Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė tė huaj »
"SHQIPĖRI"nga DINO KOUBATIS, SALAMINĖ, ATHINĖ, GREQI

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 00:03

DINO KOUBATIS, SALAMINĖ,
ATHINĖ, GREQI
 
I njohur nga tė gjithė, si erudit, i cili ka dhėnė kontribut nė kėto rrugėtime tė bukur  pegasiane ky shkrimtar, poet, dramaturg, aktor, botues . Ky artist, pra shumėplanėsh , i  ka kėnduar dhe Shqipėrisė, ashtu, sikundėr i ka kėnduar edhe atdheut tė vet, me tė njėjtėn dashuri, duke shaplosur katėrcipėrisht botėn e tij tė madhe shpirtėrore qė nxė brenda gjithė Globin. Dino Koubatis ka kontribuar nė letėrsinė e sotme moderne botėrore me organizime tė tilla letrare superiore, me veprimtarinė e tij tė gjithėkahshme. Lidhja jonė ėshtė krenare qė Dino Koubatisit i ka akorduar titullin mė tė lartė tė saj “NDERI I PEGASIT” . Ai ėshtė d he njė nga arkitektėt e lidhėsive dhe ka shkruar njė kolanė tė tėrė librash, ku vend tė veēantė i ka kushtuar dhe Shqipėrisė.
Mund tė pėrmendim kėtu librin kryepublicistik “DUKE UDHĖTUAR NĖ SHQIPĖRI” . LNPSHA “PEGASI” ka organizuar edhe nė Gjirokastėr
prezantimin e librit tė tij (roman ) “ILIANA, JETA JONĖ MBARON TE TANKET” nė auditorin e Universitetit “Eqrem Ēabej” . Poezia e pėrkthyer do tė interpretohet sot nė ditėn e parė tė Kongresit nė universitetin “Vitrina” , si shenjė dhe respekt i vėllazėrimit universal tė poetėve nga aktorja e talentuar , artistja e shquar shkodrane Drande Xhaj.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 00:04

SHQIPĖRI

Shqipėri,
Kapėrceva lėndinalulet e tua
Kapėrceva malet e tua,
njoha tokėn tėnde, lumenjtė e tu
Ndjeva ēuditėsi nga natyra jote,
nga detet kaltėrorė pikturues dantellash;
admirova greminat, kataraktet, lumenjtė,
madhėshtoret fusha ,
gėmushat, ullishtet
dhe hapėsirėn qiellore tėnde,
ngjasim mbulesembrojtese
tė popullit tėnd krenar e tė fortuar.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 00:05

Shqipėri,
Paksa dija pėr historinė tėnde,
pėr popullin tėnd, dija paksa.
Hapėrova mbi rrugicat,
brenda rrugėve tė tua,
jetova frymėmarrjen e shtėpive
t ė popullit tėnd,
njoha traditoren qė koha gdhendi ,
ndjeva gazmendet , dhimbėsitė
dhe tė tuat virtyte,
pėrpjekjadėn e njė populli
qė i pėrngjason vendit tim;
pėrndjeva drithmimin e tokave tė tua
pjellore,
thirrėsinė e jetės buruese
nga zemra jote, pėrjetova.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 00:05

Shqipėri,
Fare pak dija pėr baltėn tėnde
Pak dija pėr damarėt e tu.
Dėgjova kėngėndjenjėshumėn tė zogjve
endacakė,
U mahnita me murmuritjet e jetės nė
gjethezat e saj,
Sinfoninė qiellore tė pėrrrenjve,
shushurimė e erės sjellėse tė shpresimit
tė populli tėnd,
Thith e frymėmerr tashmė, ajrin e lirisė;
Dėgjova gjithė fshehtėsitė ditė - natė tė
natyrės
qė tė mban pėrkėdhelisht gjirit.
Shqipėri,
Dija pak pėr muzikalitetin tėnd,
pėr odat e tua, dija fare pak.
Kundrova fushat e tua, qytetet e tua,
fshatrat e tu;
Pashė liqenet e tu, kopshtet, rrugicat, yjet,
netė tė tėra kundrova,
profetizova ardhmėrinė nė kupėn qiellore
edhe nė hapėsirat kozmike
e dallova tė ardhmen,
ndjeva se lexova nė sytė e bijėve dhe
bijave tė tua
vėrtetėsinė, nderin dhe besėdhėnien...
Shqipėri ,
paksa dija pėr popullin tėnd,
pak dijeni kisha pėr shpirtin tend.
Hapėrova, dėgjova, vrapova pash ė
shumė,
kuvendova, dėgjova,
rashė nė mendime,
kėngėrova kėngėn tėnde
tė dėshpėrimit dhe tė gazmendit.
Kėrceva nė ritmin e zemrės tėnde
i bėra tė miat problemet e tua,
u mendova shumė pėr ato,
u drithėrova nga emocioni,
derdha lot nga dhimbja,
bukėn tėnde e shijova,
piva i ngazėllyer ujin tėnd.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 00:06

Shqipėri,
Ndiej siguri qė tė dua ...


E pėrktheu nga origjinali nga libri “Duke
udhėtuar nė Shqipėri”
Kristaq F. Shabani,
GJIROKASTER , ALBANIA

Marrė nga “PEGASI” ORGAN LETRAR I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA, E PERDYMUAJSHME, VITI 11 I BOTIMIT NR. 80 , E premte 20 prill 2012Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


#6

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi