Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Mjeksia »
"Dr. Koēo Stathi Andoni do tė mbahet gjithmonė i gjallė nė kujtesė…" nga Dr. Foto Andon

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 25th February 2018, 01:18

Dr. Koēo Stathi Andoni do tė mbahet gjithmonė  i gjallė nė kujtesė…
 
Nga Dr. Foto Andoni
 
Ndėrroi  jetė, mė 19 shkurt 2018,  nė Wretham Massachusetts tė SHBA Dr. Koēo Stathi Andoni, lindur nė Vithuq tė Zagorisė, mė 01.06.1935. Me pikėllim tė madh la pas bashkėshorten, djalin, Edmondin, fėmijėt e dashur tė tij  dhe tė vajzės , Mirelės.
Zoti ta prehi nė paqe! Parajsa tė jetė pėr tė banesa e fundit.
Le tė bashkohet shpirti i tij me Mirelėn e tij tė dashur, tė cilėn me aq mall e kujtonte, ku zemra e tij e lėnduar vuajti pėr vite humbjen e saj tė parakohėshme.
Dr. Koēo Andoni pėr tė arritur nė stadin e tij njerėzor dhe professional kaloi nė njė varg pėrpjekjesh plot vullnet, guxim dhe dije .  
Shkollėn fillore e kreu nė fshatin Hoshtevė nė vitin 1942, mandej  nė Zhej pėrfundon shkollė shtatėvjeēare, nė vitin 1946, me  sakrifica tė  mėdha, rreth tri orė rrugė ēdo ditė, duke pėrshkruar rrugėn nga fshati Vithuq deri nė Zhej. Nė shi e dėborė, pa mungesa ishte ēdo ditė nė shkollė; shpeshherė detyrohej tė strehohej nė Amelikonė e famshme tė fshatit Zhej. I shkėlqyer nė mėsime, i dashur, i urtė, i sjellshėm. Si nxėnės me rezultate tė larta nė mėsime, merr njė bursė pėr tė vazhduar shkollėn e mesme mjekėsore nė  Tiranė. Kryen me sukses shkollėn  mjekėsore nė degėn ndihmės mjek, ku, me njėherė, pas pėrfundimit tė saj,  vazhdon  studimet  nė  Fakultetin e Mjekėsisė.
Pas pesė vjet studimesh  me rezultate tė larta pėrfundon fakultetin e Mjekėsisė, nė degėn Mjekėsi e Pėrgjithėshme. Kthehet nė qytetin e Gjirokastrės dhe emėrohet mjek nė spitalin e Poliēanit.
Punon pėr disa vjet rresht, duke ndihmuar tė sėmurėt, lufton fort nė depistimin e sėmundjeve tė ndryshme, duke u mbėshtetur te profilaksia. Mė vonė, nė kohėn ,kur  formon profilin e njė mjeku profesionalist, transferohet nė Spitalin ”Omer Nishani” tė  Gjirokastrės, si mjek patolog. Si njė klinicist me dije, drejton shėrbimin nė rapartin e Pathologjisė me njė ndėrgjegje e kualitet  tė lartė. Drejton punėn si shef shėrbimi i spitalit, drejton seksionet shkencore, merr pjesė aktivisht nė shumė sesione shkencore nė rang Republike.
Dr. Koēo Stathi Andoni krijoi kėshtu profilin e tij si njė  njė patholog i shquar, personalitet i fushės mjekėsore profesionale , kontribues nė mjekėsinė e re shqiptare, njeri me humanizėm tė lartė.
Me aftėsitė e tij ėshtė shquar nė lėmin mjekėsor, jo vetėm tė Gjjirokastrės , por edhe tė mbarė vendit. Vlerėsohen lart temat e tij me njė nivel tė lartė. Ėshtė aktivizuar  nė shumė aksione qė lidheshin me shėrbimin mjekėsor. I palodhur ai gjendet kudo, ku ishin tė sėmurėt…
Dr. Koēoja karakterizohej nga cilėsi dhe virtyte tė spikatura; ishte njė njeri erudit, me plotėsi kualitative, human, me ide pėrparimtare pėr kohėn, pėrfaqėsues i lėvizjeve tė reja demokratike nė Shqipėri. Ai shėrbeu, pra  shumė kohė nė Spitalin “Omer Nishani” nė Gjirokastėr, madje ka qenė dhe Kryetar i Kėshillit tė Kėrkimit Shkencor nė kėtė Spital, ku kumtimet e tij sjellin risi nė kėtė fushė . Deri sa doli nė pension, ai ishte kurdoherė nė shėrbim tė tė sėmurėve .
Ėshtė vlerėsuar veprimtaria e tij profesionale dhe shoqėrore me mjaft urdhėra dhe medalje  dhe mirėnjohje pėr pėrkushtimin profesional.
Ėshtė evidente  se pėr shumė vite, shėrbeu dhe si Kryetar i Kryqit tė Kuq Shqiptar, nė Degėn e Gjirokastrės, duke dhėnė njė ndihmesė tė madhe nė konsolidimin , mirėfunksionimin dhe nė aplikimin e formave , mėnyrave dhe trajtave pėr plotėsimin e gjithė detyrave  tė Kryqit tė Kuq.
Dr. Koēoja, tė gjitha dijet e tij i vuri nė shėrbesė tė popullit tė tij dhe do tė mbahet mend nė kujtesė si njė njeri shpėtimtar i jetėve…, si njė specialist tejet i zoti.
Ai dha kontribut nė fushėn shoqėrore, ne veprimtaritė e Shoqatės Atdhetare - Kulturore "Ēajupi", duke qenė njė veprimtar i saj i dalluar dhe autor i disa krijimeve nė  librat e botuara, nė periudhėn 1990-2000.
Kohėt e fundit tė jetės sė tij i kaloi nė SHBA, pranė djalit tė tij, Edmondit.
Largimi nga jeta e tij ėshtė njė dhimbje e madhe pėr familjen, fisin e tij, pėr tė gjithė njerėzit qė u shėrbeu , por ne e ngushėllojmė familjen e tij , nė kėto momente dhimbjeje.
Do tė mbahet gjithmonė nė kujtesė tė ēdo zagoriti, tė ēdo gjirokastriti dhe tė ēdo shqiptari qė e njohu dhe mori shėrbimin e tij profesional.
I paharruar qoftė kujtimi i Dr. Koēo Andonit!
Gjirokastėr 22.02.2018Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi