Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Natyra dhe bukuritė shqiptare »
HOSHTEVA, ZAGORI, GJIROKASTĖR, NJE FSHAT MAGJIK DHE ME HISTORI

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 29th April 2018, 12:32

Fshat nė lartėsinė 750 m  i vendosur nė rrjedhėn e poshtme tė lumit tė Zagories, nė anė e djathtė tė tij. Ėshtė vendbanim i vjetėr. Dėshmohet pėr herė tė parė Manastiri i Shėn Sotirit nė shek. X. dhe Plesha nė shek. XV. Pėrmendet nė dokumentat osmane tė vitit 1582 - 83 me 19 familje dhe 1826 me 50 shtėpi. Banorėt e saj kanė tradita nė luftė pėr liri, demokraci e pėrparim, ku veēohet nė luftė kundėr pushtimit osman Kapedani Kiēo Vlashi. Nė kishėn e Shėn  e Premtes, nė vitet 20 tė shek. XVIII, u organizua kuvendi, ku u lidh besa pėr tė luftuar  kundėr pushtuesit osman. Morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė Zagoria dhe fshatrat pėrreth. Gjatė pushtimit osman u islamizua njė numėr i vogėl familjesh, tė cilat mė vonė u dėbuan nė Leskaj dhe qysh atėherė lindi njė konflikt, i cili vazhdoi gjatė. Banorėt e Hoshtevės janė autoktonė, por gjatė sundimit osman (shek XVIII - XIX) kanė ardhur disa familje nga krahinat e Korēės, Kolonjės, Pėrmetit, Labėrisė dhe Sulit (Greqi). Hoshteva ka qenė  mbėshtetėsja kryesore e Ali Pashė Tepelenės dhe e ka mbrojtur atė nga Kurt Pasha i Beratit dhe beu tepelenas, ndaj Aliu, nė shenjė mirėnjohje, ndėrtoi shtėpinė e Kristananje dhe tė Kostares, dy ura mbi pėrroin e Hosit, urėn mbi lumin e Zagorisė dhe ndėrmjetėsoi nė zgjidhjen e konfliktit kufitar me Malėshovėn nė dobi tė tyre. Hoshtevjatėt pėr mbrojtjen e malit nga synimet e feudalėve vendas kanė organizuar disa revolta dhe i kanė zgjidhur ato me forcėn e armėve dhe tė ligjit, qysh nė fund tė viteve 20 tė shek. XX si ajo kundėr Dervish Mekos. Hoshteva  ka pasur tė ardhura tė pakta dhe banorėt kanė qenė tė detyruar tė emigrojnė nė Greqi, Turqi, Egjypt nė mesin e shekullit tė XX. Nė Bullgari, Rumani, Maqedoni, nė fund tė kėtij shekulli dhe nė Kanada, SHBA. Argjentinė dhe Francė nė vitet 1900 -1940. Gjatė kėtyre viteve kanė emigruar 30 familje dhe 140 vetė, nga tė cilėt 92  nė  SHBA dhe Kanada, 28 nė Turqi dhe tė tjerėt nė Greqi dhe  Argjentinė. Emigracioni tėrhoqi forcėn e aftė pėr punė dhe dobėsoi pėrkohėsisht ekonominė e fshatit, por mė pas rriti mirėqenien dhe  nivelin kulturor tė popullsisė sė fshatit. Mjaft prej emigrantėve zhvilluan veprimtari ardhetare, u anėtarėsuan nė Federatėn “Vatra” dhe dėrguan nė vendlindje libra dhe abetare nė gjuhėn shqipe. U dalluan Gaēe Dhoqo, Lipe Kasapi, Stathi Suli, Ilia Andoni dhe Perikli Suli. Ndėrsa pėr pėrhapjen  e arsimit  nė gjuhėn amtare ndihmuan Eftim Konomi, Cino Saqellari, Kolo Ndreu, Thanas Puleshi e Qiro Prifti, tė cilėt punuan edhe nė krahina tė tjera tė vendit. Shkolla e parė shqipe u hap nė vitin 1919 me 29 nxėnės. Banorėt e Hoshtevės kanė qenė shpesh herė pre e ēetave kusare, qė zinin kryesisht prita ndaj emigrantėve dhe i plaēkitnin. Kėto banda vinin nga Malshova, Hormova, Picari, Golėmi, Progonati e tjerė. Mė 1914 banorėt e fshatit u pėrzunė nga popullsia myslimane e ardhur nga fshatrat e afėrme, pėr rrjedhojė disa familje hoshteviate u strehuan nė fshatrat greke pranė kufirit me Shqipėrinė. Gjatė kėtyre ndjekjeve gjeti vdekjen njė banor i fshatit.
Hoshteva ka pasur 20 kisha. Gjatė viteve 1870 - 1940 kanė shėrbyer nė to 6 priftėrinj, nga tė cilėt dhespoti Eftim Konomi. Nė kėto kisha kanė kryer shėrbesa fetare Dhespotėt: Pandelejmon Kotoko (1939) dhe Anastas Janullatos (2001). Banorėt hoshteviatė janė tė dalluar pėr ushtrimin e shumė zanateve. Ata kryenin punė sezonale kryesisht nė viset jugore tė vendit  dhe nė Greqinė veriore. Gjithashtu hoshteviatėt u dalluan  si blegtorė dhe kultivues tė zotė tė perimeve dhe tė drithėrave. Nga kėta tė fundit, sidomos nė lumėra, merrnin dy prodhime nė vit, (tė lashtat nė qershor dhe tė vonat nė tetor). Kėto prodhime i favorizon klima e zonės me 2613 mm rreshje dhe 2600 orė me diell nė vit. Hoshteva ka rreth 16 kronje e burime tė vegjėl, por me vėshtirėsi i pėrballon nevojat e saj. Mė 189 kishte 120 shtėpi, mė 1927 -  467 banorė. Gjatė luftės italo - greke nė Hoshtevė u vendos pėrkohėsisht komanda e ushtrisė greke dhe pranė saj,  prej Dėrrasės sė Doshnicės deri nė Shėn Mitra kalonte vija e frontit. Banorėt kanė marrė pjesė aktive nė  Luftėn ANAĒ nė rreshtat partizane dhe komandėn e vendit u inkuadruan 17 vetė.
Nė muajin qershor dhe korrik tė vitit 1942 u formua grupi edukativ dhe Kėshilli ANĒ, nė dhjetor njėsiti gueril dhe nė fillim tė vitit 1943 u krijua organizata e rinisė dhe ajo e gruas antifashiste. Nė kėto organizata zhvilluan veprimtari Dhame, Mina Koēollari, Kiēo Ndreu, Aleks Kostare, Sile Beqari, Harrillo Zike, Llazo Ndreu e tjerė.
Gjatė operacionit tė dimrit (29 Janar)) u dogjėn nė Hoshtevė 57 shtėpi, ndėrsa nė atė tė qershorit  (13. 06.1944) gjermanėt qėndruan 24 orė. Gjatė operacionit banorėt u  strehuan nė pyllin e Dėrmazit, Plagėza, Kospinec dhe nė mal. Nė vitet e luftės ANAĒL, pėrveē shkatėrrimeve e dėmtimeve tė shumta, pati dhe 4 viktima dhe njė dėshmor:  Spiro Suli.
Pas ēlirimit Hoshteva kishte 400 banorė. Mė 22.04.1957 u krijua Kooperativa bujqėsore, mė 1959 u bashkua me Vithyqin dhe mė 1960 me  Zhejin. Mė 1967, gjatė lėvizjes pėr zhdukjen e paragjykimeve fetare, zakoneve prapanike dhe bazės materiale tė fesė, qė shpėrthyen nė  tė gjithė vendin, u shkatėrruan 3 kishat kryesore me vlera arkitektonike e artistike ajo e Shėn Pjetrit, Shėn Kollit dhe Shėn  Sotirit dhe u kthyen nė magazina tė kooperativės.
Mė 1969 u bė elektrifikimi dhe telefonizimi i fshatit. Gjithashtu gjatė kėtij viti dhe u ngritėn 12 vepra socialkulturore nė shėrbim tė arsimit, kulturės, shėndetėsisė dhe jetės shoqėrore si: u ndėrtua rruga automobilistike Konckė – Hoshtevė, u ēel shkolla 8 - vjeēare, vatra e kulturės, kopėshti i fėmijėve, ambulanca, furra e bukės, menca, lavanteria, dyqani, mulliri elektrik e tjerė.
Gjatė 50 vjetėve tė shek. tė kaluar nga Hoshteva kanė mbaruar arsimin e lartė rreth 200 vetė nga tė cilėt rreth 50 arsimtarė. Tė burgosur politikė kanė qenė: Koli Kostare e Vasillaq  Dilogjika. Mė 15.03.1992 pasuria e kooperativės u pėrfitua nga 400 anėtarėt ekzistues. Gjatė kėtij viti dhe atij pasardhės u prishėn stallat dhe komplekset blegtorale, tufat edhive, u bastisėn magazinat e tjera.
Nė Hoshtevė sot banojnė 25 familje, prej tyre 10  me 1 - 2 banorė. Ndėrsa nė tė gjithė Globin tokėsor banojnė 400 familje nga tė cilat 123 nė Tiranė, 23 nė Gjirokastėr, 20 nė Pėrmet, 92 nė Greqi, 19 nė SHBA e tjerė. Mjaft prej hoshtevjatėve, duke filluar nga viti 1992, organizojnė  ēdo 15 gusht takimin nė vendlindjen e tyre. Duhet evidentuar se ėshtė  botuar historiku i fshatit me titullin “Hoshteva dhe Hoshteviatėt” i autorėve Llukan Saqellari dhe Milo Kristani. Njė kontribut tė madh  nė periudhėn e plurimendimit ka dhėnė  dhe jep pėr botimin e librave tė autorėve zagoritė poeti dhe studiuesi Spiro Dede n ė Shtėpinė e tij botuese “Albin” Tiranė.
 
Plesha
Vendbanim i vjetėr pranė Hoshtevės, rreth 1km nė JL tė saj. Pėrmendet pėr herė tė parė nė shek XI njė manastir i madh, ngritur nė Pleshė. Nė shek e XV ishte qendra mė  e madhe e banuar nė krahinėn e Zagorisė. Nė regjistrimet osmane tė viteve 1431 - 1432 ajo kishte 49 familje dhe mė 1582 - 78 shtėpi. Gjatė viteve ‘40- ‘60 tė shek XVIII pushtuesit osmanė mundėn tė islamizojnė nė Pleshė njė numėr tė vogėl banorėsh, tė cilėt u dėbuan  mė pas nė Malshovė. U shkatėrrua si fshat nė gjysmėn e dytė tė kėtij shekulli dhe popullsia u vendos kryesisht nė Hoshtevė, Greqi dhe Itali.
Ujėrat e pijshėm
Hoshtevė: Ēezma e madhe (Lipemenja), Cekbite te baxhua, Pusi i Kalloit, Gurra e rrėnuar, Burimi, Pėrrua 1, burimi  2.
Material ilustrues
Lėvizjet e hershme demografike tė zagoritėve
Nga arkivi
Skicuar sipas tregimit tė Ing. Mitro Durit
Doktor Plesha
Mitro Puleshi nga Hoshteva kishte dėgjuar se njė doktor italian me famė, kishte njė mbiemėr tė ēuditshėm: Plesha. Mbiemri i doktorit pėrkonte me Pleshėn e tij, ndaj vendosi tė shkonte tė “vizitohej” te Doktori. Midis tyre u zhvillua ky dialog:
Mitrua: - Doktor mirė se u gjeta!
Plesha: - Mirė se erdhėt! Fol shqip se shqipen e flasim mirė. Ē’nevojė kishit?
Mitrua:  - Unė kam nevojė tė vizitohem, por dhe do t’ju pyes nė rast se ka mundėsi?
Plesha: - Flisni po ju dėgjoj… Dhe priste pėrgjigjen e tjetrit.
Mitrua:  - Pse mbiemri juaj ėshtė Plesha? Ju jeni italian.
Tjetri, pasi e dėgjoi pyetjen, u ul. I tregoi dhe Mitros vendin se ku duhej tė ulej. Pastaj vazhdoi: “Unė jam kalabrez, ndaj di tė flas mirė shqip. Ne jemi tė vajtur nė Kalabri, pas vdekjes sė Skenderbeut. Origjina ime ėshtė nga  njė fshat i Gjirokastrės qė quhet Hoshtevė. Ne kemi lexuar historikun tonė, i cili ėshtė pėrcjellė brez pas brezi. Ėshtė burimi i Pleshės, pastaj kisha e Shėn Thanasit, njė shesh dhe kisha e Shėn Sotirit…”.
Doktor Plesha i tregonte gjėrat ashtu siē ishin, sikur tė kishte ikur dje nga Plesha. Ai filloi tė tregojė shumė gjėra. Mitrua u emocionua dheu befasua. Doktori kishte gjak zagorit si gjaku i tij. Pastaj u ngrit nė kėmbė dhe e pėrqafoi, duke e ftuar bashkėfshatarin nė Pleshė.
 
Hoshtevė- Vithyq: Stavri Nasi, Themo Ndreu, P. Prifti, Ll. Ndreu, A. Ndreko, M. Marka (Adhami), L. Zike e vajza e tij, J. Saqellari, A.  Suli, F. Suli (Ndreu), A. Ndreu, Th. Puleshi, V. Puleshi, motrat Hila, vėllezėrit dhe motrat Mboqe, motrat Penelli, K. Puleshi, J. Puleshi, J. Ndreu, E. Ndreu, Th. Ndreko, A. Mboqe (Konini), V. Qirollari, P. Qirollari, P. Dede, P. Hila, A. Puleshi, motrat Prifti, vėllezėrit Duri.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi