Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionSeksi aktiviteti më i mirë fizik

more_horiz
Studiuesit britanikë gjithnjë e më shumë e rekomandojnë seksin si aktivitet fizik, i cili e zvogëlon rrezikun për sëmundjet e zemrës dhe e zgjat jetën. Endorfinat, substanca të cilat lirohen në organizëm gjatë aktit, i stimulojnë qelizat e sistemit imun të cilat i zbulojnë sëmundjet e ndryshme, siç është kanceri, dhe i luftojnë ato, derisa në të njëjtën kohë endorfinat e zvogëlojnë edhe dhimbjen.

Sipas rekomandimeve të analistëve anglez, seksi ka efekt më të mirë se ushtrimet klasike.

Leni aktivitetet tjera fizike. Gjatë seksit shfrytëzohen të gjitha grupet e muskujve dhe njëkohësisht stimulohet puna më e shpeshtë e zemrës dhe mushkërive, me ç’rast humben rreth 300 kalori në orë.

Në gjak, gjatë marrëdhënieve seksuale lirohen lëndë kimike të cilat e lehtësojnë dhimbjen. Përveç kësaj, prodhimi i sasisë më të madhe të hormoneve të estrogjenit dhe testosteronit e ruan shëndetin e muskujve dhe eshtrave dhe jep ndjesinë psikike të shëndetit të mirë.

Ekzistojnë edhe ekspertë të cilët thonë se, edhe pse dihet pa asnjë dyshim se seksi ndikon pozitivisht në shëndet, megjithatë nuk duhet lidhur në mënyrë të drejtpërdrejtë me zvogëlimin e rrezikut për sëmundje të zemrës apo me zgjatjen e jetesës.
[You must be registered and logged in to see this image.]
_________________

descriptionRe: Seksi aktiviteti më i mirë fizik

more_horiz
Elma, me kete teme sikur i ke motivuar forumistet te kene sa me shume sex, hahahh,qeshte everteta edhe ketu shprehet nje aktivitet fizik por jo qe te ndikoj ne formimin apo vijen tone trupore.

Pra une nuk i besoj studimeve rreth disa te thenave mirepo kur jemi te zgjetja e jetes, ketu nuk mundemi te themi apo te limitohemi se vetem sex-i ndikon ne zgjatje te jetes, cdo gje e mire aqe buron nga brendia e shpirtit, ajo ndikon ne trurin tone dhe si e tille ka vetitë pozitive, qeshu me zemer e jo me ironi, e ke zgjate jeten, kultivo te miren ne shoqeri, e ke zgjatur jeten, kultivo gjerat primare ne cdo sfere te jetes e ke zgjatur jeten, bene nje miresi ndaj dikujt, e ke zgjatur jeten, ndihmoje dike me zemer serish ke zgjatur jeten, pra menje fjale cdo qe qe buron me pikpamje-synim per te mire, eshte veprim qe sjell miresine tek ju, tek te tjeret dhe keshtu rezultati eshte padyshim pozitiv, cfare mendoni per kengetaret qe kendojne me zemer e shpirt, kemi te tille qe i kaluan te 65-tat dhe jane shume vital, pra edhe ata kane sjelle te mira te cilat i kan rinuar.

Percill tek truri yt perhere fjalet se "nuk po plakem dot" do ndihesh me e re respektivisht me i ri!

Albini

descriptionRe: Seksi aktiviteti më i mirë fizik

more_horiz
edhe shkencërisht,edhe nga përvoja e jetës është vërtetuar se sexi,të bënë mirë,të zgjatë jetën,të rinon,por edhe ndjehesh më i gatshëm në aktivitete trera që të rrethojnë.

descriptionRe: Seksi aktiviteti më i mirë fizik

more_horiz
[You must be registered and logged in to see this link.] shkruajti:
edhe shkencërisht,edhe nga përvoja e jetës është vërtetuar se sexi,të bënë mirë,të zgjatë jetën,të rinon,por edhe ndjehesh më i gatshëm në aktivitete trera që të rrethojnë.hahahahahah
thene te drejten menjehere pas sexit sma don asnje aktivitet tjeter pos dushit dhe gjumit!

descriptionRe: Seksi aktiviteti më i mirë fizik

more_horiz
Ok do mundohem te bej "stervitje" sa me shume meqe eshte aktiviteti me i mire fizik.

descriptionRe: Seksi aktiviteti më i mirë fizik

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi