Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Memecėria e “memecėve”, poezi nga Kristaq F. Shabani

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 9th June 2018, 16:43

Memecėria e “memecėve”


1. p
Heshtėria e prapė,
njė ziliqare- profile,
zvarritet rrėshqanthi,
nė lajmet kalendarike,
2. j
ku pretedentėt maskojnė
fytyrat shtrigane,
ndėrrojnė mėngjeset,
si gotat ne “mejhane”…
3. e
si “asėt” e lodhur nga dehja…
Faqet kulturore tėrmetėzohen
pėrmbushen nga paaftėsia,
e daljes nė arenėlindje
tė ideve tė reja ;
4. s
heshtin memecshėm “Klanet”,
pėrgatitin rutinshėm
5. a
opinione gjithkahėshe,
duke nanurisur teleshikuesit …
me jargavada bredharake ….
6. e
nė kėtė klimim tė acartė …
“Lajmi vjen mė parė te ju”... hesht…
Pse ėshtė memecėruar lajmi?
Pse vetveten deh?
7. vj
Pse Maja e Mprehtė e Lapsit hesht?…
Pse heshtėn “Telegrafėt”, “Shqip“, “Panorama”
8. e
e tė tjerė tituj tė stėrbukur? …
Lajmi pse mbeti gjuhėprerė?!…
9. t
Kush ia preu lajmit gjuhėn?
Kush e cungoi lajmin?…
10. ė
Edhe pikėpyetja
Shtyn me bėrryl pikėēuditėsen…
e mundur…
11. r
“Fjala e lirė e mbyllur
nė “Kafaz tė Blertė” …
12. e
“Kakarisje” e kthyer
 me fytposhtė...
Nė njė parmak druri ,
prodhues miell druri…
13. k
Ē’po ngjet? ….
14. o
+ *
Ē’lindje ?!
Dymbėdhjetė qenushė…
15. k
tė murrmė dhe tė hirtė .. .
16. o
u shfaqėn, papritmas, dhe ligjėrimi
i njė interviste paskthyer,
17. k
pres rritjen …
18. ė
Sfilojnė qenushėt ,
nė njė skenim qesharak
dhe hedhin vėshtrimin
te njė statujė kokėprerė…
19. s
Lajmėprerėsit binden…
 
Dy komente pėr krijimine mė lartėm
 
 
Prend Buzhala,  studiues, shkrimtar, estet
Poeti e vė folėsin e tij lirik nė shesh-beteje, aty tek arenėlindjet e ideve tė reja. Lajmi vrapon pas zisė sė vet, kurse paradaksolasisht, nė zhurmėn e kėsaj zie, vėrshon memecllėku. Situata me absurde e njė shoqerie, na ėshtė mosartikulimi i fjalės, mosshqiptimi i saj... Kur humb fjala (nė kohė memecllėku), atėherė humb vėrtet Njeriu. Gjithsecili gjendet nė humbje, nė vetėhumbje, nė vetėvrasje e atentat vlerash... Por, poeti nuk pajtohet me memecllėkun, prandaj ai ligjėron, flet, e artikulon a e SHQIPTON fjalėn (kėtė kryevepėr hyjnore qė e dallon njeriun nga kafsha), sepse poeti e nderon PERĖNDINĖ me mblatėn nė duar e nė shpirt...Poezia merr trajtėn e njė aktakuze , me nėnė , ku vertikalisht lexohet edhe njė mesazh tjeter.... ėshtė tipi i POEZISE OBJEKTIVISTE, POEZISĖ KONKRETE, postmoderne, qė e ruan distancėn objektive me fanatizėm... e qė kėtė situatė-gjendje ta sugjerojnė edhe grafo-stilemat e pėrdorura mjeshtėrisht, me derdhjet ironike tė skatologjisė poetike, duke e operuar situatėn e sėmure tė memecllėkut me skalpelin satirik, si me sigurinė e njė kirurgu qė e shpėton qenien nga sėmundja e rendė dhe e keqe...
Eshte thenė moti se poezinė e mirė e lindin pezmi, vuajtja...
Pėrgėzime!
 
Nikollė Ulndreaj , poet
 njė mijė e njė lule
Nė rreshta poezie
Ti, o burrė i menēur, u jep
bekim Perėndie.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi