Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionHistoria e Vitorit, babai i tre fëmijëve që u deportua nga SHBA në Shqipëri pas 17 vitesh

more_horiz

Historia e Vitorit, babai i tre fëmijëve që u deportua nga SHBA në Shqipëri pas 17 vitesh


Kjo është historia e Vitor Pukrit. Ai është baba i tre fëmijëve dhe banon në Clifton të New Jersey-t. Edhe pse kishte 17 vite që jetonte në SHBA ai është deportuar drejt Shqipërisë pasi bën pjesë në grupin e emigrantëve të paligjshëm. Madje ai ndodhej në burg që prej kohës që pranoi të takohej me oficerët e emigracionit duke menduar se po e intervistonin për të rregulluar statusin e tij në SHBA.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Avokati i tij tha se Bordi i Apelit ia refuzoi kërkesën për të ndaluar deportimin dhe brenda pak orësh e hypën në avion.

“Është e pabesueshme që ndodhi në kohë rekord. Nuk kam parë ndonjë rast që ta dëbojnë brenda 24 orëve”, tha avokati.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Një zëdhënës për emigracionin tha se bashkëshortja e tij, Neta Pukri dhe një nga djemtë, Mikel Pukri u arrestuan sepse u përpoqën të pengonin me forcë deportimin duke sulmuar në aeroport oficerët e emigracionit. Avokati tha se do të kërkonte lirimin e Neta Pukrit për arsye humanitare, sepse ka një vajzë 11-vjeçare që ka nevojë për praninë e një prindi.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Përveç Mikelit, 21-vjeçar, familja Pukri ka edhe një djalë tjetër 26-vjeçarin, Bepin. Nuk dihet se cili do të jetë tani fati i tyre

Burimi
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi