Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
"Poezia e tabanit" nga Dr. Bexhet Asani

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 27th January 2018, 15:20

Poezia e tabanit 
Poetin Naim Fetaj e preokupon pėrditshmėria gjithė- shqiptare. Poezinė e tij fund e krye e pėrshkon sentimentalizmi. Vargjet plot melodiocitet burojnė e gurgullojnė, si Drini i Bardhė. Sot, pothuaj, tė gjithė krijuesit, shkruajnė vargun e lirė, herė-herė tė thatė e tė pakuptimtė. Naim Fetaj ėshtė usta i vargut tė bardhė, i bardhė, ashtu siē ėshtė shpirti i tij rebel, kundėr padrejtėsive shoqėrore. Ai, me vargun e tij artistik e tė mprehtė, me mesazhin qė jep, e bėn lexuesin pėr vete. Lexuesin e rrėmben forca artistike dhe estetike e vargut tė tij, ai gėrsheton rimėn tradicionale me vargun e bardhė, kjo e bėn mė tėrheqėse, mė tė ėmbėl, mė tė dashur vargun dhe poezinė e tij. Nė lirikėn e Naim Fetajt dominon motivi social, motivi patriotik etj. Poeti Naim qan hallet dhe vuajtjet e popullit, gju mė gju me popullin, qė nga jugu nė veri e qė nga perėndimi deri nė lindje tė tokave shqiptare. Ai me shokė nė rini luftoi lirinė e vendit tė tij tė dashur Kosovės, lufton edhe sot, pa marrė parasysh furtunat dhe dallgėt e zhgėnjimeve...! Poezia e Naimit eshtė gracioze e qė sjell freski nė letėrsinė tonė. Sikur ai tė kultivonte poezinė me rimė dhe poshtė saj, apo lart tė shėnonte inicialet N.F., tė gjithė do tė thoshin se poezinė e ka shkruar Naim Frashėri!... Po ja qė poeti Naim Fetaj kultivon vargun e bardhė dhe poezia e tij ėshtė po aq e dashur pėr lexuesin, sa poezia e Naim Frashėrit. Pse? Sepse tė dy Naimėt u mbėshtetėn nė tabanin kombėtar. Ēdo gjė qė mbėshtetet nė tabanin kombėtar, ėshtė e dashur, ėshtė e mirė, ėshtė e bukur, ėshtė e madhėrishme, ėshtė hyjnore. E tillė ėshtė poezia e poetit tė ditėve tona Naim Fetajt. 
SKICĖ PĖR PORTRET...
 Njė ėndėrr atėbotė s’na la me u rritė 
Dhe fjala e zjarrtė...
Kosova Republikė. 
Sa shumė vuajtje e vdekje, o Zot, 
Dhe ende faqet...larė me lot, 
E lum pėr veti s’bėmė Atė ditē e sot...
atė ditė e sot...
 SI EPITAF... 

( Pėr Almirin 4 vjeēar)
 Lotova pėr ty ...sonte, Almir, 
Po as ne tė gjallėt ...
s’jemi hiē mė mirė. 
Ti shkove i ri ..., 
nuk dite ē’ėshtė dhembja. 
Mirė qė s’e dite, 
Nė gojė si vritet kėnga. 
Ti shkove i ri ..
.nuk dite ē’ėshtē malli.
 Mirė qė nuk e dite, 
Si vdiset pėr sė gjalli... 
Naim FetajShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi