Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Elita kombėtare »
PRENG MARKA PRENGA

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 20th February 2008, 23:01

PRENG MARKA PRENGA


U lind nė Orosh nė vitin l858. Njihet si kreu i bajrakut tė Oroshit pėr njė periudhė tė gjatė, afėr gjysmė shekulli (XX). Emri i tij pėrmendet nė tė gjithė letėrkėmbimin diplomatik me kancelaritė e huaja tė krerėve tė Mirditės nė periudhėn e Pavarėsisė dhe mė pas. Bajraktari i Oroshit ka nderin dhe meritėn historike tė jetė nė krye tė levizjes sė Mirditės pėr liri dhe pavarėsi kombėtare, duke udhėhequr krengritėsit mirditas, nė kryengritjet e njohura tė kėsaj krahine dhe mė gjėrė, tė vitėve l9ll dhe l9l2.

Nė prill tė vitit l9ll Preng Marka Prenga me porosi tė Abat Doēit, ngriti flamurin e kryengritjes te kisha e Shėn Markut nė Fan, nė njė kuvend tė gjėrė. Nė qershor tė po atij viti luftėtarėt e l2 bajrakėve tė Mirditės, tė mbėshtetur dhe nga ata tė Lurės, Lumės, Matit dhe Dibrės, tė udhėhequr nga Preng Marka Prenga mėsyjnė, Lezhėn pėr ta ēliruar nga sundimtarėt turq dhe arrijnė tė marin nė dorė kėshtjellėn dhe krejt qytetin. Ky ishte fillimi i veprimeve luftarake tė kėtyre kryengritėsve qė do tė pasohej nga luftime tė tjera tė rėndėsishme pėr muaj tė tėrė, nė vijėn Kreshtė-Gomsiqe etj.

Preng Marka Prenga simbolizon tipin e prijėsit popullor tė Mirditės, tė plakut tė urtė e tė menēur, qė njeh dhe zbaton doket, kanunin, etj. Vdiq nė Orosh nė vitin l955.

Nė periudhėn e Pavarėsisė dhe nė ngjarjet e mėvonshme politike shquhen dhe njė varg figurash tė tjera atdhetare, si Kol Toma i Velės, Zef Ndoci i Spaēit, Ndue Pėrdeda i Gojanit, Preng Tuc Doda i Fanit, Bardhok Preng Bajraktari i Kthellės, oficeri madhor Preng Jaku i Bulgrit etj.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi