Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
“PEGASI” NXIT BISKIMIN POETIK Kristaq F. Shabani , poet, shkrimtar, studiues, estet, President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:13

“PEGASI” NXIT BISKIMIN POETIK
Kristaq F. Shabani , poet, shkrimtar, studiues, estet
President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
 
Njė pėrmbledhje, e cila shpreh atė zjarr vullkanizues, atė llavė qė tenton tė shpėrthejė brenda kraharorėve tė vegjėl, atė mendim lėvizės diamantizues klorofil dhe lėng limfatik brenda trurit, i cili tenton tė hedhe e tė pėrēojė ide tė reja edhe nė temperamentin filozofik, pėr tė pėrhapur procesin vegjetativ tė njė biskaje plot sythime dhe shpėrthesė lulesash ...
Kundron syri me njė pėrvojė, e cila, sa vjen dhe rrit fokusin, rrit diagramėn dhe ngjit shkallina dijeje..., duke tematizuar figurativisht larmitetin e stopimeve sociale, nėn efekte psikokorruptive..., njė manjatizim cilėsor i stėrkėmtheve sociale…
S’ka si tė mos ndodh ndryshe nė njė pėrkujdesje, ku lihet hapėsira mendimore tė bredhojė vrullshėm, tė kapi detaje jetėsorė, tė pulsojė nė pulsin dinamik tė dhimbjes, tė rigjenerojė me trajtėn dhe mėnyrėn e saj risi jetėn dhe anemizmin e saj, i cili ka nevojė pėr njė terapi intesive nė: arkitekturimin e konturit natyral, tė shuar nėpėrmjet lapsaprerėve tė stėrgjyeshmėrisė politike tė Evropės, idolėve fatkeqė bismarkianė tė shprehjeve gjeografike... Temperamenti shqiptar njeh tė bukurėn, edhe, kur kanė tentuar t’ia fashitin, njeh identitetin e lashtė dhe kur e kanė ēuar nė gijotina e trekėmbsha, duke treguar para vrastarėve shqiptarizmėn e lartėsuar dhe tė krenaruar, njeh plotinė e ligjėsisė natyrore tė tė krijuarit, tė jetimit dhe tė pėrjetimit, njeh forcėn e vėllazėrimit, tė humanizmit dhe tė shkėmbimit tė vlerės universale...; njeh bilbilimin e kėngėrimit pėr jetėn e krijesės dhe tarshėgueshmėrinė e pėrcjelljes, njeh zotėrimin dhe pėrmbajtjen e tejskajshme, por edhe personifikimin trimėror e tė legjendimit dhe eposit; njeh shpirtin e sakrificės dhe tė sublimitetit ... Ėshtė njė spikatje e ngritur nė art vetė legjenda shqipe... Kėtė temperament e ndien dhe brenda kėsaj pėrmbledhje, ku bashkohen nė kreaturė tė rinj dhe tė reja qė shqetėsohen dhe kontribuojnė nė progresivitetin njerėzor tė vendit tė tyre... Janė
tė rinj dhe tė reja qė sapo kanė filluar startimin nė njė korsi tė larme poetike, secili dhe secila me individualitetin vetjak... S’ ka se si njė trupi tė bukur t’i priten gjymtyrėt, sikundėr njė luleje t’i hiqen petalet aromashumėngjyrėshe... S’ka pse njė fizionomie
tė bukur  t’i hiqet syri , por duhet t’ i ndriēohet syri...
Kėto cekje nė kėtė pėrmbledhje poetike, ku konfigurohen antiklinalet dhe sinklinalet poetikė, ku derdhet loti, preket dhe toket ari dhe argjendi, ku pėrvajtohet pėr prapėsitė, ku dashuria njerėzore mesazhon, ku fjala e bukur hap sytė , ku pėrvajtimi pėr tė bukurėn simbolizon, ku apelimi i kėsaj moshe tė figuruar simbolizon, ku viti poetik sjell stinėt dhe ndėrthyrjen mes tyre... tregojnė se sa jetėgjatė dhe e efektprurėse ėshtė poezia dhe sa tė ardhme ka ajo .... Poezia , kjo sentencė figurative , ky produkt sipėror, i cili kėrkon tė kuptohet nga njė audience nivelore, intelektuale ėshtė e pėrjetshme sa vetė ekzistenca njerėzore qė tenton ēvėnien nė pėrdorim tė trurit njerėzor avancues... Nuk ėshtė e nevojshme qė tė pėrmenden emra nė kėtė ėprmbledhje tė hapur, por ėshtė me vend tė themi natyrshėm vjen kjo pėrmbledhje poetike, e iniciuar pas njė veprimtarie tė kualifikuar reklamu ese, tė njė tėrheqje spektakolare nėpėrmjet njė konkurrimi nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Poezisė, ditėn e madhe tė Poetėve, ku celebrohet edhe krijimi i kėtij grupi interesant, qė tė shėrbejė si nxitje pėr gjithė krijuesit e shumtė, qė ndodhen nėpėr universitetet e kėtij vendi, por qė ndeshen me ngujimin e monotonizmin frenator dhe nxiten tė frekuentojnė saletet e moderuara , pirjet e kafeneides nė kėtė tranzicion tė stėrgjatur, ku pėrsėprapthia kryefjalėzon ... Njė nismė e pėrbashkėt nė prag tė njė Evenimenti...
Kristaq F. Shabani , poet, shkrimtar, studiues, estet
President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Tiranė , prill 2012Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:14

Artur Ujka

Udhėtimi i poetit - gjarpėrim lumi

Mos e kėrkoni mė kot Poetin,
Maratonomak
me synim drejt tė lashtės Trojė...
Udhėton
e kurrė s arrihet nė rrugėtim,
kėrkon Homerin,
Eposin t’ i kėngėrojė...
S ‘pushon Poeti, lumon,
derdhet, si lumi...
E ku s ‘e kanė parė
nė kėtė kohė sofistike,
nė Titanik, kalėrim,
karroca mesjetare
hijeshuar bukur,
me penė plot ngjyrime...
Udhėtimi i poetit
- gjarpėrim lumi...
S’ka poeti prehje,
ėshtė krejt i pagjumė...
...
Rend nėpėr fusha,
kapton dete, oqeane
Dhe pėrtej jetės
ai s ‘do tė flejė kurrė...
Hijshmė nė dorė
mban njė penė tė madhe ...
Mos e kėrkoni Poetin
nė rrugė tė madhe...
Vijnė dallėndyshet,
e marrin me fletė,
I ngjan bletės, ...
mund tė jetė nė livadhe
Vjen vera
dhe bėhet i tėri det....
Mos e kėrkoni Poetin,
se s e gjeni lehtė...
E kanė parė nė tė mbjella,
e ka ftuar Vjeshta,
Hera - herės pena
i bėhet dhe fletė:
Mbledh metafora
simbole pėr vjersha...
Mos e kėrkoni,
se nuk e gjeni nė shtėpi...
I ka dėgjuar zėrin
shushurimė lumi...
E kanė parė nė Alpe
hapėruar me ski,
kėrkon tė lyej penėn
nuk e merrka gjumi...
Poeti s’ pėrngjaka me njeri!...
S’ ka Poeti prehje,
ėshtė krejt i pagjumė ...
Dhe pėrtej jetės,
ai s do tė flejė kurrė...Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:14

Alma Shahini

Shpirti para pasqyrės

Njė shpirt zgjohet i shpupurisur,
mundohet tė kundrohet
nė pasqyrė
edhe pse e di
qė nuk ka njė fytyrė tė tijėn.
Kundrohet i mrekulluar e i ngrirė;
s ‘di nėse duhet tėdashurohet
deri nė marrėzi,
apo tė urrehet me gjithė forcėn e tij.
Papritur,
pasqyra ndriēohet nga errėsira
dhe thyhet gjithēka nė mijėra copa.
Njė varg milingonash
bėn ecejaket e saj
pėr tė mbledhur ato thėrrime jete,
tė shkatėrruara,
tė shpėrndara
s’ di sesi
dhe s ‘di
se ku.
Shpirti mendohet
e mendohet
nė mes tė grumbullit tė mbetjeve.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:15

ARLINDA KASTRATI

Hėnė nė qiellin tim

Pėrngjasoj vetėm
me njė udhėtare
e mendimeve tė mia...
Udhėtare e hutuar nė itinerary,
e trembur nga vetmia,
Mbetur ne mesdet pa fanar ...

Rrugėve tė errta
nė mundim tė njė gjetje
pakėz qetėsie,
kėrkoj t’ i fshihem
dritės sė hėnės,
si shirit helmimi,
mė ndjek pas…
E kam flakur tutje
rėndėsinė e dritės,
por kjo zemėr,
nė parreshtėsi,
do tė flasė...

Sonte i flaka ndjenjat e mia,
atje larg...
S’ kam si tė pres mė gjatė,
E nesėrmja, ndoshta,
do tė lindė me agminė…

E lus sonte hėnėn
mos mė ndjekė,
Dua t’ i ngjaj lirisė
sė njė zogu.
As me dritėzėn e saj
tė mos mė pėrndjekė…
Dua tė arrij veten
dhe ėndrrėn sė toku...Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:16

*
E dini,
nuk dua tė lind Dielli pėrsėri…
Ēuditėrisht, parapėlej
vetėm natė.
Ah, qėkur mė ike ti,
e trembur, fillikat
nė pritjen e gjatė!...
Jam nė dilemė:
A do tė tė gjej dot,
Zemrėnzezėn e kam mbyllur
nė dryn tė fikur ...
Zėri i ndėrgjegjes ,
mė nxit:
Gjeje ndjenjėn e ikur ....Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:16

Njazi Dasku

Shkumbinin hedh qafės, si shall...
Qytetit tim

Ta kundroni qytetin tim,
nė atė grykė:
Me kodrat,
si balluke ngjasuar,
Shkumbinin hedh qafės,
si shalll...
Qyteti im i paftohti
syjetuar!
Nėn kėmbė i rrėshqet
ky lumė,
melhem nė plagėt e kohore,
Ta shihni,
si era ballluket i fėrfėrin,
Si kapuē
rreth kokės malet prej dėbore...
I tillė , i veēantė ky qyteti im...
Ditė- nata e tij :
Njė ėndėrr e bukur pa zgjim!Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:17

Laura Bixhi

Sa larg dhe sa afėr, sa afėr dhe sa larg ...

Ky refreni im i ndjenjės
Dora nis t ė shkruaj ė nė nj ė l et ėr disi t ė
vjetėruar... Si fillim disa rrjeshta e mė pas disa
vargje ... Pena u dridhka nė dorė, lotėt rrjedhin
nė faqe e mė pas pikojnė nė letėr, duke pėrhapur
bojėn e shkruar. Bojė dhe lot ,lot dhe bojė ...
Dhe mė pas, njė dyzim pėr motivin e asaj nate ...Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:17

Nė netėt e ftohta me shi,
S’ tė shoh mė,
Je larguar nė heshtje
pėr tė shmangur akuzat e kota,
Harron se je ende aty,
si refren,
duke lėnduar dikė...
Sa larg dhe sa afėr ...
qenkemi tė distancuar nga bota.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:17

Nė mendime
mjaft i vėshtirė tė tretesh,
Dashuria, pėr ty mbetet,
si njė libėr i palexuar !
Pa ndjenja nė zemėr,
e lehtė tė shprehesh...
Sa afėr dhe sa larg! ...Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:18

Shfletojmė ditarin e pashkruar!
Eci, drejt teje,
me plagime tė padukshme...
Ndaloj... tė shoh,
duke admiruar qenien tėnde..
Ti s e di jam pranė,
kaq e besueshme ?!
Sa larg dhe sa afėr ...
Na torturojnė ndjenjat tunduese.
Jetoj realitetin,
por ėndrrat i kam varg...
Sado e dhimbshme,
tė vėrtetėn e pranoj nė fshehtėsi...
Sa larg dhe sa afėr ...Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:19

Sa afėr dhe sa larg ...
Njė dashuri nė largėsi,
po vuan nė afėrsi.

*Sa larg
dhe sa afėr - jemi larg,
tė ndarė
nga skaji nė skaj,
njė mur i venė midis nesh,
por afėr tė ndjej,
se tė kam thellė nė zemėr,
je nė ēdo venė.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:20

Sa afėr dhe sa larg
vetėm pak hapa na ndajnė,
Unė jam aty, ku je ti: larg,...
sepse ti nuk e di qė,
shumė pranė teje jam unė,
e fshehur pas diēkaje
ose pas dikujt ...Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:24

Marko KOLAVERI

1. Poemė bardhė e zi!

Anekdota e njė dite,
requiem i njė nate,
Shpirti i lėnduar
i njė femre bredhėse
nė disa fate,
Padjallėzi fėminore
apo grotesk i njė poeme,
pafytyrėsi e njeriut jetues
me llogaritje skeme.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:25

Mjerim rrugėve,
por flori nė ballkone e vila,
Ferr pėr njerėzit e mirė,
parajsė pėr njerėz katila,
Shpirt tė ndrydhur
e tė kėputur
nga zinxhiri jetėsor,
Ca thonė qė jeton nga uji,
Por jeton ai
qė ka paranė nė dorė.
Pse tė mos jetė e qeshur
fytyra e dikujt
I Ēiltri jetues pa hile?Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:28

Pse tė zhduket mirėsia
dhe tė rrojė ai i quajturi skile ?

Pse dikush duket bardhė e zi,
ndėrsa dikush duket me ngjyra?Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:31

Pse vallė ndodh kėshtu?
A s’ shihen nė tė njėjtat pasqyra?!Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 19th January 2018, 01:39

Duke derdhur gjak
e djersė pėr punė
dhe pėr fėmijėn lot,
E tė tjerė marrin miliona,
nga firmim letrash kot,
Mos vallė ka Perėndi,
njė pėr mua e njė pėr ty?!
E jotja tė jetė Mirėqėnie ,
ndėrsa e imja veē lot nė sy ?!
Fati i njeriut,
fėmijės dhe gruas -
mallkues pėr fėmijėn e tij,
Fati i atij mosditės,
nėse e nesėrmja zhduket
apo do tė
vijė,
Dikush te gota ngushėllim gjen,
por gota ta hedh mendjen nė kosh,
Kjo ėshtė bota e atyre
qė rriten me gotėn gjysmė bosh!
Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


#18

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi