Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » Nė kėrkim tė romancės »
Seksi aktiviteti mė i mirė fizik

Share

avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 22nd February 2008, 02:10

Studiuesit britanikė gjithnjė e mė shumė e rekomandojnė seksin si aktivitet fizik, i cili e zvogėlon rrezikun pėr sėmundjet e zemrės dhe e zgjat jetėn. Endorfinat, substanca tė cilat lirohen nė organizėm gjatė aktit, i stimulojnė qelizat e sistemit imun tė cilat i zbulojnė sėmundjet e ndryshme, siē ėshtė kanceri, dhe i luftojnė ato, derisa nė tė njėjtėn kohė endorfinat e zvogėlojnė edhe dhimbjen.

Sipas rekomandimeve tė analistėve anglez, seksi ka efekt mė tė mirė se ushtrimet klasike.

Leni aktivitetet tjera fizike. Gjatė seksit shfrytėzohen tė gjitha grupet e muskujve dhe njėkohėsisht stimulohet puna mė e shpeshtė e zemrės dhe mushkėrive, me ē’rast humben rreth 300 kalori nė orė.

Nė gjak, gjatė marrėdhėnieve seksuale lirohen lėndė kimike tė cilat e lehtėsojnė dhimbjen. Pėrveē kėsaj, prodhimi i sasisė mė tė madhe tė hormoneve tė estrogjenit dhe testosteronit e ruan shėndetin e muskujve dhe eshtrave dhe jep ndjesinė psikike tė shėndetit tė mirė.

Ekzistojnė edhe ekspertė tė cilėt thonė se, edhe pse dihet pa asnjė dyshim se seksi ndikon pozitivisht nė shėndet, megjithatė nuk duhet lidhur nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me zvogėlimin e rrezikut pėr sėmundje tė zemrės apo me zgjatjen e jetesės.
[You must be registered and logged in to see this image.]
_________________Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 23rd February 2008, 01:09

Elma, me kete teme sikur i ke motivuar forumistet te kene sa me shume sex, hahahh,qeshte everteta edhe ketu shprehet nje aktivitet fizik por jo qe te ndikoj ne formimin apo vijen tone trupore.

Pra une nuk i besoj studimeve rreth disa te thenave mirepo kur jemi te zgjetja e jetes, ketu nuk mundemi te themi apo te limitohemi se vetem sex-i ndikon ne zgjatje te jetes, cdo gje e mire aqe buron nga brendia e shpirtit, ajo ndikon ne trurin tone dhe si e tille ka vetitė pozitive, qeshu me zemer e jo me ironi, e ke zgjate jeten, kultivo te miren ne shoqeri, e ke zgjatur jeten, kultivo gjerat primare ne cdo sfere te jetes e ke zgjatur jeten, bene nje miresi ndaj dikujt, e ke zgjatur jeten, ndihmoje dike me zemer serish ke zgjatur jeten, pra menje fjale cdo qe qe buron me pikpamje-synim per te mire, eshte veprim qe sjell miresine tek ju, tek te tjeret dhe keshtu rezultati eshte padyshim pozitiv, cfare mendoni per kengetaret qe kendojne me zemer e shpirt, kemi te tille qe i kaluan te 65-tat dhe jane shume vital, pra edhe ata kane sjelle te mira te cilat i kan rinuar.

Percill tek truri yt perhere fjalet se "nuk po plakem dot" do ndihesh me e re respektivisht me i ri!

AlbiniShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 25th February 2008, 15:18

edhe shkencėrisht,edhe nga pėrvoja e jetės ėshtė vėrtetuar se sexi,tė bėnė mirė,tė zgjatė jetėn,tė rinon,por edhe ndjehesh mė i gatshėm nė aktivitete trera qė tė rrethojnė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 26th February 2008, 23:51

[You must be registered and logged in to see this link.] shkruajti:edhe shkencėrisht,edhe nga pėrvoja e jetės ėshtė vėrtetuar se sexi,tė bėnė mirė,tė zgjatė jetėn,tė rinon,por edhe ndjehesh mė i gatshėm nė aktivitete trera qė tė rrethojnė.


hahahahahah
thene te drejten menjehere pas sexit sma don asnje aktivitet tjeter pos dushit dhe gjumit!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 26th February 2008, 23:57

Ok do mundohem te bej "stervitje" sa me shume meqe eshte aktiviteti me i mire fizik.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


#6

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi