Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Traditat Kulturore »
*Kumtesa : "Psikologjia dhe temperamenti inteligjent, guximtar, kreativ, interpretativ dhe letrar nė pėrmbajtjen e strukturės sė Karnavaleve dhe

Share

Shko tek faqja : 1, 2  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:29

*Kumtesa : "Psikologjia dhe temperamenti inteligjent, guximtar, kreativ, interpretativ dhe letrar nė pėrmbajtjen e strukturės sė Karnavaleve  dhe festave tė tjera pagane,  nė njė kryetrevė tė pastėr ilire, si Zagoria (Gjirokastėr, Shqipėri)"
(Kumtesė e mbajtur nė  Takimin e Karnavaleve Ilire nė Tetovė , datė 11 mars 2018)
*Marrė nga libri i autorit “ GJALLIMI I EKZISTENC Ė S” 2018
Nga Prof. Kristaq F. Shabani IWA, poet, shkrimtar, studiues, estet, President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
“Njeri i vitit 2011” ABI (SHBA)  dhe Kandidat pėr Ēmimin “Nobel” pėr Paqen pėr vitin 2017  i propozuar nga IĖA OHAJO(SHBA)
Hyrėsi
MARS
Nga shtatzania e vitit lindi Marsi…/ “Gėzuar muajin!”/Marsi shkrin akullin/ mban vetėm stalagtite,/“stalagmite” vetėm pėrkėdhel…, /me to  nis qeshjen./  Marsi sytheve u thotė: “Ēeluni!”/Zemrave: “Dashurohuni!”/ “Jetėn jetojeni! Mbyteni vdekjen! / Akaciet mezi e presin Marsin./ Marsi, trėndafil i Vitit./ Aorta e tij e ndien/e para qarkullimin jo “normal” tė gjakut/ tė jetės sė trazuar… Marsi u dhuron pritėsve/ tė martesave Unazat… /Marsi prologu i rėnieve /dhe ngritjeve tė Mėdha,/ ndaj e dua Marsin,/mbartėsin e Botės tė mirė/ e tė pacipė./Marsi i buronjave karnavale…
Gjirokastėr, 1979
Studiuesit inteligjentė pėr tė “gėrmuar”nė historinė e kahershme materialin bazė, “lėndėn e parė”, “materien” e paraqitjeve, nuk e kanė  gjetur vetėm  nėpėr arkiva, biblioteka, kartoteka vendase apo tė huaja. Arkivi kryesor, i shfrytėzuar ėshtė esplorim- hulumtim objekti: jeta, lėnda dhe veprimtaria e gjallė e trevės, nė kėtė rast  e Zagorisė sė ndritshme, shpirti i saj, ku janė depozituar e rrojnė prej shekujsh vlera tė pavdekshme tė pėrcjellė brez pas brezi, deri nė ditėt tona. Imagjinoni, se sa mė mirė do tė ndjeheshim sot po tė kishim vepra tė kėtij synimi  dhe   tė kėtij lloji, tė shkruar shekuj mė parė, qė tė kishin tė njėjtėn problematikė, tė njėjtin subjekt, tė njėjtėn natyrė! Pėrēapja dhe thellimi nė gjetje dhe nė prurje  kurrė nuk ėshtė i vonėt.
E ndjejmė veten krenarė nė kėtė takim tė Karnavaleve ilire, kėtu nė Bozovcė tė Tetovės, ku nė formė dimensionaliteti, pėrmastiviteti, punės pasionante shpaloset kryefjala e vlerės dekadė tė prezantimit tė pasurisė sė traditės  dhe botės shpirtėrore ilire e transmetuar nė kujtesė dhe nė aktet materiale te pasardhėsit  e tyre, dhe me kėtė rast  mund tė citoj disa vargje nga libri im i botuar para njė muaji : “Gijotina e Syrit” (EYE GUILLOTINE), i cili  shpjegon thelbin.
*E HĖNĖ
 Historia  e lashtė duhet tė shfaqė, /tė hapė dritaret tė pėrshfaqė,/ natyrshėm, madhėshtinė … /Mos ia zini frymėn, /tė  frymojė  frymėsisht, / sikundėr keni vepruar deri mė tani, / leni rrezet tė depertojnė vrulltas, /Ylberet tė derdhin  magjishėm, tė gjitha ngjyrat…
Ditiramb  E LASHTA MĖ E LASHTĖ   (Interpretuar nga ditėt  e javės)Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:30

Lashtėsia dhe pėrkatėsia
“Hapeni kapakun e florinjtė,/ tė thesarit “Histori pellazge”,/ nė vlerėn llogaritėse do tė mbeteni,
si presje, habitur.
Zagoria, sipas varjantit tė ri tė trajtesės, nuk ėshtė, sikundėrse thuhet, njė emėrtim sllav (pas malit),por njė kompozitė e krijuar me mendėsi semantikore (Zall, gorricė, rripė), “totema” kėto faljeje-pėrulje dhe nderimi prezente nė konfiguracionin dhe faunėn e trevės. Nga historia dimė se, kur osmanėt pushtuan Shqipėrinė (Gjirokastrėn) dhe krijuan sanxhakun e Arvanitėve dhe me shtrirje nga Preveza deri nė Mat, krahina e Zagorisė, tashmė e gėzonte kėtė emėr. Ajo figuron si nahije (komunė), venom, brenda sė cilės pėrfshiheshin dhe disa fshatra tė Pogonit. Theksojmė se toponimia sllave nė Shqipėrinė e Jugut, ėshtė dhe e dendur, rezultat i pushtimit relativisht tė gjatė bullgar, pėrkatėsisht gjatė sundimit tė car Simeonit dhe car Samuelit, shekujt VIII -XI. Pyetja qė shtrohet kėtu ėshtė: “Po para kėsaj periudhe ēfarė emri kishte krahina? Emri i saj ishte “Evre” dhe banohej nga fisi ilir i kaonėve (fisi i perrebejėve). Shtrohet dhe problemi i zhveshjes nga kėto toponime sllave tė vendosura me “zor” dhe tė mbajtura fatkeqėsisht pėr tė treguar gjurmė tė krijuara nga “vilarėt e verdhė” dhe nga pushtimet makabre ndaj popullit tonė, i cili kurrė nuk ka sulmuar, kurrė nuk ka plaēkitur, grabitur dhe kurrė nuk ka masakruar. Kjo tregon civilizimin e tij tė lartė, por ai ka ditur tė mbrojė kulturėn, traditėn e tij, paēka se dhunuesit, gllabėruesit kanė kėrkuar t’ia zhveshin gjithė produktin e tij material intelektual tė krijuar nė shekuj...,por njėkohėsisht edhe shfaqjen dukurore tė prezencės sė festės Karnavaleve.
Nė prehistori, Zagoria pėrfshihej nė grupin e madh tė kulturės jugore vendase, tė njohur nga autorėt e vjetėr si “Pellazgjikė”. Dėshmitė, jo tė pakta historike tė disa autorėve, kohėt e fundit kanė gjetur konfirmimin nga zbulimet arkeologjike, tė cilat nuk lėnė vend pėr interpretime ekuivoke, apo hipoteza tė konsideruara si “mitike”. Njė kryeqendėr e kėsaj kulture (pellazgjike) pėr tėrė trevėn e Ballkanit, ka qenė Maliqi, rrezatimi i sė cilės ėshtė shtrirė qė nga Thesalia, Maqedonia e sotme, Bosnjė - Hercegovina, Kosova, etj. Gjurmėt e kėsaj kulture gjejnė dokumentim qysh prej mijėvjeēarit tė gjashtė para erės sonė (kulturat neolitike dhe eneolitike) dhe qė vazhdojnė pa ndėrprerje gjatė periudhės sė bronzit dhe tė hekurit, duke krijuar lidhje tė drejtpėrdrejtė me popullsinė e njohur si ilire nė periudhėn historike. Ėshtė koha, kur babai i historisė, Herodoti, shekulli VIII p.e.s. gjithė popullsitė, qė shtriheshin qė nga lumi Sava nė veri e deri te gjiri i Ambrakisė (Artė) i cilėson me njė emėr tė pėrgjithshėm “barbarė”. Barbarė kishte kuptimin: popullsi e huaj, pra etni e ndryshme nga ajo helene. Hesoidi, shekulli VII p.e.s. pėrmend krahinėn e Helopisė, e cila shtrihej nė pellgun e Janinės sė sotme, pa dhėnė ndonjė pėrcaktim tė qartė gjeografik. Ndėrsa dy shekuj mė pas, edhe Tuqididi, ai qė pėrmend disa emra fisesh, qė zinin jugun e vendit, tė cilėt nė shekullin e katėrt do tė pagėzoheshin si fise epirote nga autorėt grekė. (Epir = sterė, kontinent, tokė, hitrland). Ne sot njohim rreth 14 fise epirote, ndėr tė cilėt mund tė pėrmendim: thesprotėt, mollosėt, kaonėt, athamanėt, antitanėt, tymfejtė, paruejtė, perrebejtė, ethikėt, kasopėt, orestėt, prasaibėt, antigonėt, sellėt, hellopėt, etj. Ndėrsa ėshtė e sigurt qė rrethi i Gjirokastrės banohej nga kaonėt, Zagoria, po tė krahasojme burimet e autorėt antikė, duhet tė jetė banuar nga fisi i perrebejėve. Etimologjinė “perr” mund ta afrojmė me fjalėn “berr“, nė evoluimin gradual perr > berr = bagėti, tė imtat, gjė e gjallė(ndryshimi sintaktor historiki pėrshfaqur). Kjo fjalė ėshtė e gjallė sot nė Zagori me variacione tė ndryshme pėrdorimi si berr, berrat etj. Nga ana tjetėr, gjuhėsisht ėshtė provuar se kjo fjalė ėshtė autentike shqipe dhe ka njė origjinė shumė tė lashtė, ėshtė njė kompozitė onomatopeike.
Ndaj nė zhvillimin e Karnavaleve tė trevės kėsaj “fjale” i jepej njė motivim i veēantė i spikatur , ku edhe maskat e pėrdorura shfaqni lirisht kėtė thelb narrativ..., madje dhe ana tekstuale, pėrmbajtėse e shprehur nė forma tė ndryshme gjinie dhe intepretimi kishte tė pranishme kėtė ngjyrim “lulese”... Zona pėrreth Zagorisė, le tė themi mė mirė gjithė pellgu i Gjirokastrės, ka qenė bartės i njė kulture dhe qytetėrimi tė lartė dhe tė pasur. Nė kėtė pellg ka patur disa qytete antike, si Antigonea e ndėrtuar nga Pirrua i madh i Epirit, Adrianopoli dhe disa qytete tė tjera ende tė paidentifikuara, tė cilat kanė pasur karakteristikė tipike edhe organizimin e Karnavaleve. Po kėshtu, dua tė theksoj dhe prezencėn lidhėse me Labovėn e Kryqit, ku u ndėrtua dhe njė Kishė madhore si Shėn Maria nga Perandori Justinian*... Sipas disa autorėve latinė, Paulus Emili, shkatėrroi rreth 150 qytete nė Epir, mori robėr rreth 150.000 banorė dhe grabiti “male” tė tėra me pasuri e plaēkė.
Ēfarė risi , trashėgimi njohurish e kontribute nė mbėshtetje tė tė dhėnave historike, gjuhėsore e arkeologjike japin leksion zbulesat e shekujve?Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:32

Shpalosje e dėshmisė sė jetės qytetare
Qė Zagoria ėshtė banuar nė lashtėsi, kėtė e provon, midis tė tjerave fakteve kokėfortė edhe kalaja ilire nė Kala, nė veriperėndim, tė krahinės (3 km tė fshatit Zhej), qė i pėrket sh. IV – III p.e.s. Pra, dėshmohet ekzistenca e njė kulture qytetare, krahas asaj fshatare e blegtorale. Ky qytet, ende i paeksploruar, ėshtė i njėkohshėm me Antigonenė dhe paraqet interes tė madh shkencor, ku duhet tė pėrqėndrohet zbulimi shkencor, historik, ku tė dhėnat predominojnė gjallshėm. (Duhet tė theksojmė se nė akropolin e saj, i cili ka qenė e sheshtė, me njė gjatėsi 60 m e gjėrėsi rreth 15-20, sipas hamendėsive, shėrbente edhe pėr zhvillimin e karnavaleve tė trevės, faljen ndaj totemave, pėr festimin e ditės sė dafinės, simbol i triumfalitetit dhe festimit tė lulėsisė dhe blerimit. Pra, krahas potencialit mbrojtės shėrbente dhe pėr konkurrim karnavalesh dhe zhvillimin e riteve tė tjera ).
Qysh nė kėtė hershmėri ėshtė Dafina kryefjala e nderimit .
Dafina, kjo bimė e mrekullueshme dhe me aromė karakteristike, ka njė histori tė gjatė plot me fakte interesante pėr madhėshtinė e saj.
Fillon si histori dashurie nė mitologjinė Greke, kur perėndia Apollon u marros pas nimfės Dafne. Apolloni u tall me perėndinė Eros dhe ky i fundit lėshoi dy shigjeta. Njė prej floriri nė drejtim tė Apollonit dhe njė prej plumbi nė drejtim tė Daphnes. Apolloni u kėput nga dashuria, ndėrsa Daphne nuk ndiente asgjė, veē urrejtjes ndaj tij. Daphne u shndėrrua nė njė “bimė” dhe Apolloni e bekoi me dhuratėn e rinisė sė pėrjetshme dhe pavdekshmėrinė, ndaj gjethet e dafinės nuk prishen asnjėherė, ”klorofilojnė” ngjyrisht dhe shpirtėrisht . Historiografia botėrore sjell shembullatė ndritshme:
Dante Alighieri paraqitet me kurorė dafine rreth kokės, qė do tė thotė se ishte njė poet i shkėlqyer, mė i miri. Mark Twain kėrkoi qė nė arkivol t’i vendosej vetėm njė kurorė dafine.
Termi “Laureat” “Bachelor” ose “Laurea”, rrjedhin nga “Laurel”, pra Dafina, qė do tė thotė se meritojnė kurorėn e perfeksionit.
Duke qenė se dafina, qė herėt, tė sillte ndėrmend perėnditė dhe mbahej nga njerėzit me vetėvlerėsim tė lartė, kjo bimė mori famė si mbrojtėse e njeriut nga fatkeqėsitė, magjitė dhe sėmundjet, ndaj dhe shpėrblimet e fituesve tė lojėrave pagane ēmoheshin pėr vendet e nderit me kėtė bimė, kjo simbolizon fitoren e principtė. Ekzistenca e “Qytezės” Dėrmazit, pėrbėn njė tjetėr dėshmi tė jetės qytetare nė krahinė, njė vendbanim i hershėm , qė i pėrket shek.VIII- IX, nė tė cilin zhvilloheshin Panaire ndėrkrahinore, i cili zhvillohej ēdo vit nė ditėn e Shėn Mitrit (mė 26 tetor) dhe frekuentohej qė nga: Mallakastra, Pėrmeti, Gjirokastra e deri nė Greqinė Veriore, ku, nė kėtė ditė, kishte dhe elementė tė karnavaleve, duke paraqitur maska e tjerė si dhe interpretime si dhe tė lojėrave pagane, sipas mitologjisė shqiptare. Nė kėtė qytezė, Karnavalet organizoheshin nė muajin Mars, pasi mjedisi pėr rreth kėsaj qyteze ishte me prezencė tė madh kishash, por, duhet thėnė se, elementė tė Karnavaleve ka pasur edhe nė festat e ndryshme qė zhvilloheshin nė Zagori, gjatė vitit.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:32

Akt-Dėshmi e vetėqeverisjes lokale
Zagoria, si njė trevė dinamike mendimi dhe inteligjente, ka pasur gjatė gjithė kohės elemente tė vetėqeverisjes, autonomisė relative, e cila ėshtė ruajtur deri vonė nė krahinė, si njė traditė e trashėguar nga e kaluara. “Kuvendi i Krahinės” sipėrpėrmendet si njė institucion shumė i rėndėsishėm i qeverisjes, mė saktė i vetėqeverisjes. Nė kėtė kuvend shtroheshin pėr diskutim tė gjitha ēėshtjet, qė lidheshin me jetėn e pėrditshme, me administrimin e pronave, me zgjidhjen e konflikteve, me vendosjen e drejtėsisė, me marrjen e vendimeve tė rendėsishme, pra me njė fjalė me administrimin e gjithė jetės ekonomike –shoqėrore, por edhe trajtoheshin dhe diskutohej dhe organizimi i festave, i festave teatrore, i karnavaleve, i lojėrave, i veprimtarive tė tjera me theks gazmendi, madje dhe tė kahjes tjetėr tė ligjėrimit tė dhimbjes, e simbolizuar me kėngėn e qyqes, akt i madh dhimbės ( Legjenda e Qyqes*, vendlindjen e saj e ka nė Zagori, ashtu si dhe “Balada e Murimit”* , kėshtu mendohet).(Peri, Evjen “ZAGORIA ZAKONE DHE TRADITA” – KONTRIBUT I RĖNDĖSISHĖM PĖR KULTURĖN KOMBĖTARE”, faqe 25).( Qyqja lajmėtare e arritjes sė pranverėt dhe rėnie e tė “fikurit” tė stinės sė dimrit , mirėpo, bashkė me lajmin e mirė pėr ardhjen e pranverės, ngandonjėherė konsiderohet se qyqja, me zėrin e vet tė pėrvajshėme ligjėrues tipik, sjell edhe njoftime pėr sėmundje, luftėra, vdekje, pėr shtojzovalle fatzi, tė cilat bredhin pyjeve gjatė verės).
Po kėshtu me intuitė pėrcaktoheshin dhe vendet, ku do tė organizoheshin kėto festa dhe karnavale. Ekzistenca e kėsaj tradite ėshtė tipike shqiptare dhe e ka origjinėn nė prehistori, nė fillimet e jetės sė pėrbashkėt shoqėrore, tė organizuar rreth bashkėsisė. Pra, kjo traditė ėshtė mė e vjetėr, se sa data e lindjes sė shtetit tė parė nė historinė njerėzore. Mitologjia shqiptare, ka qenė ekzistente dhe mund tė thuhet dhe tė motivohet se kjo mitologji ėshtė e tipit pagan ballkanik. Shpeshherė, si rrjedhojė e mosnjohjes dhe e studimit tė kėsaj mitologjie, studiuesit, pėr mangėsi dijesh, i referohen mitologjisė greke. Nė kėtė drejtim duhet tė bėjmė hapa pėrpara, pasi studimet sjellin qartė kėtė mundėsi reale dhe prezence.
Tradita e vetėqeverisjes lokale mbi bazė krahine, ka mbijetuar sa, pėr shkak tė traditės, lashtėsisė dhe jetėgjatėsisė sė saj, para lindjes sė shtetit, aq dhe nė sajė tė mungesės sė shtetit dhe organizimit shtetėror pėr periudha tė gjata kohore. Pėr mė tepėr, nė kushtet, kur shteti dhe organizimi shtetėror ka qenė i huaj, i pushtuesve tė njėpasnjėshėm, ekzistenca dhe veprimi i kėsaj tradite, i kėtij institucioni ėshtė bėrė i detyrueshėm e ka qenė i vetmi institucion demokratik i ligjshėm dhe i pranueshėm nga popullsia. Ekzistencėn e “Kuvendit”, si institucion vetėqeverisės, e dėshmojnė dhe autorėt e lashtė, tė cilėt theksojnė se kėshillat lokale tek epirotėt quheshin “Plakonia”( Plakonia shqiptare e sotme, si forum zakonor juridiksional, na pėrkujton Plakoninė illiro-pellgaze tė lashtė – Gjykimi me 12 Pleq, apo Betimi me Njėzetekatėr (nga dy prijėsa-princa pėr ēdo fis), ėshtė edhe sot nė shprehjet shqipe si: "Njėqind gjaqe bėhen dhe nė fund nuk kanė ēare pa u ulė nė ēergė me 12 Pleq nė Plakoni ...), se njė pjesė e mirė e tyre vetėqeveriseshin. Kjo ėshtė provuar edhe me histori, dihet se ekzistenca e kėsaj tradite ėshtė jo vetėm lokale (brenda fisit, krahinės), por edhe brenda njėsive me tė mėdha territoriale, fiset epirote qeveriseshin tė organizuara nė njė lloj Federate qė ata e quanin Koine.
E qenėsishme dhe thelbėsore ėshtė parapregatitja dhe organizimi i festave dhe Karnavaleve.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:33

Rite dhe festa me prejardhje pagane
Do tė bier, si kallaj falsiteti…/ kaqshekujsh pėrlyer me drama,/ gjak e tragjedi tė panumėrta, /mbajtur nė iso shtetesh, /krijuar pas shumė kohėsh, prej lindjes sime.... /Thėnie kjo e Perėndive tona tė mira… qė falin sjellshėm mėkatet!(“Gijonina e Syrit”).
Studiuesit e trevės dhe mė gjerė i kanė dhėnė rėndėsi studimit tė riteve, festave dhe lojėrave me prejardhje pagane. Trajtimet janė shumė interesante dhe mbresalėnėse.
Ekzistenca e kėtyre riteve, (qė disa janė tė pėrbashkėta me gjithė pjesėn tjetėr tė vendit) ėshtė njė tjetėr dėshmi e lashtėsisė dhe autoktonisė se banorėve tė Zagorisė. Kėshtu p.sh. riti i ruajtjes sė zjarrit dhe betimi: “Pėr kėtė zjarr”, tė sjell ndėrmend tragjedinė e famshme tė Eskilit, Prometeun, i cili ua vodhi zjarrin perėndive pėr t’ia dhuruar popullit. Kjo logjikė tė ēon nė kohėn, kur zjarri, sapo ishte shpikur, dhe konsiderohej nga banorėt e atėhershėm si “i shenjtė”, si njė arritje dhe zbulim i madh, etj. Ka dhe betime tė tjera nė trevė si : “Pėr kėtė bukė”, i cili ishte njė betim, sa me karakter betimi i pėrligjur, por edhe si njė tregues i prurjes dhe i vijimit, gjallėrimit jetėsor. Riti i rrėzimit tė gurėve, i ndodhur nė Rripėn e famshme tė Ēames nė qytezėn e Lliarit tė Zagorisė, ku rrėzimi i gurėve sillte mortje nė pjesėn e rrėzimit e ndarė nė tre kufinj ..., ndėrsa pėrballė saj, nė kahjen tjetėr, Maja e Shkallės –Kodrėn e Plepave, e cila kishte simbolikėn e kundėrt tė prezencės sė gjelbėrimit, lulėsisė dhe shpėrthesės sė jetės, nėpėrmjet sfondit tė thanės, bajames... dhe lartėsisė sė plepave.
Tė njėjtėn gjė tregojnė dhe pėr festimin e Ditės sė Verės, e cila simbolizon ardhjen e pranverės , shpėrthesėn lulėsore, fillimin e procesit vegjetacional me shpėrthesėn e sytheve, tė cilat japin lajmin e e rigjallėrimit tė jetės nė plane dimensionale dhe ripėrtėritjen e natyrės dhe jetės, apo festa e 1 Majit ( e cila ėshtė konfoduar nė synimin e saj, duke u veshur me perde); ajo lidhet faktikisht me blegtorinė dhe prodhimet blegtorale, kremtimi i ditės sė ardhjes sė qyqes dhe dallėndyshes, qė lajmėrojnė largimin e dimrit, etj. Kėto festa tė ēojnė nė periudhėn para lindjes sė krishtėrimit, pra, para erės sonė, nė paganizėm. Tradita e festimit tė Karnavaleve tė kujton lojėrat Pithike e Nemeane tė Greqisė sė lashtė, qė, sipas disa autorėve tė sotėm, e kanė origjinėn nė Epir, pra nė Toskėri. Ruajtja e kėsaj tradite nė jug, ėshtė njė gjė e rrallė dhe shumė e bukur, njė mėnyrė origjinale pėr t’u zbavitur e dėfryer, njė lloj teatri popullor. Ekzistenca e kėsaj tradite, pra e festimit tė Karnavaleve, sipas njė skenari tė caktuar, ku luanin personazhe dhe karaktere nė role tė ndryshme, nė mėnyrė indirekte, i jep pėrgjigje pyetjes sė shtruar disa herė apo tė nėnkuptuar se ēfarė pjesė luheshin nė amfiteatret e qyteteve tė lashta tė vendit dhe nė ē’gjuhė interpretoheshin ato.
Lashtėsia dhe vazhdimėsia e jetės nė krahinė, gjatė periudhės romane, dėshmohet nga ruajtja e toponimeve tė fiksuara: “vila”, “vilėza”, etj. Ky toponim lidhet me sistemin e Vilajetit, i cili ishte njė institucion politik e qeverisės, i vendosur dhe zbatuar gjatė sundimit romak. Gjurmė tė prezencės sė kėtij institucioni gjenden edhe nė treva e zona tė tjera tė vendit, tė paktėn nė jug, ka dėshmi tė shumta.Vazhdimėsia e jetės nė Zagori dėshmohet nė disa libra, si nė librin e studiuesit Evjen Peri : “ZAGORIA ZAKONE DHE TRADITA” – KONTRIBUT I RĖNDĖSISHĖM PĖR KULTURĖN KOMBĖTARE”, “Enciklopedia e Zagorisė” e Dr. Apostol Pangos, “Perla, Profil i biskuar- Zagoria” dhe “Intelekt 2001...”1,2 vepra tė Prof. Kristaq F. Shabanit,”Ali Pashaida e Haxhi Shehretit” e studiuesit Dr. Irakli Koēollari, dorėshkrimet e Prof. Filip Shabanit, Irakli Semit dhe vepra “ Zagori, Histori, Tradita” e studiuesit Ilia Laska, ku flitet edhe pėr periudhėn bizantine. Ekzistenca e mbeturinave tė legjislacionit bizantin tėrthorazi, provon se zona ka qenė e banuar dhe se jeta ka vijuar pa ndėrprerje. Pushtimi osman shėnon tė dhėna tė sakta pėr popullsinė, fshatrat, pronat, madje dhe pėr traditat dhe zakonet etj. Zagoria njė trevė nga mė tė pastrat (“puritane”) nė Shqipėri , gjatė gjithė kohėve, ka qenė e spikatur nė organizimin e festave, karnavaleve, lojėrave me njė origjinalitet tė pakrahasueshėm dhe, madje, ka pėrdorė shumė simbolizime, sikundėrse ėshtė ajo e asllanėve e tjerė.
ROZAFAT E MIA dhe BABA TOMORRĖT E MI
Ē‘rrėzėllitje e ka pėrflakur Globin/ nga ky rrėfim shqip… me zė tė lartė!/ Nė partiturėn e parė melodike tė botės: “Solist i parė !”Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:34

Traditat dhe institucionet fetare nė Zagori kanė lozur rol tė madh nė organizimin e festave
Besimtarėt “kokėfortė”

Dua tė pėrmend kėtu faktin kokėfortė se Zagoria ėshtė njė nga tė paktat zona, qė ka ruajtur tė pandryshuar besimin fetar, traditėn fetare, festat dhe institucionet fetare, qė nga koha e pėrhapjes sė krishtėrimit. Kjo tregon qė edhe ritet , ritualet dhe festimet janė traditizuar. Nė kėtė kontekst Zagoria, kurrė nuk ka qenė e robėruar, ndaj ka pastėrti tradite, ėshtė “Mėma e burimit”.
Hershmėrinė e pėrhapjes sė krishtėrimit e dėshmon dhe “Shendelliu”, Shen Ilia. Trajta gjuhėsore “Shendelli” ėshtė njė formim i hershėm i shqipes e ngjashme me Shendertat, tė lokalizuara nė harkun kohor, mes shekujve IV-VI tė erės sonė.
Sigurisht, ne nuk dimė shumė gjeėra pėr jetėn fetare dhe organizimin kishtar tė krahinės pėr Mesjetėn e hershme. Studiuesi Evjen Peri pėrmend vetėm njė kishė tė epokės bizantine, atė tė Hoshtevės, viti 999. Lashtėsi tregon edhe manastiri Spilesė, i ndėrtuar me dekret tė perandorit bizantin Aleks Komneni (Hipja nė fron e perandorit Aleks I Komneni (1081-1118). Numri i madh i kishave, manastireve, institucioneve, festave fetare, etj. tregojnė pėr njė traditė tė pasur kishtare, traditė tė ngulitur fort nė mendjet dhe shpirtrat e banorėve zagoritė.
Shtrirja nė erėn tonė tė kishave tė shumta tregon jo vetėm pėr prezencėn e besimit, por edhe pėr shtimin dhe shtrirjen e festave nė tė gjithė hapėsirėn e trevės.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:34

Trajtesa dhe theksi
Zagoritėt kanė pasur njė koncept tė qartė pėr hyjnitė dhe pėr mitologjinė shqiptare. Kjo ishte e realizueshme, si rrjedhojė e mendimit prijės inteligjent. Hyjnitė konsideroheshin si tė dorės sė dytė dhe nuk kanė emra tė pėrvetshėm, ose emri i tyre ishte kolektiv. Betoheshin pėr qiell e pėr tokė, thėrrisnin diellin e hėnėn si shpėtimtare. Kemi tė bėjmė kėtu vetėm personifikime elementesh ose sendesh fizike, jo “persona”. Dhe sugjestionimi totemor “ka lindur me kėmishė” ėshtė kahje prirjeje mitologjike.
Pra Mitologjia shqiptare, sikundėrse e theksuam mė lart , mund tė thuhet se ėshtė e tipit pagan ballkanik.
Kryepersonazhet dhe personazhet e Karnavaleve , galeri tipash pėrfaqėsues .
Hyjnitė e kėsaj mitologjije janė, thuajse, tė gjithė paganė. Aty janė nuset e malit, por edhe shtojzavallet dhe zanat. Gjenden gjigantė tė kobshėm si balozėt, por edhe thopēat (xhuxhat qė argėtohen duke shpotitur njerėzit). Ndeshen edhe pėrbindshat, tė cilėt janė me shumicė: gogolėt, kuēedrat , lubitė. Ndaj kėto profile janė tė personifikuar nė Karnavalet dhe lojėrat pagane, duke u interpretuar nė formė rolesh me metamorfozat e shpeshta, shndėrrimet nė trajta kafshėsh si burri nė dre, ujk,luan; gruaja nė nuselalė, qyqe, turtulleshė, dallandyshe, sorkadhe. Edhe Hyjnitė e shtėpisė mund tė kenė njė formė njerėzore si nėna(deda) e vatrės ose nė trajtė shtazore (vitore e shtėpisė, simbolizimi i njė lloj gjarpėri, ruajtės i shtėpisė dhe njerėzve tė familjes ). Ndaj nė Karnavalet, qė zhvilloheshin nė Kala (kala) apo nė Qytezė Dėrmaz, Shėn Mitra , apo nė qendra tė fshatrave tė krahinės, pėrgatiteshin maskat e shndėrrimit dhe rolet interpretuese tė sinkronizuara pėr tė bindur mendimin e ekzistencės dhe tė begatisė, lumturisė dhe tė shpėtimit, pėr tė krijuar psikozat determinuese…
Njė rit “ideal” ishte dhe flijimi i kafshėve mbi themelet e njė ndėrtese, shtėpie, ure, vend tė shenjtė mė parė. Kjo kishte ndodhur edhe me femrat, nuset, sikundėrse ėshtė shprehėse te “Balada e Murimit”, e cila ka zanafillė edhe te krahina jonė.
Ekzistenca e magjive ka qenė prezente pėr impotencėn. Kėngė namatisjeje, tė cilat kėndoheshin pėr tė sjellė bollėkune prodhimeve, nėpėrmjet lutėsisė “totemore”, mė vonė perėndore, pėr tė sjellė shiun, sikundėrse do ta faktojmė mė poshtė nė kumtesė.
Rite nė Karnavalet zagorite ishin gjuajtet me gurė ndaj hėnės sė eklipsuar pėr tė trembur ujqėrit sulmues, po kėshtu dhe pėrdorimi i objekteve me karakter magjik sjellės si : pasqyrat, nuskat, unazat , tė cilat loznin njė kryerol.
Jo pa qėllim, qė nė fillesė pėrmenda vėllimin tim “Gijotina e Syrit”, ku supermacia e Syrit tė keq ishte e tejskajshme dhe e motivuar me simbolikėn drithėruese “ Syri i keq”, metodat dhe format e prishjes sė kėtij syri me akte “magjikė”. Besimi te ėndrrat, tė cilat konsideroheshin si paralajmėruese tė sė keqes. Pra kėtu kishte njė vėrtitje rreth sė Mirės dhe tė Keqes, ku kėto dy kundėrti pėrbėnin esencėn vepruese. Nė kėtė kontekst intepretohej veprimi i syrit tė keq dhe kundėrveprimi i shuarjes sė tij tė flakėrimit tė sė keqes, por i besohej dhe shumė pėrmastivitetit tė gurit, tė bimėve, si dhe supermastivitetit tė heroit, i cili ishte mistifikuar nė kult me njė vrull vrulltar, e kthyer nė njė traditė epike, madje dhe e kėngėruar dhe e vallėzuar nė valet sustė tė grave zagorite.
Natyra shkėlqimtare, sigurimi i njė pozicionimi mbrojtės, vėnia nė lėvizje pozitive e energjisė sė intelektit, nė tė tilla kushte autonomie, edhe gjatė kolonizimeve romake, sllave sundimit turk, ka bėrė qė organizimi dhe zhvillimi i Karnavaleve, nė kėtė trevė, tė ruajė me konsistencė virgjėrinė e tyre.
Tė mbrojtur nga male tė thepisur, banorėt e tyre kanė mundur t’u rezistojnė kolonizimeve romake dhe sllave dhe, madje, kanė mundur tė ruajnė njė lloj autonomie gjatė sundimit turk, adhurojnė zjarrin , betohen pėr Qiell,pėr Diell e pėr Tokė; Toka ėshtė mbizotėruese… Cilėsia sipėrore e heroit, ose e heroinės tė ēon tek ajo: Burri i Dheut, E Bukura e Dheut. “Beja mė gur ėshtė solemne”. (Gjeēovi). Kush betohet mbi gurė, do tė ngurtėsohet, nėse e shkel betimin e tij. (Zanat e kanė fuqinė e vėshtrimit qė ngurtėson) vajtojnė tė vdekurit e tyre duke ngėrdhishtur fytyrėn, sipas njė rituali qė ėshtė mbeturinė e njė valleje; u besojnė orėve tė vendit, shpirtrave, djajėve, magjistarėve, vampirėve. Nė Karnavale shfaqej Zana, mbrojtėsja e heroit, e cila ėshtė etimologjikisht e afėrt me Dianėn (perėndesha romake shoqėrohet nga njė drenushė; kafsha e hyjnise shqiptare ėshtė dhija e egėr). Nėse bėhet njė zbėrthesė i emri “shtojzavalle”, sipas studiuesve, etimologėve, ky ėshtė njė rast sinkretizimi pagano -kristian: Shtoj, Zo(t), vallet. Mitologjia shqiptare me zana e me djaj, por pa zota e pa eskatologji dhe ku vetė konceptimi i shpirtit ėshtė plotėsisht negativ, ėshtė pra, krejtėsisht tokėsor. Ajo ėshtė organizuar rreth bipolaritetit etik tė sė Mirės dhe sė Keqes. Nga njėra anė ka njė monstėr kuēedra, e pėrfytyruar si njė gjarpėr me shtatė koka qė than ujrat dhe helmon ajrin. Por kėto elemente alogjene nuk e prishin aspak substraktin autokton tė kėngėve mitike.
*
Pėr zagoritet pranvera vjen me “luleborat” e para, me burbuqet e luleve, lulet e thanės, me gonxhet e pemėve dhe me cicėrimėn e ėmbėl tė zogjve.
Mirėpo, bashkė me lajmin e mirė pėr ardhjen e pranverės, ngandonjėherė konsiderohet se qyqja me zėrin e vet tė pėrvajshėm, sjell edhe njoftime pėr sėmundje, luftėra, vdekje, pėr shtojzovalle fatzeza, tė cilat bredhin pyjeve gjatė verės.
Pas kositjes sė livadheve, bujqit i kushtonin kohė zbavitjes. Lojėrat e atėhershme kanė qenė pak mė ndryshe.
Lojėrat ishin posaēėrisht tė rezervuara pėr meshkujt, sepse ato ishin mė shumė tė fokusuara te sportet marciale dhe ndeshjet fizike. Madje, grate, nė fillesė, nuk lejoheshin as tė ishin spektatore. Megjithatė gratė mund tė ndesheshin nė ndeshje tė tjera… Lojėrat, ishin nė fakt njė festival fetar nė nder tė Krijuesit tė zjarrit dhe kėrkonin nga tė gjithė njė impenjim maksimal dhe njė seriozitet tė jashtėzakonshėm.Teorikisht vetėm fakti i fitores ishte njė shpėrblim i madh nė vetvete. Fituesit i jepej njė degė dafine me njė mesazh simbolik, apo mund t’i bėheshin skulptura nderi, u thureshin edhe poezi. Njė koincidencė ndoshta pindariane nga kreativėt e trevės, si Lush Nakaj, tė cilėt kanė hyjnizuar fituesit me vargjet e tyre.
Prurjet gjuhėsore
Nė festat fetare dhe nė Karnavale zagoritėt janė shquar edhe nė fushėn e linguistikės, nė ligjėrimin dialektor, nė fjalėt e strukturat e rralla tė shqipes, qė aty rrojnė tė gjalla. Shqyrtimi i dukurive gjuhėsore kėrkon njė studim me vete, por po mjaftohemi vetėm me disa fjalė tė rralla e tė panjohura deri tani. Njė nga kėto fjalė ėshtė sikavicė, tė cilėn unė e identifikoj me fjalėn “sika”, qė pėrmendin autorėt e vjetėr, si njė fjalė epirote. Gjuhėtaret tanė, fjalėn “thika” tė shqipes sė sotme e bien tė prejardhur drejtpėrdrejte nga fjala epirote “sika”. Le t’u shtohet edhe kjo dėshmi argumenteve tė tjera pėr prejardhjen ilire tė kėtyre banorėve. Po kėshtu fjalė tė rralla me duken edhe trikuli = sfurkė, pejke = kazmė, etj., tė cilat pėrdoreshin gjatė lojėrave .Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:35

Veshja, njė nga pikėsynimet qė ruante origjinalitetin e trevės brenda dhe jashtė saj
Veshja zagorite, si pėr burra dhe pėr gra, ėshtė tipike ilire dhe, natyrisht pėrbėn njė element tė pėrbashkėt me gjithė pjesėn tjetėr tė vendit. Kėmisha e bardhė (e tejbardhė prej pėlhure tė kujton veshjen Dalmate, e cila u bė veshja zyrtare e papėve tė Romės, veshje, qė ėshtė ende nė pėrdorim. Bardhėsia njė ngjyrim i gjetur i pastėrtisė. Fustanella zagorite ėshtė e njėjtė me fustanellėn toske dhe mbart nė vetvete njė bukuri madhėshtore. Objektet arkeologjike tė zbuluara nė trevat jugore tė vendit, Bylis, Olimp, etj. paraqesin njerėz me veshje krejt tė ngjashme, ē’ka tregon ekzistencėn e njė tradite tė vjetėr vendase. Fustanella dhe veshja ilire u bė modeli i veshjes ushtarake romake, kelte, greke nė mesjetė e, madje, mė vonė, edhe e osmaneve…Njė kopjim model i njė veshje emancipuese, e cila tregon fytyrėn lashtėsore. Bukuri tė admirueshme i jepnin kėto veshje Karnavaleve , tė kombinuara me zbukurimet , ngjyrore, sipas produktimit tė trevės nė fizionomi dhe maskat pėrdorura , tė cilat pėrgatiteshin edhe nga specialistė tė kėsaj fushe , tė cilėt derdhnin mentalitetin karnaval nė kėto veshje, duke parasjellė edhe portretizime tė kafshėve prezente nė trevė.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:36


Pasuria shpirtėrore

Karnavalet dhe festat e tjera tregojnė pasurinė shpirtėrore tė derdhur nė tė gjithė jetėn shoqėrore
si: organizimi i jetės nė familje e krahinė, zejet dhe llojet e tyre, tradita e gatimit, ritet qė lidhen me lindjen, martesėn, vdekjen, emigracionin, traditat nė fushėn e arsimit, edukimit, traditat atdhetare, figurat dhe personalitetet e krahinės, etj. Elemente tė Karnavaleve kanė depertuar edhe nė dasmat, ku kryheshin role qė intepretoheshin .
Natyrisht, njė vend tė veēantė zė folklori dhe krijimtaria gojore popullore, madje dhe interpretuar dhe e teatralizuar. Zagoria ėshtė djepi, ku janė tundur ruajtur disa balada tė vjetra a motėrzime tė tyre si: “Kostandini e Dhoqina”, “Balada e murimit”, e Ymer Agos, e kurbetit e tj. Poezinė « Punė e mbarė, o moj grua » do ta kishte zili ēdo komunitet etj. Baladat interpretoheshin nė Karnavale. Karakteristike ėshtė se nė Zagori, mė shpejt se nė ēdo krahinė tė Shqipėrisė, ėshtė shfaqur prania e femrės, hijeshia, bukuria e saj, virtualiteti, duke lojtur rolin e saj. Ndėrsa nė krahinat e tjera rolet e femrės interpretimet realizoheshin nga meshkuj, nė krahinėn tonė femra ishte e vlerėsuar dhe si krahinė e civilizuar, qytetėruar konsiderohej partnere, duke eliminuar shumė mentalitete.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:36

Pėrcaktimi inteligjent i vendeve pikante tė zanafillės dhe tė organizimit tė Karnavaleve

Vendet mė pikante pėr organizimin dhe zhvillimin e Karnavaleve pėrzgjidheshin nė vende kryesisht pikante , tė cilat ishin kryevende besimi, ku magjia vallėzonte dhe kėngėronte me stil magjik, por fillesa e kėtyre veprimeve karnavalesh ishin: kroji tipik i qytezės, i cili ishte i tipizuar, i arkitektuar dhe arkitektura e tij ishte e pėrshtatur nėn hijen e njė rrapi gjigand, nė degėt e tij , ēuditėrisht kishte “formate” tė modeluar “njerėzish” tė spikatur, madje dhe tė maskuar me maska, por qė paraprihej nga njė “femėr e skicuar natyrshėm tė konturuar nė trung dege rrapi dhe madje “shtatzanė”. Kroji ishte njė buronjė e madhe uji , e cila e kishte rrjedhėn nė ujin e Bratit tė Ēajupit…( I tillė i simbolizuar ishte dhe rrapi i Ndėranit) . Njė simbolikė e lezetshme, e pėrkryer qė do ta kishin zili dhe vendet mė tė qytetėruara tė Botės… Ndoshta civilizimi e kishte rrjedhėn kėtu… Por zanafilla e karnavaleve pėrzgjidhej dhe Osmanaj, apo Lafshat, ku shquhej pėr prezencėn e strallit, ku pėrgatitėsit e tij pėrgatitnin strallin pėr lėndė iniciuese pėr ndezjen e barutit tė armėve me mbushje nga gryka, tė pėrdorura nė Luftėn e Napolonit dhe qė ky realizohej nga karvanet e nxitura nga Ali Pashė Tepelena…
Po kėshtu vend tjetėr, ku zanafilloheshin Karnavalet ishte dhe Bregu i Zjarrit, afėr Bregut tė Ēezarit,i quajtur kėshtu qė nė hershmėrinė historike tė ekzistencės, kur trupat e tij ishin vendosur dhe nė kėtė kėtė breg, pėrballė trupave tė Pompeut tė pozicionuara nė Kastelanin e sotėm ( kastelo), afėr rripės magjike tė Ēames… Zjarri, njė simbolikė e prezencės sė Zeusit antik kishte efektin e vet .
Por karnavalet niseshin edhe nga Ujėvara, e cila nė atė kohė, kur pėrkonin, kishte ujė tė vrullshėm, me prurje plot shkumė… Rrema e Doshnicės, 800 m nė veri tė Doshnicės (Ujėvara e Doshnicės) ka lartėsi 16-17 metra (kėtu nė mesjetė punohej bakri). Rrema e Doshnicės “pengon” kalimin e peshqve nga lumi i Vjosės nė atė tė Zagorises.
Konsulli Poukevili (Puoqevil), njė figurė e pėrnjohur nė vėllimin e dytė tė librit tė tij ” Voyaze de la Grece” (Udhėtim nė Greqi) botuar nė Paris, mė 1826, flet edhe pėr krahinėn e Zagorisė, fshatrat e saj, lumin. Kėtu dėshmon se krahina fliste njė gjuhė tė ndryshme nga ajo greke. Mė sė paku prezenca e ilirėve nė kėto anė, thekson ai , i takon shekullit tė 8 para Krishtit.
Vendi i quajtur “Qytezė” toponim i ekzistueshėm dhe sot, ėshtė njė nga vendet mė tipike nė Zagori, ku shkrihej dhe pėrpunohej bakri ( zbulesat nė arat e Zhitomit e dėshmojnė kėtė: poēja prej grafiti, e cila duket se pėrdorej pėr shkrirjen e metaleve, kryesisht prej bakrit. Rema(Ujėvarė) e Doshnicės ėshtė prezente kėtu, (rem- bakėr), vijues i emrit tė vendit , ku dikur ėshtė punuar bakri.

Pranė fshatit Leskaj ndodhet njė gur gjigant me bazė piramide i ngulur nė tokė dhe me majė drejt qiellit. Guri “Menhir”, dėshmi material i eksistencės sė jetės nė kėto troje, e cila, sipas studiuesve datohet 1500 vjet para Krishtit. Njė Monument historik rezistues dhe fjalėfolės material. Njė monument dėshmitar i historisė sė kahershme i pasurisė kreative tė ilirėvet, pasardhėsve tanė, tė cilėt e shkėputėn nga mali, nė tė majtė tė lumit tė Zagorisė. E prenė atė mė sopata prej guri, prej sttralli dhe bronzi. E transportuan duke e tėrhequr me litarė prej lėkurė bimėsh, pleksur me rripa lėkurėsh tė kafshėve dhe ngjitur midis tyre me rrėshirė.
Nė kėtė “Menhir”, ilirėt e kėtyre anėve, pasi vendosnin nė majė tė tij kurora me dafina dhe lule tė tjera, nisnin kėshtu festėn e ardhjes sė pranverės dhe rreth kėtij mehniri “totemė” shpalosnin kėngėt, vallet dhe karnavalet e tyre tė bukura,tė cilat vijuan dhe nė tė pastajmen. Tipizimi pėr kėngėt dhe vallet e ilirėve tė kėsaj treve i kanė bėrė studiuesit seriozė, qė t’i motivojnė kėto kėngė, valle dhe karnavale si tė “shpejtė si erat” (lėvizje ritmike tė trupit, gjymtyrėve). Kėnga dhe vallja “ēalthi’(ecje – ulje –ngritje,dėshmuese e kėtij stili original i pėrcjellė me fanatizėm gjer nė kohėt tona . Festa pagane nė Zagori e quajtur “Dita e Verės”, kremtimi mė 14 mars tė ēdo viti, pėrbėn ditėn mė tė gėzueshme, ku veēanėrisht fėmijėt bridhnin tė gėzuar lėndinave, shesheve dhe mblidhnin lule dhe me to zbukuronin portat e shtėpive me avlli dhe dyert duke i shoqėruar me kėngė: “O lule qė erdhi vera, na pruri lulet te dera”… (Mendohet ky si njė rit vijues ilir, tė ilirėve qė quhen Omfale, njė nėnfis i Molosėve, banorėt mė tė hershėm tė kėtyre anėve, festimet rreth njė Menhiri). Dėshmia katėrcipėrore e lashtėsisė sė banimit tė krahinės sė Zagorisė ėshtė kalaja ilire nė fshatin Kala, nė VP tė saj.
Kjo kala dhe zona pėrrreth, e cila quhet Qytezė, nėn fshatin Doshnicė, nė kohėn e ilirėve, ishte ēelėsi qė mbyllte kalimin nė krahinė, duke luajtur rolin: funksion kontrolli.
Duhet tė theksojmė se nė krahinėn e Zagorisė krahas ekzistencės sė Karnavaleve, si festė e veēantė, ka pasur ndėrthyrje dinamike dhe me Ditėn e Verės dhe tė Lidhurat e tjera, festa karakteristike tė trevės ilire.

Nė kalanė e fshatit Kala organizoheshin karnavalet ilire tė pėrvitshme. Ajo ndodhet 3 km nė VP tė Zhejit (kjo tregon se popullimi i luginės sė Zagorisė pėrkon me periudhėn e dytė tė hekurit)*.
Apo nė Sheper niseshin nga “Bambuli”, njė burim freatik ēuditbėrės …., ku uji hidhet lart duke u lazdruar e lojėruar, njė burim i madh karstik, nga ku buron lumi i Zagorisė, apo nė Konckė fillesa e karnavaleve ishte te njė arė e quajtur me njė emėr simbolik “Arėmirėmėnxore”(Arė mirė mė nxore), e cila simbolizonte prodhimin e bollėkut kualitativ nė sferėn prodhuese; nė Nivan te gurra e fshatit. Karnavalet fillesėn, ndonjėherė, e kanė pasur nė grupime tė vogla nga rrjedha e bollėkut kualitativ tė 200 bimėve medicinale tė trevės (nga 300 qė janė nė fondin e pėrgjithshėm ), nderimi i tė prezencės sė Lule Floririt; nė Zhej me paradėn e cjapėve tė mėdhenj tė Menkshit, tė cilėt morėn pjesė dhe zunė vend nderi nė paradėn e organizuar me kėtė objekt edhe nga Mbreti Zog..., apo nė fushėn e Ēajupit, ku karnavalet fillesėn e tyre e kishin te Uji i Bratit e tjerė .Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:37

Faktet ilustruese deduksionale flasin…
“Kryesorja ka qenė Shėn Triadha jonė, vendi ku zhvilloheshin mbledhjet fetare dhe karnavalet, kėngėt, vallet pėr Pashkėn e Madhe, tė Lidhurat, ku tė gjithė tregonin aftėsitė e tyre inteligjente .
Aplikimi i lojėrave tona: top mesthi, kozhel, top vrimathi, graskathi e tjera, njė njė histori mė vete, e cila duhet tė dihet dhe tė pėrcillet nė tė ardhmen pėr tė njohur lodrat e thjeshta tė dikurshme tonat dhe tė bėhet krahasimi analitik i ecjes sė sotme. Kjo ėshtė e nevojshme dhe pėr karakter ilustrativ midis epokave dhe ndryshimeve evidente.
Duhet theksuar se nė kėto lojėra hynte nė pėrdorim pseudonimi, i cili ishte venė me karakter pėrfaqėsues fisesh; veshja sportive e modeluar, vendosja e maskave, tė cilat , ishin sajuar me aftėsi nga tė mėdhėnjtė, tė rriturit, duke u nisur nga dėshirat dhe pėlqesat e tė vegjėlve. Fėmijėt kishin parapėlqime pėr tė pėrfaqėsuar fisin me maskėn e modeluar tė kafshėve, apo tė ėngjėjve, por nė kėto lojėra futeshin dhe elementė kontrastivė dhe antraktivė, tė cilat rridhnin nga inteligjentja, interpretativja dhe sugjestionuesja…

Ja si pasqyrohen tė Lidhurat
Festa e tė “Lidhurave” nuk mund tė kalojė nė proces harrese, vinim nėpėr shtėpira edhe ne fėmijėt, tė veshur me rroba tė bukura, me maska tė pėrgatitura me shumė kujdes dhe art. Njė fakt shumė domethėnės, qė shprehet natyrshėm nė shumė kahje dhe aftėsi, ku predominon dashuria pėr fėmijėt, njė “rit” i bukur natyror i pėrkujdesjes njerėzore, e buruar nga njė shpirt i pasur produktiv. Shprehėsia e njė fakti domethėnės: Ata, tė cilėt, pėr shkaqe tė ndryshme natyrore e fiziologjike eliminojnė mundėsinė, nuk rritin fėmijė pėr ardhmėrinė, kanė njė boshllėk tė madh, tė cilin kėrkojnė ta kompesojnė me veprime humane, me gjetje dhe me kėnaqėsinė, qė u japin fėmijėt e tė afėrmėve tė tyre me adoptimet, si njė zgjidhje e mangėsisė dhe mungesės sė gazmimit dhe shendit e tjerė. Le ta ilustrojmė kėtė me njė fakt domethėnės nga qyteza e Lliarit tė Zagorisė.
“I ndyeri Lek Londo bėnte me gruan pėr tė Lidhurat tre byreqe: njė pėr tė mėdhenjtė, njė pėr tė vegjėlit dhe njė pėr shtėpinė e tij.( Kėta byrekė kishin njė stilizėm tė veēantė nė hyrėsinė e tyre, me lementė pikturorė, tė cilat mė shumė spikatnin nė meshėt, nė petanikėt, nė bukėt e ardhura, nė lakrorėt, ngastrat).
Ne fėmijėt na priste si nė “Pashkėn e Madhe” dhe i thoshte bashkėshortes me tė qeshur, qė ne fėmijėve tė na jepte tė kuptonim se do tė kėnaqeshim dhe, gjatė kėnaqėsisė sė pėrbashkėt, s’do tė mund tė na pengonte e tė na ndėrhynte njeri nė kėtė gazmim:
“ Zonjė (njė koncepti nocioni hyrė nė etikėn zagorite para 5-6 shekujsh), tani mbylle derėn, vuri llozin!” Zonja zbatonte porosinė e tij. I donte fėmijėt, se nuk kishte fėmijė. Banorėt e qytezės e donin shumė pėr hallet, qė i kishin ndodhur dhe kėnaqeshin nga vera, nga byreku qė bėnte dhe nga shėllira e pėrkryer e trajtuar me mjeshtėri.
“Tani do tė dėfrehemi, - thoshte Leka , - me lojra…”.
Dhe ne fėmijėt vendosnim maskat tona simbolizuese, tė cilat kryesisht kishin prezencė tė kafshėve dhe interpretonim, recitonim vargje, tė cilat e kishin buresėn nga cilėsitė dhe karakteristikat pėrkatėse tė kafshėve. Evidentimi i karakteristikave tė tyre ishte bėrė me kujdes dhe me dėshirė.
Dhe na mbante me orė tė tėra nė gjendje gazmore, qė nuk na bėhej tė iknim nga shtėpia e tij. Mandej vinin nėnat e na merrnin se nuk ktheheshim dot nė shtėpitė tona”.
Sa njerėz tė mirė, tė dashur, tė zgjuar ka pasur qyteza jonė ! Tė gjithė kishin karakeristika tė veēanta dhe cilėsi, qė i dallonin njėri nga tjetri, por secili kishte individualitetin e tij shprehės edhe nė festa fetare, karnavalet qė nė kėto ēaste tė veēanta manifestohej dhe lulėzonte nė “arenė” me njė spikatje dinamike”.
Dhe shkollat e asaj kohe ishin arena tė organizimit tė Karnavaleve.
GJALLIMI
Nė trungun e Ditės qarkullon limfa/(Limfa me gjak njerėzor ngjason…) /Trungu rinohet nga gjallesa… / Fytyrjeshiltat derdhen nga sythet,/burbuqet tė mahnitura/ tek marrin frymėn e parė./ Si u krijuan lulet? /Shpėrthyen tė gjitha me urdhėr Zoti… / Nė horizontin njerėzor/ēelin gėzimet si lulet,/ ēudi si janė shpirtrat!…/Po bie prapė mbrėmja, /Dielli ka lėnė pikėpjekje /me tė nesėrmen,/rri e vėshtroj i malluar heshtjen,/“hutesėn” pas njė dite tė mefshtė…/Di se e nesėrmja e gjalluar /do tė sfidojė tė djeshmen! /Mbyll sytė e lodhur,/nis udhėn Ėndrra!../
“ Jam njė notė mbi pentagramin” Kristaq F. ShabaniShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:38

Kėngė tė origjinuara nga Qyteza
RASHĖ E THEVA SHTEMBĖN - O
Ė . . .o , ė . . . , o !/ Mė zu ferra kėmbėn - o./Ė . . .o , ė . . . , o !/ Rashė e theva shtėmbėn -o./Ė . . .o , ė . . . , o !/ Shtėmba plot me kos tė leshtė./ Ė . . .o , ė . . . , o !/ Sos desha ta thyeja vetė./Ė . . .o , ė . . . , o !/ I mbajta sytė pėrpjetė./ Ė . . .o , ė . . . , o !/ Se pashė miken e shkretė./Ė . . .o , ė . . . , o !
Kjo kėngė e ka zanafillėn e pėrgatitjes atje, te oda e kronikanit ... Nė odė u bėnė prova, nė odė u dhanė mendime dhe nė odėn lliariote u ra dakort qė kjo kėngė tė ngjitej pėr tė konkurruar nė skenėn, podiumin Folklorik... Kronikani dha kontribut pėr kėtė gjetje dhe pėr kėtė laurim. Ai kujtonte me nostalgji kėtė ecuri: “Atje tek unė filloi...”.
Ē’tė tė them, Xhiko, pėr besė
Ē’tė them , Xhiko, pėr besė,/ do tė them nja katėr a pesė,/ si do ta marrėsh burrin tinė?/ E mira ta marrja vendės, / qė tė jetė i zoti i pendės... /Nė daē merr kallajxhinė, pėr gjashtė muaj arrinė, /dil te dera me fshesė,/ tė shkundėsh morrat me vesė,/ shkund njėqind e thuaj pesė...
Rita, Rita Margarita
Rita, Rita, Margarita, /dumbe, dumbe, dum baba,/ Dumbe, dumbe, ejvallah!... / Nė atė jetė, qė do tė vemi, / ėshtė gjarpėri, sa demi, /Hajde, hajde Margarita,/ hajde,moj tė rėntė pika!..
Kėto kėngė tė vjetra edhe kėngoheshin edhe interpretoheshin nė Karnavalet tipike, sė toku me vallen e kėnduar sustė , njė valle e ēuditshme , sinjifikative dhe e elementėve prezentė tė shkathtėsisė fizike, qė fliste pėr njė paraqitje tė shėndetshme...
Festat fetare
Nė Zagorie festohen Krishtlindjet, Viti i Ri, Uji i Bekuar, emrat e Shenjtorėve, Pashkėt e tjera, qė festohen me madhėshti, por ēdo fshat ka edhe festėn (shenjtin) e vet.
Nė shkėmbin e Zhejit (Mali i Strakavecit) ėshtė ndėrtuar kisha e Shėn Ilisė (Shendėlliu), e cila meshohej mė 20 korrik tė ēdo viti. Meshime tė tilla bėheshin nė ēdo fshat tė Zagorisė, duke i lypur Perėndisė shi. Qėllonte qė meshimi tė shoqėrohej me rėnien e shiut, aq i dėshiruar gjatė verės sė thatė dhe tė nxehtė nė Zagorie. Urimi ishte: ”I paēim uratėn Shendėlliut qė na hodhi shiun e tė bėhet bereqeti”. Ndėrsa tė moshuarit, shumica gra, faleshin, luteshin dhe falėnderonin Perėndinė, fėmijėt kėndonin koras:
“Bie shi, o Shendėlli, tė na bėhet misėri, misėri dhe grurėt, tė hanė kaurėt, Kaurėt e varfėr,gjashtė muaj zbathur,zbathur dhe zhveshur me llėrė pėrveshur”.* * *
* * *Marrė nga libri i studiuesit Evien Peri “Zagoria, zakone, tradita”Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:38

Karnavalet (Llazoret)
Teatėr popullor, sipas njė skenari tė caktuar, ku luajnė personazhe dhe karaktere tė ndryshme qė i ngjajnė skenės sė teatrove tė lashta. Zhvillohet ēdo vit mė 1 mars dhe ditėn e Shėn Lazarit  (tė shtunėn para pashkės). Gjatė kėtyre dy ditėve protagonistėt tė shoqėruar me kėngė, shkojnė nė ēdo shtėpi tė fshatit. Nė interpretimin e Karnavaleve ndėrmjet fshatrave tė Zagorisė ka pasur ndryshime tė papėrfillshme.
Krijohet grupi teatral i Ndėranit, duke vėnė nė skenė komeditė e Andon Zako ĒAJUPIT : “ Pas vdekjes” dhe “ 14 vjeē dhėndėr”.
Karakteristike ishte se tė gjithė rolet i luanin djemtė, duke i pėrzgjedhur e makiazhuar.
“Nė Zagori asaj kohe, - siē  tregonte dhe aktori i njohur, Aristotel STEFANI, - kishte dhe grupe te tjera teatrale si nė Zhej, Lliar dhe gjetkė, ku realizoheshin dhe konkurime. Takimet krahinore realizoheshin nė Nivan dhe nė Plesh tė Hoshtevės. Po karnavalet si zhvilloheshin? Dy herė nė vit. Ndėrthurreshin me ndėrrimin e stinėve. I preferuar marsi, qė sillte pranverėn, lulėzimin. Unė dhe Viktori morėm pjesė si tė jashtėm, pas ēlirimit edhe estradėn e Gjirokastrės, ndėrsa Viktori u aktivizua nė shumė role edhe me teatrin”.
Kisha e Manastrit te Nivanit ndėrtuar nė viti 1702 me ndihmėn e emigrantėve tė Stambollit
Panaire organizoheshin  nė shek XVIII, ditėn pas Pashkės, Manastir tė Nivanit.
Nė atė shkallė, sa qė ndonjėherė dominimi i njėrės e vė nė dyshim ekzistencėn e tjetrės?
Sipas Pukėvilit. Zagoria  ėshtė e njohur pėr  artizanė dhe  tregtarė shėtitės, disa prej tė cilėve shkonin nė Gjermani (pėr kėtė hedhin dritė dhe vargjet e  Thimi Mitkos), pėr pėrpunimi i strallit, ku edhe sillnin praktikat e Karnavaleve nga vendet ku shkonin, por ēdo gjė nė program futej me shumė dinjitet dhe duke mos prishur profilin dhe identitetin.
Idilike ishte pėrdorimi i zhapikut jeshile dhe me pika tė vrerdha , i cili dilte nė prag tė derės , nė fillim tė pranveėės
Kėtė zhapik nuk e ha asnjė lloj kafshe  dhe plakat e vjetra e kapnin dhe ua vinin gryke  fėmijėve tė sėmurė , kur kishin shyta ose kollė e mirė dhe prania e tij i kuronte, i shėronte nga kėto sėmundje. Pra ishte efikas.
Rrobat qė visheshin nė kėtė festim ishin rrobat e trevės ,  kapele tė gjatė nė formė hinke, stolisur me ngjyra. Kapedani  udhėheqėsi i grupit, kishte armė nė brez dhe kėmborė me zile nga mė tė mėdhate. Njeri, nga pjesėtarėt e grupit bėhej dhėndėr  dhe  mbante nė dorė  dhe shportėn e vezėve; kurse njė tjetėr  e bėnim nuse. Tė tjerėt,  anėtarė tė grupit me zile dhe me shpata, kama, qė i fusnin nė brez me kėllef.
Kėngėt qė kėndoheshin: / Na erdhi Vangjelizmoi,/ Na preu e na shkurtoi.../ O zonja e shtėpisė,/ Foli zotit tė shtėpisė/
tė na api  venė,/ se s’ia kemi ngenė./ O moj ti, qe na dhe venė/,  tė dhėntė Zoti shėndenė!/
Ajo, e cila qė nuk hapte portėn, i kėndonin kėngėn:
“O moj ti, qė s’na dhe venė,/  Tė bėftė bufi folenė!” Pėrdorimi i bufit si simbol i sė keqes, njė mallkim ky ekstrem.
Dhėnia parėsi pėrgatitjes sė maskave nė raport mė detyrat e secilit pjesėtar tė grupit. Organizimet rroknin, nė fshtrat tė vogla si Koncka, Fashati i vogėl,  njė pėrbėrje tė grupit prej 8- 10 veta, ndėrsa fshatrat qė kishin popullsi mė madhe si: Zheji, Sheperi, Hoshteva,  pjesėmarrja nė kėto grupe karnavalesh varjonte  prej 20 deri 30 veta. Pėr tė realizuar kėtė festė pagane bėhej njė pėrgatitje  e gjithanshme , duke pėrcaktuar gjithēka  nė organizim dhe nė zhvillimin e saj.
Ai qė ishte nė krye tė grupit, qė shpeshherė e quanin kapedan  kishte njė  maskė me tipizime tė kafshėve mė tė forta, pra mė tė fuqishme, sikundėrse ishin : luani ose ariu.
Anėtarėt e tjerė tė grupit tė karnavaleve ishin  nusja dhe dhėndri, tė cilėt ishin pa maska, por tė veshur me rrobat karakteristike tė kėtij procesi, rroba tė bukura tė ditės sė dasmės. Tė tjerėt kishin maska tė  qenit, maces, tigrit, lepurit, dhelprės, gjelit (apo kokoshit , sikundėrse shprehen nė trevė), tė shpendėve si tė bilbilit, qyqes e tjerė.

Kur takoheshin dy grupet njėri me tjetrin ziheshin kapedanėt  nė rrugė dhe ai qėfitonte  i merrte vezėt grupi tjetėr qė delte fitues . Pėrveē vezėve  ata merrnin miell, grurė , fasule dhe si rregull ndarja pėr  bamirėsi,    i shpėrndanin te mė tė varfėrit.
Tė gjitha festat fetare  nė Zagori organizoheshin nga 15 gushti  deri mė 8 Nėntor.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:39

Dita e Verės
Festė pagane qė pėrkujtohet nė tė gjithė fshatrat e Zagories ēdo 14 mars. Sipas kėsaj feste fėmijėt mbledhin lule nė sheshe e lėndina, nė pemėn e thanės dhe zbukurojnė dyert e shtėpive, ndėrsa nė duar vėnė verojka (tė thurura me penj tė kuq e tė bardhė), tė cilat i mbajnė, deri sa vinin dallėndyshet.
Ditėn e verės ktheheshin burrat nga emigracioni dhe festonin ditėn e Verės edhe Pashkėn e Madhe e Verės. (Tė gjithė kishin pėrgatitur verojka tė thurura me penj tė kuq dhe tė bardhė, tė cilat i mbanin nė dorė, deri sa tė vinin dallandyshet, pėr t’i hedhur mandej dhe dallandyshet i gjenin, ku ishin hedhur dhe i pėrdornin pėr ndėrtimin e foleve tė tyre).
Emigrimi, fillesa te shumta pati nė fillim tė shek XVIII nė: Greqi, Thesali, Maqedoni, Rumanil,Tuqi, Egjyp, Francė, Kanada e Argjentinė.
Me padurim prisnin pushimet studentore studentėt pėr t’u kthyer nė Topovė. S’ngopeshin me bukurinė, klimėn po edhe me zakonet e Topovės sė tyre. Dhimoja, kohėn mė tė madhe e kalonte duke bėrė vizatime nga natyra e vendit dhe portretet tė bashkėfshatarve, tė cilėt i ekspozonte nė festėn e Ditės sė Verės . Joani, nė kujtimet e veta tregonte se, veēanėrisht Dhimoja, pjesėn mė tė madhe tė pushimeve e kalonte duke pikturuar e duke zbukuruar kishat e Shėnkollit tė Topovės dhe tė Nderanit, ndoshta, edhe ndonjė nga pikturat murale tė Manastirit tė Nivanit.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:39

Njė mendim inteligjent parafjalė:
“Nėse doni tė zbuloni historinė para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet tė studioni gjuhėn shqipe !"

Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman
DUETI I FIJEVE TĖ LESHIT KUQ- BARDHĖ

Sipas Profetit Thoma Shabani :
“Edhe nė Zagori ka njė trajtėshmėri tė tipizimit tė veroreve: Dueti i fijeve tė leshit kuq – bardhė tė gėrshetuara me stil, tė cilat vihen nė dorėn e zemrės tė majtėn, si byzylyk . Simbolizimi i kėtyre ngjyrimeve: ngjyra e kuqe gjaku, i kuq vrulltar dhe ngjyra tjetėr e bardhė, pėrcakton synimin e pastėrt tė moshės sė bardhuar, tė rinimit. Nė kėtė kontekst, zagoritėt shpreheshin: “ Mbrojtje nga syri i keq, i lig…”. Madje pėshtynin, me qėllesėn e largimit total tė kėtij syri.
Zanafilla e kėtij riti tė kahershėm e ka fillesėn nė ardhjen e stinės sė pranverės, stinės sė riciklimit gjelbėror, fillesės sė procesit vegjetacional, lėvizje e rifillimit tė lėngut limfatik tė jetės.
Duhet ritheksuar me forcė se feja ortodokse kėtė ardhje kurrė nuk e ka njohur, kėtu tregon atė tė thėnė tė prerė se s’ka asnjė lidhje me fenė dhe feja nuk e bėri kurrė pronė kėtė “rit”,pėr tė moshuazuar nga ritet pagane dhe pėr tė treguar origjinalitetin e saj, duke praktikuar rite, festa tė tjera pėr kėtė ardhje pranverore, duke e zėvendėsuar me tė quajtur “E Hėna e Pastėr” , ku grekėt psh. e kremtonin nė tė hėnėn e parė tė marsit , por kjo duhet tė jetė njė huazim nga prania e arvanitasve. Kjo shpjegohet edhe me lėvizjen nė rastin e trevės sonė tė njė sasie tė konsiderueshme banorėsh nga Dėrmazi nė qendrėn e krijuar nė Greqi Dermazion…(Sipas Prof.Filip Siambanidhit) .
Dita e Verės e motivuar, si Kryedita e fillimit tė vitit kalendarit, e cila festohej pėrmasisht edhe nė Zagori. Kjo sipas transmetimit tė tė dhėnave nė krahinėn “Evre”, si nė kalanė e Kalasė festohej mė 1 mars, pa luhatje (kalendari Julian) dhe 14 mars (Gregorian). Njė pėrfillėsi e tillė e shpjegueshme flet edhe pėr rreshtimin e muajve, duke filluar nė radhitje me marsin, si muaji i parė, prilli i dyti, maji i treti , qershori i katėrti , korriku i pesti , gushti i gjashti dhe pastaj fillon njė numėrim “komod” nga shtata (shtatori) te dhjeta (dhjetori), numurim rrjedhor i arsyeshėm dhe i ardhur logjikshėm.
Gazmendi i pritjes sė Ditės sė Verės ishte i jashtėzakonshėm, njė akt i madh i gjallimit, por edhe akti pėrjetues i heqjes i ligjimituar dhe i limituar nė kohė, sipas praktikave. Nė Zagori, Zagoritėt, tė cilėt janė shquar pėr pėrgatitjen e veroreve ,kjo e guxuar edhe nga pėrpunimi perfekt i leshit, veroret kishin njė tėrheqje estetike marrarendėse.
Madje, zhvillohej dhe njė lojė e bukur. Ai, ajo e cila shihte dallandyshen e parė, apo grupdallandyshet e para flututuruese, shpallej fitues dhe ēmohej me trofe…fitues, kėndoheshin kėngė kushtuar dallandyshes. Nė kėtė kontekst ajo qė shihte dallandyshen e parė vishej me rroba, tė cilat kishin ngjyrime dhe trajta tė dallandyshes dhe bėnte njė parakalim triumfues, e shoqėruar me interpretimin teatror tė artistėve popullorė me veti tė tilla.
Interesante ishte pėrcaktimi i orės diellore me njė metodė pagane: vendosja e njė shkopi nė njė pllakė rrethore dhe nė bazė tė hijes sė shkopit mbi 10 cm pėrcaktohej dhe ora. Kjo ėshtė njė trajtesė e veēantė (formate tė tilla dhe pėrcaktime tė kohės m’i eksperimentonte nė rininė time profeti Thoma). Po ky pėrcaktim kishte njė thellim tjetėr, nėpėrmjet pėrcaktimit tė rėnies tė diellit mbi objekte tė caktuara , tė cilat ndiqnin rrugėtimin lindje – perėndim tė diellit. Kjo ishte e dukshme dhe pėrcaktuese nė kohėt me diell, ku ora pėrcaktohej me hostenė diellorė …).
Por ėshtė e nevojshme tė zbardhėllojmė dhe njė proces tjetėr pagan: “ Dita e fillimit tė buisjes sė lėngut tė jetės”, sikundėrse e shprehnin zagoritėt kėtė akt. Ky zhvillohej mė datėn 1 mars, ku, nė mėnyrė kolektive, priteshin disa degė pemėsh, tė cilat fillojnė procesin mė shpejt tė lėvizjes sė lėngut jetėsor (limfatik) . Kjo zakonisht bėhej ceremonialisht mė 14 mars, simbolizim festiv, akt jetėdhėnės dhe shpresėdhėnės, ku zhvillohej dhe njė rit: “Lėngu i jetės”.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:40

AKTI I HEQJES SĖ VERORES

Ky ishte njė akt, i cili ishte i lidhur pra me ardhje tė dallandyshes sė parė dhe praktikoheshin kėto hedhje : nė ferra, tė cilat kishin zanafillė gjelbėruese…, nė degėt e kopshteve, tė shtėpive, ku zagoriti shquhej pėr aftėsinė e tij rregulluese kualitative, por praktikohej edhe hedhja nė pėrrenj, apo nė lumė tė Zagorisė. Kjo kishte, sikundėrse edhe nė krahinat e tjera, tė largimin e mallkimit, tė kėqijave, tė tersit, tė stresit, tė makthit… Kjo shoqėrohej dhe me kėngė tė kėtij motivi.
Njė vend tjetėr i pėrshtatshėm ishte dhe hedhja e verojkave mbi trėndafila, thana, apo nė mbulesat vegjetale tė rrugėve tė fshatrave…
Ekzistonte dhe frymimi i zjarrtė dhe pritja, sidomos te vajzat e rritura, tė cilat mezi prisnin qė tė vinin dallandyshet dhe ta merrnin verojkėn e tyre tė hedhur. Kjo ngrinte nė ajri plotėsimin e ėndrrės pėr t’u ēiftuar dhe nė fshatrat e krahinės pėrhapej, shpejtėsisht, lajmi i mirė dhe gazmor: “Vajzės sė filanit, tė bukurės (emri i vajzės, i cili simbolizohej me emėrtime simbolike: zanė, shtojzovalle, e bukur e dheut, sorkadhe, bandille, zogėzė, luaneshė e tjerė. Por edhe djemtė e rritur, tė cilėve u kishte dėrsitur mustaqja, nuk e shmangnin kėtė akt, madje provonin:
“ Syrin e mirė”, nė dėshirėn e mirė, pėr ēupėn e bukur qė simpatizonin, ta kishin nė krahė dhe tė rritnin fėmijė tė shėndetshėm me to.
Besimi nė syrin e keq ėshtė dimensional shumė i besueshėm dhe i pėrhapur nė tė gjitha viset shqiptare, duke pėrmbledhur kėtu edhe trevėn tonė. Syri i kaltėr ėshtė pėrfaqėsues i syrit tė keq.Magjia e vėshtrimit tė tyre rrėzonte pėr tokė kalorsin, shėmbte shėtėinė, rrėzonte njė vajzė tė bukur, hante me sy fėmijėt qė pastaj vuanin nga syri i keq, trulloste mushkat, lopėve u shterronte qumėshtin, merrte mėsysh fėmijėt e bukur .
Ndaj kėtij veprimi mėkatar dhe sjellės tė kėqijash merreshin masa tė forta ndėrhyrjeje: pėrdorimi i hurdhėrės nė Zagori, shuarja e thėngjijve tė emėruar nė ujė, apo fijeve tė shkrepseve si dhe tė pėshtyrit ēlirues, fundosja e thėngjillit tė syrit tė keq e shoqėruar kjo gjetje me njomjen e flokėve dhe tė fytyrės , duarve, kėmbėve me pėrdorimin e frazės: “Si shkon uji, shkofte e liga jote".
Ndėrsa kafshėve u vendoseshin shėnja ēliruese, stolisje antivepruese kundėr syrit , tė cilat “shuajnė efektin” e veprimit tė syrit tė keq. Plini shkruan me bindje se nė mesin e ilirėve kishte prej atyre njerėzve, tė cilėt mund tė vrisnin tė tjerėt vetėm duke i parė. "Ėshtė e rėndėsishme tė thuhet,-shkruan ai, -se kėta njerėz kanė nga dy bebėza nė secilin sy" (Historia Naturalis, VII, 16.)
Nė Zagori kanė ekzistuar dhe sykeqėt , tė cilėt kishin sy tė kaltėr ose sy trengjyrėsh bebezat, kishte nga ata qė kishin pirė dy gjire, si dhe disa qė kishin nga gjashtė gishtrinj nė kėmbė, tė cilėt tė hipnotizonin nė moment…Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:40

FĖMIJĖT MĖ TĖ PRIVILEGJUARIT E DITĖS SĖ VERĖS

Nė Ditėn e verės fėmijėt ishin mė tė privilegjuarit, pasi gostiteshin me arra (thelpinj tė shndritshėm , si flori), me ēepela, bukėfiqe, lajthi, madje dhe pekmezė, kulaēė tė ėmbėl tė bėra, me aftėsi kulinare nga gatueset zagorite, me stil tė veēantė , ku mbi to pikturoheshin gjethe, trajta dallandyshes e tjerė. Po kėshtu pėrdorim tė gjerė gjenin vezėt e ziera, natyrisht tė bardha. Duhet theksuar dhe koncepti i prezencės sė vezės e tillė shprehėsi i ritit tė pjellorshmėrisė dhe tė bardhėsisė tipike . Dhe ky format kryerjeje hynte psikologjikisht te tė vegjėlit me njė proces gradual pėr shtimin e brezit dhe lėnien e pasardhėsve.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:41


DITA E VERĖS KRYEFJALĖ FESTE PAGANE

Dita e Verės konsiderohet e pėrcaktuar si njė ditė hyjnore.
Zagoria kėtė e lidh me tė Bukurėn e Dheut, Sorkadhes , apo Zanės, nė kontekstin e njėjtė me trevat e tjera tė vendit. Madje, nė Zagori, kjo shprehej me njė aftėsi kuptimore “BUKURANE” , e cila personifikonte bukurinė, virgjėrinė e pėrkryer, lindjen, pjellorinė. Bukurania , simbol i mbrojtjes tė sė drejtės njerėzore kishte rrezatimin e shėmbėllimit, pėrkimit me Artemisėn, vajza e Zeusit nė Greqi apo Dianėn nė Romė dhe Zanėn nė Iliri…
Zagoritėt (Evrejtė) qė nga shekujt para Krishtit ,kanė besuar te Hyjnesės ė virgjėrisė , e nderimit.Besimi nė Tempujt e Hyjneshės dhe lutėsia efalja ndaj saj. Megjithatė nė kujtesė kanė “arkitekturuar”imazhet “qumėshtore “ tė saj . Kjo njė hyjneshė me figurime tė veēanta dhe magjepse.
Pėrkimi i shigjetimeve fatale tė Hyjneshės sė natyrėsh ka pėrbashkėsi elementesh me dukurinė dhe pėrfaqėsimin edhe ne Greqinė e Lashtė, Romėn e Vjetėr dhe lashtėsinė tonė ilire. Kjo e ndėrvur nga bashkėveprimet e bashkėpunimet reciproke, por tė mbrojtura me fanatizėm nė veēantitė e dukurisė dhe veprimit tė tyre nė psikologjinė njerėzore dhe atė morale – estete, e cila te ne zgjoi dhe zgjuarsinė e gdhendjes dhe tė krijimit tė pėrmasės konturuese.
Shigjetimit fatal tė hyjneshės sė natyrės nė mitologjisė greko - romake dhe hyjneshės sonė ilire-arbėrore, Zanės,..
Toponimi “Mali i Ēupės”, apo eshprehur ndryshe “Mali i Vajzės sė virgjėr” pėrfytyrim mitik tipik nė atė mal, ėshtė pėrngjasim i vajzės sė Zeusit qė i kėrkonte tė atit t’i lejonte virgjėrinė e pėrjetshme.
4. Festa e hyjneshės sė natyrės, Bukuranes ose siē quhet ndryshe Dita e Verės, trashėgohet dhe ruhet ashtu pagane, e virgjėr, gjer nė ditėt tona, vetėm nga ne shqiptarėt.
4. Shigjetimi fatal:
Argumenti mė i ēmuar pėr kėtė temė:
Fraza mallkuese: “Tė shigjetoftė Bukurania!”. ngjashmėrinė me karakteristikat “Zemėrimi pėr ata qė shkelnin rregullat dhe parimet” dhe “Shigjetimi fatal i saj” shprehje e arkivuar e ekzistencės me vlerė tė jashtėzakonshme dokumentuese pėr ekzistencėn dhe trashėgimisė, gjer nė ditėt tona tė kėtij miti tė lashtė ilir.
Natyrisht kjo ėshtė autoktone dhe pėrfaqėsuese e etnicitetit tė gjenezės ilire.
“Bukurania “ zagorite sipas pėrcaktimit tė dy dijelogėve Thoma dhe Filip Shabani , ajo (Zana) mbetet njė nga figurat mė tė spikatura tė mitologjisė sonė, qė ende “jeton” nė pėrfytyrimet e njerėzve duke banuar nėpėr male, pyje, lėndina dhe nė vende tė tjera tė peisazhit natyror. Studiues tė mirėnjohur tė mitologjisė shqiptare, duke u mbėshtetur edhe nė mendimin e disa prej gjuhėtarėve albanologė tė njohur, si N. Jokli, M. Lamberc, E. Ēabej, I. AjetiShiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:41

ZJARRI DHE HĖNA E RE
Zagoritėt kishin njė rit tė shpjegueshėm nė adhurimin dhe nderimin pėr zjarrin, ndaj kjo ka qenė dhe njė themel ceremonial. Kjo ishte epėrhapur nė tė gjithė trojet . Dhe nė lidhje me kėtė bėjnė fjalė studiuesė si R. W. Lane ,apo Profesori dhe historian angles I historisė, artit dhe arkitekturės byzantine Cyril Mango nė veprėn “Qytetėrimi Bizantin”
"Adhurimi i zjarrit ishte baza e ceremonive fisnore shqiptare. Personi qe kujdesej per zjarrin kundrohej si roja prifterore e tij ( R. W. Lane, Majat e Shales, III, f.35)"
Profesori dhe historiani anglez i historise, artit dhe arkitektures Bizantine, Cyril Mango ne vepren e tij me titull "Qyteterimi Bizantin" (-Byzantium. The Empire of the New Rome. -Weidenfeld and Nicolson, London, 1980) nė faqen 106 tė veprės, pėrshkruan luftėn e monoteizmit (protokrishterimit) kundėr paganizmit, sjell njė element interesant:
"Nė fund tė shekullit tė shtatė, burra dhe gra vallėzonin ende nė nder zotash tė rremė, vazhdohej tė thirrej emri i Dionisit, nė kohėn e vjeljes sė rrushit; pėr hėnėn e re njerėzit ndiznin zjarrin pėrpara shtėpise dhe e kapėrcenin...".
Njė ritual i tille, pra ndezja e zjarrit (kryesisht nė mbrėmje) dhe kapercimi i tij, te shqiptarėt ka ekzistuar deri vonė dhe pėrkon me kalendarin e vjetėr bujqėsor shqiptar, apo siē njihet "Kryet e Vitit".
Datat janė 12 apo 14 Mars dhe ndryshojnė sipas krahinave.Zagoria , si zonė e thellė malore ka patur datėn e dytė.
Kjo ditė ka tė bėjė me "Hėnėn e Re", pra ndėrrimin e vitit nė kalendarin e vjetėr bujqėsor dhe ishte njė festė pagane, e cila vijon edhe ditėt e sotme duke u kremtuar.
Cyril Mango citon :"... pėr hėnėn e re njerėzit ndiznin zjarrin pėrpara shtėpisė dhe e kapėrcenin...". Pra, ky rit festiv, ceremonial pagan kremtohet edhe sot dhe pėrkon sot nė mbrėmjen e Ditės sė Verės , duke realizuar kapėrcimet e zjarrit.
Nuk duhet tė ngacmosh kurrė dallandyshen . Po kėshtu fakt tjetėr interesant ėshtė qė absolutisht nuk duhet tė shohėsh, apo dhe t’i prekėsh vezet e dallandyshes apo.Njė veprim i tillė i tepėruar do tė sjellė gjarpėrin nė shtėpi, pra eshte diēka ogurzeze ne besimet tona).
Ja pra , pėrse ndėr arbėrororėt prishja e foleve tė Dallandysheve cilėshet si njė mėkat i madh dhe, nė ndodh njė diēka e tillė . shtėpisė do t’i sjellė vetėm mos fat.
Nė trebvėn tonė prania e lejlekėve ka qenė nė numėr tė pakėt, por dihet edhe qėndrimi ndaj i tyre i transmetuar. Asqė diskutohej prishja e foleve tė tyre , pasi ndėshkimi ishte i rėndė.
Mund tė thuhet kėto ishin bestytni,por praktika ka treguar se nddhi tė tilla tė ėprligjura kanė ndodhur dhe kanė qnė tė shumta.
Atje ku ndėrton folenė i pari lejleku nuk ndėrtohet kurrė shtėpi.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th March 2018, 23:41

Pėrfundime :
1. Zagoria, njė krahinė e pastėr ilire, e cila ėshtė njė model i kryerjes sė traditės sė Karnavaleve dhe i kombinimit tė tyre me festat e tjera pagane.
2. Ėshtė e nevojshme tė bėhet njė studim analitik pėr tė realizuar njė Takim Mbarėkombėtar nė kėtė trevė, pėr tė pasqyruar karakteristikat, cilėsitė e traditave dhe zakoneve, tė cilat tregojnė njė pasuri tė madhe shpirtėrore dhe kombėtare. Vend mė ideal pėr kėtė ėshtė dhe Fusha e Ēajupit, njė perlė tipike , dikur edhe e banuar, e cila ka njė larmitet shumėplanėsh.
3. Pėr qendrat e ekspoluara tė vijohet kėrkimi pėr tė pasuruar fondin e artė tė traditės zagorite nė shekuj.
4. Takime tė tilla tė kėtij niveli, sikundėrse nė Tetovė, i shėrbejnė historisė dhe traditės sonė kombėtare , e cila ka objektiv pėrcjelljen nė breza.
Gjirokastėr, Albania , shkurt 2018Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi