Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
"KURIMI I MJEKUT TE MADH"( skice per Kiēo Andonin, babain e Dr. Foto Andonit ) nga Kristaq F. Shabani

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 20th April 2018, 00:46

  KURIMI I MJEKUT TE MADH
                                      (Ngjarje e jetuar) Fshati i vogėl
           [size=35]K[/size]iēo Andonit ia kishin prerė shpresat edhe nė shtetin mė tė fortė tė botės, nė Amerikė. Vizitat e shpeshta nė klinikat prestigjoze dhe konsultimet, kurimet, nuk dhane rezultat. Pėrgjigja e fundit, e heshtur ,sikur thoshte: “Prit vdekjen!” nuk e deziluzionuan Kiēon. Vetėm njė shpresė i mbeti: tė kthehej nė atdhe dhe ti preheshin eshtrat nė vendin ku kishte lerė. Po ē’ndodhi, kur u kthye?
              Mjekėt popullorė tė Zagories e kėshilluan tė kurohej tek mjeku i quajtur “Ēajup”. Mori per bazė ēfarė i thanė dhe shkoi nė vendin kurativ, duke zbatuar pikė pėr pikė “terapinė e kurimit”. Ndėnji tre vjet nė klimėn e Ēajupit, piu ujė tė Bratit, u ushqye nėn pėrkujdesin ė tė shoqes. Ēuditėrisht filloi ndryshimi i shėndetligut! Pas qėndrimit tre vjet nė klimėn kuruese bėri njė radiografi dhe e dėrgoi ne klinikat ku ishte kuruar nė Amerikė. Kishte ndodhur ēudia: Kiēua ishte shėruar… Kjo ishte njė ngjarje e madhe. Specialistėt amerikanė u befasuan: pacienti i tyre, qė i kishin prerė tėrėsisht shpresat do tė jetonte pas kurimit “tė Doktor Profesorit - Ēajup”.
              Dhe me tė vėrtetė Kiēo Andoni jetoi shumė e shumė vjet tė tjera. Ai ishte shėruar plotėsisht. Kjo ngjarje sot lakohet nė tė gjitha rasat dhe lakimi ėshtė i drejtė, por njerėzit pėrtojnė tė shkojnė tė kurohen atje, ku shpresa buis si lulet e bukura tė Ēajupit. Klima e mirė, prezenca e ajrit dehės e tė pastėr, si rrjedhojė e mbulesės vegjetale dhe e egzistencės sė pyjeve , tė cilėt ēlirojnė jetė dhe shtojnė jetė, ftojnė dhe presin njerėz nė gjirin e vet.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi