Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
"Ēvajimi i Mureve" (Deoling of the Walls)Vellimi poetik "GIJOTINA E SYRIT" - (EYE GILLOTINE) nga Kristaq F.Shabani(

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 27th January 2018, 16:31

Ēvajimi i Mureve 


Muret ndarėse tė njė ideje,
 Muret ndarėse tė njė prone,
 Muret ndarėse tė mendjeve, 
Muret ndarėse 
tė mureve tė sulmeve,
 tė zėnkave meskine,
 tė regresit tė lajthitur, 
 tė befasisė spontane, 
tė pupaceve thashethemnaja,
 tė hakėrrimit ziliqar,
 tė paraqitjes rilevore, 
tė vrastares sipėrdjallėzore,
 tė divorcit pulsant manjak…,
 tė keqzėnies sė shteteve egėrore… 

Muret, keqtrajtojnė Muret,
 Kufizėsa:
 Mure antimendimesh, 
kėndojnė: 
”Ēkėngėn” e Mureve”,
 thėrrasin 
nė konstruktin e tyre oval
 akujt ortografikė…, 
pa pėrkujdesje 
pėr ētensionimin muzeal tė tyre…Deoling of the Walls 

The dividing walls of an idea,
 The dividing walls of a property, 
The dividing walls of minds, 
The walls 
of the walls of the attacks,
 Of small-minded quarrels,
 of bonkers regression,
 Of spontaneous surprise, 
Of the imitator gossips, 
Of the envious intimidation,
 of surveyor presence 
Of the over-
devilish murderer, 
Of the pulsating maniac divorce…,
 Of the quarrel
 of the wild states… 
The walls maltreat the walls 
The terminus: 
Walls of anti-thoughts
 They sing the anti-song
 of the Walls Calling 
in their oval construct 
The orthographic glaciers...,  
without showing care 
For their museal tension reduction...Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi