Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
POEZIA EROTIKE BASHKĖKOHORE "14 petale ngjyrore" nga Kristaq F. Shabani Albania

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:24

POEZIA EROTIKE BASHKĖKOHORE
14 petale ngjyrore
Kristaq F. Shabani Albania
Dita e sotme, ditė kryefjalė e tė dashuruarve, ndaj po iu dhuroj njė buqetė ndjenje me katėrmbėdhjetė petale ngjyrore, tė cilat, tė vendosura nė njė kurorė- flakandan, pėrmastojnė ditėn - agmi tė jetės...Ēkodifikoheni kėtė “kurorė” tė pėrmbushur me shumė enigma befasuese, tė cilat tė “kurthojnė “ ėmbėl me formatin dhe trajtėn paraqitėse: tė bukuruara nė magjinė e kraharorėve, shpirtrave, zemrave, pulsojnė me ritme perėndore.
Mos na lėntė jeta pa dashurim-puthėrimin!... Ky i pėrngjan njė testamenti Yjesh, dritėgjelbėrim i pėrjetshėm ...Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:38

1. A mund?…

Kaq ngushtė lidhur me ty,
sa lidhja e gishtave tė dorės,
nuk ma mbush syrin…
Njė Qiell a mund tė agojė
e tė erret pa Diellin,
Hėnėn dhe Yllin?!…Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:41

2.
Mbjell “vreshtat”
P tė thith musht nesėr,…
U Mendimi veten e pėrkėdhelka,
L teksa sheh “pulpat” femėrore nė rritje,
P tė fqinjės sykaltėr,
A hedhėse e shikimin tinėz!
Pa “pulpa” tė tilla
mos ma lini Botėn!Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:43

3.*
Sensualizimi – rrugė e nxehtė,
S frazė nė temperaturė vlimi,
E etje pėr pushtet,
N Sforcė e sprovė dashurie,
S Livadhi “lulet” humbet!
U
A
L
EShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:45

4.*
Unė vetėm buzėt e mia
puth,
por edhe buzėt e “pyetjes“
mund!
Jam tregtar misteri…Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:45

5.*
Heq orėt e errėta tė natės,
S Dimrit ia heq ngricat
E teksa puth buzėt majoshe,
L tek duart ngroh me “dėshirėzat” !
I Oh, seli e epshit tė shpejtė,
nuk mė zė dot “rob”!…Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:46

6.*
Moxarti i bie fyellit magjik.
MOX… “Kė nuk gėzojnė kėto puthje?”
Mbi buzė ėndrrat si nė sofat ulen,
Tė parėt Sytė
shtatzanohen nė mosfrikė!Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:48

7.*
Qiellit i ra nuri
H pas orės sė arrirė
A dhe ikjes “Eklips”.
B Sa e vėshtirė ėshtė,
I kur hėna matet
dhe puth Diellin
para puthjes sė parė
tė tė dashuruarve…Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:50


8. *
T Dėshira ndalet
R vetėm te buzėt,
O qė thėrrasin
N nė gjuhėn e tyre tė puthėrimit:
D “Puthmė me forcė shpirti
I tė mė tronditen hemisferat.”
TJEShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:52

9. *
Mė kundron me sytė e shenjtė,
dehem,
duke pirė nė tejngopje…
Ē’hap kėta sy tė gėshtenjtė!?
T’i puthėsh do tė tronditen
kalatė e shpirtit!
SHPLEKSJAShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:54

10. *
Ku t’i kalojmė mbrėmjet,
K Nė rast se me dashnoret divorcojmė,
U Nė rast se dashnoret martohen,
? Vdesin a na tradhtojnė?
Ku t’i pėrcėllojmė mbrėmjet
Nė funde dashurie,….
Kur gratė na lėnė
se nuk u vijmė
as te thėmbrat e tyre!
Ē’na mbetet?
Dorėn ta zgjatim nė bele tė reja,
Buzėt nė buzė qė s’njihen…
Kėputim ne “tė lėnurit”
frute tė ndaluar!
(a frute aguridhe?!…)Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:55

10. *
Ku t’i kalojmė mbrėmjet,
K Nė rast se me dashnoret divorcojmė,
U Nė rast se dashnoret martohen,
? Vdesin a na tradhtojnė?
Ku t’i pėrcėllojmė mbrėmjet
Nė funde dashurie,….
Kur gratė na lėnė
se nuk u vijmė
as te thėmbrat e tyre!
Ē’na mbetet?
Dorėn ta zgjatim nė bele tė reja,
Buzėt nė buzė qė s’njihen…
Kėputim ne “tė lėnurit”
frute tė ndaluar!
(a frute aguridhe?!…)Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:56

12. “Bredhje Syri”
Ngjit pėrshtypjen ime
si dyllameē qershish,
te syri bredh si ēamarrok
nė lėndina tė “djerra”.
Lėndina hedh vėrtik
"alpet" nė karnavalet,
paksa sytjenet zbulojnė
kokrrizat e gjinjore
dhe lėshojnė tė puthurėn
e papėrmbajtur me bindje…Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 02:57

13.*
Si kllapat
Tė pres krahėhapur,…
Kur vjen ti,
krahėt mbyllen!…
Ēudi,
s’i ndodh me krahėt:
Mbyllen, papritur,
si kllapat!…Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 15th February 2018, 03:04

14.*
Hyrje nė “ēiftėzim”
“Dua njė beb…”
hedh fjalėn i ekzaltuar,...
Ma presin”fjalėn”
katėr sy:
thėngjij tė ndezur…
Brenda tyre
“qėndiset” bebi!…
Marrė nga Antologjia poetike “KRISTANIADĖ” e autorit, 2016Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


#16

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi