė rrethuar Krujėn. Komandanti I saj, I cili ishte vėllai i Ballabanit, Jonima, bashkė me tė birin, ranė rob nė duart e shqiptarėve. Pas katėr ditėsh, mė 23 prill, luftėtarėt e Skėnderbeut marshuan me shpejtėsi nė drejtim tė Krujės. Kėta, duke bashkėrenduar veprimet e tyre me kundėrsulmet e garnizonit tė kėshtjellės, e futėn ushtrinė osmane ndėrmjet dy zjarreve dhe e shpartalluan keqas. Gjatė betejės Ballaban Beu u vra nga njė mbrojtės krutan i kėshtjellės, Gjergj Aleksi. Ai u varros nė Petrelė. (H.P.SH. 2002, f. 398)
Pas ēdo beteje, Skėnderbeu dhe bashkėluftėtarėt e tij tregonin njė kujdes tė jashtėzakonshėm pėr tė plagosurit dhe dėshmorėt e rėnė nė ballė tė luftės. Ata varroseshin me nderime tė larta ushtarake nė Krujėn heroike. Ja si e pėrfundon Grigor Pėrliēevi poemėn e tij tė famshme “Skėnderbeu”:
… “merrni tani nė krahė shokėt e dashur,
qė vrau lufta e nisuni pėr Krujė!”
Heroi aq foli. Gjithė trimat
ja dhanė kujės, e pastaj i ngritėn
mbi sup shokėt e dashur, duke qarė.
Dhe Skėnderbe fatosi ngriti Dinkon…Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi